közterületen ültetett gyümölcsfa és termése


matthiasi # 2008.07.19. 08:31

Egyjogász -nak !

De ebbe már nem megyek bele, még felháborodna egy rózsadombi jogvédő.)

Na ja !
Magyarázzák szegény vidéki néniknek a tolerencia szabályait, a másság tiszteletét ! De ha véletelenül a lányukat környékezni meg egy pizér fiatalember, nem tudom mit tennének ?

matthiasi # 2008.07.19. 08:26

Mint többen írták : Pestszentlaposon is az a törvény - a közterületi gyümölcsfa termése az önkormányzaté, az meg átengedi a szegény vándornak - bárki szedheti.
Viszont a gondozás, a rendbetétel a telektulajdonos kötelessége.
Mi a tanulság ? Közterületre díszfát kell ülteteni - vagy olyant aminek a termése aprószemű - meggy, cseresznye esetleg dió. Annak szedése szaporátlan, amit leszed szegény vándor, az semmi !
Nekem is csresznyefáim voltak sokáig, sajnos a tűzelhalás végzett velük.
Most sokkal kártékonyabb társaság telepedett ide.
Az ÓTÓSOK, azok tesznek csak tönkre mindent !

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.19. 07:05

Szigorúan jogilag nézve a dolgot: zoli21 nem tuhatja, hogy a gyümölcsöt szedők valóban lopnak-e, nincs-e engedélyük a tulajdonostól, aki nem ő.

(Egyébként érdekesség, hogy a paraszti szokásjog - a kodifikált magánjogunkba át nem vett - szabály a szerint az út mellé ültetett gyümölcsfa termését - a fa károsítása nélkül - szabadon fogyaszthatták a járókelők.)

Egyjogász # 2008.07.19. 04:45

Úgy látom félreértés van, nem az az alapvető kérdés itt, hogy kinek a tulajdona a fa.

A kérdező ezt írja: "visszatérő probléma, hogy a fák termését lelopják, engedély nélkül leszedik"

Azaz vélhetően nem arról van szó, hogy a polgármester és a képviselőtestület hivatalosan kiszáll a fákhoz, és mint tulajdonukról hivatalosan leszüretelik a termést. (Ha igen, akkor bocsánat, én értettem félre.)

Ha ez lenne, akkor lenne érdemes vitatkozni azon, hogy ez a tulajdonjoguk alapján jogos-e vagy sem.

Gondolom a "lelopják" azt akarja jelenteni, hogy olyan személyek, akiknek nem tulajdona sem a fa, sem a közterület, illegálisan leszüretelik a termést.

Ez pedig független attól, hogy hol áll a fa, ez gyakran előfordul akkor is, ha a fa a telken van.

Ennek elhárítására pedig vidéken megvannak az ősi népi módszerek, gondolom nem nekem kell ötleteket adnom:)

(Persze manapság egyre többet hallani arról, hogy egyes vidékeken többségbe kerülő-lévő kisebbségeket már nem érdeklik ezek a módszerek, sőt ha valaki próbálja megvédeni a termését, még ő húzhatja a rövidebbet.

De ebbe már nem megyek bele, még felháborodna egy rózsadombi jogvédő.)

lajoska32 # 2008.07.18. 20:31

Hát,ha dobermann,akkor póráz+szájkosár.Azt megemlítheted,hogy nem tudod sokáig tartani,meg el van kopva a szíj egy kicsit.Nálunk bevált.

zoli21 # 2008.07.18. 20:27

Kedves Kovács Béla Sándor. Nem értette meg a lényeget. Nem kell ennyire flegma lenni.

lajoska32: :) én is gondoltam már rá hogy kimegyek a kis dobbermanommal, de nem szereti a roma húst.

lajoska32 # 2008.07.18. 20:16

Nálunk a szomszéd,ha jöttek"szüretelni",kiállt a kutyával.Ha nem volt otthon kiálltunk mi.A gyerek meg azt szokta mondani,hogy apu tegnap permetezte le,jól mossák meg...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.18. 19:59

Hát mire? Ha ültetek egy fát az udvarodba, akkor az szerinetd az enyém?

zoli21 # 2008.07.18. 19:20

Köszönöm a gyors válaszokat. Sajnos nem erre számítottam.

anyamaci # 2008.07.18. 18:58

Zoli!!

Sajnos rossz hírem van: a gyümölcs az önkormi-é.

Nálunk is ugyan ez van, ráadásul az ingatlan előtti közterületet, az önkormi rendelete alapján a tulajdonosnak kell gondoznia, tisztán tartania. Magyarul, ha valaki odaboritja a szemetét a kapum elé engem büntiznek meg ha nem szedem össze.

Nálunk az önkorminál az volt a válasz ugyanerre a problémára, hogy nem kell gyümölcsfát ültetni.

Sanda gyanum, nálatok ua. helyzet.

Incitatus # 2008.07.18. 18:54

A fa és a termése azé, akié a közterület, vagyis az önkormányzaté. Más kérdés, hogy egyetlen településen se szedi le a polgármester a termést...

zoli21 # 2008.07.18. 18:50

Üdvözletem!

Falun lakom, és a házunk előtt közterületen saját ültetésű gyümölcsfák vannak. Mi gondozzuk a fákat és a körülötte lévő területet is, ami az önkormányzat dolga lenne (ráadásul nem kevés kb. 400 m2).

Sajnos évről-évre visszatérő probléma, hogy a fák termését lelopják, engedély nélkül leszedik.

Az lenne a kérdésem, hogy milyen jogi megoldás van, kié a fa termése???

Előre is köszönöm a választ!