Köszönöm szépen a válaszokat, én is így éreztem!
Ingatlanügyek
Jogos - bár szerintem van olyan eset, amely ráépítés esetén is kezelhető birtokvédelem kereteiben, attól függően mit, hova, miért, és főleg milyen jogcímen.
A ráépítés speciális eset. Számomra kétséges, hogy az sommás birtokvédelmi eljárásban kezelhető.
mboka,
„Tht.
20. § (1) A tulajdonostárs köteles:
b) lehetővé tenni és tűrni, hogy a külön tulajdonú lakásába a közösség megbízottja a közös tulajdonban álló épületrészekkel, berendezésekkel összefüggésben a szükséges ellenőrzés, a rendkívüli káresemény vagy veszélyhelyzet fennállása miatt a lakáson belül szükséges hibaelhárítás, valamint a fenntartási munkák elvégzése céljából arra alkalmas időben bejuthasson a tulajdonostárs, illetőleg a bentlakó szükségtelen háborítása nélkül”
Ebbe egy sima felújítás elvileg nem fér bele, szóval nem olyan egyszerű a dolog.
Én azt mondanám az alattam lakónak, hogy a darálós wc megszűnik, ha gondolja, simán rákötöd a mostani csatornára a rendeset, és akkor várhatóan napokon belül elönti a szar az előszobáját. Talán úgy nehezebb eladnia a lakást, ezt valszeg ő sem szeretné.
Orange,
„Az ügyintéző szerint nem vagyok birtokos - mivel nem lakom ott -, ezért nem kezdeményezhetek birtokvédelmi eljárást.....”
Az ügyintéző hülye.
Majd a jegyző helyreteszi.
„Ptk.
5:1.§ (1) Birtokos az, aki a dolgot sajátjaként vagy a dolog időleges birtokára jogosító jogviszony alapján hatalmában tartja.
5:2.§ A dolog birtokát megszerzi, akinek a dolog tényleges hatalmába jut.”
Természetesen nem kell életvitelszerűen ott élned, még csak lakcímkártyádnak sem kell oda szólnia. Ezeknek semmi köze a birtokláshoz. Ha a te tulajdonod, te tartod hatalmadban, neked van kulcsod, akkor azt birtoklod.
@Orange
A birtoklást a hagyatékátadó végzéssel, at tulajdonjogot meg a tulajdoni lappal tudod igazolni a jegyző előtti birtokvédelmi eljárásban.
Olvasd át alaposan a 17/2015. kormányrendeletet, mert hiányos kérelem vagy bizonyítás esetén a 7.§ d), f) pontjai alapján a jegyző csípőből elutasítja.
S6803
Kedves Kérdező !
Nem hivatalos itteni válaszadóként és nem jogászként elnézést, hogy reagálok, e szerint kezeld a válaszom.
Szerintem necces. Azt már tudod, hogy hitelt nem tudsz felvenni rá, és nagyon kevés eséllyel tudod eladni, akkor is áron alul, ha erre szükség lenne. Más lehet a helyi adód ( ha ez oda nem érvényes akkor bocsi) , parkolóhelyigénylés a ház előtt, más a közös költség, stb. És akkor még a társasház saját szabályzatát nem is említettem. Tulajdonos leszel de más lehetőségekkel mint egy lakástulajdonos.
Gondolom, nagyon olcsón árulják, ezért fontolgatod. Nem véletlenül annyi az az annyi..
Birtokvédelmi eljárás - ki a birtokos?
Egy üresen álló családi házam van, és a szomszédom jogtalanul ráépített a telkemre kb. 1-2 hete. A helyi Polgármesteri Hivatal birtokvédelmi ügyintézőjével ma egyeztettem személyesen: jogilag igazam van, birtokvédelmi eljárás keretében köteleznék az eredeti állapot helyreállítására. DE! Az ügyintéző szerint nem vagyok birtokos - mivel nem lakom ott -, ezért nem kezdeményezhetek birtokvédelmi eljárást..... Ez valóban így van, vagy rossz tájékoztatást kaptam? Eddig úgy tudtam, hogy esetemben tulajdonosként egyben birtokos is vagyok (sem bérlő, sem haszonélvező, sem szívességi használó nem lakik a házban, haláleset óta teljesen üres). Tehát: egy üres ingatlannak ki a birtokosa? Én, mint 1/1 arányú tulajdonos, nem lennék egyben birtokos is? Köazönöm szépen a válaszokat!
Egy 12 lakásos társas házban van egy kis lakásunk. Legfelső emelet, és eddig darálós WC volt, mert csak 5 cm a csatorna átmérő. Most teljes felújításba kezdtünk, amivel együtt szeretnénk normális módon a ház csatorna rendszerére csatlakozni és ezzel a darálós WC-t megszüntetni. Megvizsgáltattuk kamerával és kb. a födém alatt 1 méterrel (az alattunk lévő lakásban) kiszélesedik a csatornacső, ott kellene nekünk rácsatlakozni. Beszéltem az alattam lakóval, hogy mi a tervem, és természetesen minden ezzel kapcsolatos költségét (bontás, helyreállítás) én finanszíroznék. (szerencsére csak egy fehérre festett előszoba sarkában megy a szennyvíz cső-ott kellene bontani) ennek ellenére elzárkózik ettől, mondván, hogy ő most árulja a lakást, és majd ha meglesz a vevő, akkor vele megbeszélhetem.
Megteheti ezt az alattam lakó, hogy nem engedi meg hogy én is a ház csatornarendszerére csatlakozzak??
Vagy van valami jogi megoldás erre, ha szép szóval nem tudunk megegyezni?
Köszönöm,
S6803,
Arra azért készülj fel, hogy nem rezsicsökkentett áron fogod kapni a közműveket. Az csak lakóingatlanokra jár, az iroda meg nem az.
Hm, te tudod, de én úgy gyanítom, az igazi kérdésed még csak nem is ez lenne...
De te tudod.
Bocsánat, tulajdonolni! Köszönöm a választ!
„jogilag mennyire necces egy ilyen ingatlant birtokolni?”
Semennyire sem.
Magyarországon nem tilos irodát birtokolni. Sőt, bár ezt nem kérdezted, tulajdonolni sem.
Tiszteletem!
A következővel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni:
Veszprémben árulnak egy. kb. 15 éve kialakított tetőtéri lakást, ami a helyi építési szabályzat rendelkezései miatt irodaként szerepel a tulajdoni lapon. (Az építési szabályzatban ezen a területen egy telken max. 2 lakás alakítható ki, de így összesen négy lenne.) Kérdésem, hogy azon túl, h lakáshitelt nyilván nem, vagy csak másik ingatlan bevonásával lehet igénybe venni, illetve emiatt valószínűleg eladni se könnyű, jogilag mennyire necces egy ilyen ingatlant birtokolni?
Köszönettel: BG
Bármit eladhatsz, ha találsz rá olyat, aki megveszi. Legfeljebb érdemes beleírni a szerződésbe, hogy tájékoztattad a vevőt, hogy a kémény nincs bélelve. Esteleg a kéményseprő legutóbbi nyilatkozatát, mint az ingatlanhoz fűződő okiratot úgyis átadod a vevőnek.
Üdvözlöm!
Társasházi, konvektoros lakásom szeretném eladni.
1 db. kéményes konvektorom van, ami nekem jogilag nem tiszta.
Utolsó kéményvizsgálatnál nem talált hibát a (kéményseprő) katasztrófavédelem.
Eladhatom kéménybélelés nélkül a lakásom?
Köszönöm a választ!
Herkner,
Nem, nincs, egyenes ági rokonok között minden ügylet illetékmentes, így az ajándékozás is.
Esetetekben okirat sem kell, simán odatolhatja készpénzben, bár egyéb okokból nem baj, ha van nyoma az ajándékozásnak szerintem, ezért a banki átutalás célszerűbb. De mindegy.
(anyósodnak bizonyos feltételek esetén adófizetési kötelessége lehet a ház eladása után, de ezt gondolom tudjátok. Ez magát az ajándékozást nem érinti, ahhoz nincs köze)
Jó napot kívánok!
A következő lenne a helyzet.
Anyósomék nem rég adtak el egy házat amiben volt 1/4 tulajdonrésze. 5 millió forintot fog kapni miután a vevők kifizetik a vételárat. Miután megkapja a pénzt, anyósom akar adni (ajándékozni) 3 millió forintot a páromnak.
A kérdésem az, hogy kell a páromnak bármilyen illetéket fizetnie?
Köszönöm szépen előre is a választ!
@BalázsAnett
„mivel nem szeretnénk a kül és belterület közötti érték 90%-át leadózni.”
Meg 10 évet sem akartok várni az eladással, amikor már nincs 90%os teher, ugyebár.
Csak az nem derült ki a posztból, hogy ugyan milyen döntés van napirenden, azaz: miről fog határozni a testület? Mert ha "xy kérelme" a határozati javaslat, akkor valószínűleg nem ruházható át. Ha "xxx, yyy, zzz hrsz ingatlanokat érintő elvi hozzájárulás" a határozati javaslat, akkor az nyilván ingatlanra szól.
(Esetleg már HÉSz módosítás is lesz?)
De gondolom érdekel titeket legalább annyira, hogy beültök az ülésre...
Ez nem jogi kérdés.
Hozzáértő választ szeretnék kapni!
Van három darab egymás mellett lévő telkem. A telek mostani megnevezése, tulajdoni lap alapján:
zártkert, művelési ág/kivett megnevezés/ A kivonás és az aranykorona levétele már megtörtént.
A terület tervezett belterületi határvonalon belül található és a szomszédos telek már belterület.
Az önkormányzat szerint nincs akadálya a belterületbe vonásnak.
Holnap lesz a testületi ülés, amin napirendi ponton van az ügy.
Még nem döntöttük el, hogy eladjuk a telkeket vagy építünk rá. Nyilván, ha el akarjuk adni, akkor ha meg is lesz az önkormányzati pozitív elbíráslás, nem visszük végig a folyamatot, mivel nem szeretnénk a kül és belterület közötti érték 90%-át leadózni.
Ebben az esetben viszont az lenne a kérdésem, hogy eladásnál növelhet-e bármit az értékén, hogy a kezemben van egy Önkormányzati hozzájárulás? Illetve ez a hozzájárulás eladás esetén "átruházható"-e vagy az új tulajnak újra be kell adnia a kérelmet? Köszönöm előre is a választ!
riegergabor,
Egyszerű ez: nem akarod elajándékozni? Ne ajándékozd el. Megmondod, hogy jó áron hajlandó vagy eladni, tegyenek ajánlatot. Ennyi.
Üdvözletem!
Egy olyan dologban szeretnék kis segítséget kérni, hogy van egy telek, amelyben kb. 22 tulajdonos van, öröklés útján. Alapvetően 2020-ban tudtam meg, hagyatéki tárgyalás keretein belül, hogy van tulajdonrészem, nem sok 96/4320-ad. Az egyik tulajdonos elkezdte forszírozni, hogy mondjak le a részemről, mert ő is így tesz egy "harmadik" félnek. A részéről meg is történt az ajándékozás. Viszont így úgy érzem, hogy én elvesztettem azt a jogomat, hogy akár elsőként ajánlatot tegyek az egész telekért felkeresve a többi tulajdonost. Mint kiderült a polgármester, ez "harmadik" személy és egy vállalkozó ajándékozással akarja a telket megszerezni, hogy munkásszálót építsenek rajta. Én pedig nem akarom akármennyiért eladni a részem nem pláne elajándékozni. Még egy kiegészítő információ: Volt rajta egy ház amit állítólag el kellett bontani és a harmadik személy intézkedett. Nem volt bontási engedély, se árajánlat, se jóváhagyás 1 tulajdonos részéről sem. Azzal az információval jöttek, hogy 3,5 millióba került és ezért ajándékozzuk el a részünket. Tudom, hogy meglehetősen sarkosan írtam össze, de kicsit összetettnek érzem a dolgot, de itt mi a jogkövető magatartás ami elvárható?
Köszönöm szépen előre is.
(Az lehet, hogy a végrehajtó helyett a jegyző maga jár el - a végrehajtó neki egy (kényelmes) lehetőség az Ákr. 134. § (2) alapján. De a lényegen nem változtat, nem a jegyző jelenik majd meg vasvillával akkor sem. És arra is számíts, hogy a vállalkozót Neked kell megtalálnod, költségét előlegezned - aztán ráterhelik persze az adósra.)
fa.evica,
Nincs más mód.
Ez egyébként nem úgy megy, hogy a végrehajtó jelenik meg egy vasvillával, hogy rakja a trágyát, hanem, hogy az ő felügyelete és rendőri biztosítás mellett egy vállalkozó megcsinálja. Ami borzasztó drága lesz a szomszédnak, mert persze az egész cirkusz költségét ráterhelik.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02