Vízművek, vízórák kezelése


Szomorú örökös # 2015.09.01. 16:55

MrWatson

Azt írod, hogy egy helyrajzi számon 5 ingatlan van...nos ez máris helytelen megfogalmazás szerintem, mert ha egy helyrajzi számon van, akkor az bizony egy ingatlan, és 5 ingatlanRÉSZ. Nem ugyanaz! A használati megosztás teljesen normális dolog ilyen esetben, hiszen ez alapján tudják eldönteni, hogy melyik rész használatához kinek van joga.

Mivel viszont egy ingatlanra csakis 1 db főmérőt és 1 db ikermérőt enged a vízmű, így ez esetben ez a megoldás kizárt, itt csakis az 1 db főmérő és 5 db mellékmérő kiépítése szerintem a járható út, viszont a mellékmérők összegének és a főmérőnek a mért különbségét a vízmű ugyanúgy fel fogja számolni a társasház felé - merthogy ez társasház bizony - és azt rendezni kell megfelelő arányban elosztva a lakók között.

Egyébként már az is szép dolog, hogy ikermérőt lehet felszerelni, korábban még ezt sem lehetett. Nálunk ez lehetne a járható út a szomszédommal, aki 3 éve nem fizet vízdíjat. Azt javasolta a vízműtől egy emberke, hogy ikresítsem a vízórát, arra kössek magamnak egy teljesen új vezetéket, az övét meg hagyjam a régi hálózaton és hagyjam, hogy lekorlátozza a vízmű. A számlát rendezem, de nem kérem a korlátozás visszaállítását, így neki nem lesz vize, csak nagyon kicsi mennyiségben, nekem meg minden fog működni az ikermérőről. Na de nyilván nem vagyok én marha, hogy saját költségemen csináltassak, aztán ki vagyok még mindig téve neki, hogy a szomszédom kiássa és ráköt az új vezetékemre. Sajnos ő nem jogi úton oldja meg a dolgait, hanem erőszakkal. Márpedig én nem vagyok itt a nap 24 órájában, hogy megakadályozzam, ha ő szándékosan keresztbe tesz nekem. :-(

MrWatson # 2015.09.02. 10:46

Lehet hogy túl egyszerűen fogalmaztam az egy helyrajzi számon 5 ingatlan kifejezéssel (ingót mégsem használhattam ;) ), de értsd úgy hogy egy telek 5 önálló bejáratú és kizárólagos használatú telekrészről (ingatlanról - ingatlanrészről) van szó. Szó nincs társasházról, sem lakásszövetkezetről, sőt még lakás vagy ház sincs rajatuk, csupán szerszám tárolók :).

Szóval továbbra is az a kérdés hogy honnan ez az 1 bekötés vagy 1db főmérő?

@szomorú örökös és @Bussiness Law
Egy ingatlanra több ikermérőt is lehet szereltetni ami valóban megkövetel egy vízakna méretet.
Tiszta forrásból:
Az ikermérőt (párhuzamosan kötött bekötési vízmérő) az azonos ingatlanon lévő fogyasztók, elsősorban az EGY VÍZBEKÖTÉSSEL rendelkező családi házak, kisebb társasházak (jellemzően 2-3 lakás) vízfogyasztásának mérésére ajánljuk. ... A meglévő szabványos aknában (a meglévővel együtt) legfeljebb három vízmérő helyezhető el. NÉGY VAGY ENNÉL TÖBB több mérő esetén egyedi tervezésű akna szükséges. Az ikermérőt az ingatlan TULAJDONOSA vagy egyéb jogcímen HASZNÁLÓJA kérheti. Amennyiben Ön, mint megrendelő NEM az INGATLAN KIZÁRÓLAGOS tulajdonosa, be kell szereznie a tulajdonos(ok) és a meglévő fogyasztók írásbeli hozzájárulását. http://vizmuvek.hu/…_felszereles

A megfogalmazásból ("egy vízbekötés" kiemelése) adja magát hogy több bekötés is életszerű.

Adná magát az is, hogy használati megosztással kizárólagos használó nem kell hozzájárulásokat kérjen.

A forrás tiszta azonaban a bajom az hogy semmivel nincs alátámasztva, míg van egy ellátási kötelezettség is amit valahogy össze kéne tudjunk olvasni.

Szomorú örökös # 2015.09.02. 11:31

MrWatson

Attól hogy ikermérősítik a vízszolgáltatást, még továbbra is csak egy főmérő lesz az ingatlanon szerintem. Az ikermérő már nem főmérő, akármerről is nézzük. Láthatod, hogy alapból egy ingatlanra egy mérőórát szerelnek fel és az már az ingatlantulajdonos által fizetendő, ha ikermérőt is szeretne mellé.

Az ikermérőt gyakorlatilag arra találták ki, hogy a lakáson kívül legyen a mérőóra hozzáférhető helyen és pont az én szitum alapján jobb az ilyen megoldás, mert nálam a mellékmérő hiába van az udvarszomszédnál felszerelve, szerződése nincs a vízművel, röhög a markába, hogy nem fizet érte, de még én vagyok a szemétláda, ha levágom a vezetékről és röhej, hogy még a jog is őt védi. :-)

Sokkal egyszerűbb ikermérőnél a helyzet, mert ott a vízmű le tudja a többi tulajdonostól függetlenül korlátozni azt az egy fogyasztót, akinek tartozása van.

Bea1 # 2015.09.02. 11:45

nekem van a telkemen 2 főmérő (osztatlan közös tulajdon volt) mindkét főmérőn van egy egy almérő, amit évek óta cég fizet. egy ideje már nem fizetik, miként a lakossági felhasználást sem. kérdésem: behajthatják-e rajtam az almérők fogyasztását is?

az almérőkre szerződése van egy cégnek, de nem fizeti egy ideje)

MrWatson # 2015.09.02. 12:23

Az 58/2013 Korm r. bekötési feltétele [55. § (1)-(3)] egyértelműen lehetővé teszik több bekötés megvalósítását ha a műszaki feltételek (védőtávoldágok, kapacitás ... stb.) adottak és a költségek vállalása is adott. http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Tehát továbbra is adottak a kérdések:

  • honnan jön ez az 1 bekötés vagy 1db főmérő? vagy ez csak valakinek a félelme?
  • kizárólagos ingatlan(rész) használó tulajdonos miért kellene a használati megosztáson túl hozzájárulásokat kérjen?

@szomorú örökös
Az ikermérő definíció szerint "párhuzamosan kötött bekötési vízmérő" ( "bekötési vízmérő" = "főmérő").

@Bea1
Tapasztalatom szerint megpróbálják, arra hivatkozva hogy a 2011. CCXI. tv. 2§ 6. pontja 2012.07.14-től tartalmazza hogy felhasználó a szerződő, annak hiányában a használó, és sorban mögötte a tulajdonos.
Felszólítanak mint "kötelezett" majd fizetési meghagyást küldenek.
Októberre várok egy hasonló ügyben ítéletet, hogy a sorban mögötte álló tulajdonoson érvényesíthető-e a sorban előtte álló szerződő előtt egy követelés. :)

Bea1 # 2015.09.02. 12:42

értem, köszönöm. fizessem ki, és hajtsam be én, ha tudom, ha jól értem...

MrWatson # 2015.09.02. 13:32

Az is egy lehetőség. Én nem fizettem be, és ellentmondtam a fizetési meghagyásnak. Kitartottam amellett hogy a szerződőn kell először megpróbálja érvényesítse a szolgáltató (hamár én sorban csak mögötte következem :) ), a szerződőnek (esetemben örökösének) pedig tudom hogy van vagyona, tehát a követelés érvényesítése igen nehezen lehet sikertelen a Díjbeszedő részéről. (ahhoz a szerződőnek sokat kellene még innia hogy mindent eligyon :))) )

MajorDomus # 2015.09.02. 21:28

Egy hrsz-en egy főmérő lehet!

Bea1 # 2015.09.03. 04:17

kivéve ha osztatlan közös tulajdon volt.Mert akkor lehet több is.

Szomorú örökös # 2015.09.03. 10:06

Bea1

Pontosan úgy fogsz járni velük, mint én a szomszédommal. Ő sem fizette a mellékmérője után a vízdíjat, szerződést felmondták, azóta rezzenéstelen arccal a vízműnél nekem számláznak, én meg hajtsam be rajtuk, ahogy tudom. Nem irigyellek!

Bea1 # 2015.09.03. 10:51

a meghatalmazottam volt bent, levonták önként (osztályvezető intézte) a főmérőből azalmérőt, kérdésre, hogy ezt nekünk kelle fizetni, határozott nem volt a válasz.

Szomorú örökös # 2015.09.03. 11:28

Bea1

Amíg van érvényes szerződésük, addig ezzel nincs is gond.
Ha viszont felmondják nekik, mert nem fizetnek továbbra sem...no akkor majd lesz.

MajorDomus # 2015.09.03. 20:10

Az osztatlan közös tulajdonnak is egy hrsz
Van.

Bea1 # 2015.09.04. 05:51

nekem egy hrsz-en 2 főmérő, és 2 almérő van.

MajorDomus # 2015.09.04. 18:53

Te mindenben kulonleges vagy.

Ciciből mennyi van?

MrWatson # 2015.09.04. 19:05

:)

"Az ikermérő definíció szerint "párhuzamosan kötött bekötési vízmérő" ( "bekötési vízmérő" = "főmérő")."
Lehet belőle akármennyi, csak vízakna méret kérdése. Normál aknában 3 lehet. Ezt írja a Fővárosi vízművek is. Lentebb linkeltem ;)

MajorDomus # 2015.09.04. 19:13

Az elég érdekes lenne.

Bea1 # 2015.09.04. 19:22

darabra? 2. de abból kijönne 3 is...

Bea1 # 2015.09.04. 19:23

mint írtam, osztatlan közös volt, 1935-től 2004-ig. ezért van 2 egy helyrajzi számon.

MrWatson # 2015.09.04. 19:57

@MajorDomus
ikermérő: http://vizmuvek.hu/…_felszereles tehát nemcsak a cici iker ;)

Immaculata # 2015.09.05. 06:23

:)) Jó vagy Bea.

MajorDomus # 2015.09.06. 19:12

Hol nézhetem meg ?
(nem a vizórá!)

58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet - a víziközmű-szolgáltatásról szóló ...

MajorDomus # 2015.09.06. 19:12

38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet a közműves ivóvízellátásról és ... - Drv

raptyle # 2015.09.08. 17:48

Sziasztok!

Olyan problémánk lenne,hogy egy helyrajzi szám,2 lakás,elvileg nekünk csak a bejárást kell biztosítanunk feléjük,ezzel nincs semmi gond...
A problémánk az lenne,hogy van egy főmérő óránk,míg a "szomszéd" rendelkezik saját almérővel,a mienkről leválasztva,a problémánk pedig,hogy nem tudjuk sehogy elérni,hogy legalább hitelesítsék a vízórát,ami nekik is érdekük lenne,sztem. Semmire sem hajlandók,ami ezzel kapcsolatos,hitegetnek minket már lassan 5 éve...belefáradtunk a számolgatásokba,az "elveszett" csekkek miatti bonyodalmakba,a pénzünk utáni kuncsorgásba,sokszor hetekig nem látjuk a pénzünket!
A kérdésem az lenne,hogy ha én úgy döntök,hogy leszeretném őket zárni a mienkről,azt hogy tehetném meg???
Segítségeteket előre is köszönöm!

MajorDomus # 2015.09.10. 20:53

Sehogyan!