Melléképület, garázs építési engedélye


nanemaaa # 2012.05.29. 08:43

andi
191/2009.(IX.15.) Korm rendelet.
Kell műszaki vezető és kivitelező is.

nanemaaa # 2012.05.29. 08:22

reset
Építési engedély köteles. Az, hogy a tervezett módon az épület elhelyezhető-e, a helyi építési szabályzat előírásain múlik. (első olvasatra nem valószínű, mivel ez szerintem oldalkert.) E kérdésben fordulj az illetékes építésügyi hatósághoz.

andi66 # 2012.05.28. 20:08

sziasztok.
segítsen már valaki mert nem tudok már végképp eligazodni.lakóházhoz bővítményként 35.60m2 nyári konyha ,kamra. engedély a hivatalból már megvan de kell kivitelező és felelős műszaki vezető ez a hivatalos verzió.(állitólag) de már mindenki mást mond meg olvastam már annyi mindent .mi igaz abból hogy 50 m2 alatt nem kell kivitelező meg műszaki vez??? teljesen megnyomoritják az embert mindenér fizetni .....kérem ha valaki tudja A VALÓ IGAZSÁGOT írja már meg légyszives,mert ha nem kell fölöslegesen nincs kidobni való pénzem. előre is köszönöm

reset # 2012.05.28. 09:12

Tisztelt Fórum!

Garázst szeretnék építeni, a szomszéd(nagynéném) kerítésétől 1,5 m-re, a háztól 2 m-re eltolva.Belmagassága kb. 2,5 m, orommagassága kb.3 m, alapterülete 4x7 m, zárt fa gerendás kivitelben. Ilyen módon kivitelezhető e, milyen engedélyek szükségesek hozzá és megközelítőleg mennyibe kerül az engedélyeztetés?
Köszönöm!

nanemaaa # 2012.05.16. 12:51

Ha minden építkezés 10 évnél régebben befejeződött, akkor nincs mitől tartanod. Az építésügyi hatóság csak 10 éven belüli építések ügyében intézkedhet.

dienie # 2012.05.15. 16:49

Sziasztok!
Olyan problémám van, hogy 6 éve vásároltam egy 14 éve épült családi házat 1 melléképülettel. A napokban jelezték, hogy engedély nélkül készült. Milyen lehetőségeim vannak elkerülni a büntetést/lebontást?
A választ előre is köszi!

nanemaaa # 2012.03.16. 23:51

Ha nem járultál hozzá, akkor nem.

kulacs111 # 2012.03.16. 06:41

a szomszédom a háza háta mőgé, tehát az én telkemen, 1,m szélességben és a háza teljes hosszában,beton ajzatot csinált,kérdésem az hogy jogilag megtehette?.

nanemaaa # 2012.03.06. 09:39

Ha az építménymagassága nem haladja meg a 2,5 m-t (ez nem gerincmagasság), akkor bejelentés köteles. Ellenkező esetben építési engedély.
Mindkét esetben kell építész tervező, így ezzel nem tudsz spórolni.
Szomszédot nem kell értesítened, de nem árt. Sok későbbi problémát meg lehet előzni vele. A tetőről lefolyó csapadékvizet pedig vissza kell vezetned a saját telkedre. A szomszéd fölé az épület eresze csak 2,0 m fölött nyúlhat át.
Hirtelen több lényeges szabály nem jut eszembe. Max még annyi, hogy a helyi építési szabályzat, valamit az OTÉK előírásait bejelentés köteles építési munka esetében is be kell tartani.

oaoa # 2012.03.05. 16:28

Tisztelt Fórum!
Szeretnék építeni egy 50m2-es közös tető alatt levő 12m2-es zárt szerszámtárolót, a többi pedig lábakon álló nyitott rész volna belőle. Gerincmagassága 3.5m, hossza 11m, szélessége 4.5m. Sík betonlapon felállított faváz, melyet Lindab lemezzel burkolnék be. Be kell e jelentenem az építését, engedélyköteles e az építés, az épület telekhatárra épülne, szomszédot tájékoztatnom kell e az építésről?

nanemaaa # 2012.02.21. 10:41

Ha ilyet olvastál, az a helyi építési szabályzat lehet (bár erősen kétlem, ilyen alacsony építménymagasságot építési szabályzat nem állapít meg).
Igen, nem. A belmagasság nem azonos az építménymagassággal (építménymagasság alap esetben magasabb)
Max 50 nm bruttó alapterület és legfeljebb 2, 5 m építménymagasság esetén bejelentés köteles. Bármely paraméter meghaladása esetén építési engedély.
Egyébként nagyjából mindegy, mindkét esetben kell tervező és terv is. Bejelentés esetében azonban a tervet nem kell becsatolni, az építmény szabályosságát a hatóság annak felépítését követően ellenőrzi (ez magyarán azt jelenti, ha szabályos, akkor jó, ha nem, akkor bontasz).
Bejelentés esetén illeték nincs, van helyette 10.000,- Ft igazgatási szolgáltatási díj.
Tulajdoni lap nem kell, viszont térképmásolat igen, mert a tervező az alapján fogja elkészíteni a helyszínrajzot. (építés engedély esetén kell a tul lap is)

Szívesen.

gigazo # 2012.02.20. 18:37

Üdv mindenkinek!

Szeretnék egy 50 nm alatti (6m x 8,3m) dupla garázst építeni melynek 2,5m - 2,6m lenne a belmagassága.
Olvastam valahol, hogy max. építménymagasság 2,5m
ez nem azonos a belmagassággal?
Idén is érvényes az, hogy csak önkormányzati bejelentési kötelezettség van az ilyen épületre?
A bejelentésnek van-e anyagi vonzata? (illeték)
A tervezéshez kell-e valamilyen irat? ( tulajdoni lap )

Köszönettel: Sz. Zoltán

zardoz # 2011.12.22. 20:00

Köszi szépen a segítséget.

nanemaaa # 2011.12.21. 23:01

Helyi építési szabályzat és az OTÉK alapján.
Nem.
25.000 illeték
Tök mindegy, de valami rendeltetés kell.

zardoz # 2011.12.21. 20:04

nanemaaa

És ha nem tárolónak hívom? Fedett udvarrész :)

zardoz # 2011.12.21. 15:57

Oké.Akkor nézzük a másik oldalról.Mi alapján bírálják el, hogy adnak/nem adnak építési engedélyt pl. egy 100nm-es melléképületre feltéve természetesen, hogy belül maradunk a beéípethetőségi %-on és minden előírásnak megfelel.A szomszéd véleményét figyelembe veszik?
Kb. mit kóstál manapság egy ilyen engedély megszerzése?

nanemaaa # 2011.12.21. 08:02

Kezdheted.
AZ anyag tök mindegy, lehet akár papírból is, a lényeg a rendeltetésében van. Ha tároló, akkor épület.

Ideiglenes tárolónak egybk. mi számít?

Semmi. Nem létezik ideiglenes tároló. Mint ahogy már ideiglenesen nálunk állomásozó szovjet alakulat sem. ;)

zardoz # 2011.12.20. 16:07

Apropó.
Mi van ha felhúzok egy lagzissátort...az alá is befér sokminden.
De ha azt mondjátok ahhoz is engedély kell hát én fogok egy kanalat és ... :)

zardoz # 2011.12.20. 15:59

"Persze, hogy kell. Kreatív magyar ember egyből azt mondaná az emeletes garázsára, hogy nincs ez kérem lealapozva, meg csak összeütöttem OSB-lapokból, aztán lefóliáztam téglamintásnak."

Na ja... :)

efi99 # 2011.12.20. 15:33

"Nem gondoltam volna, hogy még ehhez is engedély kell."
Persze, hogy kell. Kreatív magyar ember egyből azt mondaná az emeletes garázsára, hogy nincs ez kérem lealapozva, meg csak összeütöttem OSB-lapokból, aztán lefóliáztam téglamintásnak.

zardoz # 2011.12.20. 15:10

Hogy mit akarok építeni?
Nos, csak egy fedett területet akarok, ahol mindenféle dolog tárolható, anélkül, hogy xarrá ázna...
Nem gondoltam volna, hogy még ehhez is engedély kell.
Ideiglenes tárolónak egybk. mi számít?
Köszi.

C a s a b l a n c a # 2011.12.20. 12:59

A kéményes-cucchoz:

A kéményseprő-ipari szolgáltatás közszolgáltatás, igénybevétele kötelező, ezért igenis, lehetséges, hogy visszamenőleg ki kell fizetni a díját. (Kéményenként számítják a díjat nem ingatlanonként.) Érdemes megkérdezni a szolgáltatót, hogy van-e számlatartozás vagy bármi, illetve mindenképpen be kéne jelentkezni a szolgáltatónál, már csak a Te érdekedben...

nanemaaa # 2011.12.20. 11:59

Tök mindegy. 100 m2 már akkor is engedély köteles. ;)

Rexor # 2011.12.20. 09:33

Zardoz,

És mit akarsz építeni az oszlopokból? Sátrat, kerti tetőt?

nanemaaa # 2011.12.20. 09:31

Igen.
Igen, beleszámít.