KM óra csalás


szabieszter2014 # 2018.08.13. 18:18

Tisztelt fórum!Vásároltam egy opel astrát 2017 01 02 án.És 2018 08 1 -én le járt volna aműszaki vizsga és akkor szembesültem vele h vissza van tekerve az km óra.mi a teendő?

nonolet # 2018.07.19. 10:09

Akkora balfácán volt,
hogy sikerült rábizonyítani: tudott az eltérésről.

Azért a zöm nem ennyire béna...

Dr.Attika # 2018.07.19. 05:06
paul444 # 2018.07.17. 05:43

Nonolet
Köszönöm a válaszokat.
Gyanítottam, hogy esélytelen a dolog sajnos...
Az eladó a magyar kereskedő vállalkozás.
Minden bizonnyal sokkal körültekintőbbnek kell legközelebb lenni ilyen helyzetben, ez a tanulság...
Szerencsére az autó egyébként alapvetően rendben van műszakilag.

nonolet # 2018.07.16. 15:53

Egyáltalán az eladó a szerződésed szerint ki?

  • az adószámos KERESKEDŐ VÁLLALKOZÁS
  • vagy valaki más (pl. a külföldi tulaj...)
nonolet # 2018.07.16. 15:50

Egyfelől.

A szerződés a kmóra ÁLLÁSÁT rögzíti
és
NEM A VALÓS futott km-t, gondolom.

Tehát vélhetően nincs mit reklamálni.

Másfelől.

"a szervizkönyvben pedig már van egy régebbi, szerződés időpontja előtti 140 ezres bejegyzés."

A vevőtől elvárható gondossággal felfedezhető probléma.
Ergo ezért nem szavatossági jogalap.

paul444 # 2018.07.16. 13:41

Tisztelt Fórumozók!
Tavaly decemberben vettem egy használt autót egy autókereskedőtől, az óraállás 110 ezer km volt.
Ez egy külföldről behozott autó, vásárláskor minden szükséges dolgot intézett a kereskedő, regisztráció, vizsgáztatás, névre írás, stb...
Miután hozzám került, természetesen először elvégeztem a szükséges dolgokat, olajcsere, átnézés, van-e bármi kisebb javítandó rajta, és az autószerelő is megerősített abban, hogy szerinte is annyi a km óra állás, mert rácsatlakoztatta a laptopot és azt az értéket mutatta valamint valóban jó állapotban volt.
nemrég viszont egy nagyobb javításon esett át, futómű alkatrészek cseréje, stb, és ez alkalommal már egy másik autószerelőhöz vittem, aki komolyabb felszereléssel rendelkezett és közölte, hogy az autóban nem annyi a km, mint amit mutat. Valamint megtalált a szervizkönyv legutolsó oldalán 2017 tavaszáról egy német szerviz bejegyzést 140 km-nél is. Ekkor én nagyon felhúztam magam, amiért ilyen figyelmetlen voltam, hogy nem néztem meg alaposabban a szervizkönyvét, mert akkor rögtön kiderült volna a dolog.
Kérdésem, hogy ilyen esetben még lehet-e kártérítési igénnyel fellépnem a kereskedő felé? Ill. milyen jogaim lehetnek? Az adás-vételi szerződésben a 110 ezer km óra állás szerepel, a szervizkönyvben pedig már van egy régebbi, szerződés időpontja előtti 140 ezres bejegyzés.
Köszönöm a válaszokat!

nonolet # 2018.06.02. 13:27

Ez egy kellék szavatossági igény.
Hisz nem azt kaptad, amire szerződtél!

Tehát ezen az úton rendezhető.

Ebben a fórumban olvasgass erről.
http://www.jogiforum.hu/forum/34/15588

HA!!! az eladó helynén a vállalkozás szerepel.
akkor
magánszemély vevőként "Fogyasztó"-nak minősülsz.

Ami alapján a első 6 hónapban az eladó bizonyítja,
hogy azt kaptad, amire szerződtél.

HA rutinos az eladó, akkor a szerződésben
helyből benne, hogy a VALÓDI km-ere nem vállal felelősséget, hanem csak a kmóra állása ismert.
...és akkor már buktad is kb. az ügyet.

BUJA # 2018.06.02. 12:41

Tisztelt Fórumozók
Tanácsra lenne szükségem az alábbi eset kapcsán: 5 napja 300.000Ft-al lefoglalóztam egy autót Székesfehérváron egy autókereskedésben. Az autót 98.000km-el árulták ránézésre megfelelt a valóságnak. Megnéztük, kipróbáltuk, minden rendben ment. Az autót Németországból hozta be a kereskedő, érvényes magyar okmányokkal még nem rendelkezett.
Megalkudtunk a vételárban (3,7M) és megbíztam őket a forgalomba helyezéssel és a nevemre íratással. Két nap múlva mehetek az autóért és átvehetem, levizsgázott, forgalomba lesz helyezve, új rendszám, friss vizsga, nevemre írva szóval minden kész. Az AUTODNA-ból lekértem az alvázszámot (utólag). Az innen kapott riport szerint az autót, 2018.01.31.-én 180.562 Km óra állással rögzítették! (Ez szerviz alkalom lehetett.) Duplája, mint ami a hirdetésben és a km órában szerepelt. A szervízkönyv, amit láttam a valótlan óraállásról szólt – vagyis hamisított!!
A leelőlegezett autót, a most használt autóm beszámításával szerettem volna elhozni, a többi KP. Az autó egyébként tetszik, egyben van!
Ha nem tudok engedményt kicsikarni az eladótól - elállnék a vételtől! Hogyan kaphatom vissza az előleget? Milyen lehetőségeim vannak? Tegyek-e feljelentést? Ha az autó a nevemre került, de nem köttetik meg a szerződés és nem fizetem ki a vételárat – mit tud kezdeni egy olyan autóval ami a nevemre került, de az ő telephelyén áll? Nélkülem ki tudja vonatni a forgalomból, vagy el tudja adni?
Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2017.09.19. 06:25

A következő lépés az, hogy elolvasod a szerződést amit kötöttetek, amit aláírtál, és ami szerint a kereskedőnek teljesítenie kell. Benne vannak az extrák? Benne van, hogy ellenőrizted, megvan-e benne minden?

Ha nem, akkor így jártál, legközelebb jobban olvasd el mit írtál alá (kivéve, ha valamilyen más, hitelt érdemlő módon tudod bizonyítani, hogy nem erről volt szó, és megtévesztett a szerződéskötéskor, de ez nem egyszerű).

Ha igen, akkor írjál neki egy ajánlott-tértivevényes levelet, hogy az autó nem felel meg a szerződésnek, sorold fel mi hiányzik _a_ _szerződés_ _szerint_, 8 napon belül javítsa ki a hibát, vagy adjon árengedményt, vagy cserélje ki az autót, különben bírósághoz fordulsz.

A pótkerék feltehetőleg alapfelszereltség, lennie kellene, de ha kellő gondossággal jártál volna el, észre kellett volna venned az autó átvételekor. Gondolom, ezt is aláírtad a szerződésben, hogy megtekintett állapotban és felszereltséggel veszed át, megvan minden.

Ha nem reagál, neked kell perelned.

Foreszt74 # 2017.09.19. 03:34

Tisztelt Fórumozók!Vásároltam egy autót 2017 szeptember közepén egy kereskedőtöl!Nagyon jó az autó de pár extra felszereltség amit az eladó állított hogy benne van az autóban sajnos hiányzik,továbbá hiányzik a pótkerék amire vásárláskor nem tudtam odafigyelni!Felhívtamhogy kérek kompenzációt a hiányzó dolgok miatt de nem érti mit szeretnék!Mi a következő lépés?


Tisztelt Jogi képvisel?!Vásároltam 2017 szeptemberében egy viszonylag nagy érték? autót számos extra felszereléssel,viszont a keresked? által áll?

eszmilan # 2017.08.17. 20:27

Nekem az előző kocsimnál amikor lekérdeztem az adatokat, akkor 2012-ben műszaki felvitelnél volt benne 167567 km, következőn 2014-ben 167567 km.

Úgyhogy igen, el lehet írni.

nonolet # 2017.08.17. 20:22

óracsere esetén is pl.

belahardcore # 2017.08.17. 17:59

Sziasztok!
A mai napon lekérdeztem egy autó adatait és kidobott egy érdekes adatot a kilométeróra állás. Így néznek ki az adatok:

83983 km, 2012.03.01.
116553 km, 2013.12.09.
121930 km, 2014.02.24.
2 km, 2016.02.29.

Szerintetek az az utolsó komoly 2 KM-es óraállás, hogy születhetett? (Jelen állásban 159000km van a műszerfalon) Műszakin el lehet írni ezeket az adatokat?

drbjozsef # 2017.06.30. 11:54

Nyilván nem. De számít ez, ha egyszer nem tudjuk, ki volt az?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.30. 11:21

Persze, mert aki visszatekergeti az órát, az nyilván egyúttal egy felújítást is elvégez az autón, hogy az állapota megfeleljen a hamis óraállásnak.

drbjozsef # 2017.06.30. 10:21

pazs,

azért fontos részlet a cikkben :

Érdemes megjegyezni, hogy nem az óratekerés miatt indult ez a per, hanem mert az autó rossz volt, mellesleg az óraállás sem stimmelt.

Pont ahogy KBS írta az előbb, önmagában nem a km óra tekerése a baj. Az egy btk. tényállás már, de a bizonyíthatósága gyakorlatilag zerus, azt hiszem, nem is nagyon indult még eljárás ezzel kapcsolatban.

Az autó a cikkben egy rom volt, ami persze összefüggésben állt azzal, hogy 2x annyit futott, mint amivel hirdettek - DE NEM az óra tekerése miatt meszelték el a kereskedést.

drbjozsef # 2017.06.30. 10:14

Köszönöm, ennyire voltam kíváncsi, és a többi is evidens. Legfeljebb annyit, hogy ez szvsz nem trükközés.

pazs # 2017.06.30. 07:33
Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.30. 07:03

Ecélból felesleges trükközni. Egyszerűen beleveszitek a szerződésbe, hogy a kilométeróra által mutatott és a valós futásteljesítmény közötti eltérésekből eredő esetleges szavatossági igényeket kizárjátok. Csak erősen kétséges, hogy ezt a vevő elfogadja-e. (Másrészt ezzel sem zárod ki a rejtett hibák miatti felelősséget.)

drbjozsef # 2017.06.30. 06:25

KBS,

igen, igaz, bocsánat, címzett jognyilatkozat, valóban, ezt benéztem.

Jó, akkor az (1) szakasz érvényes "km óra állás" a körülményekre való tekintettel a címzett ezt értheti úgy, hogy "futásteljesítmény". Világos.

De akkor válaszolnál a másik kérdésre : ütközik bármilyen jogszabályba vagy szerződési feltételbe az, hogy én konkrétan beleírom az adásvételibe, hogy használtan vettem az autót, ennyi volt akkor a km óra, ennyi most, garantálom, hogy a kettő különbsége a minimum futásteljesítmény, de konkrétan nem kívánok se nyilatkozni arról, se felelősséget vállalni azért, hogy a tényleges futása a mostani állásnál több-e vagy kevesebb-e.

Ez sehogy máshogy nem érthető, minthogy tőlem akár lehetett tekergetett órája mielőtt én megvettem, de engem nem érdekel.

Kiköthetek ilyet, vagy felelősség terhel azért, amit soha nem állítottam (aka tényleges futásteljesítmény) ?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.30. 05:56

(Egyébként hogy a fenébe lenne nem címzett egy szerződéses nyilatkozat?)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.30. 05:55

Nem hiszem, hogy nem értitek. De lehet próbálkozni; majd a bíróságnak elhiszitek.

drbjozsef # 2017.06.30. 05:42

KBS,

köszönöm, akkor egyértelmű, hogy nem kell cifrázni sem nagyon (bár érdemes), elég km óra állást írni.

Hiszen a gépjármű adásvétel, ha jól értem, nem címzett jognyilatkozat, hanem egy sima kétoldalú jogügylet, tehát a (2) szakasz vonatkozik rá, innentől pedig én vagyon a nyilatkozó, mint eladó, és ha én km óra állást írok, akkor tőlem a vevő azt lát bele amit akar, az akkor is csak az autó km óra állása. Ha az autó futásteljesítményéről szeretnék nyilatkozni, akkor azt írnám.

nonolet # 2017.06.29. 22:10

Nos, szerintem
a kmóra állás semmiképpen nem értelmezhető
egyszerűen és egyúttal a futott km-ként is.

Csak akkor, ha azt állítom, hogy a kettő azonos.