Bankszámla öröklése...


rayallen # 2014.06.30. 14:04

A haláleseti kedvezményezetti rendelkezéssel érintett pénzösszeg nem kerül a hagyatékba, hanem azzal a kedvezményezett a hagyatéki eljárás
lefolytatásától függetlenül rendelkezhet. egyébként, igen, változtak a szabályok március 15-től, a házastárs többek között jogosult egy gyermekrészre a hagyatékból

kobuggy # 2014.06.30. 13:46

Kedves Hozzáértők!
Édesapám nagyon beteg és van egy bankszámlája a saját nevén haláleseti kedvezményezettek megnevezése nélkül és még egy biztosítása ugyanannál a banknál, ahol a feleségét (nem édesanyám a felesége) jelölte meg kedvezményezettnek. Édesapám szeretne kedvezményezettnek megjelelölni mindkét esetben, de sajnos már nem tudja elhagyni a házat. A bankban (OTP) azt mondják, hogy minden megnevezés nélkül a gyerekek örökölnek, nem kell félnünk. De én úgy tudom, hogy ez a szabály nemrég változott meg. Tud valaki ebben segíteni?
Köszönöm előre is!

ObudaFan # 2014.06.05. 20:41

MEnj be a bankba és kérdezd meg, nekik milyen iratokra van szükségük, de szerintem itt kell majd egy póthagyatéki eljárás.

Akos007 # 2014.06.05. 12:09

Kedves terika23,

anyum hagyatéki végzése nálam megvan. Én vagyok az egyetlen örökös. Viszont nincs benne semmi szó erről a bankszámláról (ha jól gondolom nem is kell h legyen hiszen ez apum számlája). Viszont apum nem vette le anyum kedvezményezettségét a számláról, ez okozza most a problémát. Ha én lennék a 100%-os kedvezményezett, akkor a hagyatéki listára sem kellene felvenni a számlát.

Üdvözlettel,
Ákos

terika23 # 2014.06.05. 07:54

Akos007

Anyukád után ki volt az örökös? Az akkori hagyatéki végzés hol van? Mi áll benne?

Egyébként nem lepődök meg, hogy banki problémába ütközöl és anyukád halála után ennyi idővel is még mindig tulajdonosa valaminek. Sajnos az én anyukám is meghalt és pont a héten kaptunk levelet az egyik banktól, hogy miért is nem fizeti a hitelét és emiatt bar listára tették... no komment. Ha nem személyesen mentem volna be és adtam volna át a halotti anyakönyvi kivonatot és mondták volna, hogy zárolták a számlát, akkor nem hiszem el másnak, hogy ez megy egy bankban.

ObudaFan # 2014.06.04. 20:25

Szerintem igen.

Akos007 # 2014.06.04. 07:52

Kedves Mindenki,

apum nemrég elhunyt. Én haláleseti kedvezményezettként voltam megjelölve az egyik számlájához. A napokban megpróbáltam megszüntetni ezt a számlát de mint kiderült én csak 50%-os kedvezményezett vagyok, a második 50%-os kedvezményezett anyum .. aki már évekkel korábban elhunyt. A kérdésem az lenne h ilyen esetben új hagyatéki tárgyalást kell kérnem anyumhoz, hogy megörököljem az 50%-os kedvezményezettségét? A bank szerint apum hagyatékai közé kellene felvennem ezt a tételt viszont amennyi információt eddig összegyűjtöttem, ez nem így van. Nagyon megköszönném ha valaki el tudná magyarázni mi a teendő ilyen esetben.

Köszönettel,
Ákos

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.27. 20:08

Lehet. Ha nem voltak épp élettársak.

margit75 # 2014.05.27. 18:50

Különvagyon a házasságkötést megelőző nap a bankszámlán lévő pénzösszeg?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.27. 14:36

Mikor számít a számlaegyenleg különvagyonnak.
Ha különvagyonba tartozó pénz van rajta.

margit75 # 2014.05.27. 14:06

Tisztelt fórumozók

Mikor számít a számlaegyenleg különvagyonnak. Anyósom és a férje külön számlán vannak. 5 éve házasodtak össze. Ha anyósom meghal akkor a férj rögtön megkapja az anyós számláján lévő pénz felét? Akkor a hagyatékba bekerül a férjének a bankszámláján lévő pénz fele is, mert akkor az is közös vagyon!

otter # 2014.05.19. 21:49

monalisa 1
Sokat segítettél. Köszönöm szépen a válaszodat.

monalisa1 # 2014.05.19. 10:18

A halálozással a meghatalmazás okafogyottá vált. / A hagyatéki eljáráson kérjétek a közjegyzőt, hogy a banktól szerezze be a halálozás napján aktuális számlaegyenleget. / A záráskori esetleges különbözetről a testvérednek el kell felétek számolni.

----
  • laikus hozzászóló
otter # 2014.05.18. 16:36

Tisztelt Jogi Hozzáértők!
Elhunyt hozzátartozóm egyik örököse vagyok. Testvéreim közül egy kezelte elhunyt szülőm bankszámláját (teljeskörű meghatalmazottként). Az elhalálozás után két hónap múlva történt meg a bankszámla zárolása.
Kérdésem: a hagyatéki tárgyaláson a bankszámla zárolásakori összeg lesz az öröklhető összeg?
Nagyon szépen köszönöm a válsz(oka)t.

ObudaFan # 2014.05.15. 19:06

Júlia0210

Törvény szerint az ő részét te és a gyermekei egyenlő részben öröklitek.

Kismama09 # 2014.05.15. 16:57

Tisztelt Kovács Úr!
Öntől csak valami hasonló válasza számítottam. Tud valaki más esetleg válaszolni, aki érti az utolsó mondatban lévő kérdést? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.15. 06:41

Ha a számlát a bank euróban vezette, akkor nem is tudom, mi a kérdéses a számodra.

Kismama09 # 2014.05.14. 21:01

Tisztelt Válaszoló(k)!

Édesapám 2013 novemberében hunyt el, minden illetékes felé jeleztem telefonon és írásban. Kisebb nyugdíjösszeg érkezett Németországból is, feléjük két úton is jeleztem az elhalálozást, személyesen telefonon és írásban, valamint a magyar nyugdíjfolyósítón keresztül is. A hagyatéki tárgyalásra 2014 áprilisában került sor, ekkor tudtam lezárni a számláját, a rajta lévő összeget felvettem. A bank nem tudott nyilatkozni az összeg (300e ft körüli euró) eredetéről, mert az meghaladta a 90 napot, így semmi felvilágosítást nem adtak, csak annyit, hogy több, mint 90 napja a számlán van, nyugodtan felvehető. Ezután 3 héttel kaptam egy levelet a német nyugdíjintézettől, hogy az elhalálozásról nem tudtak, az összeg az elhunyt novemberben és decemberben folyósított nyugdíja, ezt követelik vissza. Véleményem szerint tudtak róla, hiszen ha nem tudtak volna, akkor miért állították le a folyósítást januártól, ha pedig leállították, nyilván tudtak róla, 3,5 hónap alatt nem indították el a visszavonását, csak a hagyatéki tárgyalás és a számla megszűnése után, akkor megkérdőjelezhető az indoklásuk, hogy nem volt tudomásuk az elhalálozásról. (Az átküldött halotti anyakönyvi kivonatot igazolni tudom.) Szeretném megkérdezni, megfellebbezhető-e az intézkedés, melyben 3 napon belül köteleznek a teljes összeg visszafizetésére? Jóhiszeműen vettem föl, hiszen mind a hagyatéki tárgyalás megvolt, mind a bank biztosított róla, hogy minden túlfizetés visszavonása megtörtént (a magyar nyugdíjfolyósító részéről is). A számla megszüntetésével, az átutalással költségeim voltak, ezen felül lenne a visszautalás költsége, valamint az eurónkénti 15-2 forintos árfolyamkülönbözet, mely a vételi és eladási árfolyam között van az akkori és a mostani között. Kérheti-e tőlem a német intézet, hogy az ő hibájukból elkövetett túlfizetés és elmaradt visszavonás miatt még nekem legyenek költségeim? Köszönöm a választ, véleményt!

Júlia0210 # 2014.03.20. 18:40

Elhunyt férjemnek előző házasságából van két gyermeke,
akik soha nem tartották vele a kapcsolatot. Nekünk volt egy közös bankszámlánk. Azt szeretném tudni, hogy törvényszerint hogyan öröklődik a bankszámlán levő megtakarítás?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 14:05

Nem tudom.

Luca81 # 2014.03.07. 12:25

Köszönöm szépen. Érdemes ügyvédhez fordulnunk?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.07. 12:18

Ez alapvetően bizonyítási kérdés - nemigen lehet tehát a hálón eldönteni.

Luca81 # 2014.03.07. 12:12

Elhunyt rokonunk bankszámlájához kedvezményezettek vannak megjelölve. A bankban letagadták ezt a papírt, mondván hogy nincs a gépben, és az ő példányuk sincs meg. Nekünk meg van az eredeti, pecsétekkel, aláírásokkal. Ma közölték a bankban, hogy felküldik Pestre a központba, a számlát zárolták, a pénzhez elmondásuk alapján csak a hagyatéki tárgyalás lezárulta után juthatunk. Kérdésem az lenne, hogy jogosan járt-e el a bank, vagy követelhetjük, hogy a pénzt fizessék ki hagyaték előtt? Annak idején ez a papír azért lett írva, hogy halál esetén fel tudjuk venni a pénzt és tudtunkkal erre is szolgál. Akkor miért nem kapjuk meg??? Mit tudunk tenni? Köszönjük szépen válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.14. 06:16

Most akkor amit a másik rovatban tényként előadtál, az csak puszta feltételezés? Amúgy mindenkinek jobb lenne, ha nem szórnád szét a tényállást több különböző rovatba.

Eurika1969 # 2014.02.14. 04:48

Köszönöm.