elállás ingatlan adásvételtől


Gabor_1980 # 2016.05.23. 14:32

Köszönöm a válaszokat!

Dr.Attika # 2016.05.23. 13:49

Visszafordíthatatlan (irreverzibilis) a szerződés. Elállásnak nincs helye. Ki kell fizetni a vételárat, ügyvédtől el kell hozni a szerződést és be kell jegyeztetni a tulajdonjogot.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.23. 13:39

Jól gondolod, a foglaló nem bánatpénz.

Gabor_1980 # 2016.05.23. 11:24

Kedves Lajos! Köszönöm a gyors választ. Igen, az adásvételi szerződést aláírtuk de most a foglaló kétszeres visszafizetésével szeretnének a szerződést felmondani.
Én úgy gondolom, hogy egyoldalúan nem tudják felmondani a szerződést. Kérem erősítsen meg ebben.

Köszönöm

lajcsó # 2016.05.23. 10:11

"az eladók jelezték, hogy mégsem szeretnék eladni az ingatlant."
Hiszen már eladták! A szerződésben foglaltakat mindkét félnek (eladó-vevő) teljesítenie kell!

Gabor_1980 # 2016.05.23. 09:02

Tiszteletem!
Egy gyors kérdéssel szeretnék fordulni ingatlan adásvételben jártas ügyvédekhez:

Két hónapja aláírtünk egy adásvételi szerződést egy házra majd a foglalót is elutaltuk az eladóknak. Az ügyvédünknél letétben van az eladók nyilatkozata aminek birtokában a földhivatal bejegyezné az ingatlant a nevünkre.
A megbeszélt teljesítési határidő előtt egy hónappal az eladók jelezték, hogy mégsem szeretnék eladni az ingatlant.

Jogilag ezt meg tudják tenni? Hiszen ha átutaljuk nekik a teljese vételárat akkor az ügyvédünknek ki kell adni nyilatkozatot és be tudjuk jegyezni az ingatlant a nevünkre.

Tanácsaikat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2016.05.18. 19:49

Csak költséges!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.18. 07:39

A foglaló nem bánatpénz, a vevő nem állhat el egyoldalúan.

MajorDomus # 2016.05.17. 20:35

A kör nem zárult be!

Bea1 # 2016.05.17. 19:20

A foglaló lerakása még nem garantálja, hogy megkapja a vételárat, hiszen ha a leendő vevő pl 2 nappal a teljesítés előtt eláll a vételtől, akkor a jog szerint ELBUKJA A FOGLALÓT.

Kellemetlen helyzet, de véleményem szerint idő előtt tett lépéseket egy másik ingatlan megvásárlására, és senki sem kötelezte, hogy nagyobb foglalót tegyen le például.

Természetesen mindezt a szerződés ismerete nélkül írom, hiszen a szerződésben lehetnek olyan elemek, amik kártérítési igényét megalapozottá tehetik.

Árpád84 # 2016.05.17. 18:21

Tisztelt Fórumozók!

Szerződést kötöttünk egy családi ház eladására, ahol minden rendben volt foglalót is kifizették. Mivel a ház örökség volt /jelenleg csak én lakok benne/ így a foglaló 1/3 részét kaptam. Én lefoglalóztam 1 lakást mivel el kellet volna költöznünk, nekem jóval több volt a foglaló a lakásra mint amennyit a családi házra kaptam. A kifizetés előtt 2 nappal a vevőink visszaléptek a vételtől mikor már félig ki volt ürítve a lakás, szabadságok elintézve, fuvaros lefoglalva és így nem tudom megvásárolni a már lefoglalózott lakást. Más forrásból nem tudtam pótolni a hiányzó összeget 2 nap alatt. (A mi vevőink tudták hogy lefoglalóztam egy lakást nagyobb értékben mint amennyit kaptam.)

Ebben az esetben milyen jogi lépéseket lehet tenni? Kitől lehet a veszteségemet követelni? Mivel az egész az önhibámon kívül történt.

Előre is köszönöm.
Árpád

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.31. 12:41

Az ember azt gondolná, ingatlant akartál venni. De ezek szerint inkább tanúsítványt.

TT28 # 2016.01.30. 18:29

Mint mondtam nem az a probléma, hogy nem ismerik el. Tehát nem kell bizonyítani.
A kérdés inkább arra vonatkozott, hogy olyan körülménynek minősül-e ami miatt elállhatok a foglaló elvesztése nélkül.
Hiszen bármelyik ingatlan szakértő megmondja, hogy egy ilyen különbség az energetikai tanúsítványban kb 30% értékvesztést jelent. Bízom benne, hogy vannak olyanok akiknek van ezen a téren tapasztalatuk és tudnak nekem segíteni.

Bea1 # 2016.01.30. 17:34

Ingatlan eladó! "A" kategóriás, mosógéppel...

Ez csak egy vessző, nyílván a rossz helyesírásért nem fogják visszavonatni velük a szerződést.

Nyílván az aktuális állapotot hírdették meg.

Szerintem ha jogszabályváltozás történt, akkor sem nem voltak megtévesztőek, sem nem voltak rosszhiszeműek, de ez nem jogi állásfoglalás, csak a véleményem.

Mi változott egyébként, ha nem titok, ami ekkora különbséget eredményez?

TT28 # 2016.01.30. 16:22

Emailem van róla, valamint a hirdetés is megvan amiben benne van, hogy A kategóriás, de ez nem is probléma mert ők is elismerik, hogy így hirdették, csak arra hivatkoznak, hogy a jogszabály változás miatt lett más a besorolása és erről nem ők tehetnek.

Bea1 # 2016.01.30. 15:57

szóban biztosítottak, vagy írásban?

TT28 # 2016.01.30. 15:30

Tisztelt Fórumozók,
Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában.
2015 év végén előszerződést kötöttem egy ingatlanra amelynek keretében foglalóként kifizettem a vételár 10%-át. Azért csak előszerződést kötöttünk, mert még nem volt energiatanúsítvány, de biztosítottak, hogy az ingatlan A kategóriás. Az energiatanúsítás csak az előszerződést követően 2 hónappal készült el és kiderült, hogy az ingatlan csak D kategória lett. Az eladók egy január 1-től érvényes jogszabály módosításra hivatkoznak, ami valóban történt is. Állításuk szerint az ingatlan A kategória lett volna még tavaly. Ezért nem fogadják el az elállásomat az előszerződéstől. Én úgy gondolom, hogy ebben az esetben az ingatlan kb 30%-kal kevesebbet ér ami jelentős változásnak tekinthető és indokolt az elállás.
Van esélyem ebben az esetben a foglaló visszaszerzésére?
köszönöm válaszukat.

hvico # 2016.01.18. 11:05

Köszönöm a válaszokat.

Üdv HV

lajcsó # 2016.01.17. 07:00

Ha azért nem fizet az elővásárlási jogosult mert nem értesült a szerződés jóváhagyásáról, akkor nincs jogod elállni a szerződéstől!
(Sajnos, újabban a kormányhivatal a szerződés jóváhagyásáról nem küld határozatot a szerződő feleknek, csak az ügyvédnek.)
Ha pedig a szerződésben - elállási jog kikötése nélkül - hozzájárultál a tulajdonjog bejegyzéséhez, akkor a szerződés megy a földhivatalba és a vevő fizet amikor fizet.
A foglalóval akkor érdemes foglakozni, ha van ilyen kikötés a szerződésben.

MajorDomus # 2016.01.16. 21:50

El, ha visszafizeted a foglaló kétszeresét.

hvico # 2016.01.16. 10:07

Tisztelt Ügyvéd Úr/ Ügyvéd Asszony!

Konkrét kérdéssel fordulok Önökhöz melyet az általam ezidáig megkeresett ügyvédek nem tudtak megválaszolni.

Elállhatok-e egy olyan ingatlan adás-vételi szerződéstől, melyet a Kormányhivatal is jóváhagyott az elővásárlási jogát gyakorló vevővel és nem az adás-vételi szerződésben szereplő vevőmmel.

Az ügy pikantériája, hogy az elővásárlási joggyakorlót a hivatal elfelejtette értesíteni, többszöri telefonos megkeresés után én nem tudtam elérni így a szerződésben rögzített fizetési határidő is lejárt.

Nem kívánom az ingatlant értékesíteni, így a kérdésem az, hogy jogilag elállhatok-e egyoldalúan az adás-vételtől?

Válaszukat megköszönve
Tisztelettel:
H Viktória

matthiasi # 2015.01.18. 17:21

ilona63 !

Ráköltött x összeget és lakott ott bizonyos ideig. Na ennek van valami használati értéke . A két összegnek nagyjából azonosnak kell lennie , különben bukta.
Egyébkén is más ingatlanára nem költünk !

lajcsó # 2015.01.18. 13:53

"Megállapodtak, hogy a vételárat havi részletekben fizetik, mely folyamatosan meg is történik."
Ez kifejtenéd bővebben?! A megállapodás szóban vagy írásban történt? Egyáltalán adásvételi szerződést kötöttek a felek? Stb.

ilona63 # 2015.01.18. 12:26

Tisztelt Szakértő!
Egy ismerősöm ingatlannal kapcsolatban gondjait szeretném megosztani, és tanácsát kérni.
Egy külterületi ingatlanról van szó. Az ismerősöm a vevő. Az ingatlanba beköltöztek, mely romos, komfort nélküli volt. Megállapodtak, hogy a vételárat havi részletekben fizetik, mely folyamatosan meg is történik. Az ingatlant felújították, komfortosították, a környezetet kitisztították, magyarul, rendezett lett a terület.
Most a tulajdonos vevőt talált az ingatlanra, és azt közölte, hogy a teljes megállapodott vételárat, nem levonva belőle a már részletekben fizetett összeget, fizessék ki.
Mit lehet ez ellen tenni? Sajnos ismerősöm nem tud felvenni hitelt, és különben is, külterületre nem is adnak, rokonok nincsenek, akiktől kaphatna kölcsön.
El kell nekik költözni, a felújítást, a folyamatos karbantartást, a részleteket meg elveszítik?
Szakszerű segítséget kérnék, ha lehet megnyugtassam.

MajorDomus # 2014.05.19. 22:04

Itt jön az ügyvéd.