elállás ingatlan adásvételtől


Andrea1234 # 2021.12.02. 08:48

A tégla falra semmi nem volt rögzítve, az eladó nem hajlandó elárulni miért huzatta azt oda föl. Állítólag ő kihívta a kőműveseket, hogy csinálják meg a vályog falat és ők így csinálták meg. Arra, hogy miért kellett megcsinálni azt a falat és erről minket miért nem tájékoztatott, csak váll vonogatást kaptunk.
A házat 29.000.000 Ftért vettük.
A lakhatatlant úgy értem, hogy az összes fal szépen le lett vakolva és festve diszperzites festékkel, így egyáltalán nem láttuk, hogy 180 centi magasságig vizesek a falak (az összes). A vályog elgombásodott és kivált rajta a só, így kiszárítani legalább 3 év, addig a házhoz kb hozzá se tudunk nyúlni,. Valamint a felhúzott tégla fal mögött olyan szinten szétrohadt a vályog, hogy idő kérdése, hogy esetleg a fejünkre omoljon. Felújítottként vettük a házat. Egy felújított házat nem kell évekig szárítani, és attól félni mikor dől ki a fala.

gylab # 2021.12.02. 10:03

Csak kérdés, nem vagyok nagyon járatos a témában: ha felújítottként szerepel az adásvételiben, akkor az nyilván szakszerű felújítást feltételez, ha pedig nem az volt, akkor megáll a reklamáció, nem?
Azért az meg egy másik kérdés, hogy frissen eladásra fényezett (mert kopott volt a festék) autót, frissen eladásra festett/vakolt házat úgy veszünk, hogy megnézzük szakértői szemmel. Ha nem vagyunk azok, akkor hívunk egyet, ekkora összegnél legalábbis mindenképpen.

drbjozsef # 2021.12.02. 10:12

Andrea1234,

Még egyszer : tök mindegy, hogy ki mikor csinálta, vagy hogy miért a felújítást. Ha az hibás, akkor az eladó felel érte és pont.
Egyez meg vele, ha erre nem hajlandó, akkor pert kell indítanod. Ennyi a jogi része.
Sajnos egyoldalúan nem állhatsz el csak úgy. Már, ha vissza akarod kapni a pénzed.......

drbjozsef # 2021.12.02. 10:21

gylab,

Ez autónál is pont így van : érdemes szakértővel venni, de a törvény nem írja el, a laikus vásárlótól elvárja a kellő gondosságot, de azt nem, hogy szakértő legyen, vagy mindenképpen hívjon.
Ha a vevő nem néz az autó alá, ami szemmel láthatóan szét van rohadva, az az ő baja. Ha alánéz, de az vastagon le van alvázvédőzve, szándékosan elrejtve azt, hogy szét van rohadva, az viszont már nem.
Andreától sem várja el a törvény, hogy szerelje le a beépített szekrényt, vagy röntgennel nézze át kívülről a falat. Ha van rajta egy geci nagy repedés, akkor az az ő felelőssége, hogy megnézeti-e statikussal, vagy megveszi így. De ha elrejtették, akkor nem.

Pepete # 2021.12.11. 18:59

Tisztelt Hozzáértők!

Teoretikusan szeretnék érdéklődni, hogy foglaló szempontjából vis maior nak minősül-e az alábbi eset:
Vásárolok egy földtörvény hatálya alá tartózó ingatlant, ami jelenleg a kifüggesztés stádiumában van.
Eladásra kínálom a jelenlegi ingatlanomat. Megkötjük a szerződést, megtörténik a foglaló átvétele.
Tegyük fel a mezőgazdasági igazgatási szerv nem záradékolja a szerződést mert mondjuk a területi földbizottság (vagy nevében eljáró) a helyi gazdák érdekeivel ellentétesnek tartja az adásvételt. Azaz nincs rajtam sapka.
Erről ugye én nem tehetek, semmilyen módon nem befolyásolhatom, nem láthatom előre, nem tudom elkerülni maximális gondosság mellett sem. Kivéve, ha nem árulom az ingatlanom, akkor viszont nem tudom teljesíteni a fizetési kötelezettségemet a hozzájárulás esetén.
Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2021.12.11. 19:26

Pepete,

Nem értem. El tudod adni a lakásodat akkor is, ha nem veszel földet.

Talán fordítva gondolod, hogy ha nem sikerül eladnod egy földterületet, tehát nem lesz vételárra valód, hogy MEGVEDD a lefoglalózott lakást?

Pepete # 2021.12.11. 19:51

Elnézést, azt gondoltam ha én értem akkor mindenki. :)

Mezőgazdasági ingatlant veszek/vettem/folyamatban gazdasági épülettel (ami egy korszerű lakóház ) oda szeretnénk költözni. Ez van a kifüggesztés stádiumában.
Ahhoz, hogy ki tudjam fizetni a fennmaradó vételárat el kell adnom a jelenlegi házat, ahol lakunk. És érzésemre itt jön a 22-es csapdája. Ha most eladom és foglalózzák (bírtokba adni 5 hónap múlva tudom), viszont az igazgatási szerv nem záradékolja a "tanyát" duplán kell visszafizetnem a házamért kapott foglalót? Vagy nem árulom még 4 hónapig a sajátomat, ameddig nincs meg a záradék, sőt letelik a 30 napos fellebbezési határidő és jogerőre emelkedik. Akkor viszont fizikailag lehetetlen 1 hónap alatt eladni a házat, amiből ki tudom fizetni a "tanyát"

Pepete # 2021.12.11. 20:10

Egy gondolat még így is kimaradt. És ha az igazgatási szerv nem záradékol. és így nem tudom megvenni a "tanyát" akkor nincs hová költöznöm, tehát gondolom érthetően visszalépnék a saját ingatlanom értékesítésétől..

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.11. 22:00

Ez nem lesz megfelelő indok.

drbjozsef # 2021.12.12. 09:07

Szerintem az, hogy nincs hova menned a lakásodból, egyértelműen a te érdekkörödben felmerülő meghiúsulási ok, egyáltalán nem vis maior, úgyhogy ha elállsz az eladástól, akkor igen, duplán kell visszafizetned a kapott foglalót.

Zöldövezeti11 # 2021.12.12. 09:43

és így nem tudom megvenni a "tanyát" akkor nincs hová költöznöm,

Írja a Pepete kérdező társ.
Már hogy ne lenne.
Jelenleg rengeteg szállodai szoba üres, üresek a panziók, meg aztán bérelni is lehet lakást.. Úgy hogy a foglaló visszajár, sőt duplán mivel félre vezette az érdeklődött.

Anno én olyan eladó ingatlant meg se néztem amiben az eladó benne lakott.
Nemhogy foglalót adtam volna a tulajnak.

Pepete # 2021.12.12. 11:19

drbjozsef
Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm szépen a válaszokat!

Zöldövezeti11

Érdekelne, hogy mi ebben a félrevezető (pláne külön írva).
Ezek szerint Ön új építésű ingatlant vett. Ugyanis a használtak 99%-át úgy árulják, hogy a tulaj még benne lakik.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.12. 11:34

a te érdekkörödben felmerülő meghiúsulási ok

Egyáltalán nem meghiúsulási ok.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.12. 11:36

ha elállsz az eladástól, akkor igen, duplán kell visszafizetned a kapott foglalót.
Nem kell visszafizetnie egyáltalán - mert nem is állhat el.

Zoltanuss # 2021.12.12. 14:35

Rettentően tájékozott ez a Pe... a lakáspiacon.

Egy használt lakás sok minden miatt eladóvá válhat.
Pl. kihalnak belőle az addigi használók, máshová költöznek, összeköltöznek pl. az új párok.

Tény hogy van olyan is amikor a bentlakók árulják a lakásukat. A nem rátermettek akár még ingatlan közvetítőt is megbíznak az eladással. rengeteg a variáció. A zöldes topiktárs csak annyit mondott, hogy az olyan lakások nem érdeklik amiben laknak.

Részemről se bolt az ilyen dolog.
Sőt ingatlanost eddig eleve nem bíztam meg.

Egy eladásnál az ügylet pár jól elkülöníthető szabály - vagy inkább művelet szerint .
Első a hirdetés,
a második a bemutatás,
a harmadik a szerződés kötés.
Ez utóbbihoz ügyvéd kell.
Természetesen aki járatlan a helyi szokásokban, nem ismeri a nyelvet igénybe vehet ingatlanost.
Mind az eladásnál mind a vételnél.

Zöldövezeti11 # 2021.12.12. 14:44

Pepete !
Sajnos nem volt szerencsém eddig új lakást venni.
Vettem viszont használtat általában üresen, vagy pl. olyant amiben benne laktam. Aztán vettem használtnál résztulajdont.
Bizony családtagjaim viszont az új építésűre esküsznek.
Képesek voltak egy harmadában, max. feliben kész házban lakást venni.
Jól megszívatták őket !!

drbjozsef # 2021.12.12. 15:57

Nem kell visszafizetnie egyáltalán - mert nem is állhat el.

Igaz, jogos - csak az volt a fejemben, amit egy hasonló topikban írtál, csak a vevő esetére, hogy ha nem tud fizetni, lehetne keménykedni a szerződés betartatásával elállás engedése helyett, csak nem érdemes. Ez viszont a fordított eset, itt akár meg is érheti, sőt.