Új építésű lakások áfa csökkentése


Rexor # 2016.02.05. 20:16

Lehet hogy a lila ködtől nem látod, de csak segíteni akartam. Mit mondtam korábban azt csinálsz, amit akarsz. Menj bíróságra, a te pénzed :)

Rexor # 2016.02.04. 07:43

Mindenkinek a figyelmébe ajánlom, hogy a nav.gov.hu oldalon megjelent a gyakran ismételt kérdések összefoglalása az 5%-os áfával kapcsoltaban.

"A 2015-ben kötött adásvételi szerződésben a vételárat bruttó összegben állapították meg. Módosítani kell-e a vételárat az alkalmazandó adómérték csökkenése miatt?
Az, hogy a bruttó összegben meghatározott vételárat – akár az adómérték változására tekintettel, akár más okból – módosítják-e, a felek döntési körébe tartozó kérdés."

umfh1tomi # 2016.02.03. 23:36

Tisztelt Ügyvédek!
2015,04,22.én vásároltam egy telket aminél szerződés kitételében volt hogy csak 1 bizonyos vállalkozóval építtethetek kulcsrakész típusházat. A mi esetünkben a telek költsége 2600000 ft plusz a kivitelezés díja 17450000 ft. Ebből kifizetésre került a 2015-ös év során önerőből a telek 2600000 ft illetve a vállalkozói díjelőlegből 6160000 ft. A fennmaradó összeg 60% os készültségi szint elérése után hitelből kerül kifizetésre. Segítségüket szeretném hogy a szerződésemmel kapcsolatban a törvény módosítás érint e illetve milyen formában, mert az eddig kifizetett összegek 27%os áfával lettek számlázva. A törvénymódosításról eddig pontos felvilágosítást senkitől nem kaptam viszont a hitelszerződéssel kapcsolatban fontos lenne hogy mi is vonatkozik ránk.Válaszukat előre is köszönöm és várom. Üdvözlettel.

sptq1980 # 2016.01.31. 21:57

KJkj: Szerintem sem,mert vételnél nem működik,generálkivitezővel állapodtál meg, áfacsökkentést sem élvezed mert elmúlt évben voltak a teljesítések. Meg sokan mondják, hogy az áfacsökkentést igazábol az építőknek találták ki,nem nekünk,akik kifizetjük a vételárat.Február még hozhat meglepetéseket azért.

Rexor # 2016.01.28. 11:02

"mindenki onnan közelíti meg, ahonnan az érdeke diktálja": szerinted itt kinek áll érdekében hogy meggyőzzön? Azt csinálasz amit akarsz, de a bírósági út nem kevés pénzbe kerül.

újlakó # 2016.01.28. 10:21

mindenki onnan közelíti meg, ahonnan az érdeke diktálja... ;)
majd a bíróság dönt :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.27. 16:50

Szerintem nem. Te nem építkeztél, hanem vettél egy újépítésű házat. Akkor bizonyára jó ötletnek tűnt.

KJkj # 2016.01.27. 14:28

Sziasztok,
Napok óta figyelem a hírportálokat az ingatlanokat érintő áfa csökkentésről és áfa visszaigényléssel kapcsolatban. Egy kérdésre senki nem tudta megadni a választ.
Vasárnap bejelentették, hogy nem idén január 1-től, hanem 2015.január 1-től visszamenőleg visszaigényelhető az áfa az új lakások építése után.
Az én esetemben egy építtető, ingatlanfejlesztő céggel kötöttem adásvételi szerződést, hogy felépít egy új házat egy üres telken. Megkötöttük az előszerződést 10% foglalóval. Ezt követően a vállalkozó megvette a telket, felépítette a házat, majd kifizettük a fennmaradó vételárat banki hitellel együtt a használatba vételi engedélyt követően. Majd megkaptam a végszámlát a teljes szerződött összegről 27% áfa tartalommal. Mindez 2015-ben történt. Ebben az esetben jogosult vagyok-e a végszámla bemutatásával visszaigényelni az áfa különbözetet (22%-ot)???????

sptq1980 # 2016.01.26. 17:38

Scherlock: Hol válik el,hogy építtetek vagy veszek. Az én előszerződésemben az van,hogy vállalja,hogy ekkorra felépíti. Hol van ez pontosan leírva,hogy lakás vásárlásnál nem igényelhetek vissza, illetve miből következik? Nekem ugyanúgy van egy megállapodásom egy kivitelezővel. Hol válik ketté a dolog?

Sherlock # 2016.01.26. 16:26

Jajj. Előbb el kéne dönteni, hogy mire szerződtél. :) Ha lakást veszel, akkor nem; abban az esetben 5%-os ÁFA van. Ha építesz/építtetsz, akkor igen.

sptq1980 # 2016.01.26. 14:55

No,akkor a dolgok jelen állása szerint mint lakásvásárlóra, vonatkozik rám az áfavisszatérítés? Megállapodtam egy építővel,hogy felépít nekem egy lakást egy határidőre.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 12:25

Az eszembe se jutott. :D

Rexor # 2016.01.22. 12:20

de még adószakértő sem :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 12:18

Újlakó, fogadjunk, hogy te se matematikus nem vagy, se joghallgató!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 12:15

Beati, ha nettó árra szerződtél, akkor a te eseted tiszta: a szerződött nettó árat azzal az áfával kell megfizetned, amely az eladó bevételszerzésének időpontjában hatályos.
Mondjuk, nekem az is tiszta - jogilag - ha valaki bruttó árra szerződött.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 12:12

Angyal úr kifejezetten ismert arról, hogy "minden hülye szembe jön vele a sztrádán". Többször megesett már, hogy a NAV hivatalos közleményben volt kénytelen felhívni az adózók figyelmét arra, hogy kifejezetten veszélyes rájuk nézve, ha az Angyal úr iránymutatásait követik. http://www.nav.gov.hu/…angyalj.html
A marketinghez viszont tényleg ért. Úgy értem, a sajátjához.

újlakó # 2016.01.22. 12:12

"...konkétan nem igaz, hiszen az áfa alanya a vállakozó és ő a fizetésére kötelezett is..."

ha 1000 ft bruttó árból 27%ot fizet az államnak, ergó 787 ft a nettó bevétele, akkor 5% államnak befizetett összeg után miért is kéri meg ugyanúgy az 1000 ft bruttó árat??

a válasz pedig a jól megfogalmazott, átgondolt jogszabályt létrehozó ngm-nél keresendő

látványpékség, ennyi az egész 'csokkal-vonóval'..

újlakó # 2016.01.22. 12:05

"Nem arról híresek a matematikusok, hogy értik a kötelmi jogot."
....
bírom, h a joghallgatók jobban értenek az adózáshoz, mint egy elismert adószakértő...

Beati74 # 2016.01.21. 09:28

gege997

Abban viszont igaza van, hogy minden ár áfával van kiszámolva.
A mi esetünkben konkretizálták is a szerződésben a nettót és az áfát a bruttó ár mellett, így a beruházó azt módosítani akarja úgy, hogy megemeli benne a nettó értéket és csökkenti az áfát. Na ezt mi nem szeretnénk aláírni, úgy egyértelműen a zsebébe tennénk a 22 %-t.

De azt azért nem értem, milyen jogon háborognak az emberek, ha a disznóhús ára mégsem megy lejjebb, hiszen ott is "csak" az ÁFA változott:) Ott is alakult kommandó, hogy ellenőrizzék, holott a vevőket ez nem érinti, hisz bruttó értékben vásárolnak:)

gege997 # 2016.01.21. 09:08

Beati74:
A linkel cikket író "okleveles adószakértő"

  • vagy nem ismeri az áfa törvényt
  • vagy szándékosan állít valótlanságot

Az az állítása, amiből az összes többit levezeti, hogy "Az áfával kapcsolatosan az eladó csak a postás szerepét tölti be" konkétan nem igaz, hiszen az áfa alanya a vállakozó és ő a fizetésére kötelezett is. És a többi amit leír pont ugyanilyen "adózási analfabetizmus".

Sherlock # 2016.01.21. 08:39

Nem arról híresek a matematikusok, hogy értik a kötelmi jogot.

Beati74 # 2016.01.21. 07:13

Ajánlanám mindazok figyelmébe, akik azt hiszik, ez olyan egyértelmű:

http://ots.mti.hu/…_afa_kapcsan

Én egy kompromisszumos megoldást tartanék elfogadhatónak.

Sherlock # 2016.01.20. 20:32

Osztogatásnál mindig méltatlankodik, aki kimarad. Ez nem korrektség kérdése.

sptq1980 # 2016.01.20. 19:07

Sziasztok.
Az mennyire korrekt, hogy míg a "magánépítkező" 5 millió forintig visszaigényelheti az áfát, a másik család aki szerencsétlenségére bruttó árban állapodott meg egy új lakás megvételére,ugyanezt nem teheti meg. Mért is nem lehet egy új lakás megvétele esetén is visszaigényelni? Szerintem ez diszkriminálja a "lakásvásárló" családokat.Legalább abból az elfogyó, 2016-ban felülről 5%-nak feltételezett áfatartalomból visszakapnának egy kis pénzt, de nem, mert ez jól kivan találva.

Skot # 2016.01.20. 14:38

Sziasztok!

Hat nekunk is sikerult belelepni ebbe a cipobe...Kerdeznek,mert kivancsi vagyok kinek mi a velemenye.

Szoval epitkezes, aminek iden lesz vege, generalkivitelezo, brutto osszegu szerzodes...Ahogy az kell...

De! Reszmunkankent van afa-s szamlank, amin fel van tuntetve osszegszeruen is a 27% afatartalom.

Na ebben az esetben mi ujsag?

Mert elmeletileg a toveny betuje alapjan a kivitelezo lenyelheti jelenleg a kulombozetet. De nekem egy kicsit docogosnek tunik az, hogy a szamlaim 27%-rol szolnak egyertelmuen, de o csak 5%-t fog befizetni,mindekozben engem azzal utasitanak el a penzintezetek, hogy "nem bizonyithato az afa merteke a szerzodes brutto osszegeben"...Tessek? Ott vannak a szamlak...Vagy a NAV-nak a forgalomban levo szabalyos szamlatombok kitoltve nem mervadoak...akkor minek hasznaljuk oket?