termőföld elővásárlási jog


Majordomus # 2023.02.07. 20:21

Nem könnyű megteremteni.

potaj88 # 2023.04.27. 10:47

Elővásárlási joggal éltem egy termőföld vonatkozásában, ahol az eredeti vevő az ügyvédi munkadíjra egy viszonylag magas (bár nem lehetetlen de mindképp szokatlan), magánál a pici szántó vételáránál magasabb ügyvédi munkadíjat közölt velem, melyről az ügyvédje küldött is egy ügyvédi megbízás papírt amiben szerepel az összeg (a megbízáson szereplő dátum két hónappal az adásvételi szerződés aláírásánál korábbi). Én számlát kértem tőle, de Ő csak ezt küldte. Kellene itt ragaszkodnom számlához? Én meg szeretném téríteni az Ő költségét mert így a korrekt, viszont nem szeretném ha "lehúznának".

drbjozsef # 2023.04.27. 13:08

potaj88,

Mindenképpen kérj számlát, hiszen az neked költség, a későbbiekben számíthat.
Meg hát természetesen adnia kell.
Ragaszkodj.
Azért fizess anélkül is, lehet arra játszanak, hogy kifuss a határidőből, utólag is leverheted azt az ügyvéden.

potaj88 # 2023.04.27. 17:09

Köszönöm a megerősítést. Az ügyet a saját ügyvédemhez vittem mivel itt nem lett előre kifizetve az ingatlan, az eladót kifizettem aki aláírta a bejegyzési engedélyt és már be is küldtük a földhivatalba.

Majordomus # 2023.04.27. 20:46

Esélyes hogy lehúzás készült...

Csuklósbusz # 2023.07.03. 23:43

Látom változott a földtörvény, ha sose volt a nevemen 10 hektár akkor nem kell kifüggeszteni.

A kérdés: ha most kikaparom a gesztenyét, előások egy elveszett tulajt és olcsón megveszem mint helyben lakó földműves akkor sem a szomszéd, sem a helyi nagyurak nem tudják lecsapni előlem mert ki se kell függeszteni?

Résztulajdonnal mi a helyzet?

Csuklósbusz # 2023.07.03. 23:44

Mármint a társtulajdonosokkal, Őnekik se kell szólni kifüggesztés útján?

drbjozsef # 2023.07.04. 09:37

Ha megfelelsz az új feltételnek, akkor nincs elővásárlási jog.

A Ptk. szerinti elővásárlási jogot felülírja az Fftv. 18.§(3) szerinti.
(Erről volt vita a jogászok között itt, ha jól emlékszem az lett a konklúzió, hogy Fftv. hatálya alá tartozó termőföldre a "sima" Ptk. szerinti elővételi jog nem alkalmazandó)

Csuklósbusz # 2023.07.04. 16:35

Ezt most nem teljesen értem.

Ha ez még hatályos akkor
"(3) * A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányada egészének vagy egy részének eladása esetében az (1) bekezdés b)–e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket – az elővásárlásra jogosultak sorrendjében – megelőzi az adásvételi szerződés megkötésekor legalább 3 éve tulajdoni hányaddal rendelkező földműves tulajdonostárs. Házastársi közös vagyon megszüntetése esetén a 3 évbe beszámít azon időtartam is, amely alatt a közös vagyonba tartozó ingatlanrész az elővásárlási jogával élni kívánó tulajdonostárs házastársának tulajdonát képezte."

Akkor ha résztulajdont veszek amiben még nem volt tulajdonjogom ( 10 hektár alatt, helyben lakó földművesként) akkor elvileg ugyanúgy ki kell függeszteni?

Majordomus # 2023.07.04. 20:30

Szerintem bízz meg ezzel egy ügyvédet. Nagyon bele lehet bukni a földügyekbe.

drbjozsef # 2023.07.05. 05:03

Csuklósbusz,

Szerintem nem áll fenn elővásárlási jog.

Az Fftv. 18.§(3) hatályos, de ez a szakasz az elővételi jogot és annak sorrendjét szabályozza.
UTÁNA a 20.§ pedig így kezdődik : "Elővásárlási jog nem áll fenn...", és itt van az új szabály is felsorolva. Ez szerintem kizárja úgy általában az egész 18.§ szerinti elővételt, és a Ptk. szerinti tulajdonostárs pedig itt nem játszik. És mivel külön nincs nevesítve a "földtulajdon" és a "földrésztulajdon", ezért mindkettőre egyformán vonatkozik.

De lehet, hogy tévedek.

Majordomus # 2023.07.05. 19:31

Szakjogász kell,mert az ügyvédek jó része sem érti a földtörvényt.

potaj88 # 2023.07.24. 10:43

Volt májusban egy földtörvényt érintő változás, a föld árának vizsgálata helyi átlagárhoz viszonyítva. A kérdésem az volna, tudja e esetleg valaki, hogy ez az ellenőrzés pontosan melyik szakaszban történik? Még a kifüggesztés előtti jóváhagyáskor ahol a formai/tartalmi követelményeket is vizsgálják? Köszönöm!

drbjozsef # 2023.07.24. 13:20

potaj88,

Lehet, hogy én tévedek, de a hatályos Fftv.-be ez nem került be.
A 23./A§ és a 24.§ (3) "ha" pontja és (5) pontjában kellene ennek lennie, de utóbbi hatálytalan július 1. óta.

drbjozsef # 2023.07.24. 13:22

A kamara honlapján az van pirossal kiemelve, hogy csak május 1. és június 30 között kellett alkalmazni.

https://www.nak.hu/tta

drbjozsef # 2023.07.24. 13:26

potaj88,

Ha pont erre az időszakra eső adásvételed van, akkor szerintem ezt a kifüggesztés után vizsgálja a helyi földbizottság, az elővásárlási jogosultságokkal együtt, a 24.§ szerint, ott van a felsorolásban (volt), azzal együtt.

Majordomus # 2023.07.24. 19:49

Vedd meg ősszel.

potaj88 # 2023.07.25. 08:37

Most az eladói oldalon voltam, június 9 a szerződéskötés dátuma szóval még ebbe éppen belecsúsztunk. Nagy az eltérés az átlagárhoz képest, remélhetőleg nem veszik olyan komolyan, hivatkoztunk rá a szerződésben , ha mégis akkor legfeljebb készül új szerződés arra már ez nem vonatkozna (de hátha úgy lesznek vele, hogy a gyakorlatban nem foglakoznak ezzel a tiszavirág életű dologgal) Köszönöm a részletes válaszokat!

Majordomus # 2023.07.25. 19:26

Minden tiszteletem azoké akik értik ezt a földtörvényt.....

Quercus # 2023.07.27. 18:28

A 10 ha-os elővásárlási jog alóli mentesség úgy értendő, hogy abba beleszámit minden olyan termőföld, ami a tulajdonodban van, vagy valamikor a tulajdonodban volt. Ezeket le kell vonni a 10 ha-ból. Ha nem léped túl a 10 ha, és megfelelsz a törvényi előírásoknak, akkor nincs kifüggesztés,, nincs elővásárlási jog. Ez a Fftv. szerinti tulajdonostársakra is érvényes.
Az egy más kérdés, hogy alkalmazni kell-é a Ptk-t. Szerintem igen. Vagyis ha közös tulajdonban vásárolsz tulajdoni hányadot, szerintem értesíteni kell a tulajdonostársakat. Erre a "kifüggesztés" esetében nincs szükség a törvényi rendelkezés szerint. Miután azonban ítt nincs "kifüggesztés", így véleményem szerint alkalmazni kell a Ptk. 5:81. §-t. Az egy más kérdés, hogy a nem földműves tulajdonostársak esetében él az 1 ha-os szerzési korlát.

Quercus # 2023.07.27. 18:34

Az "ársapkás" ötlet megbukott. Viszont ha akkor nyújtottad be a földhivatalhoz a szerződést, amíg élt, akkor az alapján kell eljárni. Azóta visszahozták a 20 éves indexálást, amit alapos indokkal túl lehet lépni. Az, hogy mit kell érteni alapos indok alatt, az nincs definiálva. Majd a kamara véleményezi. Ha elmeszelik az adásvételit az ár miatt, bírói útra lehet terelni a dolgot, aztán majd a bíróság is megvizsgálja alapos-é az indok.

Majordomus # 2023.07.27. 19:38

Na,mire megszabadulok a pár tíz és százezer ft-os parcelláimtól!?

potaj88 # 2023.07.28. 08:21

Ha jól értem, akkor az első 10 ha megvételénél mivel nincs kifüggesztés még pl. a helyben lakó szomszéd sem élhet elővásárlási joggal?

Majordomus # 2023.07.28. 20:28

Konzultálj szakemberrel,mert nagyot lehet bukni az ügyön..

Quercus # 2023.07.30. 05:35

Jól érted. Ha megfelelsz a törvényi feltételeknek, az adásvétel mentesül a "kifüggesztés" alól. Senkinek nincs elővásárlási joga. Aki a 10 ha-nál több földet szeretne szerezni, az vásárolja be magát osztatlan közös tulajdonokba.