Melléképület, garázs építési engedélye


Roudi # 2013.09.03. 09:14

Kedves Egybegyűltek,

Tanácsot szeretnék kérni melléképület engedélyezésével kapcsolatban.
A történet röviden:
5 évvel ezelőtt vettem egy telket, amelyre korábban építettek egy melléképületet (garázst).
A korábbi tulajdonos házat is akart rá építeni, megvolt az engedélyezett építési terv a házra és a garázsra is, de a ház végül nem készült el, a telket eladták.
Házat végül én sem építettem rá, ellenben most megpróbáltam eladni és sajnos most derült ki, hogy az én ügyvédem nem volt eléggé körültekintő, én pedig nem voltam otthon a témában.
A lényeg, hogy a vevők használatba vételi engedélyhez kötötték az adásvételt.
Kérdésem, hogy milyen lépéseket szükséges/érdemes tenni. Az önkormányzatnál nehezményezik, hogy a melléképülettel kezdték az építkezést, ezért nem akarnak használatba vételi engedélyt adni.

nanemaaa # 2013.09.03. 09:26

Egyeztess a területileg illetékes építésügyi hatósággal! Jobb ötletem nincs. Szélsőséges esetben benne van a dupla ajtó követelménye is, bár ha elfogadják a belső kapcsolat meglétét önálló épület esetében, akkor nem hiszem, hogy az ajtó megduplázását is megkövetelnék.

peuhelp # 2013.09.04. 07:19

Következő bontási végrehajtás problémába ütköztem!

Közös tulajdonú 4 lakásos ts.ház közös kertjében faház amire az önkormi jegyzője bontási határozatot adott ki a következőkben:

Meghatalmazza a szomszédokat a jegyző egy végzéssel, hogy hajtsák végre a bontást egy jogerős határozatban!
( azaz meghatalmazza őket a végrehajtásra )

De, viszont! Van ts.ház alapító okirat ahol a föld használati joga fel van osztva a tul.hányadok alapján,
mellékelve az alapító okirat mellé rajzzal is ábrázolva, meghatározva van.
Évek óta mindenki kerítéssel leválasztotta a kizárólagos használatú telekrészét hányadát.

Mit tegyek? Lebonthatják? Benne lakom 20 éve.....

Előre is köszönöm:

nanemaaa # 2013.09.04. 13:44

peuhelp
Le.
A bontást már ezt megelőzően határozatban elrendelték, ami így, vagy úgy, de jogerőre emelkedett. A mostani "végzés" már annak a végrehajtási intézkedése, így ellene érdemben fellebbezni nem lehet.
Addig kellett volna kapálózni, ha ezt nem tetted meg, amíg az eredeti döntés meg nem született, illetve jogerőssé nem vált. Gondolom fellebbeztél akkor. Ha nem, akkor most már késő.
Egyébként ezek szerint 20 éves épület bontását milyen alapon rendelték el? Életveszély?

Taomi # 2013.09.04. 17:35

Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdéssel fordulok önökhöz. 4 lakásos társasházban költöztem, ahol mindenkinek van egy saját kerti tárolója. Viszont az enyémet eladta az előző tulaj egy másiknak. Na most, kellene nekem is egy ilyen, ezért vettem az egyik nagy árhuzában egy lemez szerszámtárolót (kb. 4 m2 alapterületű). (ő az http://www.grando.hu/…z-1485090396)
Kérdésem: kellene hozzá építési engedély? Vagy minek minősül ez?
Köszönöm!

Kassad # 2013.09.05. 12:14

Ha a gerincmagassága nem haladja meg a 3m-t, akkor engedély nélkül létesíthető nem emberi tartózkodásra szolgáló építménynek.

Taomi # 2013.09.06. 08:18

Köszönöm a választ. Én is így tudtam (a boltban mondta az eladó). Viszont, olvasgatva a fórumot, láttam, hogy a helyi önkormányzat felülírhatja a törvényt. Na, most nálunk bejelentés köteles a dolog. Most egyrészt érdeklődnék, hogy kb. mennyibe kerülhet a dolog (kell műszaki leírás, alap rajz stb. ), mert sajnos nincsenek fölös 10ezreim, ez a tároló is csak kényszerből kell.
Másrészt (és ez inkább tényleg jogi dolog), hogy az alapokat (beton alap), plusz a tároló alapelemeit (alsó keret) már leraktam áprilisban, a város a törvényt május végén hozta. Ebből esetleg lehet-e gondom, mikor benyújtom a bejelentést?

Köszönöm előre is!

Kassad # 2013.09.06. 16:58

Ez már túl mutat rajtam, hogy egy helyi önkormányzati rendelet, hogyan írhat fölül egy törvényt. Hátha nanemaa tudja!

Kenderice # 2013.09.06. 21:29

Taomi:
Szerintem nem kell sem engedélyeztetni, sem bejelenteni HA saját tulajdonú területre teszed.
HA osztatlan közös tulajdon a terület, akkor szinte biztos, hogy kell a tulajdonostársak beleegyezése is.

Szerintem...

nanemaaa # 2013.09.09. 08:51

Taomi
Ha a helyi rendelet településképi bejelentési eljáráshoz kötötte a melléképület építését, akkor abban vélhetőleg van utalás arra is, hogy ehhez miféle mellékletek kellenek. Ha melléklet - terv - szükséges, akkor ahhoz építész tervező bevonását nem fogod tudni elkerülni.
Ugyanakkor nem elhanyagolható kérdés, hogy az építést még abban az időben megkezdted, amikor még nem volt meg a helyi rendelet. Ugyanis vélhetőleg folyamatban lévő építésre nem vonatkozhat a helyi rendelet, így szerintem szerencséd van és mindenféle bejelentés nélkül be is fejezheted. Probléma legfeljebb abban lehetséges, ha a polgármester (mert a hatáskör ezen ügyekben az övé és nem a jegyzőé) úgy ítéli meg, hogy a szerelőszint kialakítása nem feltétlenül hozható összefüggésbe a tényleges építési szándékkal, s építésként kizárólag a faház felállítását aposztrofálja. Nem árt ennek utána érdeklődni a hivatalban. ;) No meg az egyéb építési szabályoknak is, nehogy utólag derüljön ki, hogy a telek beépítettsége pl már nem is engedné újabb épület elhelyezését.

Kassad: Helyi rendelet nem ír felül országosat. Ugyanakkor a hatáskört a jogszabály alkotására a törvény biztosítja a számára. A településképi véleményezési, vagy bejelentési eljárás nem azonos az építési engedéllyel, így nincs sem hatásköri ütközésről.

nanemaaa # 2013.09.09. 13:51

mendelenyidora
Általánosságban az alap eljárás megindításakor hatályos jogszabályt kell alkalmazni az eljárás egészére. Fennmaradási engedélyezési eljárás esetén a törvény lehetőséget ad a hatóságnak az esetleges időközi jogszabályváltozás előírásainak érvényre juttatására is, de annak feltétele az, hogy a korábbihoz képest kedvezőbbnek kell lennie a változásnak az ügyfélre nézve.
Egyébként szoktak önkormányzatok is ilyen módon hatályba léptetni saját jogszabályt.
A lényeg, hogy az új szabály nem lehet az ügyfél számára kedvezőtlenebb.
Az új eljárásra utasítás szerintem egy rosszul berögzült fogalom. Valójában nem új eljárás kerül lefolytatásra, mindössze az elsőfokon hozott döntést semmisítik meg, az addig elvégzett bizonyításokat és egyéb eljárási lépéseket nem kell újra lefolytatni, az ügy lényegében a korábban meghozott döntés előtti szakaszra kerül vissza, mely szerint van egy ügyféli kérelem és még nem született benne érdemi döntés. Szerintem helyesebb lenne a jogszabálynak az a szóhasználata, hogy megsemmisíti az elsőfokú döntést és a hatóságot új döntéshozatalra szólítja fel. De mint látszik, egy mondaton belül szóismétlés lenne, így talán ezért az új eljárás lefolytatásának elrendelése. Valójában szó sincs erről.
Remélem kellően kimerítő voltam. ;)

biharif # 2013.09.30. 20:37

Jo napot (sziasztok)!

Nekem is volna egy szamomra nagyon fontos kerdesem. Eppen felujitjuk a hazunkat es a vegeben le szeretnek bontani egy epuletreszt, amit futetlen gazdasagi epuletkent van feltuntetve az alaprajzon es helyebe epitenek egy szobat. Az onkormanyzatnal a jegyzotol megkerdeztem ketszer is es azt mondta hajra, de egyszer sem jott ki. Alapot is ontenenk, mivel egy kidolofelben levo vajogfalrol van szo (amugy fel eve vettuk).
Attol tartok, hogy amikor elkeszulunk valakinek szemet szur es jol megbuntetnek. A kerdesem az lenne, hogy kell e erre engedelyt kerni, ha a jegyzo mar rabolintott?

Nagyon surgos volna a valasz!!!

Elore is koszonom!

nanemaaa # 2013.10.01. 06:58

biharif
Igen, építési engedély köteles tevékenység.
A jegyző könnyen bólogat, mert egyrészt nem neki kell már ellenőriznie, hanem a járási építési hivatalnak, másrészt lehet, hogy a jegyző nem is építési hatóság.

renéke2 # 2013.10.01. 09:23

Kedves nanemaaa.Küldtem e-mailt Neked kérlek segits valami jó tanáccsal.Köszönettel renéke

Matyiö # 2013.10.01. 17:49

Sziasztok azt szeretném kérdezni hozzá értöktöl hogy a ingatlanom mögött teljesen külön egy beton placra épitettem panelból egy vas szerkezetre egy alap területü 5x4-es garást! a panel az két lemez között gyapot! sok meleg csarnok ezzel van épitve! szoval a egész könyü szerkezetü és ere kelet volna engedély? és ez mellé beton alappal ugyan ilyen méretekkel egy tégla épületet szeretnék! hogy arra kel? mert hallottam olyant, hogy bizonyos nem meghaladó négyzetméter után nem kell! elöre is köszönöm a választ!

nanemaaa # 2013.10.04. 07:42

Matyiö
Max 50 lm3 térfogatú, és legfeljebb 3 m gerincmagasságú, emberi tartózkodásra nem szolgáló, vagy nem alkalmas épületre nem kell engedélyt kérni. Ezen paraméterek felett igen. (az 5x4 alapterületű épület átlagos belmagassággal és tetőszerkezettel sanszos, hogy nagyobb)
Viszont felhívom a figyelmet, hogy engedély nélkül is csak valamennyi építésügyi és egyéb hatósági előírást betartva szabad építkezni, különben az engedélyhez kötött, de engedély nélkül végzett építés jogkövetkezményeit kell alkalmazni.
Könnyű szerkezetes épületet az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint csak ÉME engedéllyel rendelkező előregyártott szerkezetekből és rendszerrel szabad építeni.

kryszyd # 2013.10.07. 20:33

Kedves nanemaaa!
Elég összetett problémám lenne és szeretnék tájékozódni mi előtt a hatósághoz fordulnék a konkrét üggyel, hogy a törvény adta lehetőségekről némi fogalmam legyen. Szeretnék megvásárolni egy külterületen lévő 3050 nm nagyságú szőlőterületet ahol két 20 lábas konténert(nem lakókonténert hanem normál ablak nélküli tengeri konténert) szeretnék elhelyezni mint szerszámtároló, a kérdésem hogy ilyen esetben szükséges-e építési engedély, vagy bejelentési kötelezettség? Mivel jövőre a fiam a szőlőterület melletti városban szeretne főiskolára menni, úgy gondoltuk kifizetődőbb lenne ha sikeres felvételi esetén a két konténert megfelelő átalakítással lakhatásra alkalmassá tennénk, ilyen esetben mi a teendő, mivel a rendeltetése megváltozik mert már emberi tartózkodásra alkalmas az "épület", építési engedélyt kell kérni?? Csak ÉMI engedéllyel rendelkező anyagokat lehet beépíteni stb.? Esetleg konkrét törvényekkel tudna segíteni hogy utána tudjak tájékozódni?

nanemaaa # 2013.10.09. 07:36

kryszyd
Ha a konténert, mint szerszámtárolót akarod a telekre telepíteni, az már nem konténer lesz onnantól kezdve, hanem épület. Ha az épület térfogata nem haladja meg az 50 lm3-t és a "gerincmagassága" nem haladja meg a 3 m-t, akkor nem kell rá építési engedély. Minden más esetben igen.
Számodra most legfontosabb a helyi építési szabályzat megismerése, mert abból derül ki, hogy a területen egyébként szabad-e épületet, pláne lakóépületet elhelyezni.
Általános előírásként az OTÉK-ot javasolom forgatni (253/1997. II.27) Korm rendelet). Ha a telek a helyi építési szabályzat szerint is mezőgazdasági célú terület, akkor elvileg 3000 m2 területet meghaladó és a földhivatalban gyümölcsösként nyilvántartott telken elvileg lehet lakóépületet építeni.
A másik ami még kellhet, az építési törvény (1997. évi LXXVIII. törvény).

bence77 # 2013.10.16. 09:50

Kedves nanemaaa!

Segítségedet szeretném kérni. Egy melléképület építése zajlik az ingatlanomon, a családi ház mögött. Az építésügyi hatóság által megadott paraméterek stimmelnek,(szomszéd telektől való távolság, légköbméter stb) egy dolgot kivéve, hogy az épület gerinc magassága 3 méter helyett 3,4 méter lett. Jelenleg ez építési engedély köteles lenne ha jól tudom a magasság miatt. Milyen módon tudom ezt legalizálni, módosítani? illetve van-e mód utólag tervet készíteni?

nanemaaa # 2013.10.16. 13:01

bence77
A szabályossá tételre több mód adódik:

  1. Fogadsz egy tervezőt megtervezteted és kérsz az épületre fennmaradási engedélyt és megfizeted az építésügyi bírságot (50.000 Ft bruttó alapterület négyzetmétereként).
  2. Megvered az ácsot és ráveszed, hogy építse a tetőt max 3 m gerincmagasságúra.
  3. Elbontod az egész épületet és kérsz építési engedélyt, ami alapján újfent megépítheted.
mumusbubu # 2013.11.04. 13:42

Üdv,

SZeretnék segítséget kérni építménnyel kapcsolatban.
Tervezek a kertbe csinálni egy olyasmi tárolót, aminek beton alja lenne (semmi aljzatbeton, csak egy 10cm vastag réteg) úgy 20-30nm és rákerülne egy cölöp gerendákból álló szerkezet, mellyel oldalról, előlről, hátulról nyitott lenne, de felül fedett. Olyasmi lenne, mint a mostanában divatos garázsok, de én a kerti szerszámok tárolására használnám, ill. a kertibúrokat tenném alá és ott lehetne a nyári grillezéseknél üldögélni.
Ehhez milyen engedélyekre van szükség, ill. kerítéstől milyen messzire kell ennek lennie normál esetben és ez alól adhat-e felmentést szomszéd által aláírt nyilatkozat (mivel közösek a nyári programok neki nem okoz gondot, ha közelebb van)

Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv

nanemaaa # 2013.11.05. 09:38

mumusbubu
....beton alja lenne (semmi aljzatbeton, csak egy 10cm vastag réteg)...
Ezt hívják aljzatbetonnak! :D
El kell döntened, hogy pontosan mit is szeretnél. Ha tároló épület, akkor 50 lm térfogat és max 3,5 m gerincmagasság alatt nem kell rá építési engedély. Ha viszont sörözni akarsz, akkor az emberi tartózkodás céljára fog használni, ami már mérettől függetlenül engedély köteles.
Az épületet (mert amiről beszélsz azt úgy hívják) csak építési helyen belül lehet építeni. Szomszéd nem adhat felmentést egy kormányrendelet alól. Azt sem engedheti meg, hogy jogosítvány nélkül áthajts a piroson.

mumusbubu # 2013.11.05. 11:50

Kedves nanemaaa,

Nagyon köszönöm a gyors választ, sokat segítettél. Most már legalább tudom milyen szempontok számítanak.
Az épület méreteit még tudom alakítani, biztosan nem lesz 3m-nél magasabb, most úgy néz ki az írtak alapján, h a "B" tervet választom és 6x3m alapterületen lenne 2,5-2,8m magas. Ha jól számolom így minden értéken belül leszel, annyi kérdésem van még, h hol tudom megnézni, h pontosan milyen szabályok vonatkoznak a telek beépíthetőségére, h véletlenül se kerüljön rossz helyre. Akkor inkább nem teszem kerítés mellé, bár körülöttem mindenkié ott van....amíg el nem bontatják egy hirtelen rajtaütéssel gondolom :)

Köszi!

nanemaaa # 2013.11.06. 07:29

mumusbubu
A telek beépíthetőségének előírásait a helyi építési szabályzat tartalmazza. Ezek vagy a területileg illetékes építésügyi hatóságtól tudhatod meg, vagy a legtöbb település honlapján is megtalálható ma már.
Az, hogy az összes szomszédnak esetleg rossz helyen van a hasonló tetőszerkezete egyrészt nem jelent felmentést számodra, másrészt koránt sem biztos, hogy azok szabálytalanok. Tavaly még ugyanis létezett egy építmény fogalom, mint kerti tető, amelyet a telken bárhol el lehetett helyezni max 20 m2 alapterülettel.
Ma ez már nem létező fogalom. Ez okozza a változást.

bevka # 2013.12.20. 12:46

Üdv!

Lehet, hogy kissé fogalomzavarban szenvedek, ezért szeretnék segítséget kérni.
Szeretnénk a telkünkre egy dupla állásos garázst építeni, 6x6 m-es alapterülettel, egyszerű faoszlop-vázra szerelt lambéria vagy osb lap külső burkolattal és bitumenes zsindely-fedéssel.

A problémám a következőn alapul:

Egyrészt az OTÉK 1. sz. melléklete megfogalmazza, hogy mi minősül kerti építménynek:
61. Kerti építmény: a kerti tevékenységre, pihenésre, játékra, szórakozásra, kikapcsolódásra és tárolásra szolgáló műtárgy.
Ez alapján én a garázsomat kerti építmény kategóriába sorolnám. Mely ez és a 312/2012. korm. rendelet 1. sz. melléklete alapján már nem építési engedély-köteles.
21. Kerítés, kerti építmény, tereplépcső, járda és lejtő, háztartási célú kemence, húsfüstölő, jégverem, valamint zöldségverem építése, építménynek minősülő növénytámasz, növényt felfuttató rács építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése.

Ezzel számomra szemben áll a 312/2012 1. sz. melléklet 8.pontja:
8. Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 50 m3 térfogatot és 3,0 m gerincmagasságot.” mivel ezt a méretet biztosan meg fogjuk haladni.

Azaz ha kerti építménynek nevezem a melléképületemet, akkor mérethatár nélkül építhetek építési engedély nélkül, ha pedig a 8. pont szerinti megfogalmazásban, akkor maximum 50 légköbméterig, 3 m-es maximális gerincmagassággal.

Egyáltalán mit takar a 8as pont? Értem én, hogy valószínűleg az lenne, de akkor meg ellentmondás áll fenn a 8as és 14es pont között. Vagy ez csak számomra nem egyértelmű?

Előre is köszönöm, ha valaki segít kibogozni!
(Nyilván az lenne a cél, hogy ne kelljen engedélyt kérni, stb..., persze nem megkerülni akarom én az építési hatóságot, de itt joghézagot és lehetőséget :) érzek.)