Ingatlan Adás - vétel


Sándor 1987 # 2015.02.07. 11:40

Tisztelt Szakértő,

2012-ben 7.200.000 Forintért vásárolt lakásomat most szeretném eladni 12.000.000. forintért(felújításon nem esett át) és szeretnék vásárolni egy új építésű lakást 13.000.000 forintért, de a lakásomért kapott pénzből csak 7.000.000 forintot szeretnék az új lakás vásárlására fordítani a fenn maradó összeget pedig hitellel szeretném kiegészíteni. Milyen költségekre számítsak?

Válaszát előre is köszönöm.

Üdv.:

Tóth Sándor

ObudaFan # 2015.02.08. 12:09

Sándor 1987

Személyi jövedelemadó foga terhelni az ügyletet, a mostani eladási ár és az akkori vételár különbözetének 60%-ának a 16%-a lesz az szja.
Lesz illetékfizetési kötelezettségesd, annak a 4%-a, amennyivel magasabb értéken vásárolsz új ingatlant, mint amennyiért eladod a régit.
Emellett a földhivatali díj 6600 Ft, a tulajdoni lap költsége 6250 Ft, az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya, az energia-tanúsítvány elkészítésének a költsége pedig kb. 10-20.000 Ft.

ObudaFan # 2015.02.08. 12:16

Brill29

100%-os nincs, mert ha jóhiszemű harmadik személy megvásárolja ezt az ingatlant, akkor vele szemben semmi jogod nincs. Nyilván ha banknak van elidegenítési és terhelési tilalma, akkor mondjuk valószínűleg ez csak akkor következhet be, ha tehermentesítik előtte az ingtlant. De hát ez így nem 100%.
Megjegyzem, nem attól végrehajtható a követelés, hogy BAR listán szerepelsz-e vagy sem.

Sándor 1987 # 2015.02.08. 12:49

Tisztelt ObudaFan,

Köszönöm a gyors válaszát !

Hajnalka1974 # 2015.02.11. 10:54

Tisztelt Fórumozók!

Gyors segítséget kérnék az alábbi ügyben.
Vásároltunk egy házat, melynek utolsó vételárrészletét a mai napon írták jóvá az eladónak (banki hitel, banki információból tudom). Szombaton lenne az átadás-átvétel, de az eladó ül a fenekén és nem mozdul. Ő szeretné, ha inkább hó végén történne meg az átadás-átvétel, de mi ragaszkodunk a most szombathoz. Az adásvételi szerződésben ez áll:
"Az ingatlan birtokát az Eladó a teljes vételár megfizetésének napján, azaz legkésőbb 2015.02.28-án (11. pont) ruházza át a Vevőkre (birtokba adás) oly módon, hogy azt ingóságaitól kiüríti, bemutatja a Vevőknek a közüzemi szolgáltatók nemleges igazolásait, és a lakás kulcsait átadják a Vevőknek. Az Eladó vállalja, hogy eddig a napig az ingatlanból kijelentkezik, és gondoskodik arról, hogy mindazok, akik ide voltak bejelentve, az ingatlanból eddig az időpontig úgyszintén kijelentkezzenek. Ettől a naptól kezdve a Vevők kötelessége az 1. pontban megjelölt ingatlannal kapcsolatos közterhek és a közüzemi díjak viselése."
Ez a pont lenne, ami fontos ebben a kérdésben. Az eladó ragaszkodik az ott lévő február 28-i dátumhoz, mi viszont úgy értelmezzük, hogy ha megkapta a pénzt, akkor azonnal mennie kell. Amennyiben nem sikerül dűlőre jutnunk és igazunk van, akkor milyen lépéseket tehetünk?
Amennyiben kell még más információ is, akkor megírom.
Köszönöm válaszukat!
Üdv: Hajni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.11. 11:23

Miért nem az ügyvédeteket kérded?

Hajnalka1974 # 2015.02.11. 11:25

Őt is kérdeztem, de még nem válaszolt. Mivel ez egy fórum, gondoltam hátha válaszolnak rá.
Üdvözletem.

vándor14 # 2015.02.11. 11:47

Tisztelt Szakértő,

feleségem 30éve 50%-ban tulajdonosa 1 ingatlannak, amelynek a másik 50%-át 2 éve megörökölte. Az ingatlan 30%-át szeretném megvásárolni tőle. Azt tudom, hogy a házastársak közötti vagyonszerzés illetékmentes, az SZJA vonzata érdekelne. Meg lehet-e azt oldani, hogy a régi ingatlanhányadból történjen az eladás (így adómentes lenne), vagy a NAV dönti el (tudomásom szerint megteheti), hogy melyik tulajdonhányadot veszi figyelembe adózás szempontjából.

Válaszát várva köszönettel: Vándor14

lajcsó # 2015.02.11. 12:40

Szerintem nincs akadálya. Viszont erre a tényre utalni kell a szerződésben.

lajcsó # 2015.02.11. 12:45

"mi viszont úgy értelmezzük, hogy ha megkapta a pénzt, akkor azonnal mennie kell."
Ez a helyes jogi álláspont.
"Amennyiben nem sikerül dűlőre jutnunk és igazunk van, akkor milyen lépéseket tehetünk?"
Az eladó szerződészegése miatt kártérítési igényetek lehet vele szemben.

Hajnalka1974 # 2015.02.11. 12:48

Köszönöm szépen a választ. :) Időközben sikerült az ügyvédünkkel is beszélni, látatlanban nem mondta biztosra, de ő is ezt gondolja, hogy aznap még ki kell mennie. Amint teheti megnézi a szerződést.

vándor14 # 2015.02.11. 14:34

Tisztelt Dr. Szücs Lajos Úr,

köszönöm válaszát.
Azt az információt hallottam , hogy csak akkor lehet elkülöníteni a korábban szerzett és az örökölt ingatlanhányadot jövedelemadó fizetési kötelezettség szempontjából , ha az egész ingatlan értékesítésre kerül. Ha csak részben, akkor a NAV illetékes ügyintézője dönti el, hogy elfogadja-e, hogy a korábban szerzett ingatlanhányad került értékesítésre.
Azért lenne fontos, mert ez bizony milliós nagyságrendű SZJA fizetés vonna maga után.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.11. 19:18

Szerintem ezt nem a nav dönti el. Alapból az adózó számára kedvezőbb változatot kell figyelembe venni.

lajcsó # 2015.02.11. 19:27

"Ha csak részben, akkor a NAV illetékes ügyintézője dönti el, hogy elfogadja-e, hogy a korábban szerzett ingatlanhányad került értékesítésre."
Annyi érv azért szólhat a korábban szerzett tulajdoni hányadból történő eladás mellett, hogy a másik (2 éve szerzett) tulajdoni hányad örökség és annak sz elidegenítése az esetleges hagyatéki hitelők érdekeit sértheti. Lehet, hogy gyenge érv, de talán bejöhet.

vándor14 # 2015.02.11. 19:46

Köszönöm szépen a válaszokat!
Kovács Úr, sajnos vannak ezzel kapcsolatban negatív tapasztalatok!
Ezek szerint nincs " bomba biztos " adómentes megoldás?

műszer-automatika mérnök # 2015.02.13. 07:52

Tisztelt Szakértőm!
A Földhivatal NEM TÁJÉKOZTATJA az 50%-os tulajdonostársat,ha olyan változás áll be, hogy a MÁSIK 50%-os TULAJDONOSTÁRS CSERÉVEL VÁLIK MEG TULAJDONRÉSZÉTŐL, ÍGY E L E S I K AZ
E L Ő V É T E L I J O G G Y A K O R L Á S Á N A K L E H T Ő S É G É T Ő L ! ! !
Vagy a Földhivatalnak vagy a TÖRVÉNYnek van számomra érthetetlen jogszabálya..
IGY mehet el az osztatlan közös tulajdonrészem Zalában..
VAGY CSAK NAGYKAPÚ VAN A TÖRVÉNYES KERÍTÉSBEN.
Tisztelettel.:
Gallai József

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.13. 11:13

Cserére hogyan érvényesítenéd az elővásárlási jogot, mérnök úr?
Ami nincs, annak a gyakorlásától nem lehet elesni, másrészt, hogy a fenébe menne el a te tulajdoni hányadod azzal, hogy a tulajdonostárs elcseréli a magáét.

És még azt mondják, a műszaki emberek precízen, érzelemmentesen fogalmaznak.

lajcsó # 2015.02.13. 14:33

"hogy a fenébe menne el a te tulajdoni hányadod azzal, hogy a tulajdonostárs elcseréli a magáét."
Jogilag valóban sehogy. De ha olyan személy (család) lesz a tulajdonostársa, aki a lakást fél év alatt leamortálja, akkor bizony oda lehet az ő része is.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.13. 14:38

A közös tulajdon már csak ilyen. Nem véletlenül tartották kerülendőnek a rómaiak is.
De ha van javaslatod de lege feranda, figyelek. (Azt azért ne mondd, hogy legyen "előcserélési" jog.)

Zézé63 # 2015.02.13. 19:08

TiszteltCím! Kedves Fórumozók!
Azt szeretném megtudni,hogy földingatlan (szántó) cseréje esetén is szükséges-e a feleknek rendelkezniük az ún. aranykoszorús gazda képesítéssel? Azt tudom,hogy föld vétele csak ennek birtokában lehet (nem vagyok földműves..) Ha "csak" cseréről van/lesz szó, akkor is szükséges a nevezett tanfolyam elvégzése? Melyik jogszabály rögzíti ennek részleteit? Örülnék egy gyors és pontos válasznak. Köszönöm, Zézé

hilloria # 2015.02.14. 20:57

Tiszteletem, apró segítséget szeretnék kérni!

Szereplők: A (Apa), B és C két gyermeke.
Helyzet: B és C 50-50%-ban tulajdonos egy ingatlanon. B eladja C-nek a részét adásvételi szerződés keretében, de C-nek nincs jelenleg pénze kifizetni B-t. A(pa) besegít úgy, hogy kölcsön ad C-nek, hogy abból ki tudja fizetni B-t. Mindenki jól jár, megmarad az ingatlan, B megkapja a részét, amiből saját ingatlant vesz majd. A kölcsön családi kamatozású.

Kérdés: Az adásvételi szerződés csak hónapok múlva lesz megírva, mert B és C külön országban él, és nem könnyű összehozni a találkát. Azonban A már most oda tudná adni a pénzt B-nek, hogy B mihamarabbi ingatlanvásárlást indíthasson. A rossz sorrend (pénz megjelenik B számláján, és később köttetik a szerződés) okozhat-e jogi, adózási problémát, legális-e ez így? Megj.: nem cél hogy akár ajándékozással, vagy más felesleges papírmunkával le legyen fedve a művelet a cél érdekében. B csak akkor vegye át a pénzt C-től, ha a szerződés kötés megtörtént, vagy az időbeni sorrend-felcserélődésnek nincs ilyen hátrányos vonatkozása?

Köszönöm
B

totcsabi # 2015.02.17. 16:59

Tiszteletem

olyan helyzetben vagyok már egy ideje,hogy vásároltam egy telket ami szántóként van bejegyezve a földhivatalnál 1460négyzetméter alapterületű,adás-vételi szerződést kötöttünk 2007 novemberében viszont a földhivatal elutasította a tulajdonjog bejegyzési kérelmem hiánypótlásra szólítottak föl de ennek nem tettem eleget így nem került a nevemre a telek,most megkeresett az ügyvéde által az eladó,aki azt állítja hogy a tulajdonbejegyzési igényem elévült 2012ben és nem tartanak nyilván mint földművest,és mivel most 200 kmre dolgozom a lakóhellyemtől igy a szerződésünk ellehetetlenülés miatt megszűnt.
a vételár visszaigénylésére is elévült a jogom
viszont ők az azt követő időre még használati díjjra is tarthatnak igényt mármint az elévülésen túlira
azt kéri hogy írjak alá eggy meghatalmazást amivel az adás-vételi szerződés megszüntetésével kapcsolatos ügyembenteljes jogkörrel képviseljen
a kérdésem a Tisztelt véleményükön túl az hogy a nevemre kerülhet e a telek valamilyen úton?

manócska113 # 2015.02.25. 17:45

Tisztelt Fórumozók!
Édesanyáméknak van egy telke rajta egy régi kis házzal. Már egy egy ideje hirdetik és most van valaki aki megvenné. Természetesen mivel a ház elég rossz állapotban van(én személy szerint inkább lebontanám) ezért telekárban adnánk el sőt még inkább az alatt! A kérdésem a következő:mit kell majd a szerződésben írni, hogy a későbbiekben ne legyen probléma az ingatlan miatt? A vevők is látják, hogy sokat kell rajta javítani de nem szeretnénk ha a szerződés után bármilyen követelésük lenne főleg, hogy telekárban adjuk az ingatlant.
Válaszukat előre is köszönöm!

lajcsó # 2015.02.25. 18:57

"mit kell majd a szerződésben írni, hogy a későbbiekben ne legyen probléma az ingatlan miatt?"
Leírni a lakás pontos állapotát. A vevő az ingatlant által ismert és megtekintett állapotban vásárolja meg.
Szerződő felek megállapodnak abban, hogy az eladó kizárja a hibás teljesítésért való felelősségét.(Ez lenne talán a legfontosabb!)

Bgabi72 # 2015.03.02. 19:12

Tisztelt Fórumozok!
Egy régóta üresen álló ingatlan eladása előtt állok. Van egy érdeklődő, aki részletre venné meg, de nem bankon keresztül. Milyen veszélyekre figyeljek, milyen jogi lehetőségek lehetnek ara az esetre, ha nem fizetne, valamint mit kellene tennem, hogy ez tisztán, jogi úton le tudjon zajlani? Valamint milyen költségei vannak, ügyvédi díj, esetleg adók, közjegyzői díj ..stb.
Tisztelettel és köszönettel:
Gábor