családi pótlék


monalisa1 # 2010.06.03. 16:28

Te a pénzt visszafizete őneki meg utólag kiutalják. (A nyári szünidőn ideiglenesen máshol lenni és az állandó lakcímről történő elköltözés nem azonos.)

Írd, hogy amíg nem volt biztos (= végleges) az elköltözésük, a cs.pótlék további dolgában bizonytalanságban voltál.

Akkora "bűnt" nem követtél el, vagyis lásd az előző bekezdés.

"Mona"
laikus hozzászóló

pappilon # 2010.06.03. 17:10

Kedves Mona!

Köszönöm a hozzászólást, ezek szerint akkor majd a három hónapnyi összeg visszautalására szólítanak fel, vagy úgy is jó ha én átutalom a feleségemnek?
Vagy inkább most már jobb megvárnom a hivatalos MÁK procedúrát?
Illetve számít-e bármit is hogy én meddig voltam "bizonytalan" az állandó lakcímről való elköltözésük kapcsán?


3p

monalisa1 # 2010.06.03. 17:26

A feleségednek semmiképp ne utatald el a pénzt mert a kapott összeg jogcímét még letagadja...

Ha megoldható menj be a MÁK ügyfélszolgálatára és ott fizesd be az összeget - kapsz róla elismervényt. (Vagy kérj befizetési csekket, akár levélben is.)

Ha esetleg "jogcím nélküli felvétel" okán kamattal terhelnék a visszafizetendő összeget, hívatkozz arra, hogy az asszony "lebegtette" az esetleges hazaköltözést, ergo nem volt jogtalan a pénz átvétele.

Jobb nem jut az eszembe.

ml.

pappilon # 2010.06.03. 17:30

Már kezdtem azt hinni, túlaggódom az ügyet, de közben ezt találtam és most még jobban aggódom (számíthatok-e eljárási bírságra???) :

http://www.allamkincstar.gov.hu/rovat/144?…

Illetve ide is másolom:

Következmények, szankciók

Aki az ellenőrzés során nem működik együtt, így pl. felhívásra nem igazolja a kérelemben feltüntetett adatokat, vagy megjelenési kötelezettségének nem tesz eleget, a támogatás megszüntetése mellett eljárási bírság kiszabására számíthat, amelynek összege 5.000,-Ft-tól 500.000,-Ft-ig terjedhet. Az eljárási bírság ugyanazon támogatást igénybevevővel szemben egy eljárásban többször is kiszabható.

Ha megállapításra kerül, hogy a támogatás igénybevétele jogosulatlan volt, akkor egyrészt a támogatás megszüntetésre kerül, másrészt a támogatást vissza kell fizetni, és eljárási bírság kiszabására is sor kerülhet.

Súlyosabb a jogosulatlan igénybevétel következménye, ha az ellenőrzés során az is megállapításra kerül, hogy a jogosulatlan igénybevétel a kérelmezőnek felróható. Ebben az esetben a - támogatás megszüntetését meghaladóan - a támogatást a jegybanki alapkamat kétszeresével megemelt összegben kell visszafizetni. Ebben az esetben is sor kerülhet eljárási bírság kiszabására.

Aki a jogerősen megállapított visszafizetési kötelezettségének nem tesz eleget, vele szemben a követelés adók módjára kerül behajtásra, amiről az APEH gondoskodik.


3p

monalisa1 # 2010.06.03. 19:17

A jog ismeri a biztatási igéretet, vagyis a feleséged azzal biztatott hogy visszatér., ha valakinek bármit is fel lehet róni az az ő szándékos félrevezetése volt.

Szóval ne parázz már annyira, "koszos" 3 havi pénzről van szó nem éveken keresztül felvett összegről.
Vagyis ha lesz is eljárási bírság az nem félmilliós nagyságrendű lesz.

Ha lesz azt egyedül magadnak köszönheted (...) mert ilyen egyszerű helyzetből nem vagy képes kidumálni magad...

pappilon # 2010.06.04. 14:23

Kedves Mona!
Köszönettel megírtam: „/.../tudomásul vettem, hogy a határozat szerint: 2010.március 01. napjától /.../ nevű gyermekemre tekintettel a családi pótlék folyósítását megszüntetik. A határozat ellen,
akkor és a közléstől számított 10 munkanapon belül nem fellebbeztem és továbbra sem kívánok
fellebbezni. Továbbiakban hangsúlyozom, tekintettel arra, hogy feleségem folyamatos bíztatási
ígéreteivel félrevezetett, mivel folyamatosan „lebegtette“ az esetleges "hazaköltözést", így amíg
nem volt biztos azaz végleges az „elköltözésük”, a családi pótlék további dolgában, sajnos
önhibámon kívül bizonytalanságban voltam. A fent említettekre tekintettel hangsúlyoznám azt
is, hogy nemrég azaz 2010 május 28-án kaptam kézhez a feleségem védőügyvédje által írt,
megegyezésünkre vonatkozó levelet, melyben arról tájékoztatnak, hogy megegyezés esetén
többek között nem követelik a 2009 decembere óta felvett családi pótlékot és hogy a szerződést
követően viszont működjem közre abban, hogy a családi pótlékot a feleségem kapja.
Egyúttal tehát, a majdani szerződést megelőlegezve nyilatkozom, hogy
alulírott /.../ hozzájárulok ahhoz,
hogy a családi pótlékot a továbbiakban feleségem /.../ kapja.

(Remélem így megúszom a komolyabb elmarasztalást...)


3p

monalisa1 # 2010.06.04. 14:32

Valószínűleg megúszod. Ami a megegyezést illeti nagyon gondold meg mít írsz alá - utóbb nem lehet kifarolni.

ml.

Bodzaa # 2010.06.06. 19:39

Tisztelt Fórumozók, szeretnék segítséget kérni, mert nem tudom a jogszabályt.
Párommal egy háztartásban élünk. Neveljük előző házasságomból fiamat és egy közös gyermeket. A nyáron hozzánk költözik párom előző házasságából fia.
Azt hallottuk, hogy a családi pótlék nem három gyerek után kapjuk (16ezer/fő), mivel nem vagyunk összeházasodva. Kérdezném, hogy ez tényleg így van. Elképzelhető, hogy én két gyerek után veszem fel a családipótlékot, ő pedig egy után, külön-külön?

Válaszukat nagyon köszönöm!

MajorDomus # 2010.06.06. 20:52

Majd MonaLisa elmondja.
Szerintem ha egy háztartásban éltek, akkor jár a 3 gyermekes pótlék.
Ha mindhárman arra a cimre vagytok bejelentve, illetve mind az 5-en.

Egyébként mi akadálya van annak hogy összeházasodjatok ?

monalisa1 # 2010.06.07. 13:08

Bodzza

http://www.allamkincstar.gov.hu/rovat/130

Javaslom figyelmesen elolvasni az a) bekezdését, valamint külön is kiemelem onnan a következőt: "Saját háztartásban nevelt, gondozott az a gyermek, aki az a) pontban meghatározott személlyel életvitelszerűen együtt él és annak gondozásából rendszeres jelleggel csak napközbeni időszakra kerül ki."

Vagyis az én olvasatom szerint édesszülő vagy nevelőszülő mindegy - a szülővel együtt élés a lényeg.

Ha ez kevés, küldj e-mailt a MÁK-nak és a kérdést rövid időn belül megválaszolják.

"Mona"
laikus hozzászóló

Boszka # 2010.06.07. 18:48

A nevelőszülő nevelőszülőt jelent, nem a vér szerinti szülő élettársát.

László66 # 2010.06.08. 10:37

Kedves Fórumozók!

Szeretnék pontos választ kapni arra a kérdésre, hogy egy 1990. augusztusában született gyermek után ha tanul meddig jár a családi pótlék?

(A 2010. uagusztus 31. után életbe lévő változások szerint annak a tanévnek a végéig amikor betölti a 20. életévét. A kérdés csak az, hogy hogyan számolják a tanéveket?)

Köszönettel:
Hajni

monalisa1 # 2010.06.08. 11:14

Neked kell tudni hogy az augusztusi születésű gyermek halasztott-e évet vagy sem. Valamint az alábbiakból könnyű a cs.pótlékra jogosultság kiszámítása.

http://www.csaladipotlek.info.hu

monalisa1 # 2010.06.08. 11:15
monalisa1 # 2010.06.08. 11:19
László66 # 2010.06.09. 18:56

Kedves Monalisa!

Ismét a segítségedet kérném, mert sajnos nem nagyon értem a lent felsorolt intervallumokat. (Szerintem itt hibásak a dátumok.) A gyermek 1990. augusztus 22-én született, nem halasztott évet érettségi után egyből szakmát tanul, most fejezi be az első évet.

(2) A közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermek után a családi pótlék

  1. a 20. életévének betöltéséig jár;
  2. 2009. január 1-je és 2003. augusztus 31-e közötti időtartam alatt annak a tanévnek a végéig jár, amely alatt betölti a 21. életévét;
  3. 2009. szeptember 1-je és 2009. augusztus 31-e közötti időtartam alatt annak a tanévnek a végéig jár,amely alatt betölti a 22. életévét;
  4. 2009. szeptember 1-jétől annak a tanévnek a végéig jár, amelynek időtartama alatt betölti a 23. életévét.

Köszönettel: Hajni

monalisa1 # 2010.06.10. 13:07

Szerintem is sajtóhiba és ezért nem értelmezhető. Javaslom az alábbi link ALJÁN található utolsó elötti kérdőlapot kitölteni és beküldeni - érdemi válasz kell hogy érkezzen.

http://www.allamkincstar.gov.hu/rovat/130

De akár egy sima e-mail-ra is bizonyára válaszolnak.

(Amúgy ezen linkben szereplő tájékoztató még a mult évre vonatkozó információk, tehát az ma már nem érvényes.)

ml.

szasza19 # 2010.06.19. 09:53

Sziasztok!
Nem rég költöztem el Tátról, Esztergomi lakos lettem. Jár nekem a családi potlék és hogy azt én részemet a tartozkodási helyemre küldjék azt hol lehet elintézni?
Köszönettel: Szasza19

MajorDomus # 2010.06.19. 13:23

A családi pótlékot folyositó kifizetőhelyen. Esztergomban találsz ilyet.

Cukimama # 2010.06.19. 20:22

Sziasztok!

Kerem segitsegeteket, hogy tartosan beteg gyermekem egyetemre jelentkezett, a betegsege miatt kesöbb, most erettsegizik, majusban volt 20 eves. Meddig jar a csaladi potlek, ha felveszik es tovabb tanul, egyedül nevelem.
Ha nem veszik fel es egy evet dolgozik, utana kaphatunk-e megint csaladi potlekot?
Kerhetem en ujra, vagy csak sajat jogon jar neki, ha jar, mert az összeg nem egyforma, sajat jogon alcsonyabb.
Köszönöm.

MajorDomus # 2010.06.19. 21:20

Amig nappali tagozaton felsőfoku tanulmányokat folytat.

monalisa1 # 2010.06.20. 11:32

2009. szept. 1-től annak a tavévnek a végéig jár, amelynek időtartam alatt betölti a 23. életévét.

http://www.csaladipotlek.info/
(2) bek. d) pont.

Minden beiratkozott félévről -tehát szeptember - február- be kell küldeni a tanintézet ezen igazolását mert automatice nem küldik a pénzt. (A tanulói jogviszony csak azt jelenti hogy x egyetem hallgatója, de önmagában nem igazolja hogy adott szemeszterre be is van iratkozva.)

Aki jól tanul az egyetemen tanulmányi ösztöndíjban részesülhet - a cs.p.-tól függetlenül.

"Mona"
laikus hozzászóló

Cukimama # 2010.06.20. 17:30

Sziasztok!

Köszönöm a gyors valaszt.
Ezt a paragrafust en is elolvastam, de ebben nem volt benne, hogy en is igenyelhetem-e tovabbra is, vagy csak ö, ha ö igenyli kevesebbet kap.
Majus elejen beszeltem egy hölggyel a MAK-tol, aki azt domboritotta ki, hogy a fiam igenyelheti sajat jogon - ezt tudtuk, azt is tudjuk, hogy 3 honapot meghalado munkaviszony eseten le kell mondani a csaladi potlek folyositasat. A kerdes az, hogy ha nem most veszik fel, hanem pl jövöre, akkor ujra kaphatjuk-e es en is igenyelhetem-e. Valamint, ha most veszik fel, akkor tovabbra is igenyelhetem-e en, mivel akkor magasabb összeget kapunk, mivel egyedülallo vagyok. Nem sok a differencia, de szamit.

Köszönöm.
D.

monalisa1 # 2010.06.20. 18:41

Javaslom e-mailban tedd fel ugyanezen kérdéseket a területileg illetékes MÁK ügyfélszolgálatnak., a felvételi eredmények közzététele egy hónap mulva csak, addig érdemben válaszolnak - sőt vélhetően pár napon belül.

Ez a vagy így, ez a vagy úgy - ehhez én mint laikus fórumozó, sajnos nem tudok hozzászólni.

ml.

monalisa1 # 2010.06.20. 18:44