Társasházak jogásza!


Mufurc_nagyon # 2014.10.14. 06:47

Kedves Ster!

A "szokványos" lépések a nem fizető társasházi tulajdonossal szemben.

  • két havi elmaradás esetén tájékoztató a képviselettől
  • fizetési felszólítás a közjegyzőn keresztül.
  • ha nincs ellentmondás, akkor végrehajtás (pld ingatlan elárverezése)
  • a háromhónapos elmaradás esetén a tulajdoni lap megterhelése jelzáloggal.
  • peres lejárás ellentmondás esetén.

Elméletileg egy tulajdonos elmaradása már 8 hónapon belül "megfogható". Ha nem így történt az a képviselet (ütk) hibája.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Ster # 2014.10.14. 05:33

Tiszteletem!

Egy egyszerű kérdésem lenne...

Társasház, közös költség, illetve a közös költség nem fizetése...

Milyen következményei vannak a közös költség nem fizetésének?
Bosszantó, ha valaki úgy dönt, hogy Ő inkább nem fizeti ezt, a többi lakó pedig igen. Hogyis van ez?

Ha semmi (érdemi) dolgot nem lehet tenni ez ellen, akkor mi lesz, ha eseteleg másik lakó is úgy dönt...

Köszönöm...

Wildmann # 2014.10.13. 19:26

Én a kérdést nem értem!

Mit szeretnének? A területen parkolót létesíteni, amely parkoló megnevezéssel kerül a földhivatalba? ahhoz 100%-kell, mert a tulajdoni lap változik ezért mindenkinek alá kell írni.

Ha társasházi tulajdonnak minősül a telek akkor a társasházi közgyűlésen jelenlévők többségének határozata elegendő hozzá, mert csak a használat formáját fogják megváltoztatni. Ez akkor igaz, ha nem építési engedély köteles beruházást kívánnak elvégezni

Innentől kezdve csak be kell állni az udvarba és kész.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.02. 07:30

Szerintem rosszul érted a tényállást.
Van két különálló épület, amelynek a tulajdonjoga elvált a telek tulajdonjogától; a két épületet külön-külön társasházzá alakították, a telek pedig maradt a ki tudja kiknek a közös tulajdona. Szépen összehozták!

Mufurc_nagyon # 2014.10.02. 06:58

Kedves Kritikus!

Osztatlan közös tulajdon felhasználásának módjáról az összehívott megismételt közgyűlés egyszerű többsége érvényes határozatot tud hozni.

Természetesen ezt a határozatot a bírósságon meg lehet támadni, de a közgyűlés napjától már végrehajtható a határozat.
Változás "csak" a bíróság ellentétes döntésétől kötelező jogkövető magatartás esetén.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kritikus # 2014.10.01. 17:16

Tisztelt Hozzászólók!
Kérem, szíveskedjenek elmondani véleményüket a következőről:
Osztatlan közös tulajdonú telek, rajta 2 db 10 lakásos társasház. A szokásjog (ha ez a megfelelő szó) alapján elkülönül a két házhoz tartozó kertrész, mert sok éve a fűnyírás stb. is így történik, fennakadás nélkül. A mi házunk az általunk használt udvarrészünkön szeretne parkolót létrehozni, mert az utcánkban nagyon nehéz a parkolás és sok a gépkocsifeltörés is. Mivel a telek közös tulajdon, ezért a másik társasház tulajdonosainak is nyiván (valamilyen százalékban) bele kell egyeznie a tervbe, csak azt nem tudjuk, hogy hány százalékos igen-nem szavazat ebben az esetben a döntő. 2/3-ad, vagy 4/5-öd? (Egyébként ezzel egyidőben a másik ház is tudna parkolót létesíteni az általuk használt részen, amibe mi is beleegyeznénk.) De ha nem egyöntetű a véleményük, akkor szeretnénk tudni, hogy hány százalékos igen szavazattal megvalósítható még törvényesen a tervünk. Előre is köszönöm a választ. Üdvözlettel,
Kritikus

osmi # 2014.09.24. 16:11

Faresz!
Birtokvédelmi eljárást lehet kezdeményezni az önkormányzat igazgatási osztályánál 3.000,- Ft -os illetékkel. Vagy a feletted lévő lakás tulajdonosa vagy a társasház a hunyó.

Faresz # 2014.09.23. 16:22

Üdvözlöm.
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha társasházban lakom és a felettünk lakó leáztat rendszeresen, nem hárítja el a hibát, akkor milyen jogi lehetőségeim vannak vele szemben intézkedést kezdeményezni.
Milyen hatósághoz lehet fordulni és milyen jogcímen?
Közös képviselő nem nagyon ért el semmit.
Mindkét lakás magánkézben van és a károkozó is tulajdonos nem bérlő.

Köszönöm.

MajorDomus # 2014.08.10. 19:58

Van ilyen is.
Ezt írtam le bevezetőben.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.10. 07:52

A bank? Milyen bank?
Mit érdekel engem az építtető? Kifejezetten olyan társasházról beszéltem, amelyben minden albetét az önkormányzaté.

MajorDomus # 2014.08.09. 22:33

Van olyan épületem ahol még 1/1 a tulajdon az építtető részéről. A saját hülyesége miatt került ebbe a helyzetbe, de nem tudja s nem is akar az üzemeltetésével kinlódni.

Az önkormányzati bérlakás társasházból több is van, ott az önkormányzat adja a közös képviselőt, ahogy leirtam.

Szabályszerűen társasházzá alakították, csak a sablon szmsz - ben arra nem gondoltak,hogy a bank tőlük is társasházi jegyzőkönyvet kér min. 3 aláírással.

Ezért úgy működik a dolog ahogy lentebb leirtam.

A másik eset rosszabb.
Az építtető azért nem akar fizetni mert igaz hogy ő a tulajdonos,
De mindenki bekoltozott és szemetel vizet használ, stb, a,, lakók,, meg azért nem, mert még nem tulajdonosok.

Na ilyenkor szoktam olyan kiirást,
hogy Karácsony előtt 2 nappal kikapcsolják az áramot, a jövő héttől meg korlátozva lesz a víz napi kétszer fél órára.

De innen még majdnem egy év mire minden a helyére kerül.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.09. 12:26

Az újonnan épített szociális bérlakások pont így néznek ki jogilag. És nem szándékozik őket eladni az önkormányzat. De kérdezd Majort, ő több ilyenben közös képviselő, így tudja, mi a gyakorlat.

Mufurc_nagyon # 2014.08.09. 09:57

Kedves Tématársak!

Ma már kevés olyan társasház van, ahol az önkormányzat az egyedüli tulajdonos.
Ez egy átmeneti időszak. A földhivatali bejegyzés miatt az egyes lakások önálló albetétként való értékesítése előtti állapot.

Az egy-tulajdonosi állapot az olyan új építésű épületeknél is előfordul, ahol spekulációs okokból csak a használatbavételi engedély átvétele után kezdik az ingatlanok értékesítését.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.09. 08:39

Közös képviselője vagy olyan társasháznak, amelyben egy önkormányzat a tulajdonosa minden lakásnak és nem lakás céljára szolgáló helyiségnek?

Holdutas # 2014.08.09. 00:35

Kedves Mindannyian!
Hasznos oldal ez, köszönet a létrehozójának!
Meg szeretném kérdezni tudnának e megoldást javasolni a következő 8 lakásos társasházban tapasztalt problémákra:

  • Mit lehet tenni a közös képviselő céggel amely közgyűlési határozattal lett kinevezve, szerződés nincs, munkáját nem végzi, a sürgős javítási munkák helyett pénzes, milliós kiadású munkákat akar ránksózni, (amire azt mondha hogy előírás pl villámhárító stb). Közgyűlés után eltűnt, emailekre nem reagál (nem szokása), telefonon letagaja magát.

    A lakókat, - rajtam kívül- nem érdekli, örülnek hogy van valaki aki intézkedik és békén hagyja őket, (az előző KK cég erőteljesen túlszámlázott). Aki tudott már elmenekült a házból, (lakások fele kiadva). A kerületi jegyző azt mondta hogy max felkérhetik hogy lássa el a feladatát. Jogilag kényszeríteni nem lehet. Azért beadtam a panaszokat és kértem, hogy a Tház törvényes működését állítsák helyre. Ha elmarasztaló döntés születik, be lehet perelni pl kártérítésért mert a ház, és pl az én lakásom állaga romlik? Beázik a lépcsőház, a lakások is, repednek a falak, de nem foglalkozik vele mert macerás.

Anyagilag mennyire megterhelő és időben meddig tart egy per? Csak találgatok, hogy esetleg ha fizetnie kell ügyvédet neki (bár lehet, hogy a képviseleten belül megoldja) akkor esetleg elvégzi a munkáját amiért felveszi a pénzt. Ha veszít akkor a feperesnek megtérítik a költségeit?

- A sürgős javítások érdekében a Ėpítésfelügyeleti Hatóság segítségét lehet kérni. Kérdezném, hogy ők kötelezhetik-e a közös képviselőt hogy az égető javítási, karbantartási munkákat elvégezze. Teljesen egyedül vagyok ennek forszírozásában, a társasház alacsony közös költséggel működött, felújítási alap alig van, a lakók öregek, nem támogatják mert célbefizetéssel lehet csak megoldani. Egyáltalán nem érdekli őket hogy a pincében beázik a ház, a csatornák nem működnek, omlik minden, a falak repednek és a homlokzat nagy darabokban hullik, mert pénzbe kerül a javítás.

Nagyon szépen köszönöm a segítséget.

MajorDomus # 2014.08.08. 22:24

Semmit nem akarok igazolni, csak leirtál, hogy működik ez a valóságban.

Mint ahogy én elfogadom a hozzászólásaidat, mivel te a gyakorlatban ezt végzed, te ís fogadd el, mert ez még az én szakmám. Ennyi.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.07. 21:46

Bocsáss meg, nem értem, miről beszélsz. Az érveidnek semmi köze a tételmondathoz, amelyet igazolni szeretnél velük.

MajorDomus # 2014.08.07. 20:51

Kbs

Hidd el kell a hitelesítés, szabályos közgyűlési jegyzőkönyvet kell készíteni.

Külön elszámolási egység, a vagyonkezelő utalja a társasház számlájára az önkormányzati közös költséget, (100 %), amiből az épület számláit az önkormányzati vagyonkezelő által kijelölt képviselő (akit közgyűlésen,, megválasztanak,,)
Kifizeti a ház számláit.

A bank nem is foglalkozik vele,e amíg be nem nyújtja az Alapitó Okiratot a számlanyitáshoz, meg a min 3 ember által aláírt jegyzőkönyvet a forgalmazásra történő felhatalmazásról,.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.07. 16:31

Miért bízták rád azt az szmsz-t, ha ennyire nem értesz hozzá? Miért vállaltad el?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.07. 16:30

A közös képviselő az, akit a közgyűlés közös képviselőnek megválaszt.

silver511 # 2014.08.07. 13:06

Nekem ez az egész am nem kerek. Hogy lehet társasház ha egy tulajdonos van, mindenki más csak bérlő? Nem tulajdonosok összessége lenne a társasház értem, hogy elméletben az, de erre, hogy ír az ember szmsz-t? A benn lakóknak semmi joguk nincs. Ha az az Önkormányzat, hogy lehetne közös képviselő a Polgármester olyan feladatokkal amiket a törvény előír. A számvizsgáló bizottságot értem, még a közgyűlést is nagyjából már szabályoztam. Házirendet is csináltam.

silver511 # 2014.08.07. 12:49

Bocsi elírtam. Szóval igazából azt akartam kérdezni, hogy közös képviselőt választani kötelező ebben az esetben? Az SZMSZ tuti kell mert 6 lakásnál több van. Ha pedig kell a Polgármester a közös képviselő? Mert úgy érzem ebben a helyzetben fölösleges lenne. Maximum összehívja a közgyűlést meg levezeti. Más tevékenységet nem hiszem, hogy végez.

silver511 # 2014.08.07. 12:32

Köszi a válaszokat ismét. A közös képviselő ki ebben az esetben? Bármelyik a Mayor?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.07. 12:29

Az kötelező, ha 6 egységnél többől áll a ház.

law01 # 2014.08.07. 12:10

Szerintem nem is kell külön szmsz, amikor egy önkormányzat 1/1 arányban tulajdonos!
De javítsatok ki, ha tévedek...