termőföld elővásárlási jog


fecsine # 2016.12.06. 12:56

Köszönöm a gyors választ!Vagyis van lehetőség elállni a szerződéstől? Azt hallottam,csak perelni lehet...a bejegyzési engedélyt természetesen nem írtam alá, viszont neki lejárt a határidő, hogy ezt benyújtsa. Azon túl, hogy megbüntetik, nem veszíti el az elővásárlási jogot?

groszfater@gmail.com # 2016.12.06. 13:37

Vagyis van lehetőség elállni a szerződéstől?
Milyen szerződéstől ?

Azon túl, hogy megbüntetik,
Ki bünteti meg és miért ?!.

groszfater@gmail.com # 2016.12.06. 14:02

http://www.lb.hu/…-kerdesekrol

Lajcsó! úgy tűnik földterületről van szó, az egy kissé bonyolultabb..

lajcsó # 2016.12.06. 14:44

Egyáltalán az illetékes kormányhivatal jóváhagyta már a szerződést?

fecsine # 2016.12.06. 18:16

Igen jóváhagyta a szerződést.Minden a törvényi előírások szerint lezajlott Már csak a bejegyzéshez szükséges hozzájárulást szeretné megkapni, de amíg nem fizeti ki a vételárat, addig nem kapja meg. Meddig húzhatja az időt? Mivel lehet rábírni arra, hogy amit az adás-vételi szerződben elfogadott azt teljesítse? Egyébként földterületről van szó.

lajcsó # 2016.12.06. 19:52

Amíg nem fizet, addig a bejegyzési engedély felejtős! Tűzzél neki határidőt, ha akkor sem fizet akkor elállhatsz a szerződéstől. Gondoltam, hogy földről van szó.

MajorDomus # 2016.12.08. 20:49

Levél (ajanlottan)

lajcsó # 2016.12.08. 21:31

"Milyen tartalmi és formai követelmények vannak az elővásárlásra jogosult tájékoztatására?"
Vagy postai úton (ajánlott+tértivevény!!!), vagy közvetlenül kézbe (az átvételt itt is igazoltatni kell !!!).

"Van erre vonatkozó konkrét jogszabályhely, és ha igen hol, mi?"
Földforgalmi törvény.

"A Ptk. 6:222. § (1) bek. II. mondata nem alkalmazható ha pl. több mint 10 tulajdonostárs van?"
Ha nem is Ptk. szabályát, hanem az ingatlan-nyilvántartási eljárás vonatkozó szabályát szerintem lehet alkalmazni.

MajorDomus # 2016.12.09. 19:00

Galambposta nem jó.

lajcsó # 2016.12.10. 08:10

Mindegy milyen posta, a lényeg az átvétel igazolása.

Kérdező111 # 2016.12.11. 22:16

Tisztelt Fórumozók!

Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy mi a teendő abban az esetben, ha a termőföld kifüggesztésére kötelezően előírt 60 napos határidőt az önkormányzat "elszámolta". A kifüggesztés napját nem számítva, a kifüggesztést követő napot tekintjük 1.napnak. A jog gyakorlására nyitva álló határidő a számítások szerint pénteki napra esett volna, a hivatal pedig az azt követő hétfői napot nevezte meg jogvesztő határidőnek, a levétel napja pedig a következő, keddi nap. Emiatt az elővásárlási jogával élni kívánó jogvesztő határidőn belül tette meg ugyan az elfogadó nyilatkozatát, de ez csak a szerződésen szereplő jogvesztő határidő, nem pedig a jogszabály szerinti. Elveszítheti-e a föld tulajdonjoga megszerzésének lehetőségét az elővásárlásra jogosult az önkormányzat ügyintézőjének hibája miatt? (Nyilván az elővásárlásra jogosult is benyújthatta volna nyilatkozatát korábban, de a bevett gyakorlat a jogvesztő határidő utolsó napján történő benyújtás.)

Mi történik, ha a Földhivatal észreveszi az önkormányzat hibáját? Újra ki kell függeszteni a szerződést, vagy pedig a 60 napon belül benyújtott elfogadó nyilatkozatokat veszik csak figyelembe?
Köszönöm szépen!

lajcsó # 2016.12.12. 06:32

Ha nem volt meg 60 nap, akkor újra ki kell függeszteni, vagy a szerződés nem kapja meg a hatósági jóváhagyást!

Kérdező111 # 2016.12.12. 06:53

Tisztelt Dr. Szücs Lajos!

Megvolt a 60 nap, a 61. napon került benyújtásra az elfogadó nyilatkozat, mely a kifüggesztett szerződés, illetve a magyarorszag.hu honlap tanúsága szerint is a jog gyakorlására nyitva álló utolsó nap (tehát a 61. nap). Ez esetben a 61. napon benyújtott elfogadó nyilatkozatot elutasítják vajon? Mit tehet az elővásárlásra jogosult, akit a hivatal hibája miatt távoltartottak az elővásárlásra jogosultságtól, és esetleg elutasítja a Földhivatal?

lajcsó # 2016.12.12. 08:10

"A közlés kezdő napja az adás-vételi szerződésnek a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján történő kifüggesztését követő nap. Az elővásárlási jog jogosultja a közlés kezdő napjától számított 60 napos jogvesztő határidőn belül tehet az adás-vételi szerződésre elfogadó, vagy az elővásárlási jogáról lemondó jognyilatkozatot."
Az elővásárlási jog gyakorlására nyitva álló 60 napos jogvesztő(!) határidő és közzététel időtartama eltérhetnek egymástól. Ebben a hónapban módosult a vonatkozó jogszabály (474/2013. Korm. rendelet), ami alapján a jövőben ez az eltérés - egyes esetekben (pl.60-ik nap munkaszünetre esik) - már gyakorlattá válik.
A 60 nap az 60 nap! A 61 napon benyújtott elővásárlási nyilatkozat nem vehető figyelembe! Álláspontom szerint az adminisztratív tévedés sem hosszabíthatja meg a jogvesztő - 60 napos - határidőt.

soma66 # 2017.01.18. 10:57

Tisztelt Szakértők!

Véleményük szerint termőföld elővásárlásra jogosult elfogadó nyilatkozata megfelelő-e abban az esetben, ha az nem tartalmazza ugyan kifejezetten a földforgalmi tv. 13-15. §-ban foglalt nyilatkozatokat, de a jogosult arról kifejezetten nyilatkozik, hogy teljes terjedelmében elfogadja a részére bemutatott, a tulajdonosnak, mint eladónak a harmadik személlyel létrejött, írásos szerződésben rögzített tartalmat? (A szerződésben természetesen ott vannak a földforgalmi tv. 13-15.§ szerinti nyilatkozatok.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.18. 11:17

Szerintem igen. (Sőt, ha ezeket a megkívánt nyilatkozatokat a szerződés tartalmazza, akkor az elővásárlási jog gyakorlójának még utalnia sem feltétlenül kell rájuk.)

lajcsó # 2017.01.18. 11:23

"Az elfogadó jognyilatkozatnak tartalmaznia kell a 13-15. §-ban foglalt esetekben az ott előírt nyilatkozatokat is, ennek hiányában azokat a 13-15. §-ban előírt alakszerűségi előírásoknak megfelelően a jognyilatkozathoz csatolni kell."
(Földforgalmi törvény 21. § (5) bek.)

soma66 # 2017.01.18. 11:44

Kovács_Béla_Sándor!
Mi is így gondoljuk! A mg. igazgatási szerv azonban a földforgalmi tv. 21.§ (9) bek-re hivatkozással hiányolta a konkrét nyilatkozatot, s ennek hiányában úgy tekintett a nyilatkozatra, mintha be sem adtuk volna. Fontolgatjuk a pert, bár kétségeink vannak a kimenetele felől. Önök szerint? (Természetesen nem jóslatokra vagyok kíváncsi, de gondoltam, hogy esetleg valakinek volt már ilyen, vagy hasonló ügye, vagy esetleg információval bír hasonló esetről.
Kedves Dr. Szücs Lajos! Pontosan az Ön által idézett jogszabályhely miatt bátorkodtam feltenni a kérdést.

lajcsó # 2017.01.18. 12:37

A jogszabály egyértelmű ebben a kérdésben.
A másik az, hogy mindenki a saját nevében nyilatkozik (a vevő is meg az elővásárlásra jogosult is)! Ezért a másik nyilatkozatát nem tekintheti senki a sajátjának, már csak azért sem mert a nyilatkozatok tartalma esetleg eltérő is lehet.

MajorDomus # 2017.01.18. 22:30

Az is hülye volt aki ezt a földtörvényt kitalalta.

berezol # 2017.04.21. 18:43

Tisztelt Forumozók!

NFA-s földügyben szeretnék tanácsot kérni.

3 ha alatti területre ajánlatot tett, majd nyert, egy 20 km-es körzetben lakó, de nem helyi gazdálkodó.

A kifüggesztés során éltem az elővásárlási jogommal és rájelentkeztem a földterületre, mint helyben lakó gazdálkodó.

A helyben lakó státuszt a kifüggesztés időtartama alatt szereztem meg. Ez idő alatt telt le a 3 év, majd ezután, még a kifüggesztés időtartama alatt, tudtam igazolni a helyben lakó igazolásommal az elővásárlásra jogosultságomat.

Az NFA nem fogadta el az elővásárlásra jogosultságomat és az ajánlattevőnek ítélte az ingatlant.

Kizáró ok-e, hogy a kifüggesztés ideje alatt váltam helyben lakóvá?

Üdv: BZ

lajcsó # 2017.04.21. 19:38

"Kizáró ok-e, hogy a kifüggesztés ideje alatt váltam helyben lakóvá?"
Álláspontom szerint nem. Lényegében a közzététel ideje alatt nyílt meg az elővásárlási jogod.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.21. 20:52

Azért egy apróságot elhallgat a kérdező: vajon amikor bejelentette, hogy élni szeretne az elővásárlási jogával, akkor már helyben lakó volt?

lajcsó # 2017.04.21. 21:44

Természetesen lényeges szempont, hogy mikor vált helyben lakóvá.
A másik meg az, hogy az elővásárlási jog gyakorlásához nem kell igazolás, kivéve azt amit a Földforgalmi törvény előír (pl.állattartó).
Az elővásárlási jog gyakorlásához elegendő a törvényben előírt nyilatkozat.

MajorDomus # 2017.04.21. 23:06

Lényegtelen. Lépj be a pártba és minden akadály elhárul!