Elbirtoklás intézése


MajorDomus # 2020.06.29. 18:23

Mi ennek a neve? Elbirtoklás?

Nem! Lopás!
.
És nem ütötted agyon miközben elkeritette a földedet?
.
Most nár csak a birtokháboritás marad.

tomsawyer86 # 2020.06.29. 07:33

Tisztelt fórumozók!

Van egy telkünk, amelynek a felét eladtuk egy vállalkozónak.
Ő épített rá egy házat és eladta.
Az új tulajdonos egyik nap kitalálta, hogy szerinte az ő telke kisebb, mint ami vásárolt.
Ezért a kerítés egy részét áthelyezte. Kb 5 nm-et elvett a területünkből és épített oda egy szerszámos kamrát.

Mi ennek a neve? Elbirtoklás?
Mi lenne a módja annak, hogy visszakapjuk a területünket?
Szeretnénk eladni a telket és nagyon furán néz ki, hogy "L" alakban van a kerítés ezen a részen.

Előre is köszönöm a segítséget!

Csprk # 2020.06.27. 12:18

Tisztelt Fórumozók,
Van egy telkünk vidéken, amelyet 1996 óta nem használtunk, mert külföldön élünk. A szomszéd pedig mint kiderült, próbálja elbirtokolni a teket mondván, hogy 20 éve ő vágja a füvet. A kérdésem, hogy el tudja birtokolni ha soha semmilyen engedélyt nem adtunk neki a használatra? A fű vágás valóban egy olyan tevékenység amit elvégezhet más telkén, mert “tűzveszélyes”, és ez már a telek használójává teszi?
A választ előre is köszönöm

m.n.zs. # 2020.06.25. 17:52

Tisztelt fórumozók!
Adott egy több tömbből álló sorház!A pontos megnevezést nem tudom pontosan,mert hivatalos papírokon tarsashaz vagy tömbház csoportos lakóház.
A haztömbbök között van egy bejarashoz alkalmas út, amit a lakók tettek használhatóvá. Hivatalosan nem út. A szélső házban lakó szomszéd igen változatos módon eltorlaszolja az utat. Pl.kovet rak középre, gödröt ás. Tele rakja gazzal.
A gond az hogy ez a terület nem közterület. Úgy tudjuk hogy ez a terület az építkező cég tulajdonában volt. A cég jogutód nélkül megszűnt.
Szomszédunk most azt szeretné bíróságon elérni hogy ezt a területet,arra hivatkozva hogy évek óta ő tartja rendben,elbirtokolja, elidegenitse. Aztán lekeritve sajátja lenne, ezzel ott közlekedni sem autóval,sem gyalog nem lehetne.
Kérdésem hogy ezt megteheti e úgy hogy a lakókat megsem kérdezik? A bíróság dönthet e számára kedvezően?

m.n.zs. # 2020.06.25. 17:52

Tisztelt fórumozók!
Adott egy több tömbből álló sorház!A pontos megnevezést nem tudom pontosan,mert hivatalos papírokon tarsashaz vagy tömbház csoportos lakóház.
A haztömbbök között van egy bejarashoz alkalmas út, amit a lakók tettek használhatóvá. Hivatalosan nem út. A szélső házban lakó szomszéd igen változatos módon eltorlaszolja az utat. Pl.kovet rak középre, gödröt ás. Tele rakja gazzal.
A gond az hogy ez a terület nem közterület. Úgy tudjuk hogy ez a terület az építkező cég tulajdonában volt. A cég jogutód nélkül megszűnt.
Szomszédunk most azt szeretné bíróságon elérni hogy ezt a területet,arra hivatkozva hogy évek óta ő tartja rendben,elbirtokolja, elidegenitse. Aztán lekeritve sajátja lenne, ezzel ott közlekedni sem autóval,sem gyalog nem lehetne.
Kérdésem hogy ezt megteheti e úgy hogy a lakókat megsem kérdezik? A bíróság dönthet e számára kedvezően?

m.n.zs. # 2020.06.25. 17:52

Tisztelt fórumozók!
Adott egy több tömbből álló sorház!A pontos megnevezést nem tudom pontosan,mert hivatalos papírokon tarsashaz vagy tömbház csoportos lakóház.
A haztömbbök között van egy bejarashoz alkalmas út, amit a lakók tettek használhatóvá. Hivatalosan nem út. A szélső házban lakó szomszéd igen változatos módon eltorlaszolja az utat. Pl.kovet rak középre, gödröt ás. Tele rakja gazzal.
A gond az hogy ez a terület nem közterület. Úgy tudjuk hogy ez a terület az építkező cég tulajdonában volt. A cég jogutód nélkül megszűnt.
Szomszédunk most azt szeretné bíróságon elérni hogy ezt a területet,arra hivatkozva hogy évek óta ő tartja rendben,elbirtokolja, elidegenitse. Aztán lekeritve sajátja lenne, ezzel ott közlekedni sem autóval,sem gyalog nem lehetne.
Kérdésem hogy ezt megteheti e úgy hogy a lakókat megsem kérdezik? A bíróság dönthet e számára kedvezően?

m.n.zs. # 2020.06.25. 17:51

Tisztelt fórumozók!
Adott egy több tömbből álló sorház!A pontos megnevezést nem tudom pontosan,mert hivatalos papírokon tarsashaz vagy tömbház csoportos lakóház.
A haztömbbök között van egy bejarashoz alkalmas út, amit a lakók tettek használhatóvá. Hivatalosan nem út. A szélső házban lakó szomszéd igen változatos módon eltorlaszolja az utat. Pl.kovet rak középre, gödröt ás. Tele rakja gazzal.
A gond az hogy ez a terület nem közterület. Úgy tudjuk hogy ez a terület az építkező cég tulajdonában volt. A cég jogutód nélkül megszűnt.
Szomszédunk most azt szeretné bíróságon elérni hogy ezt a területet,arra hivatkozva hogy évek óta ő tartja rendben,elbirtokolja, elidegenitse. Aztán lekeritve sajátja lenne, ezzel ott közlekedni sem autóval,sem gyalog nem lehetne.
Kérdésem hogy ezt megteheti e úgy hogy a lakókat megsem kérdezik? A bíróság dönthet e számára kedvezően?

MajorDomus # 2020.06.25. 17:25

Nem nyomtad meg a rendben gombot.

m.n.zs. # 2020.06.25. 16:36

Tisztelt fórumozók!
Mi lehet az oka hogy nem jelenik meg a beírásom?

Szabály # 2020.06.21. 20:41

Kösz, bîzom benne, hogy nem lesz per.az "elbirtokló"-próbàlt egyezni velem, hogy ha eladó lessz mennyiért ,de mondtam neki hogy az önkormányzaté lesz.egyébként amíg volt rajta jelzálog,Telekom tartozás miatt, addig senkit nem érdekelt, most hogy már tehermentes,most érdeklődnek a szomszédok. Egymással versenyezve akarják " művelni".egyik azt mondja, hogy nem engedi meg a másiknak, hogy lekaszálja,én miért engedtem meg-kérdi tőlem. Mennyibe kerülne neki egy elbirtoklási per? Egy 100000ft.-ra értékelt 3000négyzetméter telekről van szó. Elég rossz ez az elbirtoklási törvény.a telken valamikor ház volt, azt a szomszédok elbontották ,rendőrségi ügy volt mert jelentette a tulaj.sajnos eladni nem tudta, pont a szomszédok miatt.és most el akarják birtokolni? Nem egy szépen rendezett telekről van szó.még azt kérdezném az örökösnek mennyibe kerülne egy ilyen per, létezik még a kötségmentesség?

MajorDomus # 2020.06.17. 19:48

Megvárja a per végét....

Szabály # 2020.06.17. 16:41

Én nem a szomszéd vagyok, hanem az örökös gondnoka!
Ha ügyvédhez megy a szomszéd ,sokáig elhúzódhat az ügy, mit tehet az önkormányzat, vagy a közjegyző??!!

MajorDomus # 2020.06.16. 17:16

Igen.
A bíróságtól kell kérni az elbirtoklás tényének megállapítását.

Szabály # 2020.06.16. 15:02

??? Elbirtoklási per??

MajorDomus # 2020.06.15. 17:10

Szerintem megérne egy elbirtoklási pert....

Szabály # 2020.06.15. 08:03

Tisztelt "fórum"!
Van egy nem használt telek,a tulajdonosa húsz éve meghalt,örökölte a fia, aki szóban megállapodott a szomszédokkal,hogy vethetnek bele,húztak egy oszlopsort is,egyébként gyomos,fákat vágtak ki maguknak.kettő éve meghalt az örökös akivel megállapodtak, és most a szomszéd úgy érzi, őt illeti a telek.s jelenlegi örökös -még nem volt hagyatéki-,szóban felajánlotta a telket az önkormányzatnak.igényt tarthat rá a szomszéd??!!

MajorDomus # 2020.06.05. 14:52

Mielőtt bármit lépsz,fogadj egy ügyvédet.

jakabgipsz # 2020.06.05. 10:28

Köszönöm a választ!

Teljesen jogosnak érzem, hogyha egy 20 éves szomszédság alatt az egyik tulaj bizonyíthatóan a másik földjét használja, akkor azt elbirtokolhatja, hiszen ha 20 évig nem kellett neki?!

Valaki azt mondta, hogy a tulajdonos/szomszéd váltásnál a 20 év lenullázódik.

Ez is logikus lenne, mert az új tulaj vásárol valamit, amit egyből el is bukna...

Tehát velünk szemben nincs meg a 15 év...

MajorDomus # 2020.06.03. 16:29

Földmérővel méresd ki.
A szomszédokkal beszélj hogy rendbe kellene tenni.
Ha 15 évnél régebben birtololja a szomszéd akkor bíróságon kérheti az elbirtoklást.
Márpedig 1990 régebben volt.

jakabgipsz # 2020.06.03. 10:09

Kedves Fórumozók!
Tanácsot kérnék az alábbi problémára.
Adott egy vidéki gyümölcsös domb. Rajta több hosszúkás keskeny parcella.
Vásároltunk két éve ott két parcellát~1200+1600nm-t.
Vásárláskor ki lett kérve az eladó által a térkép másolat.
Illetve Én kikértem a szomszédos földek tulajdonosait, illetve a szomszéd telkek méreteit.

A térkép és a négyzetméterek alátámasztják egymást, viszont a gyakorlat mást mutat.
A mellettünk lévő telek papíron 800nm-es a mi két következő földünk együtt 2800nm, viszont gyakorlatban nagyjából fele-fele arányban(1800-1800) vannak használva.

A három helyrajzi számból a középső telken egy kis hétvégi ház épült ~1990 körül. Ez a telek a miénk, egy korábbi földmérés során fel is rajzolták.

A földek korábbi tulajdonosai (már nem élnek) valószínűleg nem ismerték a pontos telekhatárokat, valószínűleg ezért történhetett az építkezés tévesen erre a telekre.

Azóta a szomszéd telket az unoka örökölte meg, illetve mi is 2 éve vásároltuk a miénket.

Tehát vettünk 2800nm-t, de egy részét nem tudjuk használni, mert valaki rá építkezett és a sajátjának véli.

Jogilag ilyenkor mi a teendő?
A ház miénk, mert miénk a telek?
A telek a szomszédé, mert már ~30 éve használja?

A szomszéd valószínűleg nem is tud az egészről, hiszen nem ismeri a szomszédos telkek méretét, nekem is csak véletlenül tűnt fel.

MajorDomus # 2020.05.25. 18:11

Bíróságon !
Ügyvéd javallott!

Elbi29 # 2020.05.25. 18:09

Egy telekingatlant szeretnék elbirtokolni.Az ingatlant 25 éve használom 3/4 része a tulajdonomban van. Az 1/4 rész tulajdonosa 40 éve külföldre távozott, nem tudjuk azóta mi történt vele, nem fellelhető.
Hol és hogyan kell elindítanom az elbirtoklást. Kell-e hozzá szakértő, vagy egyénileg is intézhető.
Válaszukat köszönöm.