Válás, vagyonmegosztás


szool # 2008.02.17. 20:05

Kedves Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni.
Lassan 1 hónapja elváltam a férjemtől (akivel már 3 éve nem éltem együtt), de az erről szóló bírósági határozatot még nem kaptam kézhez. Van egy 6 éves kislányunk, akinek Én lettem a törvényes képviselője. A volt férjem semmiben nem tartja magát a láthatáshoz, mert akkor igyyekszik elvinni a gyereket amikor épp jónak látja. Folyamatosan hívogat és üzeneteket küld. Teljesen ellehetetleníti az új párommal való kapcsolatom és az egész életem.
A megítélt gyyerektartást sem fizette be határidőre.
Nem lehet vele leülni beszélni sem mert teljesen meg van zavarodva. A gyermekem sem szeretném kitenni mindennek.
Egyszerűen nem értem miért nem tartja magát a bíróságon kötött egyezségünkhöz és miért akarja megkeseríteni még mindig az életem.
Közveszélyes is (büntetőeljárás van ellene folyamatban garázdaság miatt). Nem ismer nemet és nem érdekli senki csak saját maga.
Mit lehet tenni ilyen kilátástalan helyzetben? A törvényes út nem mindig járható és nagyon lassú is.
Menjek a Gyámhatósághoz?

Köszönöm válaszukat.

Éva_Mónika # 2008.02.17. 18:32

Kedves kbs!
Köszönöm válaszod, akkor azt hiszem marad az ügyvéd. Ő biztosan tud egyértelmű válaszokat adni. Mégegyszer köszönöm, hogy ennyit foglalkoztál az ügyemmel. Éva

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.17. 17:26

Egy jó ügyvéd soha nem árt.
Ha nincs megegyezés, akkor a bíróság dönt. Az viszont előre megmondható, hogy ha a bíróságnak kell döntenie a vagyonról, akkor 1/2-1/2 arányban fogja megosztani. A nagykorú gyermekek a lakáshasználat kérdésében akkor vehetők figyelembe, ha még tartásra jogosultak - egyébként nem.

Éva_Mónika # 2008.02.17. 16:38

Kedves kbs azért gondoltam, hogy közös megegyezés lesz, mert ő ezt írta be a benyújtott levelébe. Ne haragudj, hogy ilyen tudatlan vagyok, de én még sosem váltam, az egész helyzet szörnyen furcsa és idegen tőlem. Lehet, hogy el kéne mennem egy ügyvédhez??? Egyébként én tudom, hogy mit szeretnék. Egyébként, ha nincs közös megegyezés, akkor mi a helyzet? Az jó vagy rossz az alperesnek? Éva

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.17. 16:21

Kedves Éva! Nekünk kellene megmondanunk, hogy te mit szeretnél? Mert a teendő attól függ. (Ha valaki úszni akar, azt mondom, vegyen fürdőruhát, de ha síelni, akkor öltözzön melegen...)
Mellesleg miből gondolod, hogy közös megegyezés lesz, ha egyszer a férjed egyedül, az egyezség létrejötte nélkül nyújtotta be a keresetet?

Éva_Mónika # 2008.02.17. 16:13

Arra gondoltam, hogy ötleteket mondtok, mit kéne tennem. Én még semmilyen papírt nem írtam alá, csak szóban beszélgettünk a lehetőségekről. Arról sem tudtam, hogy már beadta a válópert, csak a bírósági idézést kaptam meg tegnapelőtt. Így van valami ötletetek? Köszönöm Éva

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.17. 15:49

Azt mondtad, közös megegyezés. Annak az a lényege, hogy magatok mindenben megegyeztek. Mit tudnánk mi ebben segíteni?

Éva_Mónika # 2008.02.17. 14:19

Hát köszönöm mindenkinek, de semmivel nem lettem okosabb. Most már semmit nem értek, lehet, hogy nagyon nehéz a felfogásom. Köszönöm Éva

monalisa1 # 2008.02.17. 10:47

Éva_Mónika

Halkan annyit jegyzek meg, hogy a te és a gyerekek bentlakása okán kb. 30%-kal "lehúzzátok" a lakás piaci értékét, vagyis a 70%-os értékből kiindulva kell az egyezkedés a férjeddel. Tehát - szerintem - szó sem lehet a 60 - 40 százalékos megosztásról, abból ő nagyon rosszul jönne ki...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.17. 10:05

akkor szerintetek a 60-40%-on kellene módosítani?
Nem rémlik, hogy ezt mondtuk volna.

Éva_Mónika # 2008.02.17. 10:05

Vagy az ingatlanban egyáltalán nem kell megegyezni, és a bíróság a belátása szerint dönt??? Éva

Éva_Mónika # 2008.02.17. 10:02

Köszönöm a válaszokat, akkor szerintetek a 60-40%-on kellene módosítani? Még nem volt meg az első tárgyalás, csak március végén lesz. Köszi Éva

ObudaFan # 2008.02.17. 08:29

Közös megegyezéssel akkor tudtok válni, ha valamennyi kérdésben meg tudtok egyezni. Éppen az ingatlan tulajdonjoga az, amiről nem kell megegyezni a közös megegyezéses bontáshoz. De ha ti abban is megegyeztek, és köttök egy egyezséget, akkor a bíróság csak nagyon vad esetekben nem hagyja jóvá az egyezséget, alapból abból indul ki, hogy tudjátok, mit csináltok.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.17. 07:26

Azt mondtad, közös megegyezés...

Éva_Mónika # 2008.02.17. 06:15

Üdvözlök mindenki!
Az lenne a kérdésem, hogy a férjem közös megegyezéssel beadta a válópert, melyben megállapodtunk abban, hogy a közös ingatlan elosztása 60-40% az én javamra. A kérdésem a következő: Van három gyerekünk, akik már nagykorúak és dolgoznak, de velem élnek továbbra is. Figyelembe veszi-e a bíróság ezt valamilyen szinten, hogy nincs saját vagyonuk, vagy esetlegesen egy ingatlaneladás-osztozkodás után továbbra is az én felelősségem gondoskodni az otthonukról, vagy mehetnek amerre látnak? Nem szeretném, ha "földönfutóvá válnának". Én úgy gondolom, hogy addig, amíg nem tudnak valóban önálló életet kezdeni addig a szülőknek kell róluk legalább úgy gondoskodni, hogy legyen hol lakniuk. Vagy rosszul képzelem? Kérem válaszoljatok minél előbb, mert teljesen tanácstalan vagyok. Köszönöm Éva

ObudaFan # 2008.02.14. 17:24

Kérheti a saját részét, a bíróság beidézheti tanúként a bérlőket. Ha idézésre nem mennek el, elővezetik és a költségek megtérítésére kötelezik, valamint bírságolják őket.
Viszont kérheted a bíróságtól a közös tulajdon megszüntetését, ami itt azt fogja jelenteni, hogy a bíróság szakértő segítségével megállapítja a lakás értékét, majd árverésen ezzel a kikiáltási árral árverezik a lakást, vagyis anélkül vagy pénzednél, hogy ő hozzájárulna bármihez.

Livifly # 2008.02.14. 14:06

Szeretnék jogi tanácsot kérni az alábbi ügyben:
2000 évben elváltam. A Bíróság kötelezte az ex férjemet, hogy hagyja el a lakást az agresszív magatartása miatt. Én ott maradtam a 1 1/2 szobás lakásban a két kiskorú gyermekünkkel. Nekem 800.000 Ft használatba vételi díjat kellett letennem a volt férjem részére. Az ingatlan egyébként 1/2-1/2 részben közös tulajdon. Többször kértem a volt férjemet, hogy adjuk el a lakást. Neki nagyobb összegű tartozása van és csak úgy egyezett volna bele az eladásba, ha én fizetem a tartozásait. Így nem lett eladva.
20 évi futamidővel banki kölcsönt vettem fel, hogy nagyobb lakást vehessek, a két gyermekünknek külön szobája legyen. A banki hitel törlesztését úgy oldottam meg, hogy a közös lakásunkat kiadtam bérbe. Tehát a havi bérleti díjból fizetem a banki törlesztőrészletet.
Bérleti szerződést nem írtunk az ott lakókkal, csak használatba vételi szerződést.
2007. évben beadta a bíróságra a házastársi vagyonközösség megszűntetését, amelyben az ingatlan eladása is a per tárgya.
A kérdésem a következő:
Amennyiben én kaptam a kizárólagos lakáshasználati jogot, és ezt pénzben megváltottam, úgy a lakás "bérleti díjának" a 100 %-a megillet-e, vagy osztoznom kell az ex férjemmel.
Megjegyzem, hogy az ingatlan állagának a megóvásában (festés, klf. javítások, szaniterekben cserék) keletkezett költséget csak egyedül én viselem.
Ugyanis megtudta, hogy mások laknak a közös tulajdonú ingatlanban és nem nyilvánvalónak tartja, hogy az ott lakóktól kapok bérleti díjat.
Kérdésem még az, hogy az ott lakókat beidézheti-e a Bíróság tanukénti meghallgatásra?
Mi történik, ha az ott lakók nem akarnak elmenni a Bírágra emiatt?
Köszönöm szépen a segítséget.

Livifly # 2008.02.14. 14:06

Szeretnék jogi tanácsot kérni az alábbi ügyben:
2000 évben elváltam. A Bíróság kötelezte az ex férjemet, hogy hagyja el a lakást az agresszív magatartása miatt. Én ott maradtam a 1 1/2 szobás lakásban a két kiskorú gyermekünkkel. Nekem 800.000 Ft használatba vételi díjat kellett letennem a volt férjem részére. Az ingatlan egyébként 1/2-1/2 részben közös tulajdon. Többször kértem a volt férjemet, hogy adjuk el a lakást. Neki nagyobb összegű tartozása van és csak úgy egyezett volna bele az eladásba, ha én fizetem a tartozásait. Így nem lett eladva.
20 évi futamidővel banki kölcsönt vettem fel, hogy nagyobb lakást vehessek, a két gyermekünknek külön szobája legyen. A banki hitel törlesztését úgy oldottam meg, hogy a közös lakásunkat kiadtam bérbe. Tehát a havi bérleti díjból fizetem a banki törlesztőrészletet.
Bérleti szerződést nem írtunk az ott lakókkal, csak használatba vételi szerződést.
2007. évben beadta a bíróságra a házastársi vagyonközösség megszűntetését, amelyben az ingatlan eladása is a per tárgya.
A kérdésem a következő:
Amennyiben én kaptam a kizárólagos lakáshasználati jogot, és ezt pénzben megváltottam, úgy a lakás "bérleti díjának" a 100 %-a megillet-e, vagy osztoznom kell az ex férjemmel.
Megjegyzem, hogy az ingatlan állagának a megóvásában (festés, klf. javítások, szaniterekben cserék) keletkezett költséget csak egyedül én viselem.
Ugyanis megtudta, hogy mások laknak a közös tulajdonú ingatlanban és nem nyilvánvalónak tartja, hogy az ott lakóktól kapok bérleti díjat.
Kérdésem még az, hogy az ott lakókat beidézheti-e a Bíróság tanukénti meghallgatásra?
Mi történik, ha az ott lakók nem akarnak elmenni a Bírágra emiatt?
Köszönöm szépen a segítséget.

hablea # 2008.02.14. 11:32

A házassági vagyonközösség megszüntetésekor a teljes közös vagyonról vagyonmérleget kell készíteni (aktívák-passzívák),a közös ingatlanról pedig ingatlannyilvántartási bejegyzésre alkalmas okiratot. Ha csak az ingatlanról készült okirat az kevés. Keress fel egy ügyvédet az összes papírral együtt.

nandy # 2008.02.14. 11:08

Egyrészt fel kell mérni a Kft. vagyonát (eszközök, források), másrész a Kft.-ből kivett osztalék - ha volt ilyen - szerintem közös vagyonnak számít.

_Wasp_ # 2008.02.14. 10:04

Erre itt senki nem fog tudni válaszolni. (csak a teljesen laikusoknak lesz véleménye)
Menj el egy megbízható ügyvédhez minden papírral, levelezéssel, stb. Tudom, hogy nem sokat segít, de ez a legjobb tanács, amit kaphatsz.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

szeged # 2008.02.14. 09:48

Tavaly áprilisban elváltunk feleségemmel. Előtte Házassági vagyonközösséget megszüntető szerződést kötöttünk - az általa ismert ügyvéd által - közös ingatlanunkra vonatkozóan. Volt feleségemnek van egy Kft-je - melyről én mindvégig azt tudtam, hogy veszteséges - , azonban most derült ki, hogy évek óta nyereséges volt. Erről a szerződésben "elfelejtettek" említést tenni. Mivel a jogban nem vagyok járatos és csak most tudtam meg, hogy ennek fele engem illet (?), megtámadható-e a szerződés, van-e értelme? Milliókról van szó.

monalisa1 # 2008.02.13. 14:54

Maja2

Egyrészt amit _Wasp_ javasol, másrészt ezt a topicot olvasgasd vissza: mások esetéből további hasznos információhoz lehet jutni.

monalisa1 # 2008.02.13. 14:47

Elválasztanak akár attól függetlenül is, hogy a vagyoni dolgokban nem tudtok megegyezni, de...

Nyomós okkal javasolt a megegyezés, mivel az "benne" lenne a 12 forint perköltségben, ellenkező esetben külön megosztási pert kell indítani, ez költséges és elhuzódó. (Aki indítja a pert annak a követelt vagyoni érték 6%-át előre be kell fizetnie, addig egy ceruzát sem tesznek odébb.) Aztán még felmerülhet ügyvédi költség stb. Tehát jól fontoljátok meg a dolgot.

És mivel az utolsó tárgyaláshoz érkeztetek, a megosztásról irásbeli megállapodást kell vinni, különben a válóperes bíróság már nem foglalkozik vele. (Tehát további huzavonának ebben a perben már nincs helye: ennyi a tiéd, ennyi az enyém = kész.)

milupa # 2008.02.13. 11:13

Üdvözlök Mindenkit !
Kérdésem a következő lenne:
A válóperem utolsó tárgyalásához értem.
Megegyezni nem tudtunk, ( vagyonmegosztás ) így a közös megegyezés dugába dölt.
Ha elválok, és a vagyonmegosztási pert egyik fél sem adja be akkor marad minden a régiben?
vagy addig nem választanak el amíg a vagyon megosztás nem jön létre?
Vagy a válóperi tárgyalás keretében lesz valamilyen itélet a vagyonmegosztásal kapcsolatban is?

Köszönöm