Tárgyaláson hallgatóság igazoltatása


BataG # 2013.02.16. 14:02

Filamér:
Mikor voltál utoljára?

Filamér # 2013.02.16. 12:16

Egyetemi éveim alatt több tucat tárgyaláson voltam hallgatóság - később bírósági ülnök is, soha, egyetlen tárgyaláson nem fordult elő, hogy a hallgatóságot akár csak megkérdezte volna a bíró - vagy bárki más, hogy kik ők és mit csinálnak ott...

BataG # 2013.02.16. 12:04

Agent Cooper: ?
Dr.Attika: ?

Egyjogász # 2013.02.13. 07:41

A múltkor velem eljött a tárgyalásra két kolléga, a bíró csak anyit kérdezett, hogy az eljárás során ugye egyik sem lesz majd tanú. Mikor mondtam, hogy nem, nem kérdezett semmi mást a bíró.

Egyébként arra kíváncsi lennék, ha a Főv. Törvényszék nagytárgyalója tele van hallgatósággal, akkor hogyan valósulhatna meg az igazoltatás?

BataG # 2013.02.12. 22:24

Mindenesetre ha leigazoltatott volna, akkor simán kérem az adataim zárt kezelését.

Erre - mármint, hogy zártan is kezeljék (hallgatóság adatait) - van reális esély, mondjuk polgári perben?
Ilyen esetben hogy zajlik le az infó-közlés a bíróval? Kéri a neved, te meg mondod, h kéred adataid zárt kezelését, ... és akkor a döntés függvényében kimész, vagy kisétálsz a bíróhoz adataid átadása végett?

Ha lehet ilyen kérni, mi - a hallgatóság tagjai felé is - az ezt biztosító jogszabályhely ?

Agent Cooper # 2013.02.12. 20:55

A múltkor beültem egy tárgyalásra, ahol a bírónő nem ismert, de megelégedett azzal, hogy megmondtam a nevem, igazoltatni sem igazoltatott. Viszont a felperes jogi képviselője remegve kérdezte, hogy ki vagyok. Mondom neki, a nyilvánosságot képviselem, én vagyok a hallgatóság. Erre: Akkor ugye biztos, hogy nem a kamarától jött? :)
Mindenesetre ha leigazoltatott volna, akkor simán kérem az adataim zárt kezelését.


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Dr.Attika # 2013.02.12. 19:02

Van neked közpénzből fizetett oktatód, tanárod, adjunktusod, professzorod. Kérdezd őket. Várom a válaszod, hogy ők mit mondtak.

guba" # 2013.02.12. 18:59

Attika, ha hivatkozol valamire, azt szerintem neked kellene beidézni, már, ha tudod.:)

Sherlock # 2013.02.12. 18:31

De idézd be, hogy taníts.

Dr.Attika # 2013.02.12. 18:30

Kár. Jogalkalmazásból kicsit megbuktál Sherlock.

Sherlock # 2013.02.12. 18:18

Nem. Beidéznéd?

Dr.Attika # 2013.02.12. 18:09
Dr.Attika # 2013.02.11. 20:53

Megtalálod azt magad is.

Dr.Attika # 2013.02.11. 20:44
Sherlock # 2013.02.11. 18:35

Beidéznéd?

Dr.Attika # 2013.02.11. 17:20

Sherlock!
Ezt komolyan kérdezed? Menj vissza az eljárási jogszabályokban a tárgyalás megnyitása fejezetekhez.
Onnan tudja.

Sherlock # 2013.02.11. 17:05

PP.

172. § (1) A tanú a tárgyaláson és a bizonyítási eljárásnál kihallgatása előtt nem lehet jelen, s kihallgatása után csak a bíróság engedélyével távozhatik el.

Ket.

54. § (2) A még meg nem hallgatott tanú nem lehet jelen az ügyfél, más tanú és a szakértő meghallgatásakor.

Be.

282. (2) Ha a tárgyalás megtartásának nincs akadálya, a tanács elnöke felhívja a tanúkat - a sértett kivételével - a tárgyalóterem elhagyására. Figyelmezteti őket az igazolatlan eltávozás következményeire. A szakértőt csak akkor kell távozásra felhívni, ha ezt a bíróság szükségesnek tartja; egyébként a szakértő a tárgyaláson annak kezdetétől fogva jelen lehet.

292. § (1) A tanú kihallgatása alatt a még ki nem hallgatott tanúk nem lehetnek jelen. Ettől a rendelkezéstől a tanúként kihallgatandó sértett esetében el lehet térni.

Honnan tudja a bíró, hogy ki a tanú?

Dr.Attika # 2013.02.11. 16:14

Ezt kipróbálom,ha lesz időm. Bemegyek egy olyan bíróságon, ahol nem ismernek egy tárgyalásra. Egy nagy jegyzetfüzettel. Gondolkozom egy látványos laptop elővételen és használaton.

Lhotse # 2013.02.11. 15:38

Az ellenőr nem inkognitóban jár el, rendszerint egy bíró kolléga. Legalábbis múltkor voltam (védőként) egy ilyen "ellenőrzött" tárgyaláson, a bíró tudta, hogy a buzgón jegyzetelő kolléga ki, még szívélyesen köszöntek is egymásnak.

Dr.Attika # 2013.02.11. 15:28

Mind a kettőben előfordult. Jogalap nem merült fel.

BataG # 2013.02.11. 15:21

Ez komoly?

Dr.Attika: Büntető, vagy polgáriban?
Jogalap megjelölés nem merült fel?

Dr.Attika # 2013.02.11. 14:59

Lehet érv ez is. Viszont,akkor az igazoltatást is a rendzavarás bekövetkeztekor kellene elvégezni. (Közben küldött egy emailt egy kolléga, aki szerint az OBH "ellenőröket" küld a bírói működés vizsgálatára és így kívánják kiszűrni őket az eljáró bírók.)

lajcsó # 2013.02.11. 14:31

Szerintem azért, hogy az esetleges rendbírság kiszabása esetén a hallgatóság tagja közvetlenül és hitelt érdemlően azonosítható legyen. "A feleket és képviselőiket, valamint a tanúkat és a szakértőket, úgyszintén a hallgatóság tagjait, ha a tárgyalás rendjét megzavarják, az elnök rendreutasítja. Ismételt vagy súlyosabb rendzavarás esetében a bíróság pénzbírságot (120. §) szab ki." Pp. 135. § (5) bek.

Dr.Attika # 2013.02.11. 12:49

Már a múlt évben is tapasztaltam, de az ez évi tárgyalásaimon fokozottan érvényesült, hogy a bíróságok a hallgatóságot igazoltatják. Az elmúlt héten egyenesen jegyzőkönyvbe is vették az egyik "hallgató" személyi adatait.
Mi erről a kollégák véleménye?