Osztatlan közös tulajdon


Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.26. 06:31

olyan horderejű kérdése kben ami miatt hátrányban érezhetné magát úgyis együtt kell határozniuk”.
Éppen nem. Például a használat megosztásáról is lehet többséggel dönteni. [Ptk. 140. § (2)] Más kérdés, hogy a sérelmes döntést bíróság előtt meg lehet támadni.

Csak a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokhoz
és az egész dolog feletti tulajdonjog átruházásához, az egész dolog haszonélvezetbe vagy használatba adásához, biztosítékul lekötéséhez vagy más módon való megterheléséhez kell egyhangú döntés. [Ptk. 144. §]

csica13 # 2012.07.26. 03:44

Szükségem lenne egy beadvány tervezetre "rebus sic santibus'-ra való hivatkozással.Nem tudom hogy mit kell irni!
Szeretném a bíróságra beadni!
Köszönöm mindenkinek a segítséget!

MajorDomus # 2012.07.25. 22:02

Onnan,hogy az ingatlan sorsáról csak közösen dönthetnek,ttk nem olyan vitára gondolok,hogy kék legyen-e a kerítés vagy zöld,de olyan horderejű kérdése kben ami miatt hátrányban érezhetné magát úgyis együtt kell határozniuk.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.25. 21:05

Most ptk alapján közös tulajdon szerint működnek, azaz a döntéshez egyhangú határozat kell.
Ezt honnan veszed?

MajorDomus # 2012.07.25. 20:10

Nem biztos hogy jobban jár. Most ptk alapján közös tulajdon szerint működnek, azaz a döntéshez egyhangú határozat kell. Társasházban ez nem ilyen egyszerű.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.25. 11:07

Nem vagyok biztos benne, hogy jól értem az "albetétesítést", de ha az a kérdés, akkor nem kaphat saját helyrajzi számot egyik vagy másik épület. Illetve egy módon: ha társasházzá alakítjátok; de abban is kisebbségben leszel.

Guethmarta # 2012.07.25. 10:06

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Testvéremmel fele-fele arányban örököltünk egy ingatlant, csaádi ház telekkel. Hozzájárultam, hogy testvérem a feleségével együtt ráépítsen, sajnos. Nagy hiba volt. Nem tudtunk megegyezni a ráépítéssel keletkezett tulajdoni hányad nagyságában, ezért a bíróság állapította meg a tulajdoni hányadokat. A per folyamán a testvérem és felesége nem kérték az örökléssel szerzett tulajdoni hányadok és a ráépítéssel szerzett tulajdoni hányadok külön albetétesítését. Így most kisebbségi tulajdonba kerültem. Sokszor sérelmes a döntésük rám nézve, sőt a testvérem felesége az örökléssel szerzett ingatlanhányadok használatába is beleszól, holott neki a ráépítéssel kapcsolatos használatra lenne szerintem joga. A bírósági ítéletben rögzítve lett, hogy az örökléssel szerzett tulajdoni hányadok a továbbiakban is fele-fele arányabn a testvéremé és az enyém. Lehetséges, hogy ezzel az ítélettel albetétesíteni tudom az ingatlant az Örökléssel szerzett tulajdoni hányadokra? Ha nem, akkor milyen lehetőségeim vannak? Köszönettel! Gueth Márta

MajorDomus # 2012.07.23. 21:53

Ja, visszaolvastam lemondott a lak.használatrol

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.23. 19:24

Írtam alább: a használati megállapodás létrejöhet írásba foglalás nélkül is, bírósági jóváhagyás aztán végképp nem kell hozzá. Így a jogi helyzet valószínűleg az, hogy az ingatlannak eleve csak az egyik elkülönült lakását volt jogosult használni a férjével egyetemlegesen; aztán pedig még ezen kizárólagos használatot engedett a férjnek.
Ha így van, akkor az egyetlen lehetőség a rebus sic santibusra hivatkozás, de nem adnák neki túl nagy oddsot.

MajorDomus # 2012.07.23. 18:32

Nem akarok a jogászokkal vitatkozni,de úgy tudom az ingatlant minden tulajdonos jogosult használni
Mivel itt nincs konkrét megállapodás,nincs bírósági végzés,nem látom be miért ne költözhetne vissza.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.23. 16:32

Kivéve, ha bent lakik az ingatlanban, és fizetőképes. Itt viszont a használati megosztás miatt valószínűleg ez a kivétel sem alkalmazható. (Létrejöhetett az a megállapodás akár ráutaló magatartással is.)

pazs # 2012.07.23. 16:16

Kétlem, hogy ebbe belegondolnának, a per meg évekig fog tartani és utána a végrehajtás is. Ennyire előre nem szokás gondolkodni.
Mindenesetre kötelezni arra senkit nem lehet, hogy kifizesse a tulajdonostársát.

monalisa1 # 2012.07.23. 16:00

Szvsz vissza fogják engedni mert kifizetni valószínűleg nem tudják, az árverezés meg senkinek sem jó: utána meg a többiek hová mennének lakni?!

pazs # 2012.07.23. 13:17

lajcsó: ezt már mondtuk :)

lajcsó # 2012.07.23. 13:03

Már hogyne volna megoldás! Kezdeményezd a bíróságon a közös tulajdon megszűntetését! Szerintem a lakás használatról való lemondást nem lehet visszavonni.

csica13 # 2012.07.23. 12:31

Kovács Béla Sándor!

Nincs a tulajdonostársak között semmi megállapodás a
használatról,évekkel ezelőtt már fel lettek szólítva,hogy fizessenek ki, de nem reagáltak rá.,azért
kérdeztem,hogy a lakhatásról való lemondásomat bírósági úton nem tudom-e visszavonni?Semmi megoldás sincs a számomra,kifizetni sem akarnak!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.23. 08:21

Valószínűleg nem teheti meg. Azért a bizonytalanság, mert a tényállásból nem derül ki egyértelműen, de úgy tűnik van a tulajdonostársak között egy megállapodás a használat megosztásáról. Ugyanígy nem egy értelmű, de esélyes, hogy a férjjel kötött egyezségét a bíróság végzéssel hagyta jóvá.

pazs # 2012.07.23. 07:47

KBS: az volt a kérdés, hogy milyen jogai vannak csica13-nak, mert ugyan évekkel ezelőtt önként elköltözött, mikor váltak a férjével és lemondott a lakáshasználatról, de most mégis visszaköltözne.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.23. 07:09

Előbb talán a kérdést.

csica13 # 2012.07.23. 06:34

Köszönöm a választ mindenkinek!
Az ingatlanon három külön bejáratú lakás van, az alsó szinten laktak a szülők, azt örökölte meg a két testvér
majd a sógorom halála után a leánya,a felesége özvegyi joggal rendelkezik.
Az emeleten kettő lakás van, az egyikben laktunk mi,
tetőtér be építéssel,külön élésünk során én laktam ott.
Jelenleg ez le van zárva,feljárat meg lett szüntetve,külső lépcsővel megoldható lenne részemre.
Az ingatlanon van egy melléképület,ami szintén lakható lenne.
Tehát az ingatlan felosztása:
7/20 volt férjem
7/20 sógorom után a leánya
3/20 sógornőm, özvegyi jog
3/20 én
Előre is köszönöm a válaszokat!

lajcsó # 2012.07.23. 06:11

Tartalmilag az özvegyi jog és a haszonélvezeti jog egy és ugyanaz. Azonban a jog létrejötte, a jogosulti kör, a jog korlátozhatósága,a jog megválhatósága, megszűnése tekintetében vannak különbségek.

monalisa1 # 2012.07.22. 19:06

csica13

Szerintem a sógornő özvegyi haszonélvezeti joga korlátozott, másrészt a tulajdonostársak közül az lakik a házban akinek a többiek megengedik.

Arról nem írtál semmit, hogy a ház mekkora, milyen a beosztása stb., szóval hová is akarsz te ott visszaköltözni?!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.22. 18:31

Az özvegyi jog a haszonélvezeti jog egy fajtája. V.ö.: bulldog - kutya

Dr.Attika # 2012.07.22. 18:26
MajorDomus # 2012.07.22. 18:15

nem