szomszedok jogai


MajorDomus # 2014.06.26. 20:58

Ez is megoldás.
De nehogy már a kérdező alkalmazkodjon a szarházi albérlőhöz.

Perelje be a tulajdonost birtokhaboritás miatt.

Írjon egy kamu birtokvédelmet kérő levelet a Jegyzőnek, amiben kéri hogy a hatóság kérje be a bérleti szerződést és a NAV igazolást arról fizet e a tulaj adót a bérleti díj után, s ezt másolatban küldje meg a tulajnak. A következő héten már nem lesznek ott az albérlők.

Ki van próbálva!

jamekka # 2014.08.03. 14:27

Kedves fórumozók!

Fel szeretnénk a régi pala kerítés helyére rakni trapézlemezzel kerítést!Ami gátolná az átlátást mivel a szomszéd az elmúlt években töltötte az udvarát és így sima a rálátása az udvarunkra...
Az egy dolog,hogy töltötte ,de hozzá tér-kövezte az udvarát a kerítésünkhöz amit mi tettünk fel pár éve!!
Reggel volt itt a szaki a trapézlemezes kerítéssel kapcsolatban és mondta nem tudja elbontani a régi kerítésünket mert hozzá van építve a szomszédé!Ha elkezdené akkor jönne vele a szomszéd tárköve!!
Ami súlyosbítja a dolgot,hogy meg is van dőlve a kerítésünk ergo egy nagyobb vihar bedöntené és akkor is hozná magával a szomszéd térköveit!De még magát a dőlés ívét és pala lemez íve is ki van tér kövezve...
A kérdés az lenne ilyenkor mi a teendő?Szeretnénk kicserélni a saját kerítésünket,de nem tudjuk mert megrongálnánk a szomszédét vele...
Köszi!

MajorDomus # 2014.08.04. 21:11

Beszéld meg a szomszéddal!

Laca04 # 2014.08.06. 14:15

Kedves Fórumozók,
Zártkertes lakóépület tulajdonosa vagyok (két utca által határolt telken). a telek szembe-szomszédom építkezésbe kezd és el szeretném kerülni, hogy olyan épületet emelhessen, mely a telkem intimitását befolyásolja, azaz nem szeretném, hogy a telkek irányába erkélyt, tetőtéri ablakot létesítsen, hanem az utca irányába terveztesse ezeket inkább.
a telkek egy város olyan részén vannak, ahol több épület is örökségvédelem alá esik, azaz földszinti régi típusú házak, tetőablak nélkül.
Milyen jogaim, lehetőségeim lesznek? Van erre jogszabály, ha igen, melyik?
Tervek még nem érkeztek betekintési lehetőséggel, de szeretném megelőzni a problémát.
előre is köszönöm a segítségetek!

MajorDomus # 2014.08.07. 20:21

Elköltözni.
Utólag nem tehetsz semmit. A teraszodra szerelj paraván, így te sem látsz ki meg ők sem be.

Spityu82 # 2014.08.12. 18:28

Tisztelt Fórumozók!
2007-ben vásároltunk egy családi házat.
A földhivatali tulajdonlap szerint 882 nm2 telek tartozik hozzá.
Napokban kerti munkák miatt lemértük és arra a következtetésre jutottunk, hogy valójában 710 nm2, ami eddig fel sem tűnt nekünk. Az ingatlan-nyilvántartási térkép és némi számolgatás alapján a köztünk lévő kerítés kb. 10-10,5 m-rel arrébb esik. Az ő telke a földhivatal szerint: 761 nm2, a mért adatok szerint 887 nm2. A vásárláskor minden irányból egy teljesen körbekerített ingatlant vettünk, feltételeztük, hogy a telekhatárok rendezve vannak. Azt szeretném kérdezni, hogy amennyiben a szomszéd nem partner a visszaszolgáltatásban, milyen lehetőségeink vannak a terület visszaszerzésére?

Előre is köszönöm!

Üdvözlettel: István

nanemaaa # 2014.08.13. 06:08

Laca04
Mi lesz akkor, ha a szomszéd bejelenti igényét arra, hogy nem szeretné, ha te a telkeden intimkedsz?
Egy telek bár olykor feltárulkozik, mégsem szokott intimkedni. Ez a tulajdonosok dolga. ;)

Tervek még nem érkeztek betekintési lehetőséggel

Hozzád? Nem is fognak. Semmi közöd az építéshez.

Gabor7214 # 2014.11.20. 07:45

Sziasztok!
Azt szeretném meg tudni, hogy a házam faláról a borostyánt amit a szomszéd futtatott,milyen módon tudom vele leszedetni?
Már szóltunk neki nyáron, azt mondta szeptemberben leszedi, nos már november közepe van.
Van erre valami jogi lehetőség hogy kötelezzem az azonnali eltávolításról?
Válaszokat előre köszönöm.

nanemaaa # 2014.11.20. 15:37

Gabor7214
Birtokvédelem.
1 éven belüli elkövetés esetén jegyző, azon túl bíróság.
Ha a birtokvédelmi panasz kártérítési igénnyel is párosul, akkor érdemes mindjárt a bírósághoz fordulni, mert kártérítésre a jegyzőnek nincs hatásköre.

(Csak halkan jegyzem meg, hogy egy ügyvédi felszólítás sokszor csodákra képes.)

nanemaaa # 2014.11.21. 08:23

Nem mennék bele találgatásokba. Nem tudjuk milyen mértékben futott fel az a borostyán. Lehet, hogy csak 20-30 cm-t, amekkorát egy nyár alatt simán nyúlik.

Gret49 # 2014.11.29. 19:18

Tisztelt jogi fórum!

Csaknem 40 éves diófa áll a kertemben. Nem mi ültettük az előző tulajdonos. 33 éve vagyunk szomszédok.A férjem halála után 6 éve jelezte vágassam ki, áthull a levél fertőzi a földet- nem terem meg a közelében semmi, mert néha árnyékot is vet . Nincs ok- nem vitáztunk össze semmin, csak a diófa zavarja. Rontja jószomszédi viszonyt. 27 évig nem volt gond. Nem szeretném kivágatni 1 hóbort miatt. Kinek van igaza?

biucika800 # 2018.04.18. 15:14

Üdvözlet. A problémám az lenne, hogy nemrég költöztünk a párommal egy 4 emeletes lakás harmadik emeletére, de amikor megvettük a lakást nem tudtuk, hogy az alsó szomszédunk legalább 10 macskát tart a lakásban és elviselhetetlen bűz terjeng a lépcsőházban. Nem lehet hányinger nélkül megmaradni a lépcsőházban tele van legyekkel. Gusztustalan az egész. Szóltunk a közös képviselőnek, hogy tegyenek valamit ezzel a helyzettel. De érdemi válasz/megoldás azóta sem született. Több lakóval próbáltuk a problémás szomszédot szép szóval helyre rakni, de még neki állt feljebb. Te Hát mit lehet tenni írjak az Ántsz-nek egy levelet egyáltalán van olyan törvény/rendelet ami ezt szabályozza?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.18. 17:13

Birtokvédelmet bármikor kérhetsz.

MajorDomus # 2018.04.18. 18:29

Ha szerencséd van,akkor a Jegyző kutyapárti.

egyébként jelzem,a macska (nekem 2 van) a második legtisztább állat a világon, nem ők a hibásak,hanem a trehány lusta gazda,aki sajnálja a pénzt az Aldiban kapható macskaalomra,és nem takaritja azt naponta!!!

Nálam a domináns cica, ha 2 napra elutazom,harmadnap a székem elé szokott tojni,jelezve ,hogy büdi az alom és tele van, igényes macska abba már nem megy bele.

bende105 # 2018.05.23. 10:34

Üdvözlet!
Érdeklődni szeretnék szomszédos ingatlanra néző ablakok szabályairól.
Az eset nem egyszerű számomra hisz az OTÉK 253/1997 Kormányrendelet jelen esetemben számomra nem egyértelmű.
Kérdésem hogy egy korszerűsítésből adódóan ablakcserét hajtanak végre a szomszédomban aminek 15 db ablaka néz udvaramra,házamra,komplett magántulajdonomra,mely ablakok raktárak, öltözők és vendéglátó helyiség "kocsma" ablakai.
Az épület az én 70-es években épült házam előtt már megvolt utólag lett beépítve az ingatlanom oda. Ablakok mérete 90x110 normál üveg bukó nyíló 120 cm-re a talajtól. Új ablakok beépítése előtt is ezek a méretű ablakok voltak. épület telekhatáron van. Érdeklődtem az építésügyi hatóságnál hogy nekem mint szomszéd ingatlantulajdonosnak van bármilyen jogom az ablakok méretének megváltoztatását kérni hivatalosan? Azt a választ kaptam hogy bokszoljam le az helyi önkormányzattal,és kérjem a lefóliáztatását. Egyébként nincs mert 10 évnél régebb óta vannak ezek a méretű ablakok beépítve, és csak csere történt nem új kialakítás. Igy nem kötelesek a méretet megváltoztatni csak azért mert engem zavar.
Mi lehet a közös megoldás jogilag?


bendeguz

nonolet # 2018.05.23. 10:50

Építéshatósági úton valóban nem tudsz lépni.
Mert

  • 10 évnél régebbi
  • szerzet joga
  • nem élet/beleset veszélyes állapot

ÉS

  • te ráadásul UTÁNA építettél oda

A birtokháborítás viszont fennáll.

Mivel már 1 évnél régebbi állapot így csak az az út áll előtted, hogy

0.
Szépen kéred a fóliázást vagy a matt/nemátlátszó üveget.

HA nem teszik meg, akkor

1.
Írásban is kéred, határidővel és per kilátásba helyezésével.

HA nem teszik meg, akkor

2.
Beperled őket birtokháborításért.

nonolet # 2018.05.23. 10:52

A perben már akár a magasabb parapet magasságot is kérheted...
Azaz a szabályos 180 cm ablak alját.

Mondjuk az, hogy
sok évig nem volt bajod az ablakokkal
nem könnyíti a perbeli helyzeted.

bende105 # 2018.05.23. 11:02

Köszönöm a választ!
Akkor ha nem sikerül a fóliázást és az ablakok csak bukóvá alakítását marad a birtokháborítás. Sportegyesületi épület ami az önkormányzat tulajdona. Csak valóban zavaró mikor sportolást befejező és vagy előtte álló férfiak vagy gyerekek öltözködését vagy abból bizonyos részeket lát az ember akkor mikor az saját ingatlanán tartózkodik. Nem gondolom hogy ez egészséges bármelyik oldalon is van az ember.

Köszönöm


bendeguz

bende105 # 2018.05.23. 11:06

1 éve vásároltam az ingatlant,igaz akkor is tisztában voltam az ablakok meglétével, de 3/4 le volt lemezelve. Most az energetikai felújítást megnyerve többször érdeklődtem milyen ablakok lesznek kaptam ígéretet, de csak szóban. Azt meg tudjuk mire jó.


bendeguz

nonolet # 2018.05.23. 14:12

HA akarsz valamit ÍRÁSBAN IS közöld az igényed!
Már holnap...

drbjozsef # 2018.05.24. 05:01

Ha eddig be volt deszkázva, most meg átlátszó lesz, akkor azért lehet, hogy érdemes megpróbálni a jegyzőt és a birtokvédelmet. Legalább arra kötelezni, hogy állítsa vissza az eredeti, át nem látható állapotot, ha csak fóliázással is.

NIldik # 2018.05.27. 20:12

Üdvözlöm!
Érdeklődnék afelől, hogy a szomszéd macskái folyamatosan átjönnek. Jött az unokaöcsém/fiatalkorú/ hozzánk, megijedt az egyik macskától felkapott egy követ /saját telkünkön/ és utána dobta de közbe kiugrott a bokorból egy másik kölyök macska amit véletlen el is talált! Megdöglött. Kihívta ránk a rendőrséget. Mire számíthatunk ezek után? Én azt gondolom,h birtok háborítás ,h folyamatosan nálunk tanyáznak a szomszéd macskái!

MajorDomus # 2018.05.28. 20:59

Állatkinzásért akár börtönt is!
meg is érdemli az öcséd,ha egy macskától összecsinálja magét és gyilkol állatkölyköket.

nehogy már a kölyökmacska kgyen a hibás,mert elkószált a szomszédba!

mocorgo92 # 2018.07.17. 17:14

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. Falun lakok, és a hátsó szomszéd körülbelül 10 éve tele rakta raklappal a házunk hátulját, nem számoltam meg pontosan, de vagy 5000 darabot biztos oda rakott. 50 centire van a ház falától, és a hátsó kis ablakok aljáig van rakva. Eddig nem foglalkoztunk vele, de a tavaszon sok volt a betörés a faluban, és félünk, mert ez így létraként szolgál a házunk mögött egy esetleges betörő számára, plusz szerint még tűzveszélyes is, mert a házunk stáblonja az bőven benyúlik a raklapok fölé. Kérdeztünk a falu jegyzőjét, és azt mondta hogy mivel hagyott el helyet és "szellőzik", így nem tud vele mit csinálni. Beszéltünk a hátsó szomszéddal egy fél éve, hogy rakja már el onnan a raklapokat, a fent felsorolt okokra hivatkozva, de azóta sem történt semmiféle változás, sőt még több raklapot hozott hozzá azóta. Azt szeretném megkérdezni, hogy van ilyen esetre valami tűzvédelmi jogszabály, vagy hogy hol kellene bejelenteni a dolgot? Nem akartam a szomszéddal se összeveszni, meg pereskedni sem, de már unom a dolgot. Előre is köszönöm a választ!

Szomorú örökös # 2018.07.17. 17:54

mocorgo92

Alapjából nekem az tűnt fel, hogy egyáltalán hogy van neked ablakod a szomszéd felé? :-O