KM óra csalás


bubuka1992 # 2016.02.17. 17:06

Helló! Jó estét mindenkinek.
Egy hónapja vásároltunk egy 2003-mas Honda Accordot autókereskedésből
188000 km-rel. Egy kicsit utánanéztünk az autónak. Lekérdeztük az autó előéletét a KEKKH-nél. Kiderült hogy 2013ban 330000 km volt benne. Szeretnénk megegyezni a kereskedővel árleszállításban peren kívül ha lehetséges. Mennyi az esélyünk rá?

guba" # 2014.01.15. 19:52

A km óra tekergetése most már bűncselekmény, akár feljelentést is lehet tenni ismeretlen tettes ellen.
Az eladóval szemben meg hibás teljesítésre hivatkozva lehet árcsökkentést követelni, ilyen nagy mértékű különbség esetén akár el is állni az ügylettől.

rambustibi # 2014.01.14. 21:25

Sziasztok!
Vásároltam egy autót 241.000km-el (km óra állás szerint)(adás-vételin is ez volt), most hirdettem meg és a leendő vevő elkérte az alvázszámot, hogy utánanézzen, minden rendben van-e az autóval, amit az előző tulaj, akitől vettem külföldről hozott be.
Nos kiderült, hogy a VW szakszervizben megnézve kidobta találatként, és hogy Bécsben VW szervizben 2012 őszén volt az autó regisztrált 426.000km-el. Magyarországra 2013 májusban lett forgalomba helyezve 224.000km-el.
Van értelme feljelentést tennem? Vagy bármilyen jogi lépést indítanom?

gilmor # 2014.01.13. 09:10

gery1665@gmail.com
Megadnád a székesfehérvári kereskedés nevét emailben,autóvásárlás előtt állok és elzeretném kerülni.
üdv.

gery1665@gmail.com # 2013.12.18. 05:26

Az oké hogy az ember beletörődik hogy így járt, de amikor majd a sok visszatekert autót a tulajdonos el szeretné adni, akkor majd ők magyarázkodhatnak. Az én esetemben is kész az autó kiváló állapotban van, de amikor majd el szeretném adni akkor majd írjam bele a hirdetésbe, hogy visszatekert km órás autó kb 250e km - el eladó. Azért az elég vicces lesz.

efi99 # 2013.12.17. 18:58

Royal
Most látom, hogy válaszoltál egy 15 hónapos bejegyzésemre :)
Nos, igazából a műszaki vizsgákon feljegyzett km-óra állás sem ér semmit, így értelemszerűen egy adatbázis sem érne. Miért is? 2 év alatt fut 20 000-t, aztán közvetlen műszaki előtt ebből visszatekertet 15-öt és megint ott vagyunk, ahol voltunk, 5 kanyar után lesz egy 10 éves kocsi 25 E km-rel, "igazoltan".
Én igazából azt akartam anno mondani, hogy ahol még szervízkönyv sincs, az nagyon gyanús. Az összes többi meg közepesen...

guba" # 2013.12.17. 15:59

Jól tudja, ez már bűncselekménynek minősül. Tegyen feljelentést ismeretlen tettes ellen és a kárt polgári jogi igényként kérje megítélni.

benyo123 # 2013.12.12. 20:50

Nekem sok előttem szólóhoz hasonló az esetem, de sok mindenben bonyolultabb az eset. Vásároltam egy autót októberben 122.000 km-el, amiről rá két hónappal később kiderült a központi elektronikus szervíztörténet alapján (igen, én hülye nem ellenőriztem le a vásárlás előtt), hogy az autóban az utolsó szervízbejegyzés szerint július 17-én 217.000 km volt. Ha valós lett volna a km óra állása, ennyi km-el, meg se vettem volna, nem beszélve arról, hogy így kb egy fél millio Forinttal lettem becsapva. Az ügyet nehezíti, hogy a kereskedésnél csak bizományos értékesítésbe volt az autó, így az adásvételi szerződés eladói oldalán az eredeti tulajdonos adatai szerepelnek akivel én soha életembe nem is találkoztam. Viszont ezek után felkerestem őt telefonon, és megkérdeztem, hogy mit tud nekem elmondani az autó előéletéről? Azt mondta, hogy augusztusban vette az autót, majd anyagi nehézségei miatt gyorsan az ominozus kereskedésbe adta bizományos értékesítésre, de se erről, se a vásárlásról már semmilyen papírjai nincsenek meg, és nem is emlékszik rá, hogy hány km-el vette majd adta tovább az autót. Na most a kereskedés sajnos papíron teljesen hiányzik az egész adás-vétel láncolatból, és az adásvételkor is egyedül voltam ott, a szerződésen szereplő mindkét tanú is az ő emberük. Más kérdés, hogy nekem 3 tanum is van rá, akik igazolhatják, hogy ez az autó ott állt az ő kereskedésük udvarán, és ez az az autó amit én megvettem tőlük, de magát az adásvételt nem tudom bizonyítani papíron, hogy rajtuk keresztül történt. A tény viszont ettől függetlenül fennáll, feketén-fehéren papíron bizonyítható, hogy julius 17-e után és okt 11 (az adásvétel napja) között eltünt az autóból 100.000 km. Az ügy pikantériáját fokozza, hogy julius 1-től ha jól tudom ez már bűncselekménynek számít amiért akár 1 év börtön is járhat.
Jogi lépéseket szeretnék tenni, akár kártérítésért, akár az eredeti állapot visszaállításáért. Mit tehetek? Milyen kilátásaim vannak?

gery1665@gmail.com # 2013.12.12. 15:59

Teljen mértékben egyet értek veled. Semmi értelme az egésznek. Nekem a pénzen kívül az fáj, hogy ez egy máig üzemelő kereskedés Székesfehérváron és nem én vagyok az egyetlen aki ott vásárolt és nem hiszem hogy csak pont ezt az egy autót tekerték vissza de semmi rosszat nem olvastam róluk az interneten. A hazugság nekem jobban fáj mint az anyagi része a dolognak.

Royal # 2013.12.12. 09:46

Én kereskedőtől vásároltam tavaly autót. Eleve úgy mentem megnézni a kocsit, hogy nem érdekel a kilóméter, csak az állapot, hiszen Magyarországon vagyunk, csak a saját szememnek hiszek, már annak se nagyon. Mégis szíven ütött, amikor az első műszaki vizsgán, megkérdezték, akarom-e tudni mennyi volt benne előző vizsgán. Akartam. Az én órámat csak 50 ezerrel tekerték vissza. Vigasztalt hogy magával az autóval nincsenek különösebb műszaki problémák, de mégis szar volt megtudni amit előtte csak sejtettem.

Nem értem, mi értelme van feljegyezni műszakin a kilóméter óra állásokat, ha:

  • a futásteljesítmény nem publikus, hétköznapi ember számára nem hozzáférhető
  • műszaki vizsgán nem kaszálják el, nem indítanak hivatalos vizsgálatot azon járműveknél, amelyeknek előző vizsgán magasabb volt kilóméteróra állása. Következő műszaki vizsgán már az új értéket veszik alapul, és sosem fog kiderülni mennyi a valós futásteljesítmény.
Royal # 2013.12.12. 09:31

efi99: Szervízkönyv magyarországon pont ugyanannyira megbízható, mint a kilóméteróra.

Egyébként nem értem a közlekedésiek miért nem hoznak létre egy nyilvános weboldalt, amin ingyen, vagy némi térítés ellenében lekérdezhető lenne az adott alvázszámhoz, vagy rendszámhoz tartozó futásteljesítmény is, amiket műszaki vizsgákon rendre leolvasnak. Rögtön értelmét vesztené az egész óratekergetés, hamisítgatás, és nem kéne újabb keszekusza jogszabályerdőt alkotni, ami gyakorlatban betarthatatlan számonkérhetetlen, bizonyíthahatlan, és egyébként sem fáj senkinek az átvert vevőn kívül.

gery1665@gmail.com # 2013.12.11. 14:32

Értem. Köszönöm a segítséget. Ezt meg kell már emésztenem és bele kell törődnöm, de azért meglátogatom őket pénteken és személyesen is meg köszönöm nekik.

guba" # 2013.12.11. 06:43

Büntetőeljárásban kétséget kizáró bizonyosság kell. A szándékos elkövetést is bizonyítani kell tudni. Utólag már sajnos nagyon nehéz lenne azt bizonyítani, hogy nem gondatlanságból fordult elő, hogy a vevő példányáról valamiért lemaradt az óraállás. De egészen biztosan kerülne ott két érdekmentes tanú is, aki állítaná, hogy pontosan emlékszik rá, az órában eladáskor 229 ezer volt.

gery1665@gmail.com # 2013.12.11. 06:38

A lényeg annyi, hogy felhívtam az okmányirodában az ismerősömet aki megnézte nekem. Azt mondta náluk 229e km szerepel.Az én példányom az 2011 -s formátum, amin nincs lehetőség sem a km óra ráírására, mert akkor még nem kellet.

Atis77 # 2013.12.11. 02:54

De annak számít szerintem, ha utólag írták a leadott példányra.

gery1665@gmail.com # 2013.12.10. 10:38

Akkor ebből a válaszból azt vettem ki, hogy semmit nem lehet ezzel kezdeni. Gondolom ez nem számít okirat hamisításnak? Köszönöm szépen a segítségét és a gyors válaszát.

guba" # 2013.12.10. 07:10

Ők védve vannak mert azt mondják majd én tekertem vissza a km órát mert az okmányirodában szerepel az eredeti óra állás.

Az adásvételi szerződésből az okmányirodán leadott példányra a tényleges km-óra állást írták rá, az Önnek átadott példányra pedig nem írtak rá semmit. Igen, ez a trükk bejött most nekik, figyelmesebbnek kell lenni.

gery1665@gmail.com # 2013.12.08. 19:18

A kocsi adatait elfelejtettem ez egy 2005.10. havi renault megane berline 1.5 dci. 1100000ft volt a vétel ár.

gery1665@gmail.com # 2013.12.08. 19:06

Amit még elfelejtettem várom az ötleteket mit kezdhetnék az üggyel. Köszönöm még egyszer.

gery1665@gmail.com # 2013.12.08. 19:05

Sajnos én is csatlakoztam az átvertek köréhez. 2012.9.11- én vásároltam egy autót. A műszaki előtt elvittem szerelőhöz, mert magas fordulaton szürkés füst jött a motorból. A szerelő cirka 350e + áfa- ért meg csinálta a kocsit teljes motor generál és sok sok más volt a gond. Kiderítette hogy nem 152e van a kocsiban mint amivel vettem hanem több. 2011-ben a műszakin már 190e volt benne. Az adás-vételire a km óra állás nem került rá. Ezt nem értettem amíg nem beszéltem az okmányirodával ahol kiderült hogy az ott bediktált km óra állás 229e volt. Mint kiderítettem 2012 óta kötelező az adás-vételin feltüntetni a km óra állást. Ők védve vannak mert azt mondják majd én tekertem vissza a km órát mert az okmányirodában szerepel az eredeti óra állás. Érdekelne, hogy érdemes e ezzel a témával foglalkoznom vagy teljesen védve vannak ezzel. Sajnos az átírástól kezdve mindent ők intéztek ez egy hiba volt tőlem erre sajnos nem figyeltem. Előre is köszönöm a válaszát.

voroslp # 2013.09.03. 15:58

Hamis szervizkönyvvel kapcsolatban érdeklődöm a további lehetőségeimről. Valószínű, hogy a kilométeróra módosításával kapcsolatban kaptam a vásárolt autóhoz a hamis szervizkönyvet. A könyvben szereplő szakszervizt (Németország)felkerestem és írásos választ kaptam arról, hogy az autó náluk soha nem járt........, így sajnos nem tudnak információval szolgálni!
Érdeklődöm, hogy mivel a szervizkönyvet egyértelműen meghamisították, ez a dokumentum elég-e ahhoz, hogy érdemben jogi úton járjak el. A szerződésben a szervizkönyvben szereplő valószínűsíthetően hamis kilométeróra-állás szerepel!

Köszönöm a segítséget!

Üdv,

voroslp

Destroyer # 2013.08.25. 09:57

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyám autóját 2012.Január 18.-án elvitte a Banif Plus, mert nem volt fizetve a törlesztő. Az elvitelről keletkezett egy dokumentum, melyet a Banif munkatársa két példányban hozott. Az én példányomon sk rá is írtam a km-óra állását, ami 28000 km volt. A saját példányán ez nem szerepel. ezekután aláírta lebélyegezte. Utólag kiderült, hogy az autó km-óráját közel 20000 km-el visszatekerték. Hogyan deríthető ez fel?

Balage75 # 2012.12.12. 21:38

2013. július 01-től hatályos a jogszabály, amely büncselekménynek ítéli meg a gépkocsi km számlálójának manipulálását.
De csak abban az esetben, ha bizonyított, hogy az elkövető ezt anyagi érdekből tette.
Magyarán semmire sem mész vele...

Itt van részletesen leírva:
http://www.autonavigator.hu/…orgetes-8017

Ha jó a kocsi mindegy a kilóméter, ha nem akkor is...

guba" # 2012.11.15. 18:39

Ha elolvastad, akkor láthatod, hogy még nem telt el a két év, kereskedőtől vette, tehát fogyasztói szerződés. Egyébként is tudja bizonyítani, hogy az órát már az adásvétel előtt visszatekerték. 100 ezer km pedig egy átlagos használatot feltételezve 4-5 év használatnak felel meg, tehát egy 4 évesen vásárolt kocsinál ez nem 80-100 ezer forint értékkülönbséget jelent, tehát alapos lehet a szavatossági igénye az árleszállításra, akár az elállásra is.

Delaw # 2012.11.15. 12:17

guba"
Árleszállítás, elállás csak szavatossági igény körében érvényesíthető. Ha nem foglalták szerződésbe a km futást szerintem nem is lehet érvényesíteni (esetek 99%-ban nem szokták). Ráadásul, ha eltelt a 2 év, akkor eleve nem is lehet szavatossági igénye (ha esetleg bizományos értékesítés történt, akkor eleve csak 6 hónapon belül érvényesíthető). Ha valami csoda folytán esetleg bizonyítható is, szerintem a bíró maximum megítéli a 90e-190e km-t futott autók közötti Eurotax érték külöbözetnek megfelelő összeget, ami maximum 80-100e Ft. Annyiért nem biztos, hogy érdemes vállalni egy pert. Ráadásul eladás után 2 évvel kb. soha nem bizonyítja be, hogy ki manipulálta a számlálót. Szóval a legtutibb, bár nem jogi tanács, hogy újabb, nagyobb értékű autó vásárlása előtt első lépés a márkaszervízben történő átvizsgálás.