Közös tulajdon megszüntetése.


Mijó # 2008.07.22. 11:09

A következő problémám merült fel:
2005-ben a férjem segítségével (tudván, hogy a házasságunk sajnos a végét járja) vásároltunk egy ingatlant. A ház, melyben a házasságunk ideje alatt éltünk az ő tulajdona volt, így segített nekem lakáshoz jutni. Házaspárként vettük fel a hitelt, adóstársként szerepelt az ügyletben, és a saját külön tulajdonát is felajánlotta fedezetként. Ezért cserébe 1/3 tulajdonjogot kért az újonnan vásárolt lakásból. A bank felé a törlesztőrészletet egyedül fizetem, és a lakással kapcsolatban felmerülő minden költséget (rezsi, újítás, stb. ) egyedül állom. Szóbeli megegyezés van közöttünk arra vonatkozóan, hogy az ingatlan 1/3-ának tulajdonjogáról azonnal lemond, amint a kiegészítő fedezetül nyújtott lakás zálogjoggal terheltsége megszűnik. Azóta eltelt három év, a lakás értékének egy része visszafizetésre került, így a bank elmondása alapján lehetőség lenne a kiegészítő ingatlant tehermentesíteni. A kérdésem tehát az, milyen jogi aktussal van lehetőségem a lakás teljes tulajdonjogának megszerzésére? Olyan megoldást keresek, ami a lehető legkevesebb járulékos költséggel (illeték, adó) jár, illetve visszavonhatatlan. Lehetőség van pl. ügyvéd vagy közjegyző által ellenjegyzett nyilatkozat tételére, melyben ő lemond a tulajdonjogáról minden ellenérték megfizetése nélkül,amennyiben a lakásáról a jelzálogot a bank törli? - így csak az ügyvédi költéség és az ingatlan nyilvántartási bejegyzés költsége terhelne.
Kérem, a hozzáértők szíves segítségét : )
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.22. 11:35

No, meg ajándékozási illeték is.

Mijó # 2008.07.22. 11:47

Eszerint, ha nem ingyenesen szerzem a tulajdonjogot, mert ugye cserébe leveszik a jelzálogot, akkor is ajándékozási ügylenek minősül? Ha jól tudom, 10 %? Ki határozza meg az ajándék értékét?

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.22. 11:55

A férjével házastársi vagyonközösség megszüntetése nevezetű megállapodást kössenek, amelyben leírják, hogy ön x összegért megvásárolja( magához váltja) a férje tulajdonában álló tulajdoni hányadot.Az ön által fizetendő illeték mértéke 4 millióig 2 %, afeletti rész 6%.
Nem minősül ajándéknak.

Mijó # 2008.07.22. 12:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A lakást 2005-ben 8 millió Ft-ért vásároltuk. Most a piaci értéke 10 millió Ft körül van. A banknak még kb 7 millió Ft-tal tartozom. Teljesen szabadon határozhatom meg az összeget, amiért magamhoz váltom a tulajdonjogát(nyilván a beleegyezésével)? Vagy ilyen esetben mennyi a reális érték? Csak mert az illeték mellett őt személyi jövedelem adó befizetése terheli, melyet szintén nekem kell majd kifizetni (szintén szóbeli megállapodás). : )
Járható út, ha kötünk egy kétoldalú megállapodást, melyben ő nyilatkozik, hogy lemond a tulajdonjogról, amint a terhelt ingatlanjra szabadul a jelzálogtól? Nyilván ügyvédi ellenjegyzéssel, hogy a földhivatal is elfogadja, és az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerülhessen.
Előre is köszönöm a tanácsát és a segítségét.

valore # 2008.07.22. 12:51

Üdvözletem!

Én a következő problémával állok szemben:2008 év elején elválltam a férjemtől ám vagyoni megegyezés nélkül!A kettőnk tulajdonában van egy kb 10-12M ft értékű lakás valamint az Ő nevén van az autónk ami kb 2M ft!Van 2 gyermekünk akik velem élnek egy háztartásban! Szeretnék végre teljesen külön életet élni tőle és a közös vagyont felosztani ám erre Ő nem hajlandó! Nem akar semmilyen vagyoni nyilatkozatot, megegyezést aláírni!Eddig 2ügyvédnél voltam és azt mondták akkor menjek vissza ha aláírta a vagyoni megegyezést! A kérdésem az lenne, hogy mit tudok tenni abban az esetben ha továbbra sem hajlandó?Milyen jogi lépésekre van lehetőségem? A választ előre is köszönöm!

valore # 2008.07.22. 12:52

Üdvözletem!

Én a következő problémával állok szemben:2008 év elején elválltam a férjemtől ám vagyoni megegyezés nélkül!A kettőnk tulajdonában van egy kb 10-12M ft értékű lakás valamint az Ő nevén van az autónk ami kb 2M ft!Van 2 gyermekünk akik velem élnek egy háztartásban! Szeretnék végre teljesen külön életet élni tőle és a közös vagyont felosztani ám erre Ő nem hajlandó! Nem akar semmilyen vagyoni nyilatkozatot, megegyezést aláírni!Eddig 2ügyvédnél voltam és azt mondták akkor menjek vissza ha aláírta a vagyoni megegyezést! A kérdésem az lenne, hogy mit tudok tenni abban az esetben ha továbbra sem hajlandó?Milyen jogi lépésekre van lehetőségem? A választ előre is köszönöm!

Mijó # 2008.07.22. 13:04

Kedves Valora!
Bár laikus vagyok, eléggé beleástam magam a témába. Ha jól tudom, fordulhatsz bírósághoz, és kérheted a közös tulajdon bírói megszüntetését.

Goodwitch # 2008.07.22. 13:13

Kedves Valore!

Nem vagyok laikus, és Mijó jól tudja. Közös tulajdon megszüntetése iránt pert indíthatsz, mind az autó, mind a lakás kapcsán. A bíróság meg fogja szüntetni a közös tulajdont. Vagy te válthatod magadhoz a rá eső részt, vagy ő válthatja magához, esetleg közös eladást is lehet kérni. Szerintem a férjed a keresetlevél megkapása után, vagy már csak az említésére is azonnal egyezkedni fog, hogy legalább a perköltséget megússza, azt ugyanis a felek közösen állják, tulajdoni hányaduk arányában.

Azokhoz az ügyvédekhez ne menj vissza, akiknél eddig voltál, keress egy harmadikat, hátha az már hallott erről a pertípusról.


Goodwitch

Mijó # 2008.07.22. 13:19

Kedves Goodwitch!

Az én problémámmal kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy szabadon meghatározhatjuk a közös tulajdon megváltásakor az ellenérték mertékét? Lehet pl 50 000 Ft? Vagy azonnal színlelt szerződésnek minősítik, és hatályát veszti? : )

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.22. 13:35

Mijónak:Bármekkora összeget írhatnak a szerződésbe, de az APEH a valós forgalmi érték alapján állapítja meg az illetéket. Sőt elméletileg az is lehetséges, hogy a feltűnően alacsony értékre tekintettel ajándékozásnak tekintik az ügyletet és ajándékozási illetéket szabnak ki.

Mijó # 2008.07.22. 13:45

Dr Mohos Gábor Ügyvéd Úrnak: No igen, de mi alapján határozzák meg most a forgalmi értéket? Ha most magamhoz váltom a tulajdonjogát, ami így most a l akás jelenlegi piaci értéke szerint a 10 millió 1/3-a azaz 3,3 millió Ft, és közben a hitel miatt a lakásból jelenleg "kivehető összeg" szintén kb. 3 millió Ft, aminek az 1/3-a 1 millió, tehát ennyi illetné a volt férjemet (ha igényt tartana rá). Tehát összefoglalva, nekem most a teljes piaci érték alapján kellene magamhoz váltani úgy, hogy még 7 millió forinttal tartozom a banknak, amit én egyedül fogok kifizetni nélküle. Nem mindegy, hogy mennyi jár neki papíron, mert az után neki jövedelemadót, nekem illetéket kell fizetnem. Jól értem? Tehát akkor most mi a reális összeg (amit az APEH is elfogad?

Mijó # 2008.07.22. 13:47

Dr Mohos Gábor Ügyvéd Úrnak: No igen, de mi alapján határozzák meg most a forgalmi értéket? Ha most magamhoz váltom a tulajdonjogát, ami így most a l akás jelenlegi piaci értéke szerint a 10 millió 1/3-a azaz 3,3 millió Ft, és közben a hitel miatt a lakásból jelenleg "kivehető összeg" szintén kb. 3 millió Ft, aminek az 1/3-a 1 millió, tehát ennyi illetné a volt férjemet (ha igényt tartana rá). Tehát összefoglalva, nekem most a teljes piaci érték alapján kellene magamhoz váltani úgy, hogy még 7 millió forinttal tartozom a banknak, amit én egyedül fogok kifizetni nélküle. Nem mindegy, hogy mennyi jár neki papíron, mert az után neki jövedelemadót, nekem illetéket kell fizetnem. Jól értem? Tehát akkor most mi a reális összeg (amit az APEH is elfogad?

Mijó # 2008.07.22. 13:47

Dr Mohos Gábor Ügyvéd Úrnak: No igen, de mi alapján határozzák meg most a forgalmi értéket? Ha most magamhoz váltom a tulajdonjogát, ami így most a l akás jelenlegi piaci értéke szerint a 10 millió 1/3-a azaz 3,3 millió Ft, és közben a hitel miatt a lakásból jelenleg "kivehető összeg" szintén kb. 3 millió Ft, aminek az 1/3-a 1 millió, tehát ennyi illetné a volt férjemet (ha igényt tartana rá). Tehát összefoglalva, nekem most a teljes piaci érték alapján kellene magamhoz váltani úgy, hogy még 7 millió forinttal tartozom a banknak, amit én egyedül fogok kifizetni nélküle. Nem mindegy, hogy mennyi jár neki papíron, mert az után neki jövedelemadót, nekem illetéket kell fizetnem. Jól értem? Tehát akkor most mi a reális összeg (amit az APEH is elfogad)?

Mijó # 2008.07.22. 13:50

Bocsánat. Valami van a gépemmel. Nem akartam háromszor. : (

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.07.22. 14:06

Hogy mondjam, mint előbb is utaltam rá, a feltűnően nagy eltérés esetén van esély az ajándékozás megállapítására. Másrészt az elmúlt 3 évben az inflációnál kisebb mértékben emelkedtek az ingatlanárak. Továbbá az eladási árból le kell vonni a szerzési értéket és a szerzésre fordított költséget. Az is elképzelhető, hogy 8-9 millió között mozog az ingatlan piaci értéke ( ennyiért lenne rá vevő).

Goodwitch # 2008.07.22. 14:07

Kedves Mijó!

Kérlek, hogy ne csepegtesd az infót.

Akkor a tényállás: Adott egy ingatlan, amelyet 100%-ban hitelből vásároltatok. A férjed már nem a férjed, gondolom azóta elváltatok.

Az ingatlant jelzálog terheli, így gyanítom az egészhez még a bank engedélye is kell az elidegenítési és terhelési tilalom miatt.

Sajnos az ingatlan értékét az APEH szemszögéből nem módosítja az, hogy neked mekkora hiteltartozásod van rajta. Figyelembe vehető viszont az, hogy lakott (ez kb. felezi az értékét).

Gondolom a jogügylettel az exférjed a hitelből is ki szeretne szállni. Ehhez is a bank engedélye kell.

Az APEH-nél egyébként van egy tűréshetár, amíg nem "rebbennek" ez kb. a forgalmi érték 70-80%-a.

Ha a férjed ugyanannyiért, vagy kevesebbért adja el neked a tulajdoni hányadát, mint az eredeti vételár harmada, neki nem kell Szja-t fizetni.

Szerintem 1,5-2M az az összeg, amit az APEH benyel erre a közös tulajdont megszüntető szerződésre, kellően domborítva, hogy te kiengeded őt a hitelből, a lakás lakott, stb.

Arra is figyelj, hogy közben legyen fedezeted a megváltási árra.


Goodwitch

Mijó # 2008.07.22. 14:53

Köszönöm szépen a tanácsokat, és elnézést, nem állt szándékomban az infókat elrejteni. Igen, valóban azóta már elváltunk, és a lakást 100 %-ban hitelből vettük.
Alszom majd rá egyet, hogy mi legyen, mi a jó megoldás. : )

Goodwitch # 2008.07.22. 15:49

Szívesen.


Goodwitch

valore # 2008.07.27. 10:47

Én is köszönöm mindkettőtöknek!

cinderella # 2008.10.13. 12:25

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem.
Férjem két testvérével 2006-ban édesapjuk halála után megörökölték családi házát 1/3-1/3 arányban. Számunkra immár teher ez a ház anyagilag és pszichikailag is (állandó vita tárgya), így úgy döntöttünk szeretnénk kiszállni belőle. Sajnos úgy tűnik a másik két testvérrel nem tudunk megegyezni, mert teljes mértékben elzárkóznak attól, hogy kifizessék a férjemet, attól pedig végképp, hogy eladják. Amennyiben jogi útra visszük, és kérjük a közös tulajdon megszüntetését, a bíróság által megállapított összeg mi módon hajtható be? Bár ők azt állítják, hogy nem tudják nekünk kifizetni, de egyikőjüknek is van örökölt pénze, a másiknak is van más ingatlantulajdona, autója, ékszerei, és pénze is, ugyanis most adta el egyik boltját.
Legvégső esetben, ha árverésre kerül a ház, azt hogyan tudjuk elkerülni, hogy az egyik testvér beépített embere (mert tőle minden kitelik) vegye meg alacsony áron, és így nagyon olcsón visszakerüljön a férjem testvéréhez, kisemmizve a másik két testvért?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.13. 12:29

a bíróság által megállapított összeg mi módon hajtható be?

Ahogy bármilyen más bíróság által jogerősen megítélt követelés: végrehajtással. De egyáltalán nem biztos, hogy a bíróság arra kötelezi őket, hogy váltsák magukhoz a tulajdonrészt. Lehet, hogy kényszerárverés lesz.

hogyan tudjuk elkerülni, hogy az egyik testvér beépített embere (mert tőle minden kitelik) vegye meg alacsony áron
Úgy hogy a ti "beépített emberetek" is licitál.

cinderella # 2008.10.13. 12:40

Igen, csak ő olyan körökben mozog, ahol könnyen talál ilyen embert, meg pénze is van rá. Nekünk egyik sincs. És éppen ettől félünk.
Bíróság előtt hivatkozhatunk arra, hogy fennáll ennek a veszélye, és a magukhoz váltásra kötelezze őket?
Nincs erre törvényes eszköz, csak "maffiamódszer".

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.13. 12:50

Én nem hivatkoznék ilyesmire a bíróság előtt. (Se kiröhögtetni, se rendre utasíttatni nem szeretném magamat.)

Miért lenne maffiamódszer, ha valaki árverésen, az ott kialakult legmagasabb áron megvásárol egy ingatlant? A kényszerárverés már csak ilyen - nem nagyon jó a tulajdonostársaknak.

cinderella # 2008.10.13. 13:03

Persze, nem maffiamódszer, ha valaki olcsón, saját részére akar árverésen vásárolni. De tudom, hogy ő képes rá, hogy lefizessen valakit, hogy alacsony áron licitáljon, elhozza a házat, majd visszavásárolja tőle. Azért ez már nem teljesen törvényes...
"nem nagyon jó a tulajdonostár­saknak." - egynek jó, a többinek nem annyira, így ebben a formában.

Ne haragudjon, de nem vagyok annyira jártas a bírósági ügyekben, hál istennek nem volt még rá szükségem. A végrehajtás azt jelenti, hogy a magántulajdonát lefoglalhatják? Mitől függ, hogy végrehajtást ítÉl a bíróság, vagy kényszerárverést?