Intézkedési és belépési joga sem!
Beázás a társasházban
Ezért írtam,hogy ne engedje be őket.
Köszi!
Valami történhetett, mert egyelőre csönd van.Elkérték a telefonszámomat, de nem hívtak, és még azóta nem kerestek. Most vagy figyelmeztette őket valaki, bár, amint mondom, szabálytalanul vagy nem, városi rendelet van rá, aláírva a polgármester és a jegyzőnő által.
Vagy az van, hogy az alattam lakó szomszédasszony a víztakarékossági intézkedéseim következtében megszáradt. Egyébként soha nem értettem, a probléma fennállásának negyven éve alatt (bizony, voltak olyan idők, a 70-es években, hogy minden évben szétverette a fürdőszobánkat, egyszer végig az egész strangot, a szerelők már lilultak, ha meghallották, hogy megint a mi házunkban kell dolgozni) szóval, mindig azzal szokott jönni, hogy csupa víz a plafonja, majdnem leszakad.
Mármost, ha nincs valami egészen extra (többköbméteres összetört akvárium, totális csőrepedés a falban), akkor a beázás többnyire egy tenyérnyi vízfolttal kezdődik, aztán folyamatosan lesz egyre több tenyérnyi. Miért nem lehet akkor szólni, hogy valami baj van, amikor még gyorsan és aránylag egyszerűen lenne a probléma kezelhető?
Ezt beszéld meg a szomdzédasszonnyal,sőt,ha csinos,járj hozzá fürödni!
Akkor biztos nem áztatod el!
Hát... a helyzet az, hogy idén 77 éves, szóval már nem az a kimondott menyecske. Ráadásul úgy tud üvölteni, ha belejön, hogy akkor már inkább a légvédelmi sziréna. Hanem, ő ilyenkor nyaranta el szokott járni gyógyfürdőbe, lehet, hogy ott van.
Pech
Meglehetősen.Az ember azért feltételezné, hogy az emberi életnek azért van egy végső határa, de az ilyenek nagyon sokáig szoktak élni.Ha csak a 100-at megelőlegezem neki, az még 23 év, szerintem én előbb befejezem. Végül is, az is egy megoldás.
A vitriol tartósit!
Nekem is van anyósom.........
Hát nem hagyták abba, további fejlemények vannak. Tegnap délelőtt tíz óra felé feljöttek ketten, és ököllel ütötték, rúgták az ajtót. Nem értettem, mi az, majdnem kimentem a gumibottal rendet tenni, amikor kezdtem arra gyanakodni, hogy a közteresek érkeztek meg. Már lefelé mentek, mikor kiderült, hogy tényleg ők.
Nem mentem utánuk társalogni, mert abból ezek után üvöltés lett volna.
A telefonom jelezte, hogy az sms-üzenettároló megtelt, töröltem belőle, mire megjelent, hogy állítólag aznap 7.56-kor volt tőlük egy nem fogadott hívásom (aztán még kettő) de a telefon híváslistája nem jelzett nem fogadottat. Most már tényleg nem tudom, mit csináljak, közterület-felügyelet ez, vagy magánhadsereg?
Egyszerű!
Hivd fel őket telefonon! A dróton keresztűl nem tudnak betörni,de legalább megtudod mit akarnak,s mire hivatkoznak.
Nem biztos, hogy jó... valószínűleg arra, amire eddig, hogy be akarnak hatolni, körül akarnak nézni, és csak addig várjak, amíg odaérnek az embereik a kocsival. Borítékolható.
A saját lakásodba még a rendőr is csak házkutatási parancs birtokában léphet be.
Senkit nem vagy köteles beengedni.
Nem, de még a legelején beszéltem a főnökükkel, aki az építészeti osztályvezető is a polgármesteriben. Az csak azt hajtogatta, hogy önkormányzati rendelet van rá, hogy ők kötelesek a beázásokat ellenőrizni.
Csak az lesz, hogy a kormányhivatalban törvényességi kontrollt kérek én erre a rendeletre, mert az állami szabályozást nem bírálhatják felül, de addig nem tudom, mit csináljak.
Nem kell!
Az önkormányzat hatásköre nem terjrd ki a magánlakásodra.
Hát... akkor egyelőre várakozó állásponton vagyok.
Az a legokosabb.
Üdv Mindenkinek!
Egy 7 emeletes társasház 2. emeletén lakom, néhány hete (szeptember 27.) megjelent egy folt a nappaliban, majd a fürdőszobában (különböző falakon). Ezt követően a fürdőszobában folyamatosan újabb foltok jelentek meg, majd átterjedt az előszobára és a gardrób szekrényre.
A felettem lévő lakásban pár nappal korábban jelentek meg új bérlők (23án hallottam zajt fent).
A közös képviselővel beszéltem, ő azt állította, hogy nem lehet a strang cső, mert akkor csak ott lenne nedves, illetve eljött megnézni és akkor pont nem volt vizes, így ez szintén kizárta annak lehetőségét, hogy a strang okozza a problémát, ugyanis akkor folyamatos ázna.
Közben ezzel párhuzamosan a fenti bérlőkkel és tulajjal is próbáltam kideríteni a probléma okát, mikor felmentem és megnyitották a csapokat a kádnál, nálam 10 percen belül csepegett a víz a plafonból. Akkor kibontottak a kádnál 2 csempét, de ott minden száraz volt.
Hetekkel később (október 13.) jött egy szerelő, aki szétnézett nálam, majd meghagyta, hogy hol bontsák ki a falat fent, nálam ekkor szárazak voltak a falak.
Október 20-án együtt néztük, hogy a strang csőnél kibontott fal száraz, de nálam ekkor is szárazak voltak a falak, annak ellenére, hogy közben kiderült, a fenti lakók elég erőteljesen használják a vizet.
Probléma 1: Rejtély maradt, hogy mi okozta a beázást, ami pár hétre megszűnt, viszont a tegnapi nappal újra megjelent.
Probléma 2: abban maradtunk a szerelővel és a fenti tulajjal is, hogy lehet valami egyszeri dugulás volt a gond, és a biztosítónak küldött nyomtatványra is ezt írtam be, amit kitöltettem a tulajjal. A társas háznak és a fenti tulajnak nincs biztosítása, csak nekem van, mint megtudtam ez esetben az én biztosítóm a fenti tulajon fogja behajtani a pénzt, elvileg. Miután a fenti tulajt erről felvilágosította a lánya, közölte velem, hogy ő visszavonja a nyilatkozatát, mert nem fog fizetni, mivel már nála így is szét van verve a fürdő és nem tőle jön a víz. Mondtam, hogy már elküldtem az emailt, mire közölte, hogy ha behajtják rajta, kifizetteti velem... Hozzáteszem, hogy a biztosító nálam videókonferenciával előzetesen felmérte a kárt és egy nevetséges összeget ajánlott, amit talán nem is fognak behajtani rajta. Mindenesetre kellemetlen a helyzet, mert a fenti fürdő nem lett annyira szétkapva, hogy azt lehessen mondani, tényleg nem onnan áztam be (se a kádnál a fal/csempe, se a mosdókagylónál a fal/csempe nem lett megbontva), viszont a tulaj háborog, mert az eddigi bizonyítékok alapján nem magát tartja felelősnek/károkozónak és a nála keletkezett "károkat" (strang csőnél megbontott fal és kádnál leszedett 2 csempe) is neki kell megcsináltatnia. Szóval a kérdésem, hogy mivel újonnan megjelentek a beázás foltok, mit tehetek? Egyrészt mi lehet a forrás, ha nem a fenti tulaj új bérlői? Másrészt, ha ők, akkor hogyan érhetem el, hogy nézessék meg rendesen/ csináltassák meg?
Köszönöm, ha tudtok segíteni!
Jegyző,birtokvédelem,majd per!
Elképzelhető, hogy a kád és a fal nem teljesen zár, így a kád mögé folyhat a víz, ami nem látszik, mert azonnal lefolyik az alatta lévő lakásba.
Egyszerübb az eset. A szifonja folyik.
Üdv,
Ismét egy társasházi beázás. Jelezte az alattunk lakó(albérlő) hogy ázik a fürdőszobája, gyorsan kivizsgáltuk a dolgot, a kád szifonja feladta a harcot és folyt mindenhol.Azonnal csere, ázás megszüntetve. Mondtam az alsó lakónak hogy természetesen nem bújok ki a felelősség alól, rendezzük a dolgot, mondta hogy beszél a tulajjal. Nekem nincs biztosításom, a háznak viszt elvileg van. Következő üzenet hogy töltsek ki egy felelősség elismerő nyilatkozatot. Na itt éreztem azt hogy nem biztois hogy így jár mindenki a legjobban. Nem érzem magam teljesen felelősnek miután nem gondatlanságból ( túltöltött kád, mellé rakott mosógépkifolyó stb.) történt a károkozás hanem egyszerűen elörgedett a cső. Attól félek hogyha aláírom a felelősségelismerő nyilatkozatot akkor a biztosító kvázi bemondásra bármekkora összeget behajthat rajtam, akár nagyobbat is mint amit az alsó lakónak kifizet. Ilyen esetekben mi szokott történni? Erről a biztosító honlapján semmit nem találtam. Azzal tisztában vagyok hogy aki kárt okoz az fizessen, ezzel nincs is bajom, de nagyobb összeget mint szükséges nyilván nem akarok kifizetni.
Üdv, Marcell
Elektroman,
„Nem érzem magam teljesen felelősnek miután nem gondatlanságból ( túltöltött kád, mellé rakott mosógépkifolyó stb.) történt a károkozás hanem egyszerűen elörgedett a cső.”
De. Ez a te felelősséged. A Ptk. szerinti kellő gondossággal eljárva, karbantartási kötelezettséged van, ha emiatt történt a károkozás, akkor az a te felelősséged.
Érdemes kötni egy felelősségbiztosítást, az ilyen esetekre.
Teljesen mindegy, hogy mit írsz alá, az alattad lakó biztosítója (a ház biztosítása ezt nem fedezi, kivéve, ha minden lakóra van benne felelősségbiztosítási rész, kérdezd meg a közös képviselőt) ki fogja ezt fizettetni veled. Az meg butaság, hogy valaminek az aláírásától függ az összeg. Ha nagyobb összeget akar behajtani rajtad, mint ami szerinted elégséges, akkor belemehetsz egy jogvitába, ha nem fizeted ki, a biztosító perel be. Aztán ott egyezkedhettek még párszázezer forint plusz perköltséggel...
Kedves drbjozsef,
Köszönöm a választ. Nem az alattam lakó biztosítója hanem a társasházé, elvileg van benne felelősségbiztosítás. De ezt nem értem, "Teljesen mindegy, hogy mit írsz alá, az alattad lakó biztosítója (a ház biztosítása ezt nem fedezi, kivéve, ha minden lakóra van benne felelősségbiztosítási rész, kérdezd meg a közös képviselőt) ki fogja ezt fizettetni veled. " A biztosítós szed biztosítási díjjat is meg a kárkifizetéskor behajtja az okozón a kárt is? Nem az aláírásomtól függ az összeg, csak ahogy látom sehol nincs beleszólásom. Ha a biztosító kárfelmérője azt mondja hogy 50000000 Forint a kár akkor azt nekem szó nélkül el kell fogadnom utólag? Vagy mondjuk az alattam lakónak kifizet 50000-ret de rajtam már 100000-ret követel?
Abban az esetben ha háznak van felelősségbiztosítása az is behajtja rajtam ? ( Úgy hogy a közös költséggel fizetem a biztosítási díjjat)
Ilyen esetekben jobban járok ha simán kifizetem a javítást az alattam lakónak, fölösleges a biztosítózás.
Üdv, Marcell
Elektroman
„Nem az alattam lakó biztosítója hanem a társasházé, elvileg van benne felelősségbiztosítás.”
Ez a társasház közös dolgai által okozott kárra vonatkozik. Pl. kidől egy fa, rá a szomszéd ház kerítésére.
A tiéd nem ebbe a körbe tartozik, ezt a te biztosításodank kellene fedeznie, ha van egyáltalán.
„töltsek ki egy felelősség elismerő nyilatkozatot”
Igen, mert így tisztázódik, hogy a te lakásodból érkezett a beázás. Nagy valószínűséggel az alattad lakó biztosítása fogja fedezni, ahhoz kell ez a nyilatkozat, de általában a károkozó felé be fogják nyújtani a számlát utána. Ha nem fogadod el, kérhetsz tőlük tételes elszámolást. És hidd el, meg is fogod kapni. :-O
„bban az esetben ha háznak van felelősségbiztosítása az is behajtja rajtam ?.....Ilyen esetekben jobban járok ha simán kifizetem a javítást az alattam lakónak, fölösleges a biztosítózás.”
Ahogy korábban írtam, az nem az ilyen „felelősségre” van kitalálva. Szóval jobb, ha inkább kifizeted az alsó szomszéd kárát, olcsóbban megúszod.
Ne vigyétek be az erdőbe a kérdezőt!
Elektroman
Három eset lehetséges.
1.a társasháznak nincs biztositása
2. Van,de csak a közös tulajdonra
3. Van,kollektiv biztosítás.
.
Elvileg ha tulajdonos vagy,akkor rendelkezned kell a társasházi kötvény másolatával. Abból kiderül.
Ha nincs,telefon a közös képviselőnek,ráér holnap délelőtt átküldeni emailban neked a kötvényt. Abból kiderűl.
.
A kollektív biztosítás azt jelenti,hogy csak kiegészítő ingóságbiztosítást kell kötnöd(nercbunda,családi ékszerek) mert a szobádban már a tapéta is biztositva van.
.
Ebben az esetben a biztositó vita nélkül rendezi a kárt a ház biztosítására.
Nyugodtan töltsd ki az elismerő nyilatkozatot, mert a végső szót a kárszakértő fogja kimondani.
Ő 50.000 ft alatt ki sem megy ha a kárbehelentő mellett ott vannak a fotók.
A biztositó un. visszkereseti igénnyel lép fel a károkozóval szemben. Ki kell fizetni a biztositó által fizetett kárösszeget.
.
A te esetedben ez nem áll fenn,mert neked van biztositásod!
A társasház fizeti a díjat a közös költségből.
Megjegyzem: ha van felelősségbiztosítás a társasház biztosításában,az csak kollektiv lehet. Jó dolog.
Én minden házamra kollektiv bizyosítást kötök,mert nincs vita a biztosítóval.
Szóval nyugi.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02