Telekhatár - rendezés


MajorDomus # 2017.04.11. 19:56

Az épitési hatóságnál a földhivatali nyilvántartás a mérvadó !

Bea1 # 2017.04.12. 03:38

Én túl vagyok a nonolet által leírt dolgokon, sk ajánlott levél ment mindkét túlkerítő szomszédnak, akik átvették, de nem reagáltak arra, hogy szeretném áthelyeztetni a kerítéseket a jó helyre. Kérdésem, hogy belekezdhetek-e az áthelyezésbe (falécek dróthálóval) vagy mindenképp kell a szomszédok írásbeli hozzájárulása ehhez?

nanemaaa # 2017.04.12. 05:42

Katyu
MajorDomusnál az igazság, az építési hatóságot nem érdekli, hogy hol a kerítés.

MajorDomus # 2017.04.12. 21:35

Ügyvéd ajánlott!

mamek77 # 2017.04.16. 17:04

Szép napot kívánok. Egy kis segítséget, tanácsot szeretnék kérni Önöktől. Két éve élünk tanyán, és sajnos konkrétan a falu bolondját nyertük meg szomszédnak. Egy ideje már tudtuk, hogy a telekhatár nem ott van ahol ő mondja, de úgy voltunk vele, hogy ráhagyjuk, az a pár 10m3 nekünk nem ér meg a szomszédvitát. Viszont a közelmúltban a 15éves lányomat szexuálisan zaklatta, a telkünk hátsó részét felperzselte, amikor a tűzgyújtási tilalom ellenére füvet égetett /emiatt feljelentést tettünk ellene/, ezért 1,5héttel ezelőtt kimérettük a telket /természetesen hivatalosan, földmérő mérnökkel, aki egyben igazságügyi szakértő is/ és kiderült hogy a határ tényleg nem ott van, ahol ő mondja, hanem bő 2-3méterrel beljebb nyúlik arra a részre amit ő használ. szerinte a határ addig tart, ameddig ő szántott....persze a vita megvolt. Jeleztük hogy kerítést fogunk kirakni a határra. Erre a szomszéd a tegnapi napon nekiállt felszántani a vitatott részt, az egyik földmérő jelzést is beszántotta, illetve a telefonjával videózó 17éves gyerekemre ráhúzta a traktort, fél méterre állt meg a gyerektől.
Terveim szerint az ünnepek utáni első munkanap bemegyek a jegyzőhöz és birtokvédelmet kezdeményezek, kérem a beszántott rész helyreállíttatását /tömörítését/, hiszen így, beszántva, a fellazított földbe nem fogok tudni kerítésoszlopokat felállítani, hiszen azok kifordulnak a laza talajból.
A kérdésem tehát az lenne, hogy jól gondolom-e azt, hogy a hivatalos határvonalat jelen pillanatban a földmérés eredménye adja, és ettől eltérő határvonalat kijelölni, kizárólag polgári peres eljárás jogerős bírósági ítéletében lehet?
Ugye a jegyzőnek kötelessége figyelembe venni a földmérő által kimért határpontokat, és ennek megfelelően intézkedni a birtokvédelemmel kapcsolatban?
Érdemes-e polgári peres eljárást kezdeményeznem, vagy ez a szomszéd feladata, ha nem tetszik neki a földmérő által kimért határvonal?
Előre is nagyon köszönöm a segítséget. :)
KRiszta

Immaculata # 2017.04.16. 18:06

132. A tulajdon elleni szabálysértés
177. § (1) Aki

(2a) Aki földmérési jelet vagy az államhatár megjelölésére szolgáló jelet elvisz, áthelyez vagy elmozdít, szabálysértést követ el.
(3) Aki a kulturális örökség védett elemeit, a megye-, város-, községhatár vagy a birtokhatár megjelölésére szolgáló hivatalos jelet vagy létesítményt, tömegközlekedési vagy távközlési eszközt, közúti jelzést, parkot vagy ahhoz tartozó felszerelést, természetvédelmi hatósági és tájékoztató táblát vagy egyéb közérdeket szolgáló jelet vagy létesítményt gondatlanul megsemmisít, megrongál, elvisz, áthelyez vagy elmozdít, szabálysértést követ el.

mamek77 # 2017.04.18. 15:41

A földmérő jelezte h a jószomszéd ügyvédje jelentkezett nála, miszerint nem fogadják el a földmérést, mert azt a részt a szomszéd 20éve használja. mi 2,5éve vásároltuk a tanyát, 2éve élünk itt, és amióta itt vagyok, pamlagon hevert a terület. egyszer volt lekaszálva, amit ő kaszált traktorral, majd bebáláztatott, amit mi kifizettünk neki, és azt a szénát ették télen az állataink. hozzáteszem egy kb 95x2-3méteres sávról megy a vita, ami földmérés szerint a miénk.
a szomszéd a szomszédos szántó besorolású 2 telkeknek 16 ill 17éve tulajdonosa. elbirtoklás indítása soha nem történt. légyszíves erősítsetek meg abban, hogy semmiféle jogalapja nincs hogy elvegye a földet. ha bármiféle valóságtartalma lenne annak hogy ő gondozza azt a területet /nem tett ilyet/, az hogy mi 2,5éve megvásároltuk a földet, és 11nappal ezelőtt kimérettük, megszakítaná a 15évet, ami után elbirtokolható egy terület?
a földmérő azt javasolta h írassunk ügyvéddel egy felszólító levelet, hogy koccoljon le a földünkről, mert az a mi tulajdonunk.
légyszíves segítsetek.

mamek77 # 2017.04.18. 15:58

van bármiféle olyan törvény, jogszabály, akármi, ami alapján polgári peres úton történő elbirtoklás nélkül elvehetné a részünket azért mert ő régebb óta él ott és x alkalommal kikötötte oda a tehenét legelni?

alfateam # 2017.04.18. 15:59

Nyugi!
Ingatlanok elbirtoklása esetén a szabályok némileg eltérnek az eddigiektől.

Amennyiben a földnek csak egy részére állnak fenn az elbirtoklás feltételei, és a föld nem osztható meg, elbirtoklás nem történhet. Amennyiben az ingatlant elbirtokolták, ám nem jegyezték be az ennek eredményeként keletkezett tulajdonjogot az ingatlan-nyilvántartásba, tulajdonjogára az elbirtokló nem hivatkozhat olyan személyekkel szemben, aki az ingatlan-nyilvántartás adataiban bízva ellenérték fejében tulajdont szerzett. (Ez történik akkor, ha a dolog volt tulajdonosa eladja az elbirtoklás folytán más tulajdonába került földterületet másnak, aki nem tud az elbirtoklásról, és az ingatlan tulajdoni lapjában foglaltak alapján joggal azt hiszi, hogy az eladó a tulajdonos.)

alfateam # 2017.04.18. 16:21

mamek77!
Gyorsan lépni, kerítést építeni!

mamek77 # 2017.04.18. 16:25

felszántotta a határrészt....nem tudok belerakni kerítésoszlopot :( full laza a talaj

mamek77 # 2017.04.18. 16:27

de hogy birtokolhatja, ha nem az övé....még csak nem is használta aktívan. azért mert azt mondja h az övé még nem lesz az. én megvettem egy telket, amit szeretnék használni, és nem tehetem meg? köteles vagyok eltűrni h beszántsa és meggátolja a kerítés felrakását

alfateam # 2017.04.18. 16:35

..nem tudok belerakni kerítésoszlopot :( full laza a talaj)
Dehogynem. Nem hallottál még talajtömörítésről ?
Ha szívóskodik kerítésépítés közben, rendőrt hívni.

mamek77 # 2017.04.18. 16:35

tehát ha én berakom a seggem egy üres telekre, és kikötöm a kecskéimet akkor én birtoklom, és a tulajdonos elhúzhat a fenébe?
vannak ennek a birtokjognak bármiféle feltételei, kritériumai? mi számít birtokjognak? mennyi ideig kell használnia?

alfateam # 2017.04.18. 16:45
drbjozsef # 2017.04.18. 16:53

mamek77,

vegyék másfél méterrel hosszabb kerítésoszlopokat, most, hogy laza a föld, pont addig tudod leverni, mint kemény talajba a normál hosszút.

De, a leírásod alapján, a szomszéd éjszaka úgyis ki fogja forgatni őket a picsába, aztán a kerítésed is úszott...

mamek77 # 2017.04.18. 17:21

5:2. § [A birtok megszerzése]
A dolog birtokát megszerzi, akinek a dolog tényleges hatalmába jut.
de hogy a fenébe jut a birtokába? gondol egyet és lefoglalja h márpedig az az övé?

mamek77 # 2017.04.18. 17:23

bocsi ha értetlen vagyok, de nem értem. mitől lett ő birtokosa annak a területnek amit én vettem meg?

alfateam # 2017.04.18. 17:28

Azt-hiszem belevesztél a részletekbe :))

mamek77 # 2017.04.18. 17:35

énis asszem. pedig nem vagyok szőke :D

5:36. § [A tulajdonjog védelme]
(4) A tulajdonos a birtokvédelem szabályai szerint önhatalommal is kizárhat vagy elháríthat minden olyan jogellenes beavatkozást vagy behatást, amely tulajdonjogának gyakorlását akadályozza, korlátozza vagy lehetetlenné teszi.

ez volna a kerítésépítés lehetősége?

alfateam # 2017.04.18. 17:44

ez volna a kerítésépítés lehetősége?
:)), Igen, ez! :)))
és ne zavarjon a felszántott talaj, az oszlopok körül a nedves földet nagyon-jól lehet tömöríteni...

drbjozsef # 2017.04.18. 21:02

Szerintem inkább fordítva. Lekaszálta, tehát a sajátjaként használta, aztán eladta, tehát a sajátjaként kezelte a hasznait. Tehát az övé.

Mondjuk a konkrét helyzetben tök mindegy amúgy.

Ha nincs kerítés, a kérdező építhet. Ez önmagában semmit sem fog jelenteni, ha a szomszéd szerint az ő telkén van, akkor kiszedi. A kérdés, ki akar háborúzni, és ki is csinálja végig, emelett ki fog pereskedni. Ha a kérdező hajlandó, akkor első lépés a jegyző (nem fog érni semmit), a második a bíróság (asszem, de javítsatok ki, ha van még más, mármint a megegyezésen kívül). Ott majd eldől, ha van végzése, azt már kikényszerítheti karhatalommal is.

MajorDomus # 2017.04.18. 21:13

Helyben a Jegyző a király.

mamek77 # 2017.04.19. 13:14

úgy kaszálta le, hogy az a mi telkünk...a bálázás árát fizettük ki csak. ezer pár ft-ot bálánként

mamek77 # 2017.04.19. 13:19

nem tudtuk vételkor hogy rossz helyen van a határ