Válás, vagyonmegosztás


burnout # 2007.12.11. 08:33

Sziasztok. Az apehtól kérhetek igazolást, hogy a férj mennyi adót fizetett be egy eladott üzletrész után, vagy ehhez vagyonmegosztási pert kell indítani?
(A zsebében talált cédula szerint sokkal többért adta el, mint amennyit nekem állít. Ehhez kellene ez a "bizonyíték". Ha ugyan mindez bizonyítéknak számít...)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.11. 08:37

Adótitok. De bíróság kérésére kiadják. A bíróságnak.

burnout # 2007.12.11. 08:51

Ó, ez nem jó hír...És Béla, ha a férj (részben) részletekben kapja majd meg az üzletrész értékét, akkor válás esetén én is köteles vagyok elfogadni, hogy részletekben kapom meg (esetleg évek múlva) a rám eső 50%-ot? (Gondolom, igen.)
Másik kérdésem az lenne, hogy a már megkapott összegből (amit magánál tart) kérhetek-e előleget (pl. ügyvédi költségekre), vagy az osztozkodással meg kell várnom, amíg a bíróság kimondja az utolsó szót is?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.11. 08:54

Hol tartatok azzal a válással?

burnout # 2007.12.11. 09:00

Most adjuk be a papírokat. Közös megegyezéssel akarunk válni. (Van ám ügyvédem, de jelenleg külföldön tartózkodik, és szeretném addig összecsipegetni az infót. Hogy képben legyek:-)

ObudaFan # 2007.12.11. 17:06

A közös megegyezés persze foglal magában némi kockázatot: lehet, hogy a pereskedéssel jobban járnál, mert egy per folyamán az APEH-tól megtudnál mindenfélét, és az jól jöhetne. De ehhez pereskedni kell, ami idő és pénz. egy közös megegyezésnél olyan előleget kérhetsz, amilyenben meg tudtok állapodni. Megegyezés nélkül a bíróság legfeljebb gyermektartás címén állapít meg az ítélet előttre bármilyen pénzösszeget ideiglenes intézkedésként.

burnout # 2007.12.11. 20:34

Kedves ObudaFan, tudom, hogy pereskedéssel talán jobban járnék, de az idegrendszerem és érték:-), és a jövőben is kapcsolatot kell tartanom vele, mert ő a gyerekeim apja marad. Inkább a közös megegyezés.

Leó # 2007.12.16. 18:38

Kedves Kbs és ÓbudaFan, köszönöm szépen a legutóbbi válaszokat! (12.14/20.32és20.33 „válás kérdései”)

(Olyan népszerű lett a topic, hogy alig találtam meg, hol kérdeztem) Továbbszőve: az egyéb technikai eszközöket nem firtatjuk, de kíváncsi lennék arra, hogyan számolnak a járművek megosztásánál.
Tehát, a példa: van egy autónk. Kizárólag az egyik fél használta/ja. Ma elköltözöm, vagyonmegosztás vége mondjuk 4 év múlva. Az autó elköltözéskori értékét felezzük, vagy a 4 év múlva érvényes „roncsautó” árat? Mi a gyakorlati tapasztalat?

A valódi helyzet a következő :
(megint sokat árulok el az „anonim emberek társaságának”, kedves vzoli, el ne olvasd :)) a feleségem kérésére hitelből, vmivel több, mint 4 éve vettem egy autót, amit csak ő használ. A törlesztés és egyéb ksgek, amit csak én fizettem, felváltotta a részére általam, havi rendszerességgel utalt „fizetését”. Miután elköltöztem (kizárt), még hónapokig fizettem, majd, néhány gonosz dolog után átvetettem vele az autó ksgeinek törlesztését. (Tudja fizetni.)
A kocsi a nevemen van, a banktól később kaptam néhány „fenyegető” levelet, mert a részletek elmaradtak, a gépjárműadót nekem kellett idén kifizetni, most pedig, kaptam egy nevemre szóló büntetést, közlekedési kihágás miatt.
Mivel az autó a nevemen van, egyszerűen visszaadhatnám a banknak, árverés, tartozás kiegyenlítés. Nincs több zaklatás. Maradék szinte semmi, mivel én kb. két évig – elvileg – a közösből fizettem, az elköltözés utáni hónapokból én törlesztettem 5-öt, a feleségem 23-at, úgy számolom, én fizetek rá.
Ha megvárom az osztozkodást, akkor a másik félnél marad az autó, érték, amin osztozni lehet, már nem sok, + az idegeskedés, mikor, mit kell kifizetnem, időnként pedig ellenőrizgethetem a bankok feketelistáit.
Vacilálás oka, annak aki nem ismeri az „ártatlan kékszeműt” az én húzásom (az autó vissza a banknak) a világ legnagyobb szemétsége lenne. Megbeszélés kizárva.
Kérdés: mit is kérdezek? :) – helyett, legyek szemét, adjam vissza, így viszonylagos nyugi, de én leszek az adósa, vagy figyeljem árgus szemekkel, mit kell fizetnem, aztán az osztozkodáskor esetleg, még marad is valami?

(Ez olyan hosszú lett már megint, ellenben, szívesen honorálnám a válaszokat a karácsonyi ablakomba kitett, tele puttonnyal :)) Köszönöm!

monalisa1 # 2007.12.16. 20:30

Akinek gőz van a fejében (...) megérdemli a "szemétkedést" vele szemben. Javaslom add vissza a kocsit a banknak., az eladása és az elszámolás után maradék bár semmi, de legalább évekig nem kell még fizetned a fantom autód után...

Meg össze is törheti és/vagy belemegy más, tehát előfordulhat, hogy papíron csak egy roncshalmaz lesz - ennek ellenére a hitelt stb. annak lejártáig fizetned kell végig.

Az egészet nagy veszteséggel tudnád csak zárni. És az ezen okkal kapcsolatos további idegeskedés...

Az "ártatlan kékszemű" majd tanul/okul a dolgokból.

amatőr # 2007.12.16. 20:51

A házassági vagyonközösséghez tartozó minden vagyontárgy (így a gépjármű) elszámolása az életközösség megszakadásakori értéken történik fő szabály szerint.

monalisa1 # 2007.12.16. 20:56

De ha mondjuk nem adja vissza a kocsit, a megosztási per meg még hosszú ideig eltart, a palimadár meg csak fizet hónapról hónapra hitelt is meg biztosítást is stb. (Tuti, hogy a végén egy lestapált kocsit löknek majd eléje, aminek akkor már alig lesz értéke.)

ObudaFan # 2007.12.16. 21:52

Mivel nem az életközösség megszakadása-kori értéken történik az elszámolás, teljesen mindegy. Az más kérdés, hogy az egyik fél által visszafizetett hiteleket is bele kell számolni az arányok meghatározásakor.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.17. 07:14

Mivel nem az életközösség megszakadása-kori értéken történik az elszámolás,
Nem?

swarovski # 2007.12.17. 12:50

Kedves leendő válaszoló! Kérdésem a következő lenne: ha valaki több éve élettársi kapcsolatban él, az élettárs másodállást folytat, amiből jelentős összegű megtakarítása van, ezt külön bankszámlán kezeli, akkor ha jól gondolom ehhez az élettársnak esetleges osztoskodáskor vagy neadjisten halál esetén semmi köze nincs? Van leszármazó, de nem közös, előző házasságból. Az itt nem számít, hogy mindezt csak úgy tudja megvalósítani, hogy a párja végzi a háztartást, mellette állásban van, tehát nem eltartott ő sem, tehát valamilyen szinten hozzájárul a mellékes pénz szaporodásához?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.17. 15:27

De, számíthat. Az élettársak a hozzájárulásuk arányában szereznek közös vagyont, a
háztartási munka is hozzájárulás.

monalisa1 # 2007.12.17. 19:39

A háztartási munka nem is olyan "mellékes" tevékenység, mert a nő többek között - általánosságban - szakács, bejárónő, kertész, betegápoló, ügyintéző, továbbá sok esetben hozza-viszi a gyereket ahová csak kelljen, ezen kívül ápolja a családi/rokoni kapcsolatkat stb., stb. Tehát az ő mindennapos szorgoskodása - ha átszámítanánk - nem kevés költségtől, kiadástól mentesíti a családot az év 365 napján, folyamatosággal.

Tehát a közös teherviselés jelentős részét a "háziasszonykodó" nő levette a férfinak a válláról.

swarovski # 2007.12.18. 11:06

Itt ráadásul arról van szó, hogy a nő is dolgozik, rendes 8-9-10 órás munkahelyen, még mellette van a háztartás. Tehát a külön bankszámlán kezelt pénz is a közös gazdálkodás eredménye, ha jól értelmezem? Sajnos azt még mindig nem értem, hogy akkor hogy lenne, ha "válás" vagy haláleset történne? Az örökösöknek ebből nem jár, csak a ráeső rész? Azt hogy lehet kiszámolni, hogy ebből a pénzből mennyi a nőé és mennyi aki végül is másodállásában kereste?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.18. 12:40

X az életközösség alatt hozzájárult a közös szerzéshez x forinntal. Y hozzájárult a közös szerzéshez y forinttal (ahol y tartalmazza az Y által végzett háztartásvezetés y1 becsült értékét is.)
Az élettársi közös vagyonból tehát x/(x+y) illetve y/(x+y) arányban részesülnek.
Nem számít a közös vagyonba az, ami a házastársi közös vagyonba sem számítana bele.

swarovski # 2007.12.18. 13:08

Kedves KBS! Köszönöm válaszát. Mivel itt(szerintem) csak a fizetések arányában lehet számolni, akkor előállhat az a faramuci helyzet, hogyha a nőnek több a fizetése, akkor többet kap a férfi másodállásos pénzéből, főleg, hogy ott még arányt kap a háztartás is? Ilyenkor számítanak, ha vannak gyerekek, de nincs közös gyerek?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.18. 13:29

Miért lenne az faramuci helyzet? A gyerekek aligha vettek részt a vagyonszerzésben, így nem hiszem, hogy túl sokat számítsanak. Az eltartásuk meg egy tekintet alá esik magának a tartásra kötelezett szülőnek a költségeivel.

Egy egyezség jobb lenne.

swarovski # 2007.12.19. 06:23

Itt végül is az volt a kérdés, hogy a külön bankszámlán tartott pénzhez az élettárs nem férhet hozzá, de baj esetén ebből mégiscsak százalékos arányban részesül, nem pedig a az előző feleség kapja meg 1:1-ben, mivel még a gyerek kiskorú (a másodállást végző gyereke) és ha jól tudom, akkor mivel az anya a gyámja, ezért örökség esetén a volt feleség kapná meg a pénzt? (bocsánat, de nem kevés pénzről van szó és az tényleg faramuci lenne, hogy a volt feleség kapná meg az elég nehezen "összekapált" plusz pénzt).

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.19. 07:15

Említetted, hogy nem az életközösség megszakításáról, hanem a felek egyikének a haláláról érdeklődsz? Elkerülte a figyelmemet.

Nos, ebben az esetben a törvényes örökös a gyermek. Az élettárs a hagyatéki eljárásban jelentheti be, hogy közös szerzemény címén jogot formál a számlán lévő összeg y/(x+y) részére. Számítson rá, hogy per lesz belőle.

swarovski # 2007.12.20. 05:52

Amennyiben közben összeházasodnának, ez miben változna?

ObudaFan # 2007.12.20. 17:23

Abban, hogy házastársak esetén nem a szerzéshez való hozzájárulás arányában, hanem 50-50% arányban szereznek közös tulajdont mindenen.

panita20 # 2007.12.20. 17:43

Az lenne a kérdésem, hogy ha a bíróságtól kérem, hogy a válásra- és azon belül is a vagyonmegállapításra és vagyonmegosztásra tekintettel,valamint férjem életvitelére hivatkozva a földhivatalban soron kívül rendeljen el ideiglenes perzárlatot, szükség van-e a pontos adatokon (Hrsz, pontos cím)kívül a tulajdoni lap becsatolására is. Vagy az ráér a vagyani per során.Jelenleg csak a válás van folyamatban.