Bankszámla öröklése...


kovitami # 2012.01.23. 12:42

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyám beteg, 6 éve férjhezment egy olyan emberhez, akinek semmilye nincs... Édesanyám és mostohaapám külön kasszán vannak. Édesanyám halála esetén ki örökli a bankszámlát, ha nincs haláleseti kedvezményezett? Akkor én mint örökös kapom meg a bankszámlán lévő pénzt vagy a férjnek jár mint az özvegyi jog örökösének?

candyfloss # 2011.10.03. 15:12

Tisztelt Dr. Attika!

Kérdésem lehet, hogy primitív, de választ az interneten nem találtam, ezért kérem az Ön segítségét.
Ha az örökhagyó bankszámlája felett haláleseti kedvezményezettet jelölt meg, akkor a bank a kedvezményezettet halál esetén értesíti? Illetve, ha a haláleseti kedvezményezett elhunyt, akkor az a bank rendszerébe bekerül és törli mint kedvezményezettet? Ha nem került még sor a törlésre, de a törvényes örökös felmutatja a kedvezményezett halotti anyakönyvi kivonatát, akkor azt a bank törli és ismét a törvényes öröklés útján kerül átadásra a hagyaték?


szandra

Dr.Attika # 2011.08.08. 17:20

Kedves "szuzi53!
A kártya tulajonosa a kibocsátó bank a használója az aki az automatába behelyezi és pénzt vesz fel. Ha a használat ( behelyezés) jogszerű, akkor a tranzakció és a pénzfelvétel is az.
Ez a lényeg.

szuzi53 # 2011.08.08. 16:48

Kedves Dr. Attika!
Nagyon köszönöm válaszait. 4 vagy 5 levéllel ezelőtt engem már megnyugtatott. Ha vissza olvassa, azt írtam, nyugtalanított (az Ön válaszáig). Közbe másra is terelődött a szó és újra megkérdezte, hogy mi nyugtalanít, én az udvariasságnak eleget téve újra leírtam. Valahol, valamikor félre érhettük egymást ezek szerint.
Még egyszer köszönöm, üdvözlettel!


bkzs

ObudaFan # 2011.08.08. 16:35

Sehogy, viszont a kérdező helyében akkor is megkérdeznék egy német jogászt, ha ő kevésbé magyarul fogja megadni a választ. Hacsak erre nem jár egy itthonról Németországba szakadt kolléga, aligha kapsz itt biztos választ.

Dr.Attika # 2011.08.08. 16:29

Kedves "szuzi53"!
Ettől magyarabban, ettől jogilag világosabban hogyan lehet Önnek válaszolni?
Én feladom.

szuzi53 # 2011.08.08. 16:03

A lényeget elfelejtettem. Mivel nem bízik a Magyarokba a magyar kártyáinkon csak a megélhetésre való pénz van. Ha kint történik vele valami nem tudom haza hozatni eltemettetni, ezért fontos számomra, hogy tudjam használhatom e.


bkzs

szuzi53 # 2011.08.08. 15:53

Az nyugtalanít, hogy amíg a hagyatéki eljárás nem zajlik le használhatom e a kártyát. Párom szerint azonnal kezdjem levenni a pénzt, minden nap a maximumot amíg van rajta. Ha a bank közbe valamit beszólna vagy később kérdőre vonnának erre írta a meghatalmazást. Szerinte ez így jó. Ha sikerül így levennem mindet a hagyatéknál már ne is szóljak róla. Megnéztem a német jogszabályt,ez az összeg még adómentes.


bkzs

Dr.Attika # 2011.08.08. 15:38

Miért nyugtalanítja? Eltérő a szabályozás a német öröklési jogban vagy a bankszámla feletti rendelkezésre vonatkozó jogban?

szuzi53 # 2011.08.08. 15:30

Igen! Német jognál olvastam, hogy a testvére gyereke (nem másod fokú) másodlagos örökös, és ott már nincs köteles rész. De azt nem írtam, hogy a magyar állampolgárságát is megtartotta, tehát kettős áll.polgár. Én úgy értelmeztem az erre vonatkozó jogszabályt, hogy az az állam jog vonatkozik ahol az ingatlan áll. Ezzel úgy érzem nem lesznek problémáim a rokonokkal. Engem a bankszámla nyugtalanított csak.


bkzs

Dr.Attika # 2011.08.08. 15:20

Igazad van Béla. A német jog alkalmazandó. Az alábbi link szerint viszont a német jog alkalmazásában is ugyanarra az eredményre jutunk.
http://webcache.googleusercontent.com/search?…

szuzi53 # 2011.08.08. 15:14

Kedves Dr.Attika!
Gyereke nincs. Szülők, nagyszülők, testvére már nem élnek. Testvérének van egy gyermeke, akire szintén végrendeletileg hagyott valamit, szerintem többet mint az esetleges kötelező rész. Ezért nem hiszem, hogy bármiben is gáncsoskodnának.


bkzs

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.08. 14:54

Német jog...

Dr.Attika # 2011.08.08. 14:43

Kedves "szuzi53"!
Nagyon szívesen.
Nincs első vagy másod fokú örökös. Ezek szerint ön a végrendeleti örökös és még léteznek leszármazók vagy felmenők? ( Ön másod fokú örökösöknek nevezi). Ha igen, akkor ők köteles részre jogosultak.

szuzi53 # 2011.08.08. 14:32

Dr.Attika
Ja! És végrendeletileg az örökös én vagyok!


bkzs

szuzi53 # 2011.08.08. 14:10

Dr. Attika! nagyon köszönöm válaszát. Ez megnyugtató számomra mivel a másodfokú örökösökkel (első nincs)jó kapcsolatban vagyunk és nem ácsingóznak kis "vagyonkánkra". 20 éve vagyunk együtt párommal.
üdvözlettel!


bkzs

Dr.Attika # 2011.08.08. 12:16

Kedves "szuzi53"!
Amit a bankkártyás pénzfelvételről tudni kell. Az nem más mint a kártyabirtokos rendelkezése a bank felé, hogy készpénzt fizessen ki a bank pénztárából ( a bank péztára ATM terminál esetén a terminál). Ha a kártyát jogszerűen birtokolja, akkor az jogszerű az élettársa halálát követően is, amíg az örökösök azt a meghatalmazást amit az élettárs adott vissza nem vonják.
Álláspontom szerint nagybecsű kollégám álláspontja nem helytálló.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.08. 11:10

A magyarországi ingatlanra a magyar közjegyző illetékes lefolytatni a hagyatéki eljárást, de arra is a német jogot fogja alkalmazni.

szuzi53 # 2011.08.08. 11:03

Köszönöm válaszát!
Ilyen váratlan sajnálatos kiadásokra van ez a bankszámla, de a mostani magyarországi helyzet miatt nem tudom meggyőzni, hogy rakjuk át ide. Azt mondja ha nyugdíjakat lenyulták lehet, hogy a bankbetéteket is előbb-utóbb lefogják.
Szeretnék még valamit kérdezni. Mo.-i ingatlan is szerepel a végrendeletben. Egy végrendelettel mind a két országban hagyatéki eljárást kell kérnem, vagy itthon kell a Németre - erre a bankszámlára gondolok, mert ott más nincs- vonatkozót is.


bkzs

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.08. 10:44

Akkor a német jogot kell alkalmazni. Azt én nem ismerem.

szuzi53 # 2011.08.08. 10:42

Meghatalmazást írt (ami szerintem nap szabályos), végrendeletileg is rám hagyta, csak mire törvényesen hozzá jutok az nagyon sok idő, ráadásul német bank, német állampolgár. Németországban dolgozik, a hazahozatalára és a temetésre gondoltam pénzt levenni. A bankkártya itthon van nálam minden adatával.


bkzs

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.08. 10:18

Természetesen a hagyatékba tartozik. Ha a halála után a valahogyan megszerzett kártyával mégis levennéd, az a minimum, hogy vissza kell fizetned az örökösnek. Rosszabb esetben büntetőeljárás is indulhat.

szuzi53 # 2011.08.08. 10:10

Tisztelt Jogi Fórum!
Élettársamnak van egy kis megtakarított pénze, sima banki folyószámlán. Halála esetén (kártya a birtokomban van)simán leveszegethetem a pénzt vagy hagyaték tárgyát képezi? Ha nem közlöm senkivel csak használom a kártyát mire számíthatok?
Válaszukat köszönöm!


bkzs

52mama (törölt felhasználó) # 2011.07.14. 07:50

Ticat!

Itt az OTP ASZF-jének linkje.

https://www.otpbank.hu/…hu/ASZF.html

írd be a googlebe: OTP ASZF

52mama

ticat # 2011.07.14. 07:19

Igen, ezzel is próbálkoztam/próbálkozom, hogy hozzájussak az OTP ÁSZF-jét, de sajnos úgy tűnik már ez sem egyszerű......