Fórum ingatlanügyek újabb elöl     új hozzászólás

Vízművek, vízórák kezelése

T2005 # e-mail 2020.06.22. 12:24

Üdv! Látom rég volt új poszt, de hátha... 2019-ben vettünk egy házat az egyik kereskedelmi banktól, aki azt kb 5 éve árverésen szerezte. A közműveket gond nélkül átírattuk az átadás-átvételi jegyzőkönyv alapján. A vízóra 0 m3-t mutatott. A főcsap el volt zárva. Mikor kinyitottuk a főcsapot a felújítás kezdetén, nem jött víz. Bementem az ÉDV-hez, akik gyorsan intézkedtek: 1 óra múlva kint volt a vízműves hibaelhárító. Akkor derült ki, hogy szűkítő van a vízórában, csak eltömődött öt év alatt azért nincs víz. Tettek bele új szűkítőt, plombálták, majd elmentek. Persze berohantam a vízműhöz, ahol másfél óra alatt valami ezeréves régi rendszerből derült ki, hogy bizony majd 300 ezer forint tartozás van rajta. De nem az eladó banknak, hanem még akitől a bank árverésen szerezte. A vízmű annak ellenére nem veszi ki a szűkítőt, hogy nekem nincs tartozásom. A bank nem fizet (szerződés szerint minden átadásig felmerülő közüzemi költséget rendez), mert a vízmű a bank nevére nem állít ki számlát. A vízmű nem állít ki számlát a bank nevére, mert nem az tartozik. Nekem meg nincs vizem 10 hónapja. Ötlet?

drbjozsef #   2020.06.22. 12:37

T2005

Olvass vissza itt pár oldalt, és rögtön képben leszel.
A szopóálarc rossz oldalán vagy, annyit előre is elmondhatok.

https://www.jogiforum.hu/forum/32/38236

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

alfateam # e-mail 2020.06.22. 13:41

file:///C:/Users/user/Downloads/arveresen-vasarolt-ingatlan-felhasznalo-valtozasaval-kapcsolatos-tajekoztatas.pdf

T2005 # e-mail 2020.06.22. 15:02

alfateam Köszönöm! Bár ez az eljárás is gusztustalan, de ez engem nem érint. Nem én vettem árverésen az ingatlant, hanem a bank kb. 5 éve. Most nekem eladta per és teher mentesen adásvételi szerződéssel.

gerbera317 # e-mail 2020.06.22. 15:17

Az eladó bank valószínűleg nem is tudott a szépséghibáról. De ha tudott volna is róla, akkor sem tudsz érvényesíteni semmit, mert az ingatlanon valóban nincs teher.

drbjozsef #   2020.06.22. 15:36

T2005,

Szóval nem olvastál vissza a másik topikban.

Akkor röviden : tökmindegy ki vette, ki most a tulajdonos, ki a fradi elnöke, vagy milyen színű az ég. Egy számít : a fogyasztói helyen tartozás van. Ezért a vízmű szűkítőt alkalmazhat. Ha neked érdeked fűződik ahhoz, hogy ne legyen, és szeretnéd is, hogy ne legyen, fizetned kell. Ha nem, akkor marad.

Rajtad a vízmű nem követelhet egy fillért sem, rajtad ne hajthatja be a tartozást, ahhoz neked semmi közöd. De amíg bárki nem fizetni ki a tartozást, addig a szűkítő marad.

alfateam # e-mail 2020.06.22. 15:43

De amíg bárki nem fizetni ki a tartozást, addig a szűkítő marad.
Nem-egészen, 5 évnél régebbi tartozást nem is követelhet,

drbjozsef #   2020.06.22. 15:45

alfateam,

Ne viccelj. Hogy a fenébe ne követelhetné. Követelni bármit is lehet, az elévült követelést meg aztán nagyon is. Bármikor.

Az elévülés azt jelenti, hogy az állami kényszerítést (aka. végrehajtás) nem veheti utána igénybe a követelés behajtásához.

Sőt, lehet megleplek : nem létező tartozást is lehet követelni, sőt , fizetési meghagyás is kibocsáttatható rá. Bizonyítani csak a perben kell, a közjegyzőnél semmit.

T2005 # e-mail 2020.06.22. 15:53

drbjozsef De visszaolvastam. Nekem a konkrét gondom nem a vízművel van. Bár az egész megoldást gusztustalannak tartom. A gondom az eladóval van. Aki a szerződés szerint : "Az eladó szavatol azért, hogy a birtokba adás időpontjáig az ingatlanra vonatkozó valamennyi közüzemi tartozást megfizeti."

MajorDomus # e-mail 2020.06.22. 18:25

Hát akkor kérd el tőlük! Ennyi.

T2005 # e-mail 2020.06.22. 20:46

MajorDomus Köszi! Erre, hogy nem gondoltam?! Már érdemes volt reggel felkelned, mai jó cselekedeted megvolt!

drbjozsef #   2020.06.23. 07:35

T2005,

Az más. Így jogos amit MD ír. Ez akkor egy kicsit más eset, mint az átlag árverező dolga.

A banktól vásároltál, a bank a jogelődöd, ő pedig szerződésben szavatolta, hogy kifizeti a közüzemi díjakat.

Szólítsd fel írásban, határidő tűzésével, tértis levélben a bankot, hogy fizesse ki ezt a tartozást. Hivatkozz a szerződésetek ezen pontjára. Ha nem teszi, indíts pert ellene.

Ez az ő dolga, vállalta. Hogy ő hogy hajtja be az eredeti tulajdonoson, az meg legyen az ő baja. Írnak le ennél nagyobb veszteségeket is a bankok.

MajorDomus # e-mail 2020.06.23. 19:10

Még Fizetési meghagyást is indithatsz ellenük,ha megelőlegeznéd (hogy legyen vized),de 30 nap alatt úgyis reagálnak.