Földek átminősítése


Noname77 # 2011.09.29. 08:44

Jó napot. Tanácsot kérnék ahhoz,hogy milyen mód,lehetőség illetve folyamat kell ahhoz,hogy a tulajdonomat képező földterületet át tudjam minősíttetni. Jelenleg legelő,gyepként van nyilvántartva,eként is van hasznosítva, de szeretném átminősíttetni és szántóföldként bérbe adni. Mik a lehetőségeim,és kinél kell kezdenem ennek az ügynek az intézését. Bár az sem lenne rossz,ha valaki egy megközelítőleges árat tudna mondani erre,hogy mennyibe kerülhet (ha/aranykorona) vagy valamilyen összeg miként kerül kiszámításra az átminősítés...illetve milyen még ezen kívüli költségek.. illeték,földhivatal stb stb... Köszönöm előre is.

lbalu # 2011.09.29. 16:39

Nagyon egyszerű: A művelési ágat meg kell változtatni, azaz fel kell szántani, majd ezt követően 30 napon belül bejelenteni az illetékes körzeti földhivatalhoz. 6.600 Ft eljárási díj befizetése után, helyszíni szemlét követően a földhivatal átvezeti a művelési ágat szántóvá az ingatlan nyilvántartásban. Ügyvéd nem kell, elég a tulaj bejelentése, aztán bérbe lehet adni, a bérleti szerződést viszont szintén be kell nyújtani a földhivatalhoz, hogy a bérlőt bejegyezzék a földhasználati nyilvántartásba.

Termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény 3. §.

Üdv: L. B.

lbalu # 2011.09.29. 16:48

Még valami. NAGYON FONTOS!!

Ha az ingatlan védett (természetvédelmi oltalom alatt áll) a felszántás előtt az illetékes Környezetvédelmi-Természetvédelmi-Vízügyi Igazgatóság engedélyét be kell szerezni a művelési ág megváltoztatásához.

Noname77 # 2011.09.29. 16:55

Nagyon köszönöm,nem gondoltam,hogy ennyire egyszerű.... még egy kérdés... akkor az aranykorona értékét is újra minősítik a helyszíni szemle után? Vagy az már másik ügy...

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.29. 18:07

Miért, a fölszántástól megváltozik?

Gabicsek # 2011.09.29. 20:27

Hát igen, az erdő művelési ág sem lesz szántó, ha kivágom a fákat:)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.29. 21:11

A művelési ág tényleg szántó lesz a felszántástól, de miért változna meg ettől az aranykoronaérték, ami lényegében a termőtalaj minőségének egyfajta mértékegysége? (Eredetileg tulajdonképpen az a pénzösszeg, amely megfelelt az adott minőségű föld egységnyi területén átlagosan megtermő kenyérgabona értékének.)

Noname77 # 2011.09.30. 08:01

Tisztelt Kovács Béla Sándor. Köszönöm az ön tájékoztatását is,és a hozzászólásait.
Azért fordultam első körben erre a fórumra,hogy képet kapjak arról mik a lehetőségeim ebben az ügyben. Nem értek a földekhez,és az ezekhez tartozó ügyek intézéséhez. Ezt fel is vállalom,nem értek hozzá. Viszont laikusként gondolkozva legalább 15 éve /bizonyíthatóan/ legelőként funkcionáló terület talajminősége változhat,ugyan is gondolom én az állatok által trágyázott föld jobb termést eredményez ha már az aranykorona meghatározását említette. Ismétlem nem értek hozzá,csak ha már van az ember tulajdonában egy ilyen terület próbálja minél hatékonyabban kihasználni az adottságait. Ezt arra értem,hogy egy legelőt éves szinten kevesebb pénzért tudja az ember bérbe adni,mint a szántóföldet . Ezért gondolkoztam el azon,ha át lehetne minősíttetni és az aranykorona is változna akkor többet kérhetnék bérleti díjként. A szomszéd területek nagy része szántóföld,és nem 1 ha területről beszélek. A segítséget viszont köszönöm.

lbalu # 2011.09.30. 18:51

Természetesen megváltozik az AK érték. A földhivatal művelési áganként eltérő AK értéket tart nyilván. Ugyanannak a területnek az AK értéke más más kultúrával hasznosítva más és más lesz. Pl. szőlővel beültetve a szántót az AK érték nőni fog.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.30. 19:14

Kötve hiszem.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.30. 19:15

Vagy már attól is változik az aranykoronaérték, hogy répát vetek vagy seggen ülő tököt?

lbalu # 2011.10.01. 10:14

Nézz utána, mielőtt butaságokat beszélsz. Egy telefonhívás a földhivatalhoz és tájékoztatnak, ha már magadtól nem vagy képes utánajárni.

művelési ág= hasznosítás módja

ugyanaz a terület, ha másként, azaz más művelési ágban van hasznosítva más AK értéket kap

120 ha-on gazdálkodom, immár 20 éve, több alakalommal volt szerencsém földminősítési eljáráson részt venni, nem egyszer változtattam meg a művelési ágat, gyakran még a minőségi osztály is megváltozik ilyenkor az AK érték pedig mindig

az AK érték ugyanis, egy viszonyszám ami megmutatja, hogy a területen mekkora jövedelmet lehet elérni, nem csak a talaj minőségét jellemzi, hanem közgazdasági tényezőket is figyelembe vesz

lbalu # 2011.10.01. 10:36

Noname77 jól gondoltad.

Legelőből-szántó
  • növekedni fog az AK érték.
Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.01. 16:26

Meggyőztél: a paraszt föltétlenül ért az ingatlanjoghoz, Pláne, ha 120 hektáron gazdálkodik.

lbalu # 2011.10.01. 16:30

szerintem te egy kis buzi lehetsz

lbalu # 2011.10.01. 16:32

úgyhogy vessél répát meg tököt a jókúrvaanyádba

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.01. 16:32

:) Na, kibújt a kapanyél.

Gabicsek # 2011.10.01. 18:51

Ibalu!
A kurvaanyja nem hosszú ú betűvel iratik.

Berni81 # 2011.10.04. 14:44

Szép Jónapot Kívánok!
Tanácsra lenne szükségem.

Egy külterületi ingatlanon géptárolót szeretnék építeni. A terület saját tulajdonban van, szántó művelési ágú.

A tervező tanácsára beadtam a földhivatalnál az érintett terület kivonásához szükséges papírokat. Itt következik a probléma. Egy ismerősöm figyelmeztetett, hogy a település rendezési tervét is nézzem meg. Ekkor jött a probléma: a terület M (mezőgazdasági besorolásban van) nem lehet rá építeni, Má (mezőgazdasági általános)-ba kéne minősíteni ahhoz, hogy építeni lehessen rá.

Az önkormányzat hozzájárul a módosításhoz, ha saját költségemen megcsináltatom az átminősítést. De Ki és mennyi idő alatt tudná ezt nekem megcsinálni? Hol kell ezt intézni? A beadott kivonási kérelmemet el fogják utasítani?

Minden segítségért hálás lennék!
Tisztelettel: Herédiné

kea4 # 2011.10.21. 07:49

Kedves Fórumtársak!

Adott egy telek, amely valamikor zártkert volt, jelenlegi besorolását nem tudom, de mindenesetre külterület. Kaptam egy levelet az önkormányzattól, amiben azt írják, hogy az illetékes Földhivatal engedélyezte földvédelmi járulék megfizetése mellett a a szóban forgó külterület belterületbe csatolását, és fizessek 25 ezer forintot. Részletezi, hogy ez az összeg a geodéziai felmérési díjtól a földvédelmi járulékig mi mindent tartalmaz, AK érték alapján elosztva a tulajdonosok között, de egy szót sem említ arról, hogy miért is kell belterületté nyilvánítani a kérdéses részt, továbbá arról sem, hogy milyen jogszabály alapján vagyok köteles fizetni és miért pont ennyit.

Van ilyen, és tényleg így működik?

Üdv:
KEA.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.10.21. 08:01

??????????

Ezt amiért vagyok kötelesre, mert a miért pont ennyire választ kaptál, le is írtad.
Valamint a miért kell belterületté nyilvánítanira?

Azé, mert így építkezhetsz, közművesítik a területet, és a dupláját fogja érni a telked. csakazé

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 08:18

Az ingatlan értéke bőven többel fog emelkedni, mint 25 ezer forint.

Kincses # 2011.10.25. 08:32

Tisztelt Szakértők!
Kérdésem a következő:
2000-ben meghalt édesanyám. Örököltem tőle mezőgazdasági szántó művelési ágú földterületet, melynek kizárólagos tulajdonosa lettem öröklés útján. Valószínűleg édesanyám egy kavicsbányának kitermelési bányászati tevékenységet engedélyezett.Közben édesanyám meghalt. A kavicskotró kft. a bányászati tevékenységet szüneteltette. 2o12-ben újra akarja nyitni a bányát, a tudtomon kívül a földhivatalnál föld átminősitését kérte. Nekem pedig küldött egy tulajdonosi nyilatkozatot, hogy a korábbi megállapodás értelmében járuljak hozzá a bányászati tevékenység újraindításához. A hagyatéki tárgyaláson erre vonatkozóan semmi ráutalás nem történt, a tulajdoni lapon széljegyzetben nincs feltüntetve utalás.
Ezek alapján a bányatársaság eljárása törvényes-e?
Köszönettel: Kincses

lajcsó # 2011.10.25. 09:18

Problémáddal érdeklődj az illetékes bányakapitányágnál és a helyi önkormányzatnál.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.10.25. 13:30

Ez jogkérdés.