Lakásszövetkezet


Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.21. 15:15

Meg. (Bár a bérleti díj az csacsiság.)

MajorDomus # 2016.03.21. 19:53

Egyezzetek meg, de elöbb nézd meg hogy a külső fal a tagok osztatlan közös tulajdona e?

Ajánld fel hogy fizetsz 500 Ft-al több közös költséget.
Kérdezd már meg mi lenne a bérlet tárgya? Az ajtód? Hülyeség.

Dr.Attika # 2016.03.21. 21:20

Ha ablak lehet a külső falon, akkor ajtó is. Nyugodtan csinálja meg. Ha a lakszövnek nem tetszik indítson pert.Mi különbség van egy külső falon ajtó és ablak között? Semmi. Ha problémáznak, akkor azt kell mondani, hogy ez nem ajtó, hanem földig érő ablak.

sleon # 2016.03.21. 22:00

A röhej az egészben az, hogy nem építési engedély köteles az ajtó megnyitása.Be sem kell jelentenem az építési hatóság felé. De kérdem én akkor miért kell hozzájárulnia a szövetkezetnek az átalakításhoz? Mi van ha csak fogom magam és kibontom ?

sleon # 2016.03.21. 22:11

Ja és egyébként 3000 a közös költség de + 5000 akarnak ezért.Történet teljesen úgy kerek hogy én egy üzlethelyiséget szeretnék oda és az ajtó felett lenne egy cégtábla. Na ezért kapott vérszemet a szövetkezet elnöke. Bár nevetségesnek tartom az 5000 forintot inkább elvi kérdés nálam. Miért fizessek nekik? Mert egy kis pénzéhes pö... kitalálta? Szerintem semmi jogi alapja nincs.És milyen indokkal tudnák megakadályozni? Nem értem tényleg ha nem hatóság akkor miért kell tőlük bármilyen engedélyt kérnem? Persze a bérház lakóit megkérdeztük hogy hozzájárulnak-e ehhez írásban és a többség elfogadta. Nem elég ennyi?

Dr.Attika # 2016.03.22. 06:39

Ja és egyébként arról eddig nem volt szó, hogy üzlet helység nyitása a cél. Abba viszont van beleszólása a lakszövnek.

sleon # 2016.03.22. 07:32

Hivatalosan nem kell üzlet helyiségé nyilvánítani, nem lesz funkcióváltás mivel kozmetikát nyitunk a lakásban.Tehát nem ütközik a törvény szerinti paragrafusba.

MajorDomus # 2016.03.22. 22:22

Attikának igaza van. A két dolog nem ugyanaz.
Ha a külső fal közös tulajdon, akkor a szövetkezet joggal kérhet bérleti díjat a cégtábláért. Több helyen én is kérek.
Azért kérdeztem mi a helyzet az Alapitó Okiratban mert a közös tulajdonhoz nem nyulhatsz engedély nélkül.
A kozmetika üzlet mindenképpen engedély köteles, ah a különbség hogy a társasház engedélye nem kell hozzá.
Bocs. Lakszövetkezet.

dekac # 2016.03.23. 07:59

Tisztelt Fórum!

A segítségüket szeretném kérni abban az ügyben, hogy a Lakásszövetkezet önkényesen, minden beleegyezés nélkül emeli a közös költséget. Minden év elején jön a közös képviselő aláírásért, hogy elfogadom és ad egy fecnit, hogy mennyivel változik a közös költség, indoklás nincs rajta, csak a költségek részarányú megoszlása. Jeleztem felé, hogy ezt nem fogadom el, nem írtam alá az ívet, mert ezzel 14eFt-ra emelkedne a közös költség, ami irreálisan nagy egy olyan 70m2 szegedi lakásnál, ami külön órás, minden költség kifizetett (panelprogram stb..), csak az általános költségek és a szemét szállítás van benne. Szóbeli indoklás volt: infláció.

Más lakóktól megtudtam, hogy aki nem írja alá az emelést, akkor annak jön egy felszólítás, hogy tartozik, be fogják hajtani jogi úton és még a kezelési költségeket is ráterhelik.

Az épületben fűtési problémák vannak, az 5. emelettől felfelé a víz fordítva áramlik a radiátorokban, emiatt az elzárt/nyitott szabályzó szelepek elviselhetetlen zajjal fütyülnek illetve zakatolnak, akár hajnali 3-kor is, nincs olyan pontja a lakásnak, ahol aludni lehetne. Többször lett jelezve a Hőszolgáltatónak és a Lakásszövetkezetnek, hogy probléma van a 8-9-10. szinteken,mindig kint voltak, de elmondásuk szerint tehetetlenek, mert az 5. emeleti lakó nem engedi be a Hőtáv embereit, hogy a szükséges javításokat elvégezzék a probléma megoldása érdekében. A jelenség megoldása több éve húzódik, de mindenki széttárja a karját, a szövetkezet pedig nem csinálja a dolgát. Ilyen hozzáállásért nem szeretném Szeged legmagasabb közös költségét fizetni, főleg, hogy az egész épület belül teljesen lepukkant és igénytelen és koszos. 15év után a lakók saját maguk végezték el a tisztasági festést is.
Sajnos a lakók birkák, a szövetkezet váltásba 60 lakásból kb. 20 menne bele, a többi idős, vagy elérhetetlen.

Lehet abból bajom, hogy nem fogadom el az emelést?
Ha igen, milyen következményekkel jár?

Köszönöm a segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.23. 08:12

Van itt valami félreértés. A közös költséget lakásszövetkezetben a taggyűlés állapítja meg. Ha van ilyen határozat, akkor azt már nem kell egyenként újra elfogadniuk a tagoknak (nem tag tulajdonosoknak). Ha pedig nincs ilyen határozat, akkor annyi a közös költség, amennyiről az utolsó érvényes határozat rendelkezik.

dekac # 2016.03.23. 21:06

Rendben, köszönöm a segítséget!
Sajnos így történik az emelés....

MajorDomus # 2016.03.23. 22:01

Ne fogadd el, ha fizetési Meghagyást kapsz, mondj ellent. A lakszövetkezet nek kell bizonyítania hogy törvényesen járt el.

dekac # 2016.03.25. 20:39

Köszönöm a segítséget, így teszek!

kolecsnikov # 2016.04.04. 10:40

Miért engedi a törvény,hogy rafináltabb közös képviselők és vezetőség olyan saját céljaik elérésére alakítsák át a Lakás szövetkezet Alapszabályát. Így lehetséges,hogy 200 lakónak 60 lakó 53 igen 7 nem szavazattal 80 milliós hitelt varrjon a nyakába.
2. Egy NGM rendelet hibájára hívnám fel a figyelmet !! Lakásszövetkezetünknél most akarják elvégezni az előírt Gáz felülvizsgálatot. Természetesen nem a FŐGÁZ végzi el az előzetes felmérést a esetleges hibák feltárását.Hanem az a Gázszerelő aki majd az általa feltárt hibákat orvosolja ??? Ez nem reális mert nem fog magának kevesebb munkát találni!! Ami a röhej.hogy még nem járt a lakásokban de már tudja,hogy mit fog kikötni, cserélni mennyiért. De mindez vonatkozik a villany szerelésre is. Szerintem ez igen korrupt módszerekre ad lehetőséget.

MajorDomus # 2016.04.05. 19:37

Kevered a szezont...

Lakásszövetkezetnél az Elnök és az igazgatóság dönt, nem közös képviselő.

Egyébként jól teszik.
Ha 200 lakófolyosó 60 megy el a taggyűlesre, akkor ők döntenek és biztos jó a javaslat, ha 90 %-os többség fogadta el.

Csatlakozz hozzájuk.

MajorDomus # 2016.04.05. 19:38

Kevered a szezont...

Lakásszövetkezetnél az Elnök és az igazgatóság dönt, nem közös képviselő.

Egyébként jól teszik.
Ha 200 lakófolyosó 60 megy el a taggyűlesre, akkor ők döntenek és biztos jó a javaslat, ha 90 %-os többség fogadta el.

Csatlakozz hozzájuk.

gabguru # 2016.04.19. 10:21

Egy eredetileg 44 lakásos + 44 garázsos 4 szintesre tervezett lakásszövetkezetbe léptem be a telekhányad befizetésével, ami akkor egy diplomás havi fizetés 40-szerese volt. Aztán az építkezés során a 4. szint lakói kitalálták, hogy beépítenék a tetőteret. A közgyűlés megszavazta hogy bagóért megvegyék. Egyetlen kitétele volt a közgyűlésnek, hogy a belső kétszintes lakások egy hrsz-en - egy lakásként -szerepeljenek. Az első alapító okiratba 44 lakás lett bejegyezve. Aztán az egyik tulaj
kitalálta, hogy ketté bontaná szintenként 1-1 önálló lakásra. Most már a negyedik szétbontásnál tartunk. További cifraság a dologban, hogy a garázsok tetőterei
is beépítésre kerültek az eredeti szöv. tag tulajdonosok által. Azóta már teljesen szétdarabolódott a ház az eladások által. Teljes a káosz. 100 feletti a tulajdonosok száma. Segítséget kérnék a következőkben: Jogszerű-e, hogy egy Lakásfenntartó Szöv-nél lakásszétbontások történnek. Ez nem építés? Ez minek minősül a Lakszöv törvény szerint? Mi a joghelye. Mi a jogalapja a szétbontásnak. Kötelezhető vagyok-e arra, hogy 44 helyett most már egy 48 lakásos házban lakjak. Mi a szétbontás jogcíme? Kötelező-e elviselnem a joghátrányt? Köszönöm.

Immaculata # 2016.04.19. 17:41

Nem. Csak alapító okirat módosításával lehetséges, amihez 100% hozzájárulás szükséges.

Immaculata # 2016.04.19. 17:43

A szétválasztáshoz építési engedély szükséges, azt tudni kell, hogy amit egyszer szétválasztanak, azt többé nem lehet egybenyitni.

MajorDomus # 2016.04.19. 19:08

Azt értem hogy 4 lakást szétválasztottak, de hogy lesz abból önálló lakás, saját albetétként? És hogyan fogja önálló hrsz nélkül eladni?

gabguru # 2016.04.20. 12:55

Alapító okirat módosításra került már kétszer. A harmadik most van folyamatban. Úgy tudom nem kell hozzá 100%. Sőt biztos hogy nem.
Az új lakások önálló hrsz-en lettek bejegyezve. És ez a fő probléma. Mert azáltal hogy szaporodik a lakások száma, csökken az eredeti tagok érdekérvényesítő képessége. Pl: többen szavazhatnak, többen osztoznak a parkolóhelyeken stb.
Úgy, hogy nekik nem is kell megfizetniük a cikkem elején megjelölt horribilis telekhányadot. Mert ugye a telket már 44-en kifizették. Most épült ugyanebben az utcában egy társasház. A lakásom méretével megegyező lakásra jutó telekhányad 5,1 M forint volt! Ők ezt ezzel a szétbontási csellel megspórolják. És a parkolóért meg versenyt futhatok.
És a közgyűlésen meg ellenem szavazhatnak. Hatalmas szívás.

MajorDomus # 2016.04.20. 19:43

Kell a 100 %, mert minden tulajdonosnak változik a tulajdoni hányada.

A világ meg az ügyeskedésről szól.

MajorDomus # 2016.04.20. 19:44

Kell a 100 %, mert minden tulajdonosnak változik a tulajdoni hányada.

A világ meg az ügyeskedésről szól.

gabguru # 2016.04.20. 20:21

Társasházra gondolsz? Ez sajnos lakásszövetkezet. Itt nincs tulajdoni hányad. Lakásszövetkezetnél a közös tulajdonrész a lakásszövetkezet osztatlan közös tulajdona. Tehát kifizettem a telekár 44-ed részét, valamint mindent ami közös, és nem én lettem a tulajdonosa, hanem a lakásszövetkezet. Tulajdont nem, csak használati jogot szereztem. A lakásom és a garázsom a saját tulajdonom.

MajorDomus # 2016.04.20. 21:35

Ebben nincs különbség!
Alapitó Okirat módosítás 100 %