Külterületi ingatlan vásárlás


joel70 # 2015.02.15. 15:57

Üdvözletem!
Vásárolni szeretnék egy ill.két egymás mellett elhelyezkedő külterületi ingatlant,melyeknek az együttes területe meghaladja az 1ha-t azaz pontosan 6384+5755m2=12139m2.Kérdésem az,hogy én mint magánszemély (akinek nincs mezőgazdasági szakirányú végzettsége és nem vagyok őstermelő sem)megvásárolhatom-e?Válaszukat előre is köszönöm!

lajcsó # 2015.02.16. 14:57

Az egyiket megvásárolhatod, feltéve ha a ennek területével sem haladja meg a földtulajdonod az 1 hektárt.
Tehát ha már van a neveden 7 000 négyzetméter föld, akkor már egyiket sem vásárolhatod meg, mert meghaladja a földtulajdonod az 1 hektárt.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.16. 15:27

(Attól, hogy külterület, még nem biztos, hogy a földforgalmi törvény hatály alá tartozik a megvétele.)

ObudaFan # 2015.02.16. 18:25

Csak akkor szerezheted meg, ha az átruházó közeli hozzátartozója vagy, illetve rekreációs célú földszerzés esetén.

lajcsó # 2015.02.16. 20:12

"illetve rekreációs célú földszerzés esetén." Amennyiben a települési önkormányzat az eladó!

egySanyi # 2015.02.19. 17:38

Üdv!
Adott egy külterületi tanya adás-vétel, letelt a 60 napos kifüggesztés volt egy elővásárló aki nem szerepel a földhivatal földműves nyilvántartásában, de őstermelő földművesnek mondja magát. Ügyvédünk szerint az ő elővásárlása így nem érvényes. Esetleg valahogy még bele tudna szólni a vételbe, gondolok én itt a helyi földbizottsági döntésre, ott még tud kavarni valamit?

VPErika # 2015.03.09. 10:11

Üdvözlöm!
Van 3762m2 területű ingatlanom, 1072m2 tanyaterület, illetve 2690m2 szántó megnevezésű területből áll (ezek egy hrsz-on szerepelnek). Tudom, hogy az adásvételhez 60+2 napos kifüggesztés szükséges a helyi önkormányzatnál, majd az agrár kamara elbírálása után valósulhat meg az átírás (összesen kb. 6-7 hónap alatt). Most szeretném szétméréssel külön hrsz-ra íratni a szántót és a lakóingatlant (a tanyát), /amennyiben ez megvalósulhat a helyi építési szabályzat alpján/ és csak a tanyaterületet eladni. Milyen eljárás szükségeltetik? A két hónapos kifüggesztés és az agrár kamara elbírálása alapján szerzett engedélyre ilyen esetben is szükség lesz?
A segítséget előre is köszönöm!
VPErika

kanga05 # 2015.07.20. 10:13

Üdv minden Fórumozónak!
Szeretnénk eladni egy külterületen lévő 1150 m2 (kivett) tanya besorolású ingatlant. A tulajdoni lapon csak így szerepel. Ez csak a földet jelenti, vagy bele tartozik a rajta lévő épület is?
Köszönöm!

ObudaFan # 2015.07.20. 20:41

Az minden bizonnyal az épületet is. De ha betekintesz a földhivatalban a térképbe, akkor pontosan láthatod, hogy mit.

MajorDomus # 2015.07.20. 21:42

Tanya általában nem puszta földterület.

Éva47 # 2015.12.14. 20:06

Sziasztok. Vásárolni szeretnék egy külterületi , legelő besorolásu ingatlant, amin külön helyrajzi számon egy gazdasági épület is szerepel. Ezt ki tudja-e vonatni a tulajdonos a termelési ágazatból, ugy mint az uj törvény szerint a zártkertet? vagy csak a 60 napos kifüggesztés után tudom megvásárolni? Előre is köszönöm a válaszokat.

Miikkii # 2015.12.20. 21:46

Üdv!
Segítséget kérnék,mert idáig mindenki mást mondott az esetemről, teljes a tanácstalanságom...
Vásárolni szeretnék egy külterületen lévő lakóházat,ami 1300m2-es kivett területen áll,tanyaként van besorolva a földhivatalnál .
Kérdésem: Ki kell-e függeszteni, a földtörvény vonatkozik-e erre?
Szántó,legelő nem tartozik hozzá,mint általában szokott ,csak az 1300m2 terület,ami művelés alól kivont terület/tanyatalek, rajta a lakóépülettel.
Eladó szerint erre nem vonatkozik a földtörvény kifüggesztési kötelezettsége,mivel lakóingatlan,meg kivett terület és nincs hozzá szántó,vagy legelő... Jártam ezügyben 2 hivatalnál,de 2 teljesen ellentmondó tájékoztatást kaptam.

Miikkii # 2015.12.22. 23:24

Üdv!

Kivett tanya, 1300m2 telken,egyéb föld nincs hozzá,sem legelő,sem szántó..
Ki kell ezt is függeszteni,mint a termőföldet?vagy nem kell,mivel kivett terület és lakóingatlan?
Előre is köszönöm,ha segít vki !
Z.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.10. 08:40

mező-, erdőgazdasági hasznosítású föld: a föld fekvésétől (belterület, külterület) függetlenül valamennyi olyan földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas, erdő és fásított terület művelési ágban van nyilvántartva, továbbá az olyan művelés alól kivett területként nyilvántartott földrészlet, amelyre az ingatlan-nyilvántartásban Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület jogi jelleg van feljegyezve;
Hol látod itt a "tanya akkor is, ha kivett" szabályt?

lajcsó # 2016.01.10. 16:49

"3. § (1) Ha e törvény másként nem rendelkezik, a tanyára a földre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni." (Földforgalmi törvény)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.10. 16:58

Feltéve, ha egyébként a törvény hatálya alá tartozik. De ha kivett, akkor nem tartozik oda.
(Alaptörvény 28 cikk.)

Miikkii # 2016.01.17. 20:28

Üdv! "kivett tanya" :-)
Hatalmas kálváriát jártam ügyemben végig....
Több ügyvédet,hozzáértőt,szakembert megkérdeztem,de teljes a káosz,mindenki mást mond.
Viszont a földhivatalban azt mondták "kivett tanya" ügyben:
amennyiben nem tartozik hozzá szántó,vagy legelő,abban az esetben NEM KELL KIFÜGGESZTENI!!!!!
Laikusként én is átolvastam a földtörvényt,rohangáltam,mazsoláztam az ügyön...
Többen mondták eddig azt,hogy 1300m2es telken lévő "kivett tanyaként" szereplő ingatlant ki kell függeszteni...
Viszont a földhivatalban az ügyintéző azt mondja:"Nem kell kifüggeszteni!"
De állítólag nem a "kivett" jelző miatt,hanem azért mert sem szántó,sem legelő nem tartozik hozzá,ezért nem vonatkozik rá a földtörvény kifüggesztési kötelezettsége... :-)
Várnám,hogy valaki azért ezt pontosan megindokolja,alátámassza vmivel..Laikusként kinek a szavára adjak?:-) Még bizonytalanabb lettem....

lajcsó # 2016.01.17. 22:02

Nekem a napokban hagyott jóvá a kormányhivatal egy tanya adásvételt. Ha nem kellett volna hozzá jóváhagyás, akkor megtagadta volna.

M.Laci # 2016.01.19. 08:17

Tisztelt Ügyvéd Úr / Hölgy!

Szeretném a segítségét kérni, hogy van-e bármilyen félnivalóm akkor, ha 2015.09. hóban vásároltam Pest megyében egy külterületi szántót. Maga a szántó 5500nm osztatlan közös és ebből enyém 813 nm, a tulajdoni hányadok szerint. Letelt a 2 hónapos kifüggesztés novemberben, szerencsére nem jelentkezett rá senki és tovább küldték a megyei kormányhivatal földhivatali főosztályára, illetve, ahová még ilyenkor kell. De most 2016.januárjában ez a terület belterület lett, aminek egyrészt nagyon örülök, de ugyan akkor még nincs a nevemen a terület, bár az ügyvédem széljegyre tetetett 6 hónapra. a Kérdésem az lenne, hogy ez befolyásol e bármit is, pl. visszadobhatják e a szerződésemet, illetve, ha jól tudom még egyszer ki kell függeszteni hivatalosan 10 napra vagy két hétre. Ekkor még más jelentkezhet megvételre, vagy ekkor már nem. Elveszíthetem bárhogy is ezt a területet?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel M.L

lajcsó # 2016.01.19. 14:07

(1) Ha a szerződés hatályosságához jogszabály harmadik személy beleegyezését vagy hatóság jóváhagyását teszi szükségessé, a beleegyezéssel vagy a jóváhagyással a szerződés megkötésének időpontjára visszamenőleg válik hatályossá.
(2) A beleegyezésről vagy jóváhagyásról történő nyilatkozattételig, valamint a nyilatkozattételre megszabott határidő leteltéig a felek jogait és kötelezettségeit a függőben lévő feltétel szabályai szerint kell megítélni. (Ptk. 6:118. §)
Az eljárás menetét nem befolyásolja az, hogy a terület időközben belterület lett. A kormányhivatal a jóváhagygás tárgyában (remélhetőleg pozitív) érdemi döntést hoz. Ez alapján a földhivatal bejegyzi a tulajdonjogodat a termőföldre, majd átvezeti a terület jellegének megváltozását.
Nem kell mégegyszer kifüggeszteni a szerződést!

cuiniel # 2016.01.20. 17:49

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Fiatal párként szeretnénk venni egy tanyát, tegnap hallottunk először az ezekkel járó bonyodalmakról. Mivel teljesen önerőből kell megoldanunk az anyagi részét, az a kérdésem, hogy mennyire reális a foglalóval elindítani a kifüggesztési, jóváhagyási folyamatot, és majd csak a tulajdonos átírásakor kifizetni a teljes vételárat? Hiszen 60 napon túl már nem lehet úgymond harmadik fél, aki ugyanúgy kifizeti az ingatlan árát, ezáltal mi visszakapjuk a pénzünket, ellenben a jegyző és földhivatal még mindig mondhat nemet, bár erre kicsi az esély, nyilván. Illetve ha lenne egy szerződésünk mint albérlők, nem járna semmilyen elővásárlási joggal?

A választ előre is köszönöm,

tisztelettel, Szabó Vivien

Immaculata # 2016.01.20. 18:40

Nem kell foglalót fizetni, a kifüggesztést követően az adásvételi szerződéstől nem lehet egyszerűen elállni.

cuiniel # 2016.01.20. 18:52

Tehát elfogadható, hogy ha lejár a kifüggesztés,és a jegyző, födhivatal jóváhagyja az adás-vételt, ekkor fizetjük ki az ingatlan árát?

lajcsó # 2016.01.20. 21:16

"Tehát elfogadható, hogy ha lejár a kifüggesztés,és a jegyző, födhivatal jóváhagyja az adás-vételt, ekkor fizetjük ki az ingatlan árát?"
Nagyobb összegű vételárnál célszerű!
"ha lenne egy szerződésünk mint albérlők, nem járna semmilyen elővásárlási joggal?"
Járna, ha:

  • helybenlakó földművesek lennétek,
  • legalább 3 éve fennállna a bérleti jogviszony.
cuiniel # 2016.01.20. 21:39

Köszönöm a választ!
3,5 milliós ingatlanról van szó, ez nyilván nem a luxus kategória, de nem is a "zsebből kirántós", legalábbis ha az ember szinte nulláról indul, ezért nekünk mindenképp jól kijátszható erre az időtartamra hivatkozni a vételár odaadását illetően, és ezek szerint ha a tulajdonosoknak megfelel, célszerű is.