Ingatlanügyek


bimbus # 2020.10.06. 09:06

Tisztelt Szakértők!
Vitám van a terep térképazonos pont értelmezéséről. Egy 1974-es méréskor nem tudjuk, hogy a telekhatár sarokpontjában állt-e épület vagy tereptárgy a mérés időpontjában. Ma egy 2000-ben épült épület sarokpontja. A mai mérés szerint ez a pont 15 cm-rel tér el a 74-es mérési eredménytöl egy biztosan térkép terepazonos ponthoz viszonyítva. Ez az eltérés megengedett.
A 8/2018. AM rendelet Értelmező rendelkezése szerint:
„ 14. térkép-terepazonos pont: az állami térképi adatbázis azon pontja, amely a 7. mellékletben megengedett eltérésen belül a természetben egyértelműen, pontszerűen azonosítható;”
A vitapartnerem szerint, ha anno nem volt ott tereptárgy, csak egy elméleti pontról van szó, amire nem lehet alapozni. Az én véleményem, hogy jelenleg a pont jól beazonosítható, és a megengedett eltérésen belül van, tehát térkép terepazonos pont. Melyik a helytálló álláspont?

lemon # 2020.10.27. 19:20

Kedves Fórumozók!Kötöttünk termőföldes adásvételi szerződést, azonban nem kapott jóváhagyást,mert egy nyilatkozat hiányzott. Ilyen esetben az ügyvéd köteles új szerződést írni és újból jegyző,mezőgazdasági szerv ,földhivatal előtt képviseletet ellátni vagy az elutasítással a megbízása is megszűnik es új ügyvédet keressünk?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.27. 19:50

Attól függ, milyen nyilatkozat hiányzott, és kinek a mulasztásából.

lemon # 2020.10.27. 19:54

Vevői nyilatkozat, hogy az ingatlant legkesobb 3 even belul a tulajdonjog megszerzesetol birtokba veszi es a birtokbalepestol 10 evig okologiai gazfalkodast folytat.(Fétv 18/A.(3))Ennek ismeretében megszűnik az ügyvedi megbizás vagy újból kell írnia?

csodak # 2020.10.27. 20:40

Tisztelt Fórumozók!

Ingatlan ajándékozással kapcsolatos kérdésre keresem a választ:
2017-ben vásárolt ingatlan 1/1 tulajdonomba került, melyet szeretnék Nagymamám részére ajándékozással átadni. Vételár 6,7m Ft volt, az ingatlan jelenlegi értéke ~12m Ft.
Ajándékozás esetén keletkezik-e adófizetési kötelezettségem? Jól gondolom, hogy illetékfizetés ilyen esetben nincs?

köszönettel,
A.R.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.27. 22:10

Jövedelemadó...

drbjozsef # 2020.10.28. 06:08

csodak,

Se adó, se illeték.

(Nem kíváncsiságból, csak elég fura, hogy a nagymamádnak ajándékozol, de van ennek valami konkrét oka? Csak hogy nehogy feleslegesen kavarj valamit az ingatlannal...)

csodak # 2020.10.28. 09:32

drbjozsef, gerbera317, Kovács_Béla_Sándor:

Válás, az 2017-es adásvételi szerződésbe nem került bele az a mondat, h az ingatlan nem képezi a házassági vagyon részét, holott a vételárat Nagymama adta oda, sajnos nem számlán keresztül. Ezért szeretném, h Nagymama nevére kerüljön az ingatlan, mielőtt a válási folyamat elindul (még nem adta be a keresetet). Férjemnek új kapcsolat, aki ártó zzándékkal rossz irányba tereli a férjemet. Ezen felül további 50 millióval is meg akarnak rövidíteni, de az egy másik szála a történetnek.
köszönöm

wers # 2020.10.28. 09:43

csodak, laikus véleményem szerint ezzel az ajándékozással ezt nem oldod meg. Nagyon erősen javasolt ügyvédet felkeresned.

gerbera317 # 2020.10.28. 10:01

Szerintem is annak a bizonyítására kellene gyúrni, hogy az nem közös szerzemény.

drbjozsef # 2020.10.28. 10:29

csodak,

Jól sejtettem.

Azt érdemes tudnod, hogy ha arra hivatkoznál, hogy "azért ajándékoztam nagymamának, mert ő adta rá a pénzt" az semmit nem ér. Ha tudod bizonyítani, hogy tőle kaptad, és az ingatlanra lett költve, akkor meg felesleges a visszaajándékozás.

Ha meg nem tudod bizonyítani, akkor hiába ajándékozod neki, mint közös vagyon, igényt formálhat rá jogosan.

Nem jó ez az út.

MajorDomus # 2020.10.28. 19:47

A nagymama tanusithatja,és lehet rá bizonyiték is,például postai takarék kivét,reméljük nem a szalmazsákban tartotta és onnan adta át a pénzt.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.28. 20:10

Azért egy ilyen ügylet bizonyításához nem elég az állítólagos ajándékozó nyilatkozata, sőt még az sem, ha igazolja, hogy lett volna miből ajándékoznia. Nemigen megy ez okirat nélkül. (És itt nem arra gondolok, hogy az ajándékozó leírja a nyilatkozatát.)

MajorDomus # 2020.10.29. 16:05

Nehéz ügy. Arra gondoltam,hogy június 20-án megvette a lakást az unoka,a nagyi meg 18-án vette ki a pénzt a takarékból?! Plusz tanusitja hogy ő adta ezt a pénzt a lakásra. Így is kevés?

drbjozsef # 2020.10.30. 05:43

csodak,

Egy ingatlan és még azon felül 50 milla? Ugye, csak viccelsz, hogy még nincs ügyvéded?

Rex07 # 2020.10.30. 10:33

Kedves Fórumozók!

Nem rég a segítségeteket kértem röviden:
Bátyám élettársa Édes apám házában él a két gyerekkel ( 6 és egy 21 éves dolgozik) szívességből laknak ott csak a rezsit fizetik meg volt a gyerek elhelyezési per is, szeretnénk vissza kapni a házat ugyan is eléggé el fajultak a dolgok.

Sikerült apámat rá venni hogy küldjön neki egy hivatalos felszólító levelet, hogy hagyja/hagyják el az ingatlant (a lényeg az lenne hogy csak bátyám élettársa költözzön el) most jár le a határ idő ami 1 hónap volt okt.31-vel.

Mivel olyan helyen dolgozik, kaphat szolgálati lakást amit állítólag meg is igényelt, viszont tett egy olyan megjegyzést, hogy felesleges a fenyegetőzés mivel a kis korú gyerek miatt nem rakhatnánk ki a házból.

Ha hétfőig nem költözik ki a házból van esély elindítani a lakáskiürítési pert? Van esélye apámnak meg nyerni a pert úgy hogy a hölgyemény kapta meg a teljes felügyeletet a kis korú gyermeknél.
A lényeg hogy van hova menniük, nem a híd alá mennének.

A válaszokat előre is köszönöm!

negativ06 # 2020.10.30. 16:51

Üdv Mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni tulajdoni lap lekérésében. Nincs ügyfélkapu tagságom jelenleg, ezért sajnos nem tudom magam elintézni. Tudna valaki segíteni nekem?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.30. 16:52

Hogy érted?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.30. 16:54

Rex, ezek nagyon rossz kérdések. "Van-e esély a perindításra"? Tudod, ez kizárólag azon múlik, aki jogosult megindítani a pert.

Rex07 # 2020.10.30. 17:08

Kedves Kovács Béla Sándor

Arra értettem, hogy ha hétfőig nem költözik ki és apám elindítja ügyvéd által a lakás kiürítési pert, hivatkozhat e úgy a "megtűrt" lakó, hogy a kiskorú miatt nem rakhatjuk ki a házból? Pedig van hova menni mint azt tudjuk, csak ezért kérdeztem az esélyeket

MajorDomus # 2020.10.30. 21:05

Nincs már ilyen "jog" szerintem.

Rex07 # 2020.10.31. 09:47

Ma jár le a határidő, de nem tartózkodik a lakásban. Ha holnap sem érkezik haza, esetleg azt meg léphetjük, hogy zárat cserélünk? Vagy ennek lenne jogi következménye? Ha jól tusom rá nem vonatkoznak az albérlői jogok mivel csak szívességből lakik ott.

gerbera317 # 2020.10.31. 10:24

azt meg léphetjük, hogy zárat cserélünk?
Azt nem.
Vagy ennek lenne jogi következménye?
Akár.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.31. 11:07

Túl nagyot nem kockáztat.

MajorDomus # 2020.10.31. 20:24

Egy zárcsere árát....