Külterületi ingatlan vásárlás


lajcsó # 2016.01.21. 08:52

3,5 milliós vételárat ajánlatos a szerződés hatósági jóváhagyását követően kifizetni!

cuiniel # 2016.01.21. 09:31

Nagyon szépen köszönöm a választ, igazán sokat segített!

További szép napot kívánok!

Üdvözlettel Szabó Vivien

Ága -Boga # 2016.02.03. 21:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Olyan (városi) ingatlant szeretnék vásárolni, amely külterületen helyezkedik el. Kertjének egy része (3500nm) szántóként van megnevezve, de bekerített és füvesített. A kifüggesztéssel tisztában vagyok. Kérdésem az lenne, hogy ez estben csak földművesként bejegyzett személy veheti-e meg az ingatlant?

Köszönöm válaszát.

lajcsó # 2016.02.03. 22:13

"csak földművesként bejegyzett személy veheti-e meg az ingatlant?"
Megveheti olyan is aki nem földműves. Ha már van másik föld ingatlanod, akkor a szerzési limitre (1 ha) figyelni kell!

Anikó135 # 2016.06.17. 16:46

Tisztelt fórum!

Ház vásárlás előtt állok, de érdekes problémába futottam bele. Több olyat is láttam, ahol szép nagy házat hirdet, jó áron. Viszont van egy kis hiba: külterület (a telkek nem nagyok helyi viszonylatban 700-1000 nm) és a ház gazdasági épületként van nyilvántartva! (Víz, villany, gáz, csatorna, minden van, város autóval pár perc.)
Lehet belőle később bajom, ha megveszek egy ilyet? Mert hiába a jó ár, ha attól kell tartanom, hogy valakinek eszébe jut, hogy pénz kell az önkormányzatnak és sorra büntetik ezeket a gazdasági épületként nyilvántartott házakat, köztük engem is.
Szintén sok a jó árú zártkerti ingatlan is, amin nem problémáznék, ha biztos lennék benne, hogy még idén sikerül megvenni, mert ingyenes az átminősítés, csak egy papírt kell kitölteni. De jövőre mi lesz?

lajcsó # 2016.06.17. 18:58

"Lehet belőle később bajom, ha megveszek egy ilyet?"
Max. annyi, hogy nem lakhatsz benne, mivel nem lakás céljára épült! (Ha egyáltalán eszébe jut valakinek az önkormányzatnál.)
"De jövőre mi lesz?"
Kivetik rá a telekadót! (Zártkert)

MajorDomus # 2016.06.17. 19:09

Lehet rá kérni átminősítést. Szerintem.

lajcsó # 2016.06.17. 20:28

Lehet, de az eljárás során vizsgálják azt, hogy az épület megfelel-e a lakóház kritériumainak.

MajorDomus # 2016.06.17. 20:59

Addig alakítsa ki a feltételeket!

office2016 # 2016.06.21. 08:30

Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdésre keresem én a választ, ugyanis a helyi földhivatalban eltérő válaszokat kaptam.
0 aranykoronás, kivett major megjelölésű, külterületi ingatlant gazdálkodó szervezet jogosult-e megszerezni? Ha megszerezheti, akkor ilyen esetben szükséges-e kifüggeszteni? A törvényben meghatározott 13-15. §.-ban meghatározottakon túlmenően kell-e a szerződésben egyéb nyilatkozatokat belefoglalni?
Úgy értesültem, hogy részaránytulajdonra vonatkozó nyilatkozatot is kell tenni a szerződésben! Ez pontosan mit takar?

Dr.Attika # 2016.06.21. 09:25

Tisztelt office2016!
Az ilyen ügylet ügyvédkényszeres. Előbb-utóbb ügyvédre lesz szüksége, tehát keressen egyet és neki tegye fel az ilyen kérdéseket a konkrét tények előterjesztésével.

Timi1025 # 2017.03.25. 15:37

Tisztelt Fórum!
Egy már kifüggesztett tanya esetében, ha szerződés módosulásra kerül sor (a kifizetés más módon történik) ki kell-e újra függeszteni a tanyát?
Köszönöm a választ

MajorDomus # 2017.03.25. 21:28

Szerintem nem,nekem sem kellett ujra,de Lajcsó véleménye a mérvadó!

Immaculata # 2017.03.26. 06:09

Timi1025

Igen.

lajcsó # 2017.03.26. 06:54

office2016!

A tanyára is a földre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni! (Fftv. 3. §)
A tanya fogalmát is meghatározza a törvény:
"25. tanya: a település külterületén fekvő, legfeljebb 1 hektár nagyságú olyan földrészlet, amelyhez a föld mellett növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás céljára létesített lakó- és gazdasági épület, illetve ilyen épületcsoport is tartozik, vagy az olyan földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként szerepel;" Fftv. 5. §)
Ennek alapján ha major megnevezésű ingatlan megfelel a fenti ismérveknek, akkor tanyának minősül és gazdálkodó szervezet (jogi személy) nem szerezheti meg a tulajdonjogát.
"A törvényben meghatározott 13-15. §.-ban meghatározottakon túlmenően kell-e a szerződésben egyéb nyilatkozatokat belefoglalni?"
Igen kell (pl. elővásárlási jogról a vevő részéről, bejegyzést engedő nyilatkozat a átruházó részéről, állampolgárságról szól nyilatkozat valamennyi fél részéről.)
"Úgy értesültem, hogy részaránytulajdonra vonatkozó nyilatkozatot is kell tenni a szerződésben! Ez pontosan mit takar?"
Van olyan hely ahol a tsz-ben lévő részarány földtulajdonokat még nem adták ki mert nem volt elegendő föld erre a célra. Viszont a ezen részarány tulajdonokat a földszerzési korlátok terén figyelembe kell venni (20 Ak=1 ha mértékben).

lajcsó # 2017.03.26. 06:56

"Egy már kifüggesztett tanya esetében, ha szerződés módosulásra kerül sor (a kifizetés más módon történik) ki kell-e újra függeszteni a tanyát?"
Igen, mivel ez már a korábbihoz képest eltérő ajánlatnak minősül.

MajorDomus # 2017.03.27. 20:47

Ujabb fél év!

Timi1025 # 2017.04.21. 11:18

Kedves Lajcsó!

A szerződés egyik pontjában szerepel, hogy más módon is ki lehet egyenlíteni az összeget, amennyiben a szerződésben feltüntetett bank nem ad (megfelelő mennyiségű) hitelt. Ebben az esetben is kell az újabb kifüggesztés? A szerződésben cib bank szerepel, de ők nem ítéltek meg annyi hitelt. Viszont fundamentával valószínűleg ki tudnánk fizetni, mert a tulajdoni lap szerint lakóház is van a telken.
Köszönöm a választ

lajcsó # 2017.04.21. 11:43

Szerintem azért mert egy másik banktól kaptok hitelt, érdemben semmit nem változtat a szerződési feltételeken. (Ha minden egyéb változatlan marad benne.)
Csak valószínűleg az új bank miatt módosítani kell a szerződést, amit ugyancsak jóvá kell hagyatni a hatósággal.

Timi1025 # 2017.04.21. 11:45

De akkor ismét szükség van a 2 hónapos kifüggesztésre?

lajcsó # 2017.04.21. 11:50

Szerintem nem. De javaslom, hogy az ügyedben vedd fel a kapcsoltot az illetékes hatósággal!

MajorDomus # 2017.04.21. 22:35

Meg a bank is legyen biztos!

Bandesz99 # 2017.05.04. 11:37

Tisztelt Ügyvéd Urak,

Külterületen van egy ingatlanom (51564m2) ami 1 helyrajzi számon van, de 2 altípussal: 1500m2 gyümölcsös a többi művelési (szántó) ágból kivett terület. Rajta lakóház (lakhatási engedéllyel) és pár gazdasági épület.
Szeretném eladni az ingatlant, de én sem látok tisztán, hogy:

  • kell-e kifüggeszteni
  • csak mezőgazdasági végzettségű magánszemély (őstermelő) veheti-e meg
  • vagy akár cég is megveheti
  • kell-e vmilyen engedély (agrár kamara / jegyző) az adásvételhez?

Iránymutatásukat köszönettel veszem.

Bandesz99 # 2017.05.04. 13:40

Köszönöm!

Ha jól olvasom akkor az 1500m2 gyümölcsös miatt nehezített a pálya, ha azt sikerül kivenni művelési ágból, akkor az eladási folyamat is egyszerűsödne, ugye?

lajcsó # 2017.05.04. 18:38

"csak mezőgazdasági végzettségű magánszemély (őstermelő) veheti-e meg"
Csak regisztrált földműves veheti meg!
A művelésből való kivonás egyszerűbbé tenné az ügymenetet, viszont ez egy kissé hosszadalmas eljárás.