Jogász karrier


Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 14:48

Halmozottan igaz ez egy jogásznál, ahol a szakmai anyagok nagy része is angolul érhető el.
Ugyan már! Grosschmid például németül talán megjelent németül - de angolul aligha. A jog egyébként is alapvetően nemzeti jellegű.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 14:46

És mit kezdesz azzal, ha az ügyfeled külföldi, aki nem tud magyarul?
Fogadjon tolmácsot. Tudod, az egy érdekes szakma, az a dolguk, hogy nem azonos nyelvű emberek mondandóját lefordítsa oda-vissza.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.09. 14:43

Vagy hogy az az ügyvéd, aki többnyire nem bíróság előtt jár el, az nem is ügyvéd?
Ezt igen - a többit nem.
Amúgy meg ne játszd a hülyét, ifjú kolléga. Tudod, miről beszélek: arról, hogy egy ügyvédjelölttel szemben számomra nem az idegen nyelv tudás az elsődleges követelmény. Tovább megyek: a másodlagos sem.

(Az idegen nyelvtudást azok a jogászok szokták elengedhetetlennek tekinteni, akiknek ez az egy olyan ismeretük van, amely nem átlagos.)

orangeman # 2014.04.09. 13:41

Kacsa, akkor az én véleményem általánosságban:

1.) Tényleg igazad van, ezt én is tapasztaltam az évf társaimon, a legtöbbet egyetem alatt nem is érdekelte a nyelvi képzés. Nem csoda, hogy mindent elfelejtettek.

2.) Aki egyetem után jó helyen helyezkedett el (és ott őt is szeretik), az tapasztalatom szerint nem szívesen vált, kivéve akkor, ha a) nyomós oka van rá; b) sokkal több pénzt kap.

  1. Az ügyvédek nagy része elképesztően keveset fizet. Ha csak nem tudsz valami nagyon extra tapasztalatot nyújtani ügyvédként, 100 nettóért NINCS nyelvet beszélő, tehetséges jelölt (szerintem még 150-ért sincs).

For God and Ulster

Rexor # 2014.04.08. 10:06

Nekem is az a véleményem, hogy manapság egy felsőfokú végzettségű embertől elvárható minimum az angol nyelvnek az ismerete. Halmozottan igaz ez egy jogásznál, ahol a szakmai anyagok nagy része is angolul érhető el. Azt már csak zárójelben említem, hogy Hollandiában még a trafikosnéni is társalgási szinten beszél angolul...

Kacsa1111 # 2014.04.08. 05:35

Kedve kbs,

ööö...ezzel most mit akartál mondani? :)
Hogy az az ügyvéd, aki tud külföldiül, az nem magyar ügyvéd? Vagy hogy az az ügyvéd, aki többnyire nem magyar bíróság előtt jár el, az nem magyar ügyvéd? Vagy hogy az az ügyvéd, aki többnyire nem bíróság előtt jár el, az nem is ügyvéd? Vagy hogy teljesen be kellene szüntetni a nyelvi követelményt a jogi karokon, mert a magyar bíróság - többnyire - tud magyarul, és így felesleges megtanulni külföldiül?

És mit kezdesz azzal, ha az ügyfeled külföldi, aki nem tud magyarul? Tanuljon meg, vagy ne akarjon ügyvédet?:)


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 20:12

A magyar ügyvéd többnyire magyar bíróság előtt jár el. Azok meg jellemzően tudnak magyarul.

Kacsa1111 # 2014.04.07. 19:21

Kedves kbs,

Kétszer is fent volt a hírdetés az elmúlt két hónapban...eredmény: semmi.

Kedves orangeman,

A legnagyobb probléma a használható nyelvtudás hiánya. Az elmúlt egy-két évben ez ügyben nagyon is látható visszalépés történt. Alig van pár használhatónak tűnő jelentkező, és aztán azokról is kiderül, hogy csak az arc nagy, a valós tudás mögötte a töredéke (vagy - rosszindulatúbban - behazudták a nyelvtudást a CV-ben).

A nyelvtanítás nem a felsőoktatás feladata szerintem...az általános és a középiskolai képzés táján történt valami 10-12 éve, ami miatt a most diplomázók többsége nyelvi analfabéta.

Ugyanakkor nem tartom azt sem üdvözítőnek, hogy a diplomákat már lassan idegen nyelv tudása híján is utána vágják az embereknek. Egy magát értelmiséginek tartó vagy tartani igyekvő ember igenis tudjon legalább egy idegen nyelvet tisztességesen! Függetlenül attól, hogy a jogi karon, a külkeren, a műszakin vagy a zeneakadémián végzett...


Kacsa11

Dr.Attika # 2014.04.07. 17:56

Én egy 1983-as per anyagához kívántam hozzájutni a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Egy pincébe kellett lemennem. Ott mondta a "levéltáros", hogy reménytelen. "Vagy a penész ette meg vagy befűtöttek vele." - hogy idézzem.

orangeman # 2014.04.07. 16:35

"Az is megérne viszont egy eszmefuttatást, hogy miért nem lehet hónapok alatt sem találni egy használható jelöltet..."

Szerinted miért, Kacsa? (Nekem van elképzelésem, de a te véleményedre is kíváncsi vagyok.)


For God and Ulster

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 14:51

Szerintem levéltárban van már az azóta.

monalisa1 # 2014.04.07. 14:12

Az alapfokon eljárt bíróság irattárában elfekszik, kérdés van-e jogosultságod hozzá.

----
  • laikus hozzászóló
cuki1033 # 2014.04.07. 13:42

Kérdésem a tapasztalt idősebb ügyvédekhez, hogy 1965.-ös per irataiba hol kérhetek betekintést. Előre is köszönet a válaszért

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.06. 22:17

A Fórumon kerestétek már? ;)

Kacsa1111 # 2014.04.06. 17:20

Nem tudom kinek mit jelent az "elit klub", de számomra valami magasabb minőseget sejtetne...
viszont a belterjes kontraszelekció olyat ritkán állít elő.

Az is megérne viszont egy eszmefuttatást, hogy miért nem lehet hónapok alatt sem találni egy használható jelöltet...


Kacsa11

Egyjogász # 2014.04.06. 06:41

Azok a listák nem az ügyvédség "elit klub" jellegét védték, hanem hogy bizonyos ügyekben csak megbízható elvtársak járhassanak el.

Apám 50-es években is ügyvédkedő principálisa sok érdekes dolgot mesélt az 50-es, 60-as évek ügyvédelvtársairól, volt, amelyik a "védőbeszédében" a védence példás, szigorú és elrettentő erejű megbüntetését kérte...:(

Dr.Attika # 2014.04.05. 17:38

Előtte volt "elit klub". Nem tudom, hogy tudod-e, de pl. az lehetett katonai büntetőeljárásban védő, aki egy bizonyos listán szerepel.

Sherlock # 2014.04.05. 17:27

Az ügyvédség is micsoda elit klub lett, mióta megnyitották.

Dr.Attika # 2014.04.05. 16:07

Közjegyzői tevékenységet is meg kellene nyitni, mint az ügyvédit. El kellene törölni a jogszabály által garantált munkadíjat és költségtérítést. Akkor lenne verseny.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.05. 15:06

Nem cáfoltál, sőt.
Azt állítom, hogy a nagy, koloniálbútorral berendezett irodába csakis az előszobán keresztül vezet az út. De még - ahogy mondod, az előszobában lévőknek is csak egy kisebbsége jut beljebb. Annál jobban őrzik hát annak az előszobának a külső ajtaját is.

Ha úgy tetszik, a bent lévők nem az iroda ajtajában állják útját az "illetékteleneknek", hanem már az előszobáéban. Hiszen csak az lehet közjegyző, aki legalább három évig volt -helyettes. [Köj. 17. § (1) f)]
S mivel az, hogy ki lesz -helyettes, kizárólag a már bent lévőkön múlik, az pedig, hogy ki nyeri a pályázatot, nem, adekvát eleve lehetetlenné tenni a pályázást.

Az ügyvédi kamara is valami hasonlót próbált kibulizni magának 2010-ben.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.05. 08:32

Persze. Vagy a lánya, fia volt az illető a közjegyzőnek, vagy a menye, veje. A közjegyzőhelyettesség a közjegyzőség előszobája (sokszor szó szerint is), nemigen engednek oda outsidereket.

Nekem amúgy mindegy, kicsit sem vágyom közjegyzőnek lenni - de ne keltsünk az ifjú kollégában hiú reményeket.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.05. 06:28

elmenni [...] közjegyzőhelyettesnek (de nem akárhova!)
Sőt, próbálkozhatna az alkotmánybíráskodással is...

Ikki # 2014.03.17. 12:47

Kedves Fórumozók,

Az alábbi kérdésben szeretnék tanácsot kérni a nálam tapasztaltabbaktól. A diploma megszerzése óta kb. 2,5 év munkatapasztalatom van. Jelenleg az első munkahelyemen vagyok, ott, ahol már egyetem alatt is gyakornok voltam. Szeretnék váltani, de csak egy területen van tapasztalatom. Erre a területre felvennének máshova is, de annak ott van a mostani. Más területre nem vesznek fel, mert ott nincs tapasztalatom, viszont nem vagyok már klasszikus értelemben vett pályakezdő sem. Ha bárkinek van ötlete, hogyan lehetne kilépni ebből az ördögi körből, előre is köszönöm, ha megosztja.

Egyjogász # 2014.02.22. 18:27

Igen, ezt én is láttam, és én sem értettem. Két dolgot tudok elképzelni.

Az egyik, hogy nem akarnak 40-45 éves feletti jogászt felvenni (ha valaki 25-30 évesen kezdett el jogászként dolgozni a 15 éves felső "tapasztalati" határ kb. ezt jelenti), csak ezt nem akarják így leírni.
De mivel ez éppen a Nemzeti MUNKAÜGYI Hivatal hirdetésében szerepel, kissé furcsa lenne, hogy éppen a munkaügyi kormányhivatal tesz közzé egy életkor alapján diszkrimnináló hirdetést.

A másik, hogy a törvény szerint a bérezés sávos, és egy fiatalabb jogász kevesebbe kerül nekik, mint egy idősebb, tapasztalt.

Dr.Attika # 2014.02.22. 15:12

A fórumon megjelent jogászi álláshirdetések között találtam:

"jogász területen szerzett 3, legfeljebb 15 év szakmai tapasztalat..."

Miért gond a 15 évnél több szakmai tapasztalat?

Eddig ilyet még nem tapasztaltam, hogy a tapasztalat idejét makszimálják. Ráadásul az ÁLLAM hirdet.