Ingatlan Adás - vétel


ObudaFan # 2014.11.20. 14:33

vamami

Fizetési meghagyásos eljárásban követelheted a hátralévő vételárrészt, vagy elállhatsz a szerződéstől.

ObudaFan # 2014.11.20. 14:33

Utóbbi esetben ha volt foglaló, azt megtarthatod.

gurjee # 2014.12.01. 17:02

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem a következő:
2012 jan. 26.án örököltem egy lakást nagyszüleimtől.A lakás értéke 8.200.000ft a hagyatéki szerződés szerint(lakottan 5.740.000ft).
Idén decemberben eladnám a lakást,6.700.000ft-ért.
A lakáson több,mint 6.000.000ft közüzemi,illetve egyéb tartozás halmozódott fel.
Kell-e adót fizetnem az eladás után?

Köszönettel:
Gurji Krisztián

v8tommy # 2014.12.04. 20:16

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék megvásárolni egy felszíni gépkocsi beállót a társasház udvarán, amelyben lakom. A beállót jelenleg a tulajdonosától bérlem, aki szeretne tőle megválni, én pedig szóban már igent is mondtam a dologra.
A beállónak nincs helyrajzi száma (csak sorszáma), 300e forintba kerül, tulajdoni lappal-, adás-vételivel kapnám. Van-e ezután bármilyen vagyonszerzési illeték fizetési kötelezettségem (Ha igen, mennyi?), szja-bevallásnál meg kell-e adni,stb.
Az adás-vétellel kapcsolatban érdemes-e bármire figyelni, esetleg szakértőt felkérni a megírásakor?

Válaszát előre is köszönettel:
Balogh Tamás

Mufurc_nagyon # 2014.12.05. 10:23

Kedves v8tommy!

Én egy ügyvéd "közreműködését" javaslom.
Kizárt, hogy a területnek ne legyen helyrajzi száma. Valószínű, hogy az összes fszt beállónak egy helyrajzi száma van és akkor osztatlan közös tulajdon.
Szóval ügyvéd, a többit majd a ő megmondja;-)))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

tuci2 # 2014.12.09. 22:31

Tisztelt fórumozók!
Fiamék vettek egy bedőlt hiteles lakást, melynek a vételárát kp.-ben átutalták a banknak. Ügyvédnél készült adás-vételi szerződésben a tulajdonba vételi dátum 2015.01.02. Precizen idő szerint mit is jelent az értelmezésetekben. Nálam azt jelenti, hogy 2015. 01.01. éjfél után 5 perccel tulajdonba vehető a részükre.

Szerintetek?? Köszönöm a választ.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.10. 00:28

A tulajdonba vétel, meg a birtokba vétel, nálam mást jelent.

Audry # 2014.12.16. 11:20

Tud valaki ajánlani egy megbízható válóperes ügyvédet budapesten? köszönöm

Angelicasol # 2014.12.16. 14:51

Ingatlan esetében a tulajdonjogot az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzés hozza létre, ami ha jól emlékszem a szerződés aláírására visszamenőlegesen datálódik.

A birtokba vétel pedig teljesen más, mert ez azt jelenti, amikor a lakás használója, adott esetben pl. a vevő megkapja a kulcsokat és birtokába lép.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.16. 15:52

ami ha jól emlékszem a szerződés aláírására visszamenőlegesen datálódik.
A kérelem benyújtásának napjára.

dodol # 2015.01.06. 12:33

Kedves mindenki!

Ingatlan megnevezés: MŰTEREM!!!!
adózás szempontjából?
lakcímbejegyzés szempontjából? nem találok semmi külön szabályt rá.
ötletek?

lajcsó # 2015.01.06. 13:35

Adózás (SZJA) szempontjából nem minősül lakásnak, ezért az eladásból származó jövedelem után az általános szabályok szerint kell adót fizetni. Másként: a szerzéstől számított 15 év után lesz adómentes az eladásból származó jövedelem.
A lakcím létesítésben nem vagyok biztos, de talán lehet.

Koboldzsuzsi # 2015.01.10. 06:46

Kedves Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy ha én el akarom adni a házamat, azt a szomszédoknak alá kell írniuk, hogy én eladhatom? Ha nem "tetszik" nekik az, akinek el szeretném adni, akkor ők tehetnek olyat, hogy nem írják alá? Én ilyen esetben mit tehetek?

Előre is köszönöm a segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.10. 09:00

Ugyan. (Ha csak az a szomszéd nem tulajdonostárs valójában. De akkor is csak elővásárlási joga lehet.)

Koboldzsuzsi # 2015.01.10. 09:22

Kedves Sándor!

Köszönöm szépen a gyors válaszát!

Cassy # 2015.01.15. 19:38

Üdvözletem! Kérnék szépen véleményt az alábbi eset buktatóiról: eladó ingatlanomat úgy vásárolnák, hogy nincs semmi önerő. Szocpol és hitelfelvétel útján kaphatnék egy összeget (nagyjából kb a vételár fele, max 60-70 %-a lenne legjobb esetben). A fennmaradó részt havi törlesztéssel vállalná a vevő, számításaim szerint kb 3 év alatt fizetnék ki. Arról hallottam, hogy tulajdonjog-fenntartás (tehát a vételár teljes kifizetéséig maradna a tulajdonom az ingatlan). DE: hiába íratom át a közművek óráit, úgy tudom, ha tartozást halmozna fel a felhasználó, kikapcsolás esetén nekem csak a tartozás kiegyenlítése után kapcsolnák vissza a szolgáltatást. Ezt szerintetek hogy lehet kivédeni? A másik érzékeny pont: 3 gyerekes család. Ha közjegyző előtti megállapodás születik, akkor nemfizetés esetén ők is per nélkül, azonnal kiköltöztethetők? Érdekelne, ki mit gondol. (Kérlek, ne írjátok, hogy "mennyire" rázós, ezt magam is tudom. Azért érdeklődöm itt a fórumon, hogy könnyebben dönthessek.) Köszönök minden segítő (és hozzáértő) hozzászólást.

lajcsó # 2015.01.15. 20:10

A legérzékenyebb pont az, hogy a bank erre a konstrukcióra egészen biztosan nem ad hitelt. Ugyanis a lakáscélú hitel minden esetben a legutolsó vételár részlet a bank(ok) előírása szerint. A "szocpol" szabályait nem ismerem, de valószínűnek tartom, hogy ott sem maradhat "elvarratlan szál". "Elvarratlan szál" alatt a még ki nem fizetett vételár részt értem.

Cassy # 2015.01.16. 08:41

Ez jó tipp, köszönöm. Tehát arra is figyelni kell, hogy a vételár valós legyen, semmi "papírozzuk le, h már ennyit-annyit adtunk a vételárból, mert úgy kapunk hitelt". A rezsire és a nem fizetés esetén történő kiköltözésre esetleg még valami meglátása valakinek?
(Bár, ez most már annyira necces, hogy inkább csak elméleti a kérdés; józan ésszel inkább hagyom elsétálni az ilyen vevőt). Köszönöm!

Luca1234 # 2015.02.02. 11:46

Tisztelt Szakértők!
Ingatlan eladással és vétellel összefüggő adó, és illeték kérdéssel kapcsolatban kérnék a segítséget.
7 éve vásároltam egy nyaralót, melyet most értékesíteni szeretnék. Az ingatlan értéke jelentősen nőtt (felújítások okán), ezért a 16%-os szja-t elkerülendő, eladás előtt átminősítettem lakóházzá (a feltételek adottak).
Jól tudom, hogy ha már a Földhivatalnál is átvezetett a lakó státusza az ingatlannak, akkor az adás-vétel időpontjában az 5 éves szabály lép érvénybe, és nem kell szja-t fizetnem az értéknövekedés után?
Amennyiben a vételárat (7 Mft) egy új nyaralóba (10 Mft) fektetem, tehát másik ingatlant vásárolok de drágábban mint a korábbi - már lakóingatlan - , akkor mi után kell majd illetéket fizetnem?
Lakóházból befolyó vételárat is be lehet számítani a nyaraló értékébe mint „cserepótló” adás-vétel? Tehát elképzelhető, hogy csak 3 Mft után fizetem az illetéket?
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdv:Luca

ObudaFan # 2015.02.02. 12:15

Az én véleményem szerint az szja szempontjából elég, ha eladáskor minősül lakásnak.
Az illeték szempontjából a cserét pótló vétel kedvezményéhez mind az eladott, mind a megvásárolt ingatlannak lakásnak kell lennie.

Luca1234 # 2015.02.02. 12:31

Kedves ObudaFan, köszönöm a válaszát!

Napsugár100 # 2015.02.02. 21:00

Tisztelt Címzett!
Abban szeretném a segítségét kérni, hogy az adásvételi szerződésnek van elévülési ideje? A napokban derült ki, hogy egy 1985-ben vásárolt ingatlan nem került átírásra a vevő nevére, (habár a szerződésen van egy földhivatali pecsét). Ebben az esetben elintézhető az akkori keltezésű szerződéssel vagy "frissíteni" kell? Azt tudom, hogy az eladó már elhunyt, és hogy örökösei vannak.

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Kléner Hajnalka

Évi0828 # 2015.02.03. 06:58

Kedves Mindenki!
Tanácsot szeretnék kérni. 2014-ben vettem egy társasházi lakást,ami előzőleg mosó konyhaként volt nyilván tartva. Az előző tulaj megvette, átminősítette lakássá, és a parapetes fűtést turbós-gázcirkóssá alakította. Kértem őket, hogy legyenek szívesek oda adni nekem ezekről az eseményekről a papírokat,amire mondták is hogy persze. A lakás átadásnál viszont már azt mondták, hogy véletlenül becsomagolták őket. Ha kicsomagolna elküldik. Ez 2014 szeptemberében volt. Azóta se kaptam meg többszöri felszólítás után se a papírokat. Lehet itt ebben az esetben jogilag tenni valamit? Vagy mert jóhiszeműen papírok nélkül vettem át a lakást, így már nem is kérhetem azokat?
Előre is köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2015.02.03. 21:48

Ajjaj!

Van ott más vaj is a fejükön.

Az ügyvéded így engedte kifizetni a vételárat?

Nehogy utólag derüljön ki hogy engedély nélkül alakították ki a lakást!

Azonnal írjon nekik az ügyvéded, hogy 8 napon belül küldjék meg az iratokat, mert gázfelülvizsgálat(blöff) lesz a lakásban.
Ha nem teszik meg hogy elküldik, s neked emiatt bajod lesz, mivel nem tudod a hatósági engedélyeket bemutatni, akkor visszaélépsz a szerződéstől!

Ez hatni fog!
Akkor kezdhetsz igazán aggódni, ha tényleg nincsenek papírok, pontosabban ha nem is voltak!

Brill29 # 2015.02.07. 08:10

Tisztelt forumozok,ingatlanvasarlassal kapcsolatban kernek otleteket, segitseget.Egy oroksegbol maradt ingatlanban ami jelenleg 12mt er a parom es a huga 1/8-1/8 ad tulajdonos.Mivel az ingatlant megvetelre ajanlottak es a parom szeretne ha megvasarolnank.Az eredeti terv szerint o felvesz 5 milliot jelzalog hitelbe +2 millio onerovel rendelkezik.A fennmarado osszeget en biztositanam, viszon Bar listan vagyok es emiatt nem szerepelhetnek a tulajdoni lapon meg egy evig amig a BAR on szerepelek.Megoldaskent egy ugyvedi szerzodest irnank miszerint az 1 ev letelte utan 1/4 tulajdonjog atirando a nevemre.A kerdeseim itt kezdodnek.Letezik-e olyan szerzodes ami 100% ban biztosit arrol hogy a letelt ev utan tenyleg tulajdonos leszek, valamint ha megsem, es meggondolja magat a parom-a mai vilagban nem lehet tudni-jogi uton hogy juthatnek hozza az onerohoz amit beleadtam ugy hogy jelzalog van a hazon?kicsit bonyolultak a korulmenyek, ezert vannak ??? hogy egyaltalan belevagjak-e.Elore is koszonom