Ingatlan adásvétel menete, foglalózás


Wildmann # 2014.05.20. 18:49

Az ingatlan adásvételi szerződés akkor jegyezhető be a földhivatalba, ha ügyvéd által ellenjegyzett vagy közokiratba foglalt.

Tehát ügyvéd előtt kell aláírni.

A meghatalmazás nem megoldás, mert ugyanolyan vagy magasabb szintű meghatalmazás kell. Értsd a meghatalmazás vagy ügyvéd által ellenjegyzett, vagy közokiratba foglalt meghatalmazás kell.

A megoldás, hogy keressetek egy olyan ügyvédet, aki hajlandó kimenni aláíratni a szerződés, vagy a meghatalmazást.

Ha jól tudom a közjegyzőknek van kiszállási kötelezettsége. Ez nem biztos és talán drága is. Ezt nem tudom.

tvmaci (törölt felhasználó) # 2014.05.20. 07:02

Üdvözletem!

Kérem segítsenek abban, hogy egy ingatlan adásvételi szerződést mindenképpen csak ügyvéd előtt lehet aláírni?
Mi van akkor, ha a 2 tulaj közül az egyik egészségileg korlátozott (beszámítható, de mozgásában korlátozott) és az ügyvéd nem megy házhoz?
Meghatalmazással aláírhatja a másik tulajdonos (testvér)?
Milyen meghatalmazás kell, szokványos?
Egyáltalán mi a megoldás?

Üdv

tvmaci (törölt felhasználó) # 2014.05.20. 06:07

Üdvözletem mindenkinek!

Szeretném megkérdezni, hogy egy adásvételi szerződést mindenképpen ügyvéd előtt kell aláírni?
2 tulajdonos közül az egyik egészségügyileg korlátozott (de beszámítható, csak a mozgása probléma) és az ügyvéd nem megy helyszínre.
Lehet-e normál meghatalmazással aláíró a másik tulajdonos (testvér).
Mi ilyen esetben a lehetséges eljárás?

Üdv.

MajorDomus # 2014.05.19. 22:18

Amíg el nem dől ki a főnök.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.19. 10:39

Köthettek szerződést a várományossal, de fizetni szerintem csak letétbe kellene.

Timeon # 2014.05.18. 19:44

Sziasztok.

Segítséget szeretnék kèrni,mozgàssérült édesapàm részére szeretnénk vàsàrolni egy csalàdi hàzat mert a jelenlegi első emeleti lakàsból nem tud lejutni csak ha tóló székkel leviszi a fèrjem, jelenleg ideiglenes gondnoka èdesanyàm, ès ugy làtszik nem egyszerűen de a gyàmhivatal is engedni fogja hogy mostani lakàsukat eladjàk és vegyenek egy csalàdi hàzat. Ami problema hogy a hàz tulajdonosànak most halt meg e fèrje és a hagyatéki eljàràs még nem történt meg. Addig köthető adàs vételi? Mert mindenképpen szeretné a foglalòt. Illetve időközben kiderült hogy a hölgy elhunyt fèrje kissebbik fiàt ki tagadta aki lehet hogy meg tàmadja a végrendeletet. Ez milyen hatàssal lehet a szerződés kötésre?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel
Time

MajorDomus # 2014.05.17. 23:35

Periculum ín mora!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.17. 09:04

Aláírt szerződéssel hogyan lehet "eladás közben" a lakás? Én konkrétan másnap be szoktam nyújtani a földhivatalba a kérelmet, úgy csak nagyon szerencsétlen esetben előzhet meg valami terhelés. Ti mire vártok?

A tulajdonjog bejegyzése a benyújtás napjával történik.

hamiki (törölt felhasználó) # 2014.05.17. 08:40

KBS

Oké. Köszönöm, ez korrekt és informatív válasz.
Az 1. és 2. pontban feltett kérdések összefüggenek. Azért kérdeztem külön, mert ismerve az azonnali reakcióidat, azt hittem talán így egyértelműbb kérdéseket tudok feltenni, nem kell túlragozni.

Tulajdonképpen nem tudjuk, csak némi utalásokból sejtjük, hogy probléma lehet. Szemét dolog, mert két testvérről van szó, ráadásul nem szolgált rá a jobbik tesó erre a helyzetre.
Viszont a másik simán aláírta az adásvételt.

Honnan és hogyan lehet megtudni egy folyamatban lévő ügyet (ha van?)? Nyilván bíróság nem ad infót (vagy igen?), hol van a következő fázis, amiről lehet előre érdeklődni (ez esetleg egy 2012-ben történt esemény, ezt sejtjük).

Ugyanis végrehajtói reakció egyenlőre nincs, a jobbik tesó korábban (mert egy már volt ilyen régebben) is csak a végrehajtótól kapott írásos tájékoztató után tudott egy hasonló esetről (mert tulajdonos), de ez a "késői tűzoltás" esete volt (ez konkrétan egy sima tartozás esete volt). Akkor sikerült rendezni.
Most viszont eladás közben van a lakás.
Viszont a másik simán aláírta az adásvételt, ezért szemét egy ügy, oka nem lenne semmi ilyen reakcióra.

Lehet-e előre puhatolózni és hol érdemes kezdeni hogy van-e ilyen ügy folyamatban (ha rossz tesó nem mond, nem akar mondani semmit, csak közvetve sejtjük, ami lehet hogy nincs, vagy későbbi bekövetkezésű, mint ahogy reaál időben bejegyzésre kerül az új tulaj).

Igaz, most túlragoztam, de légyszíves ezek ismeretében és olvasatában is próbálj válaszolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.16. 20:47
  1. Beleegyezés nem kell. (De szerintem nem ezt akarod kérdezni.)
  2. Nincs ott már mit tenni. Vagy a végrehajtási jog ranghelye a korábbi vagy a vevő tulajdonjogáé. Változtatni rajta nem tudtok.
hamiki (törölt felhasználó) # 2014.05.16. 20:01

KBS

Az lehet, hogy két kérdés (eladás / ajándékozás - ha erre gondolt), viszont akkor legyen szíves segíteni feltenni helyesen, illetve a helyesen feltett kérdésben segíteni, mert nem tudom másképpen.
Az első kérdésben a hangsúly azon van, hogy kell-e a beleegyezés és melyikhez.
A második kérdésben azon lenne a hangsúly, hogy a két tulajdonos közül az egyik elhallgatott némi információt, hogy lehet hogy probléma lesz, ez csak közben derül ki. Nem biztos, hogy bekövetkezik, de.
Mi erre a megoldás? Minél hamarabb bejegyezni az új tulajdonos jogát, amíg még lehet?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.16. 18:14
  1. Ez két különböző kérdés, és egyébként is rosszul van feltéve.
  2. Kinek? Mivel szemben? (Nem patthelyzet az egyáltalán. Inkább matt, ha már.)
hamiki (törölt felhasználó) # 2014.05.16. 16:52

Tisztelt Jogi Fórum!

Segítséget szeretnék kérni két kérdésben:

  1. Adott egy lakás 2 tulajdonossal. Eladhatja-e, ajándékozhatja-e az egyik tulajdonos a saját részét harmadik félnek a másik tulajdonos beleegyezése nélkül.
  2. Megkötött és élő adásvételi szerződés esetén (a tulajdonos váltás még nincs bejegyezve) közben derül ki, hogy az egyik tulajdonos miatt esetleg egy végrehajtási ügy kapcsán bejegyzés kerülhet a tulajdoni lapra. Jelent védelmet az adásvételi szerződés?

Egyáltalán egy ilyen patt helyzetben van megoldás?

Köszönöm

MajorDomus # 2014.05.07. 21:58

,,igazság nincs,csak jog van,,

sasara # 2014.05.07. 11:22

Bocs, hatályos állapotig.

sasara # 2014.05.07. 07:38

Persze, onnantól kezdve logikus, hogy "csak", de az már más tészta. De amíg eljut a jogerős állapotig, sok minden megkérdőjelezhető, nem véletlenül göröngyös néha a jogalkotás folyamata.
De fátylat rá.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.07. 06:19

A jog logikus. Akkor is, ha nem. [(C) Dr. Kiss László]

sasara # 2014.05.07. 05:47

MajorDomus

Köszönöm a választ, ez egyértelmű, nem úgy mint "vagy".
Bár nem tudom mire vonatkozott, mert nem minden sor között tudok (lehet, ha nincs?) olvasni.
Persze logikus, hogy "És a vételárat is a Társasház kapja?", de a jogban nem mindig logikus minden, van olyan, hogy "csak".

MajorDomus # 2014.05.06. 21:39

És a vételárat is a Társasház kapja?

  1. Mindig
  2. Az eladó

3 hirdető újságban 10-et találsz ki ezzel foglalkozik
4 . vidéken 15-20,Pesten 25-30 ezer Ft,m2 függő
5.3 nap

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.06. 19:02

Vagy.

sasara # 2014.05.06. 18:47

Tisztelt Fórumtársak, Ügyvéd urak!
Segítséget kérek.

Ingatlan adás-vétel előtt állok (eladó), olvasom a bejegyzéseket, nézegetem egy szerződés alaki és tartalmi jellemzőit, hogy képben legyek. ennek kapcsán akadtam bele az "adásvételhez szükséges energetikai tanúsítvány készítési kötelezettség" leírásba. Azt tudom, hogy ez mit jelent, de:

  • mindig kell ez (pl. 30 lakásos társasház)
  • ki készítteti
  • hol kell kezdeményezni
  • mennyibe kerülhet
  • mennyi idő alatt készül el?

A lakás egy 30 lakásos társasházban van, van ingatlankezelő, van közös képviselő, közgyűlések, stb. de ez bennem eddig fel sem merült, mert nem kellett. Lehet, hogy létezhet az épülettömbnek ilyene, vagy a társasháznak kell készíteni a teljes tömbre, mint egybefüggő egységre?

MajorDomus # 2014.05.02. 19:29

Milyen szerződés?

árverési vételről van szó

Billbóca # 2014.05.02. 18:49

Tisztelt Jogi Fórum!
Tanácsot szeretnék kérni. Árva vagyok, jogosult árvaellátásban. 18. életévemet betöltöttem, még nappali tagozatos diák vagyok. Olyan kérdésem lenne, hogy ha lakást szeretnék vásárolni én nem vagyok jogosult valami állami támogatásra?Vagy esetleg valami hitelkedvezményt vagy hasonlot?
Mert állítolag igen , de hogy most hogy is van ez senki nem tudta eddig megmondani.
A választ előre is köszönöm.
Billbóca

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.01. 21:43

De nem az adásvételi szerződés, hanem az előszerződés teljesítése biztosítékaként. Ebben az esetben viszont nem a szerződéskötés előtt fizették meg, hanem éppenséggel a szerződés megkötésekor annak jelenként és biztosítékaként.

Inkább azt mondd meg, szerinted sem változtatott érdemben az új Ptk.!

ObudaFan # 2014.05.01. 21:12

A szerződéskötés előtt megfizetett foglalót már régóta elismeri a joggyakorlat, tipikus esete az előszerződéssel egyidejűleg megfizetett foglaló, amit a régi Ptk. idején is elfogadott a bírói gyakorlat.