Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

CSOK igénylés

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2021.06.03. 18:54

Riszpekt.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2021.06.03. 18:51

Csabi0213,

17/2016 rendelet :

e) vállalja, hogy lakás bővítése esetén a készültségi fokkal arányos folyósítást megelőzően bemutatja az adott készültségi foknak megfelelő, a hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség legalább 70 százalékáról a támogatott személy saját nevére kiállított számlákat;

1. *
  2. * tudomásul veszi, hogy a hitelintézet kizárólag olyan számlát fogad el, amelynek kiállítására a bővítési munkák megkezdését legfeljebb hat hónappal megelőzően került sor, valamint amelynek kibocsátója az állami adóhatóság nyilvántartásában működő adóalanyként szerepel, vagy ennek hiányában az állami adóhatóság a működő adóalanyiságot a számlakibocsátó tekintetében igazolja;

(A kistelepüléses felújítási CSOK szabályaira ugyanezek vonatkoznak)

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Csabi0213 # e-mail 2021.06.03. 16:33

Tiszteletem! Lenne egy fontos kérdésem a csok-kal kapcsolatban. Én felújításra szeretném a kihasznalni de mivel a vizbekötest most intézem még nem tudom elindítani. De Viszont én már vettem anyagot mert azt mondták h fel fognak menni az árak. Az lenne a kérdés h elfogják ezt fogadni így hogy még nincs elinditva a csók? Előre is köszönöm

zoli1313 # e-mail 2021.05.10. 14:15

Úgy értettem, hogy semmi felelősség nincs rajtuk, ha nincs "kedvük" megcsinálni, akkor így járt a család, ahogy írtad, találnak kifogást.

A 30 nap rendben van, csak miért ülnek utolsó napig, ha mondjuk 10 nap alatt is megtudják csinalni, akkor feleslegesen húzzák az időt?

drbjozsef #   2021.05.10. 12:31

Úgy érted, jobb lenne, ha nem is lenne határidő?
Vagy úgy, hogy két vagy három napnak kellene lennie?
Jó lenne, de szerintem egy 30 nap nem a józan észtől elrugaszkodott időtáv. Ha pedig ezen belül van a bank, akár csak egy nappal is, akkor nincs miért háborogni szerintem.

zoli1313 # e-mail 2021.05.10. 09:50

drbjozsef,

Köszönöm, hát "csodás" akkor ez a rendszer.
Banknak miért éri meg az utolsó napig húznia, nem fér a fejembe...

drbjozsef #   2021.05.09. 11:46

zoli1313,

Elvileg a tényleges károdat akár érvényesíthetnéd is, de nem fog előfordulni - a bank úgyis kitalál majd valamit, hogy miért te nem voltál elég körültekintő, mi kellett volna még hiánypótlásul. Ez egy elég gumiszabály.

Egyébként meg a bankok szeretnek ülni rajta, és a fizetési határidő előtt egy nappal kötnek szerződést és utalnak, ha amúgy minden rendben van.

zoli1313 # e-mail 2021.05.09. 08:48

drbjozsef,

Köszönöm.
Amennyiben a bank nem tartja be, és pl kifutunk az adásvételi határidőből, bukjuk csok kedvezményeket, mondjuk 5M Ft-ot, milyen lehetőség (és esély) van a bankon behajtani(?)

drbjozsef #   2021.05.08. 13:01

zoli1313,

Új lakás esetén : 16/2016. (II. 10.) Korm. rendelet 37.§(3), (3a), és (3b) bekezdés.

Használt lakásnál : 17/2016. (II. 10.) Korm. rendelet 26.§(4), (4a), és (4b) bekezdés.

Lényegében 30 vagy 60 nap, de csak onnantól, hogy a bank kiadta az igazolást, hogy hiánytalanul nyújtottad be az összes szükséges dokumentumot.

zoli1313 # e-mail 2021.05.07. 17:57

Üdv!
Van arra valami jogszabályi előírás, hogy a CSOK támogatás igénylését mennyi idő alatt kell elbírálnia a banknak?
Köszönöm

drbjozsef #   2021.04.21. 14:24

A " törlesztés szüneteltetésére jogosultak" szókapcsolatból hogyan vezetted le a kamatelengedést.
Mondjuk a többi részét már nem is értem.

SaireyVMK #   2021.04.21. 14:11

Amit bemásoltál az a kamatelengedés a babavárónál. De valószínűleg ugyanez érvényes a törlesztés felfüggesztésére(3év) és a kalkulátor szerint is ilyesmi van. Mert pl akkor indulsz 0-ás törlesztővel,ha már legalább a 12.hétben van a gyerek. Gondolom ezt kell igazolni és ha úgy felvenni a babavárót, onanntól kezdve meg már beleszámítják. Függetlenül attól,hogy ez a 12. vagy pl a 24.héten történik-e meg. A lényeg,hogy szülés előtt legyen gondolom.

Önkéntes sokkoló, oksokodó dokkoló. Amúgy meg csak egy laiKuss. Kedvenc könyve: Lakatos István: Dobozváros

drbjozsef #   2021.04.21. 07:48

Nem értek a babaváróhoz, de szerintem ennél a rendeletnél nem számít "meglévőnek" a 12. hetet betöltött magzat, legalábbis nem úgy, hogy "nem jár" utána a törlesztés felfüggesztése, sőt :

44/2019. (III. 12.) Korm. rendelet
...
14.§(1) A támogatott személyek a törlesztés szüneteltetésére jogosultak

1. a várandósság legalább 12. hetét betöltött magzatuk után, ha a várandósság a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában vagy azt követően fennáll, és a magzat legkésőbb a kölcsön folyósításától számított 5 éves időszakon belül betölti a várandósság 12. hetét,

SaireyVMK #   2021.04.20. 21:17

Okézsoké. Köszöntem.

Újabb kérdés. Babavárónál felmerült bennem,hogy akkor érdemes felvenni,ha már úton van a gyerek,mert akkor elvileg egyből lehet kezdeni a 3éves szüneteltetéssel. Viszont ha már betöltötte azt az x kort a pocakban, amitől kezdve már meglévő gyermeknek számít, akkor az igénylés pillanatában az már meglévő tehát nem számít bele a Babavárós 3 gyerekbe, vagy folyamatban levő és beleszámít?
Szerintem beleszámít, az lenne logikus,de jogilag meg már meglévőnek számít a nemtomhanyadik' hét után.

Mondjuk az se vészes ha 4 lesz,csak na :D

Önkéntes sokkoló, oksokodó dokkoló. Amúgy meg csak egy laiKuss. Kedvenc könyve: Lakatos István: Dobozváros

drbjozsef #   2021.04.18. 09:51

SaireyVMK,

1. Érdekes kérdés. Szerintem ha "nagy valószínűségről beszélünk, tehát bármilyen csekély esély is van a teherbe esésre, akkor teljesen jogszerűnek gondolnám a megelőlegező CSOK felvételt. Ha orvosilag nem teljesen kizárt a gyerekvállalás, akkor lehet.(Ha például valamilyen betegség miatt a nőnek eltávolítják a méhét, azt nyilvánvalóan kizáró oknak gondolnám. Bár maga a CSOK törvény erre sem tér ki. Bevállalhatod, vissza kell fizetni. Ahogy másnak is)
  2. Lehet. Bizonyos munkákra, amelyek nem szerepelnek az eredeti szerződésben. Lásd :

https://bankmonitor.hu/…i-tamogatas/

SaireyVMK #   2021.04.18. 04:19

Szép napszakokat kívánok Mindenkinek!

1. Ha adott egy 40év alattiakból álló fiatal házaspár,ahol a női egyednél nagy eséllyel felmerül a nemzőképesség hiánya-hosszas gyerekkori hormonos kezelésen esett át orvosilag-, felvehetnek-e CSOK-ot előre vállalt gyermekekre?(melyet pl örökbefogadással terveznek majd megvalósítani)
Mivel tudomásuk van róla,hogy nagy eséllyel nem lehet gyermekük, vállalhatnak-e így csokra gyereket? Lehet-e ebből probléma?

Fontos,hogy előre vállalnák, mivel Babaváróval egybekötve történne,viszont ott meglévő gyermekre nem lehet igényelni,csak a futamidő alatt örökbefogadott gyerek után.

2. Lakásfelújítási támogatás igényelhető akkor is,ha pl újépítésű házról van szó?
2.1. Ha nem,a lakás hány éves korában igényelhető leghamarabb?

drbjozsef #   2021.04.07. 10:55

cognita,

A CSOK-ot kizárólag bankon keresztül lehet igényelni.

Nem kell hitelt felvenni, de a csok miatt is valamelyik bankot kell felkeresned.

Igen, az eladóval kötött szerződésbe bele célszerű írni, mert a bank közvetlenül az eladónak fogja utalni az összeget, de nem mindegy mikor és hogyan. Emiatt mindenképpen bankkal kell konzultálnod.

cognita # e-mail 2021.04.07. 09:21

Tisztelt Fórumozók!

Egy budapesti házat szeretnénk vásárolni. Két gyermekünk van. Szeretnénk CSOK os kedvezményt igénybevenni az illetékre (illetékmentesség), CSOK használt lakás kedvezményt 2 gyerekre (kb 1.4 milló), és szeretnénk a 3 milliós felújítási támogatást is igénybe venni (visszatérítés a felújítás végeztével).

DE hitelt nem szeretnénk felvenni.

Szükséges ilyenkor bankkal tárgyalni a CSOK miatt? Vagy a fenti kedvezmények bank bevonása nélkül is igénybe vehetők?

Az eladóval kötött szerződésbe bele kell írni a CSOK os terveinket?

drbjozsef #   2021.03.16. 18:41

tomi1988,

Hasonló cipőben jár ismerősöm. Ott azt a választ kapta - szintén lótépé -, hogy ha nem akar, nem kell megfelelnie a törvény szerint, de a leadott terv + költségvetés (amiben természetesen benne van a napelem is) már nem módosítható, aszerint kell megcsinálnia. Vagy felmondja az egész szerződést és kezdi előlről mindenestül.

Ez megint egy ilyen rókafogta csuka a már folyamatban lévő építkezőnek. Mint az új ÁFA igényles, amit csak a CSOK-kal együtt lehet igényelni, de mivel 2019 dec 31-től megszűnt, és csak 2021 jan 1-től van újra a köztes évben CSOK-ot felvetteket megszívatták, nem kicsit, nagyon.

Szóval : szopacs.

tomi1988 # e-mail 2021.03.16. 18:05

Tisztelt cím!

Feleségemmel igénybe vettük a Csók+hitelt két gyermekre, új ház építésére az Otp banknál.
A szerződésbe bele volt foglalva, hogy meg kell felelnünk az aktuális energetikai feltételeknek és megújuló energiaforrást kell biztosítanunk. Az lenne a kérdésem, hogy a napokban bevezetett 114/2021 kormányrendelet alapján, a bank ebben az esetben is elvárhatja, hogy megfeleljünk a fentiekben említett követelményeknek?
ÜDV: Tamás

drbjozsef #   2021.03.02. 06:09

A testvéred felesége neked sem közeli hozzátartozód.
Emiatt nincs értelme mást is bevonni.
Ő megveheti tőled, csak a testvéred nem, de amíg házasok, addig neki is tulajdont kell szereznie.

Meg lehet kérdezni a bankot, elfogadják-e azt a nyialatkozatot, de szerintem nem. Vagy elválnak, vagy nincs (így) csok.

eljenmajusegy # e-mail 2021.03.01. 14:23

A testverem nem felel meg a feltételeknek. Felolem mehet ahova akar.Felelotlen magatartásával veszélybe sodorta a családját , nekem pedig óriási anyagi kart okozott. Mondjuk ebben a sogornom is benne volt de neki legalább megjött az esze es elhelyezkedett dolgozni , de az öcsém csak válogat es alkalmi munkákból "el".

eljenmajusegy # e-mail 2021.03.01. 14:19

Koszi szépen. Akkor meg vagy elválnak vagy átmenetileg valaki másnak eladom a hazat es attól veszi meg ha benne akarnak maradni. Most fizettem ki helyettük kétmillió forintot hogy megszabaduljanak(megszabaduljunk) a vegrehajtastol , ez a minimum amit megtehetnek.
Ha a ferjemnek ajandekozom a hazat tole sem veheti meg?

drbjozsef #   2021.03.01. 14:11

Szerintem az a rendeletnek nem felel meg.

De nem is lenne logikusabb, hogy ha már ott él, akkor ő is tulajdont szerezzen? Vegyék meg közösen, legyen akkora része a testvérednek, mint a lakrésze aránya.

eljenmajusegy # e-mail 2021.03.01. 13:25

@drbjozsef , koszi.
Kulonelesi nyilatkozatot tettek het evvel,ezelott. Ugy elnek kulon hogy a sogornom a gyerekekkel a " nagy" hazban , a testverem meg -az egy teto alatt talalhato - kulon kis lakreszben. A koltsegeket kozosen fizetik.