Ingatlanügyek


BerciM # 2025.02.05. 21:16

Még egy kérdésem lenne az ügyemmel kapcsolatban. Próbáltam kicsit utána olvasni a szabályoknak és ezt találtam:

Építési törvény 2. § (1) bekezdés:
"Az építési engedély iránti kérelem benyújtása előtt biztosítani kell, hogy az ingatlan megközelíthető legyen közúton vagy egyéb közlekedési úton, vagy hogy annak megközelítését jogilag biztosítja más módon, például szolgalmi joggal."

Mivel a telkem részére van már egy 3 méteres átjárást biztosító szolgálni jog, ezért e törvény alapján nem kéne, hogy probléma legyen az építéssel. Jól gondolom? A helyi építési szabályzatban nincs erre vonatkozó szabály.

BerciM # 2025.02.05. 16:53

Nagyon szépen köszönöm mindenki segítségét. Egyelőre nem beszéltem tervezővel, de van egy építész barátom, valószínűleg ő tervezne.

Kovács_Béla_Sándor # 2025.02.05. 16:46

„Kivett lakóház, gazdasági épület"
Építési telek az. Szerzett jogot nem lehet csorbítani.

eulimen # 2025.02.05. 16:26

@BerciM
A legszebb az egészben, hogy a TÉKA rendelet úgy lépett hatályba január 1-jén, hogy ha gyorsan nekiállsz, igazából csak július 1-jén fog hatályba lépni a te esetedben.
Legalábbis ebből a nyelvtanilag igen helytelenül jogkrampácsolt szakaszból ez következik.

TÉKA r. 137/A. § "A 136. § (1) bekezdésében foglaltak kivételével e rendelet rendelkezéseit azon építmények, telekalakítások vagy területhasználatok esetében, amelyek vonatkozásában 2025. július 1-je előtt

  1. indul az építési engedélyezési vagy az egyszerű bejelentési eljárás,
  2. történik meg az építési engedélyhez vagy egyszerű bejelentéshez nem kötött, kivitelezési dokumentáció alapján végezhető építési tevékenységre vonatkozó kivitelezési dokumentáció átadása,
  3. kezdik meg a kivitelezési dokumentációhoz nem kötött építési tevékenységet,
  4. indul a telekalakítási engedélyezési eljárás,
  5. kezdik meg a területhasználatot,

az OTÉK 2024. december 31-én hatályos szövegét kell alkalmazni."

Építész-terveződ van már?

nanemaaa # 2025.02.05. 16:07

Kivett lakóház, gazdasági épület. Volt melléképület is. Sajnos használatbavételi engedélyről nincs tudomásom.

Vélhetőleg volt valami építéshatósági engedély kiadva az épületekre, mert másképp a földhivatal nem tüntette volna fel őket.

nanemaaa # 2025.02.05. 16:06

kbs
Nem építési telek? Hanem mi?
Attól, hogy egy telek beépített nem lesz építési telek. Építési telek esetében valóban feltétel, hogy közterületről, vagy közhasználatra átadott magánútról gépjárművel kö9zvetlenül megközelíthető legyen.
Ékes példája ennek a mezőgazdasági telkeken álló lakóépület (tanya), vagy akár a kiskertekben álló épülettel beépített telek, amik bár beépíthetők, de attól még nem lesznek építési telkek.

BerciM # 2025.02.05. 15:53

Kivett lakóház, gazdasági épület. Volt melléképület is. Sajnos használatbavételi engedélyről nincs tudomásom.

eulimen # 2025.02.05. 14:20

@BerciM
Van a (romos) lakóháznak használatbavételi engedélye?
Mi az ingatlan pontos földhivatali megnevezése? (~művelési ága)

BerciM # 2025.02.05. 14:06

Ez egy jó kérdés.a főépítész írta anno nekem:
"Szeretném felhívni a figyelmet, hogy a szolgalmi jogon való megközelítéssel nem válik a telek építési telekké hisz nem lesz közterület kapcsolata."
Nem tudom...

Kovács_Béla_Sándor # 2025.02.05. 14:02

Nem építési telek? Hanem mi?

veggoline # 2025.02.05. 13:40

Köszönöm a válaszokat!

BerciM # 2025.02.05. 13:24

Kedves drbjozsef, igen szó szerint ez áll a szabályzatban:
(2) Építési telken meglévő épület a telek méretétől függetlenül felújítható, átalakítható, újjá építhető,
illetve az építési helyen - előkert, oldalkertek, hátsókert területének biztosításával - a beépítési
feltételek teljesülése esetén az övezeti előírásban rögzített beépítési mértékig bővíthető.

Mondjuk az is igaz, ha az én telken nem építési telek akkor rám nem vonatkozik.

Őszintén szólva, azért is érdekel ennyire minden tudni való ezzel kapcsolatban, mielőtt beszélnék a főépítésszel, mert ha úgysem kaphatok rá engedélyt, talán jobb ha nem hívom fel rá a figyelmet, hogy mit szeretnék. Tudom ez nem helyes dolog, de itt lehetek őszinte.

drbjozsef # 2025.02.05. 13:18

(helyesen, nem az "új építés" volt a baj, hanem hogy eltért a bejelentéstől, ezzel szabálytalanná téve az egészet.)

drbjozsef # 2025.02.05. 13:17

a helyi építési szabályzatban az áll, hogy a már meglévő épület újjáépíthető.
Biztos? Ez van ott, hogy "újjáépíthető"? Nem legfeljebb felújítható, karbantartható?
(Nem tudom megvan-e a momentumos csávó ügye, aki asszem egy falat lebontott és ugyanoda visszaépített, emiatt kellene lebontania az egész házát? Na, az eléggé ilyen : meglévő főszerkezethez (alapok, hm?) hozzányúlsz, akkor az már új építés)

Főszabályként, bizonyos méret alatti lakóingatlan (most 300nm talán, nem tudom hirtelen most hogy van) nem kell engedély, csak bejelentés. Tervezni kell, mindent betartani kell, csak a végén nem használatbavételi engedélyt kapsz, hanem tudomásulvételit. A lényege ugyanaz.

Szerintem nem építési telken is lehet építeni, csak nem mindegy, hogy mit. De ezt a főépítész és az irodája tudja neked megmondani pontosan.

BerciM # 2025.02.05. 13:02

Köszönöm szépen, a válaszokat. Korábban már leveleztem a főépítésszel, akkor még a szolgalmi jog bejegyzésével kapcsolatban, ami azóta szerencsére megvalósult. Akkor szó szerint ezt írta nekem:
"Szeretném felhívni a figyelmet, hogy a szolgalmi jogon való megközelítéssel nem válik a telek építési telekké hisz nem lesz közterület kapcsolata."
Igaz ez 2023-ban volt, nem tudom azóta valtozott-e valami. Az újjáépítést azért tartottam kiemelni, mert régi telepről van szó ami a mai szélességi követelményeknek nem felel meg, viszont a helyi építési szabályzatban az áll, hogy a már meglévő épület újjáépíthető.
Kedves Kovács Béla Sándor, az mit jelent, hogy új épülethez sem kell ma már engedély? Erről nem találtam eddig információt.
Köszönöm szépen a további segítséget és információkat is.

drbjozsef # 2025.02.05. 10:55

BerciM,

Ha az alaphoz hozzá akarsz nyúlni, akkor hiába építed vissza tökéletesen ugyanolyanra az épületet, az már nem felújítás, ami esetén sem engedély, sem bejelentés nem kell.
Hogy azért ne kaphatnál engedélyt (vagy, bejelentés után tudomásulvételit), mert a telked nem "építési telek" a közútkapcsolat hiánya miatt, abban nem lennék biztos, de könnyen ki tudod deríteni, egyben egy csomó hasznos és az építkezés szempontjából szükséges infóhoz is hozzájuthatsz.
Ballagj be a helyi önkormányzathoz (vagy levélben add de, esetleg ügyfélkapun át, ha lehet), és nyújts be egy ún. "Főépítészi kérelmet" (Adatlap főépítészi tájékoztatás kiadásához), lényegében elég csak a helyrajzi számot megadni (meg a kérelmező adatait, keress rá).
Erre válaszban fogsz kapni egy tájékoztatást, ami a telekkel kapcsolatos összes építési paramétert megadja (beépíthetőség, övezeti jel, zöldfelületi mutató, besorolás, mittudmén). Abból az is kiderülhet, hogy tényleg nem építhetsz oda semmit.
De szerintem ez nem valószínű.

Kovács_Béla_Sándor # 2025.02.05. 10:35

Új épülethet sem kell ma már engedély (főszabályként), hát még a meglévő épület felújításához. Az "újjáépítés" nem jogi fogalom.

BerciM # 2025.02.05. 09:33

Tisztelt Fórumozók!

Nemrég örököltem nagyszüleim régi nyaralóját, amely egy belterületi telken fekszik, lakóház besorolással. Az ingatlan megközelítése bejegyzett szolgalmi jogon keresztül lehetséges, egy önkormányzati telken át.

A problémám az, hogy az épület nagyon rossz állapotban van – évek óta nincs teteje, és az alapozása sem megfelelő. Szeretném helyreállítani, visszaépíteni az eredeti formájára, de úgy tudom, hogy mivel nincs közvetlen közúti kapcsolata, nem kaphatok rá építési engedélyt.

A kérdésem az lenne, hogy van-e erre valamilyen jogszerű megoldás? Ha nincs, akkor mire számíthatok, ha ennek ellenére újjáépítem? Lehet azt mondani, hogy csak felújítottam, ha az épület mérete és elhelyezkedése változatlan marad?

Előre is köszönöm a segítséget!

osztap # 2025.02.05. 08:16

vino2,

Olvass vissza itt egy kicsit, tavaly év végén volt erről szó:
https://www.jogiforum.hu/forum/32/9602

vino2 # 2025.02.04. 08:24

Köszönöm szépen Kovács Béla Sándornak a válaszát.

Az alábbiakat kérem , legyen szíves pontosítani, tehát mit jelent a nem pont úgy ezt szerettem volna az előző kérdésemben is ha kifejtésre kerül.

"Nem pont úgy, de meg lehet csinálni. Legalábbis az előző Inytv. hatálya alatt meg lehetett."

eulimen # 2025.02.03. 12:55

@veggoline
a tulajdoni arányod és haszonélvezet alapján jogosult vagy az ingatlant egyedül, kizárólagosan birtokolni.
A gyerekek követnek el birtokháborítást, ha bejönnek az ingatlanba vagy az udvarra - de ez akkor nyilvánvaló és vitán felüli, ha tudod igazolni, hogy korábban közölted velük, hogy haszonélvezőként nem járulsz hozzá az ingatlan használatának tulajdonosoknak való átengedéséhez. (a tértivevényes levél a legjobb)
Azonnal hívj rendőrt, ha az ingatlanodban ólálkodnak.
A kerítés túloldalán viszont ezután is jogukban áll majd röhögni.

drbjozsef # 2025.02.03. 12:52

Azt mondják joguk van annyiszor jönni ahányszor akarnak és ha nem engedem be őket börtönbe juttatnak és akkor lesz hol laknom.
Nem igaz.
A Ptk. ennyit ír erről : „5:152.§(1) A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni.
A gyakorlat az az, hogy évente néhányszor, a haszonélvezővel egyeztetett időpontban, csakis az ő jelenlétében jogosult megnézni, hogy a tulajdonát rendeltetésszerűen használod. Semmit többet.
Saját kulcsuk nem is lehet, tudomásod nélkül, a jelenléted nélkül nem jogosultak az ingatlan területére lépni.

Az elmult évben három alkalommal éjjel kővel beverték az ablakomat.Természetesen nem tudom bizonyítani hogy ők voltak.
Ez sajnálatos, nem sokat tudsz tenni.
De ha ilyenek, akkor hiába mondod el a fentieket nekik, nem nagyon fogja érdekelni őket.
De ez már sajnos nem a jog területe...

veggoline # 2025.02.03. 12:09

Tisztelt Válaszadók !
A családi ház amiben élek fele tulajdonban az enyém.Másik felén holtig tartó haszonélvezeti jogom van, a volt élettársam 4 gyermeke megörökölte.Mióta meghalt minden héten megjelenik egy gyerek és körbejár,leskelődik minden egyes helyiségbe benéz,végig az udvaron még a melléképületben is.Nem nyúlnak hozzá semmihez de gúnyos megjegyzéseket tesznek, és röhögnek .Szerintem ki akarnak engem űzni innen hogy hozzá jussonak a házhoz.A ház fele értékéből nem tudok venni semmi lakhatót.Nyugdíjas vagyok.Kicsi nyugdíjjal.
Azt mondják joguk van annyiszor jönni ahányszor akarnak és ha nem engedem be őket börtönbe juttatnak és akkor lesz hol laknom.Az elmult évben három alkalommal éjjel kővel beverték az ablakomat.Természetesen nem tudom bizonyítani hogy ők voltak.Én nem is ismertem őket mert az apjukkal nem volt semmilyen kapcsolatuk
Valami tanácsot kérnék mit csináljak?

Kovács_Béla_Sándor # 2025.02.03. 07:51

20 percen belül teljesen egyértelmű választ kaptál.

vino2 # 2025.02.03. 07:24

Kedves Válaszadók, a lenti kérdésemre nem kaptam még sajnos egyértelmű választ, ami viszont fontos lenne az ügyem tovább lépésénél, tehát alapító okirattal rendelkező, földhivatalba bejegyzett társasház esetében van-e lehetőség a beépítetlen földterületeket -ami most közös tulajdonú- saját tulajdonúba minősíttetni.(természetesen a tulajdosnosok hozzájárulása esetén)

Előzmény:

Jó napot kívánok! Az alábbi kérdésben szeretnék kérni iránymutatást. Adott egy társasház ami két teljesen egyforma lakásrészből áll. A két társasházi tulajdonjoga is teljesen egyforma a beépítetlen területek esetében. A két lakás közös használatú és kizárólagos használatú területeket használ a megosztási szerződésben leszabályozottak szerint , két teljesen egyforma területben. Ez azt jelenti, hogy a lakások mellett lévő saját használatú területet mindkét lakás el is kerítette elfogadta. ezt a megosztást.
Kérdés, hogy társasház esetében ezeket a közös tulajdonú de saját használatú területeket át lehet-e minősíteni -mindkét fél jóváhagyása esetén-, kizárólagos tulajdonú területeké? És akkor csak kizárólagos tulajdonú és használatú területek valamint közös tulajdonú és közös használatú terület maradna? Lehetséges-e ez?(akár persze földmérő bevonásával)

köszönöm szépen a választ
Laukó Ervin