Válás, vagyonmegosztás


drbjozsef # 2023.12.21. 12:36

Az lenne a kérdésem, hogy megtehetem-e, hogy a fele házat a 3 gyerekemnek ajándékozom,- holtig tartó haszonélvezettel, így is kötelezheti-e őket, hogy fizessék ki neki a saját részét?
Tévedés már az alapállás is. Neked sem kell kifizetned a "részét", nekik se kellene. Hiszen az saját "része" most is az övé.

A gyerekek beleegyezése nélkül el tudja-e adni a házat, illetve a részét, vagy rá lehet-e kötelezni őket az eladásra, és az én haszonélvezetemmel mi lenne ez esetben?
Igen, a saját részét bármikor, bárkinek eladhatja, a tulajdonostársnak elővételi joga van a tulajdoni hányadára.
A te haszonélvezeted megmaradna a GYEREKEK részén, hiszen eleve csak azon lenne. Nincs ennek köze az ő "részéhez".

Egyébként a bíróság simán feljogosíthat a teljes ingatlan használatára. Érdemes lenne legalább átolvasnod a Ptk negyedik könyv V. és VI. fejezetét, 4:34.§ - 4:62.§. De még jobb lenne egy jó családjogi ügyvédet keresni.