Társasház és közös tulajdon


MajorDomus # 2010.05.25. 20:28

Jól tudod. A tető közös tulajdon, annak kijavittatása nem a közös képviselő. hanem a tulajdonostársak közös feladata és költsége !

Helyettük eljárva természetesen a közös képviselő a végrehajtó szerv.

A k.k ilyet ne mondjon hogy unja az egészet, hanem ha tényleg unja, akkor mondjon le.

Megoldás ! Kezdeményezd a közgyülés összehivását a tul.hányad 10 %-al, tetőfelujitás napirend megjelölésével.

Ha ez eredménytelen, akkor javittasd ki a tetőt, s a költségek megtéritésére indits fizetési meghagyást a társasház ellen.
Előtte természetesen t.vev. Ajánlott levélben szólitsd fel a társasházat a hiba kijavitására 30 napos határidővel.

Lustika73 # 2010.05.25. 20:31

Tisztelt Fórum!

Segítségét kérném a következők miatt. Édesanyám egy négylakásos sorházi társasház szélső lakója. Az évek során a ház tetejéről lefolyó víz az eresz csatornán át a ház mellé folyt és több mint valószinű, hogy a víz az idők alatt utat talált a ház alá. Valószinű, hiszen a falon repedések jelentek meg, mely a ház szerkezetében valamint a lakás értékében is változást okoz. A fal melletti járda évek óta darabokra van törve így a víz akadálytalanul szivárog a felszin alá. A közgyűlésen ezt többször jelezte, de azok a lakók akiket ez közvetlenül nem érint a javítási illetve vízelvezetési indítványt sorra elutasítja gyermeteg indokkal. Megjegyzem ugyan ilyen háttérrel a tetőt is saját költségen volt kénytelen kicseréltetni, holott az a ház közös tulajdona. A házra az elmúlt 10 évben a fenti hozzáállás miatt egy fillért sem költöttek.
Kérdésem, hogyan lehet kötelezni a lakókat, hogy a szükséges javításokat a közösköltség terhére elvégezzék, annak érdekében, hogy elkerüljék a további állapot romlást?

Segítséget előre is köszönöm!

Lustika73

MajorDomus # 2010.05.25. 20:59

Birósági- perben !

Lili2005 # 2010.05.26. 08:38

Tisztelt Fórum,

Szeretnék segítséget kérni, hogy pontosan egy kétlakásos társasházban mihez milyen jogom van, mit kell ebből "lepapírozni".
Illetve a kérdésem lenne, hogy egy kétlakásos társasház miben különbözik egy ikerháztól. van ismerősöm, aki szerint semmiben, de gondolom nem véletlen a megnevezés, hogy miért kétlakásos társasház valami és nem ikerház.

Ha a vételi szerződésemben (és alapítói okiratban) vagy egy arány, melyben én részesedem, akkor ez mire vonatkozik? A telket is olyan arányban használhatom? Azaz például ha az alapítói okiratban rögzítik, hogy 35% a közös tulajdonból az eszmei hányadom, akkor ez azt jelenti, hogy a közös telekből ennyi az "enyém"? ennyit használhatok? Mi a helyzet abban az esetben, ha ettől kevesebbet tudok csak használni, mert mondjuk 75%-ot leválasztott növénysorral a szomszéd? van ehhez joga?

Ha már így vettem meg a házat, hogy kevesebbet tudok csak használni, mit tudok tenni? bármihez van jogom?

Köszönöm,

Lilla

érdeklődő65 # 2010.05.26. 16:16

Tisztelt Jogi Fórum!

Lenne egy sürgős kérdésem. A 30 lakásos társasházunkban én vagyok a közös képviselő. Ápr, 11-én megszavazta a többség a fűtéskorszerűúsítési pályázat elindítását. A határozat megszületett, a pályázat már az önkormányzatnál van. Eddig kb. 350.000 Ft közös pénzünk van benne. A házban van 2-3 lakó( ők folyamatosan agitálnak a dolog ellen ), aki nem szeretné ezt a dolgot. Hiába magyaráztam el, hogy a határozat mindenkire kötelezően érvényes, ők csak azt hajtogatják, hogy nem kötelezheti őket senki arra, hogy beengedjék a szerelőket a lakásba.
Milyen eszköz áll a rendelkezésemre ahhoz, hogy a gyakorlatban is kivitelezhető legyenek a munkálatok?
Ha nem lesz az egész házban megoldva a korszerűsítés, akkor elveszítjük az állami támogatást.
Mit lehet tenni ebben az ügyben?
Ha lehetséges, gyors választ kérnék, mert 30-án, vasárnap lesz az újabb közgyűlés a témában.

Köszönettel:érdeklődő65

MajorDomus # 2010.05.26. 19:50

A közgyűlés határozzon az elszámolás (höenergia felosztás) módjáról. Ez közgyűlési hatáskör !

Döntsetek arról hogy 70/30 ( költségosztó/lm3) arányban osztjátok
Szét a fütési energiát.
Ugyanakkor döntsetek arról, hogy ahol nem mérhető a felhasznált energia mennyisége ott az eddigi hőenergia mennyiség dupláját kell számolni a lakásra.

Döntsetek arról is, hogy amennyiben a ház elvesziti az állami támogatást, akkor a társasház perelje be a 3 ,,okostojást,, az elveszitett támogatás összegére !

Jómagam 2.200 lakásban csináltam fütéskorszerüsitést, tehát ki vagyok keményitve a hülyék kezeléséből.

Egy gond van ezzel, hogy uj közgyűlést kell tartanod, mert 30-a már közel van, s nem tudod ezeket felvenni a napirendre.

gagar13 # 2010.05.26. 22:37

Halihó. Lenne egy kérdésem.
Több lakó is tartozik a közös költséggel. Emiatt kaptunk egy fizetési meghagyást (a fizetők is), hogy a társasház tulajdonosai egyetemlegesen felelnek a tartozásért, és 15 napon belül rendezni kellene (vagy ellene mondani), különben jogerőre emelkedik. Mit tehetek én, aki fizettem, nincs hátralékom. Egymagamban ellentmondjak-e, vagy mit csináljak?

ragyasdezso # 2010.05.27. 06:12

gagar13

Ha te rendesen fizetted, természetesen mondj ellent.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.27. 06:34

Ha nem a társasháztól jött a fizetési meghagyás (és valószínűleg nem attól jött), akkor hiába mond ellent, hiszen tényleg tartozik.
A közös képviselőt innen is csókoltatom.

osmi # 2010.05.27. 06:50

" Ugyanakkor döntsetek arról, hogy ahol nem mérhető a felhasznált energia mennyisége ott az eddigi hőenergia mennyiség dupláját kell számolni a lakásra."
Sőt, döntsetek úgy, hogy a 100 szorosát. Vigyázzatok, nehogy már tényadatokkal meggyőzzétek őket, ami valszeg több okból sem menne, meg ezen ügyekben nem is szoktak ebbe energiát feccölni.
Egyebekben eleddig az "okostojások" fordultak ide.
Így kerekebb a történet.

senkiobuda (törölt felhasználó) # 2010.05.27. 07:27

Kedves Osmi! Nálunk is megszavaztatták a fogyasztás kétszeresének számlázását. Sem ajánlat, sem kivitelező, de forintra pontosan tudják mennyit kell 5 nap alatt befizetni. Ha nem elesel a támogatástól!!! Részletfizetést kértem, mire a szóbeli válasz: Valamikor valamennyit be kell fizetni.

ragyasdezso # 2010.05.27. 08:19

osmi

A többség határozata bíróságon is kierőszakolható. Nem tagadhatja meg „2-3 lakó”(illetve tulajdonos!) hogy a többség által jónak tartott munkát elvégezzék. A 2x díj pedig a szokásos mérték.

kbs

Lehet a Társasháztól is, ha a számlákat amiatt nem tudja a k.k kifizetni, mert leszavazták a közös költség emelést.

osmi # 2010.05.27. 08:37

Figyelmetekbe ajánlom: eszmecsere a ks.elosztókról

http://forum.index.hu/…/showArticle?…

RD.!
Minek alapján "szokásos"?

ragyasdezso # 2010.05.27. 09:11

osmi

Elégedetlen emberek mindig is voltak és mindig is lesznek. De a többségnek megfelelő a mérés.

A Vízmű, a Hőszolgáltató által kötött szerződésekben szokásos a 2x díjtétel. a Techem szerződésekben ennél magasabb a mérték. De találkoztam már én olyan SZMSZ-el, ahol a vízórával nem rendelkezők a főóra és a mellékmérők különbözetét fizették. És nem támadták meg az SZMSZ-t, hanem fizették a havi 25-30 m3 vízdíjat.

osmi # 2010.05.27. 09:29

Tehát egy k.k. kitalálta és azóta szokásos....érdekes.
Ez nem elégedettség vagy elégedetlenség kérdése. Jelenleg ezt tudják elérhető ks.-ben a nagy rendszer kényszerű fogyasztói elé tálalni "az annyit fizet,amennyit használ" hamis illuziójával.Ha még hozzátennének valamicskét használható és -a legfontosabb - a fogyasztók egymástól való függetlenségét is eredményező megoldás is lehetne.Ez így fölöslegesen idegborzoló, pénzkidobó átmeneti megoldás, mely az amúgy sem egységes tház közösség tulajait pluszban egymás ellen hangolja - mely egyes k.k.-nek persze nagyon kedvez.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.27. 10:54

kbs
Lehet a Társasháztól is, ha a számlákat amiatt nem tudja a k.k kifizetni, mert leszavazták a közös költség emelést.

Elképzelhető. De az nem áll meg. Nincs jogalap.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.27. 10:57

a fogyasztók egymástól való függetlenségét is eredményező megoldás is lehetne.
És az hogy történne? Külön csövet minden lakásba, esetleg visszatérnénk a kokszfűtéses cserépkályhákhoz?

A társasház nem éppen a "függetlenségről" szól.

ragyasdezso # 2010.05.27. 13:27

kbs
Elképzelhető. De az nem áll meg. Nincs jogalap.
Láttam én már karón varjút! :lol:

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.27. 13:51

A társasház minden tulajdonostól csak annyi közös költséget követelhet, amennyit a taggyűlés megszavazott, többet nem. Ad absurdum, ha a taggyűlés adott évre 0 forint közös költséget szavazna meg, akkor a társasház a tulajdonosoktól semmit sem követelhet.
Az ugyanis nem megfelelő jogcím, hogy így a társasház nem tud fizetni a hitelezőinek.

Az más kérdés, hogy rendkívül rövidlátó dolog lenne, ha a taggyűlés nem szavazna meg annyi közös költséget, amennyi a közös költségek viselésére fedezetet nyújt. Az is más kérdés, hogy célszerű bizonyos rátartással számolni, épp a nem fizetők, a hátralékosok miatt.
Ha ugyanis nagyon kicentizett a mérleg, akkor egyetlen hátralékos miatt a társasház is késedelembe eshet, és ekkor jön az, amiről a kérdező írt. A türelmetlen hitelező valamennyi tulajdonostárssal, a rendesen fizetőkkel szemben is bírósági eljárást indít. Méghozzá joggal.

gagar13 # 2010.05.27. 19:49

És mi lehet egy ilyen ügy kimenetele azon tulajdonostársak számára, akik fizettek?

osmi # 2010.05.27. 20:44

kbs.!
Nem a tulajok, hanem a fogyasztók főnevet használtam.
A minihőkp.néven futó dolog pl.ilyen. Gazdagék egyébként sok helyen ha nem is koksszal, de fával fűtenek.

MajorDomus # 2010.05.27. 21:18

gagar

A- másik fórumon válaszoltam a ,kérdésedre !

Ne keverjük a szezont a fazonnal ! A képviselő szzerintem alapból hűlye !

MajorDomus # 2010.05.27. 21:23

Senki

Itt komoly pénzekről van szó !

Aki társasházban lakik az vegye tudomásul, hogy nem azt csinál amit akar,mint a tanyáján !-meghallgatják és tiszteletben tartják a véleményét, de a többségi akarat a döntő ! S itt döntő többségről van szó ! Aki ezt nem tudja elfogadni,annak marad a tanya !

zoku # 2010.05.29. 07:18

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi helyzet áll fenn.
Egy 5 lakásos földszintes társasházban lakom. A lakásból kilépve egy folyosóra érkezek melyből a szomszédom lakása nyílik. A nő elhelyezett a folyosón némi bútort és növényt amit ki szeretnék pakoltatni vele. Számára biztosítva van a közlekedés a folyosón, mivel csak így tud kijutni az udvarra illetve az utcára. Idézek az adásvételi szerződésemből: "A vevők kizárólagos használatába és birtokába kerül egy utcai szoba, egy udvari szoba, egy konyha, egy spájz, egy fürdőszoba, a lakrész előtti udvarra nyíló könyöklős folyosó s e lakrészek feletti padlástér.." Ő azt a nézetet vallja, hogy a folyosó osztatlan közös tulajdonban van. A szerződésből ugye nem ez látszik. Azt is mondta hogy nem fogja kiüríteni a folyosót, erre én azt találtam ki hogy akkor majd én megteszem. Erre közölte, hogy akkor visszapakol. Nos ebben az esetben elkobozhatom-e a dolgait?
Várom mielőbbi válaszukat.
Köszönettel: Zoltán

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.29. 08:46

Ő írta alá ezt adásvételi szerződést?