Öröklés, végrendelet,köteles rész


Majordomus # 2023.10.17. 19:44

Az illetéket az örökség után kell fizetni. Az független attól hogy utána mit kezdesz vele...

drbjozsef # 2023.10.18. 06:29

Napsugar05,

Nem használom az itteni emailomat.
Kérdezz itt nyugodtan.

Napsugar05 # 2023.10.18. 07:09

"drbjozsef" Köszönöm szépen, itt nem szeretném.

Napsugar05 # 2023.10.21. 14:46

Drbjozsef, kifizetjük az öröklési illetéket, adót is kell fizetni ha eladtuk a lakást amit örököltünk?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.21. 19:29

Előfordulhat.

Majordomus # 2023.10.21. 20:35

Mivel jövedelmed keletkezik.

Majordomus # 2023.10.21. 20:35

Mivel jövedelmed keletkezik.

Szomorú örökös # 2023.10.22. 14:18

Napsugar05

kifizetjük az öröklési illetéket, adót is kell fizetni ha eladtuk a lakást amit örököltünk?

Az öröklési illeték és az adó két különböző dolog.
Az öröklési illetéket azért fizeted - természetesen csak ha nem egyenesági az öröklés - mert szereztél öröklés útján egy ingatlant.
Az adót pedig akkor fizeted csak, ha drágábban szeretnéd eladni az ingatlant, mint amennyi a hagyatéki végzésben szerepelt.

Majordomus # 2023.10.22. 19:15

Van illeték mert nem egyenesági az öröklés...

merti74 # 2023.10.28. 15:12

Tisztelt Jogászok, Szakértők!

Korábbi hagyatéki ügyembeen már nagyon sok hasznos tanácsot kaptam Önöktől.

  • Most nagyon röviden: Édesanyám 2020. szeptember 4-én ingyenes ajándékozási szerződést kötött testvéremmel egy ági vagyont képező ingatlanra (hagyatékin 8 millió Ft-ra lett érétkelve), hagyatéki leltárban szerepelt.

Megajándékozott Testvérem 2021.02.27-én hunyt el, majd Édesanyám 2021.03. 14-én elhalálozott.

  • Öröklési Bizonyítvány szerint özvegy kérésére a Közjegyző kivette a hagyatékből az ingatlant azzal, hogy hagyaték nincs.

Édesanyám elhunyta miatt az örökilési rendet megállapította a Közjegyző:

  • 2/6 -2/6 arányban az örökhagyó gyermekei, (megajándékozott testvérem elhalálozása miatt ketten maradtunk testvérek)

másrészről: egymás között egyenlő 1/6 - 1/6 arányban az örökhagyó testvérem gyermekei az örökösök.
Nem tudtam belenyugodni a hagyatéki eljárás végzésébe, pedig szerettem volna a peres eljrást elkerülni,, - amit többször irásban is kértem a hagyatékin - ezért is fordultam korábban Önökhöz. Most még is sajnos Polgári eljárás van folyamatban. Jelenleg hiánypótlásra szólított fel a Tisztelt Bíróság, nyilatkozzam, hogy miért a kiskorú örököstől kérem a kötelesrészt, valamint határozzam meg, hogy milyen összegben kérem a kötelesrészt.
Én az Öröklési Bizonyítvány szeint a kiskorú örökös, valamint nagykorú örökös gyermektől kértem a kötelesrészt a keresetlevélben, viszont a tulajdoni lapon már nem a kiskorú szerepel, mivel az özvegy jognyilatkozattal időközben elcserélte az örökölt ingatlant a nevén volt lakásingatlanra a kiskorú örökössel.

Segítséget szeretnék kérni, egyáltalán jogosult vagyok a kötelesrészre? A nagykorú gyermektől és az özvegytől kérhetem a kötelesrészt? az öröklési rend szerint mennyi lehet a kötelesrész összege, valamint a fizetendő illeték?

Válaszukat nagyon szépen megköszönöm, tisztelettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.28. 17:24

Öröklési Bizonyítvány szerint özvegy kérésére a Közjegyző kivette a hagyatékből az ingatlant azzal, hogy hagyaték nincs.

Az ilyenre mondtuk kamaszkoromban, hogy "mást nem álmodtál?".

drbjozsef # 2023.10.28. 18:40

merti74,

Nem egészen értem.

1. Édesanyád ajándékozott testvérednek egy ingatlant.
(hárman vagytok/voltatok testvérek, az elhunyt testvérednek két gyermeke van ha jól értelek)

2. Elhunyt a testvéred. Ekkor az ingatlant megörökölte a házastársa és a két gyermeke. Volt házastársa, ha jól értelek, az "özvegy".

3. Ehunyt édesanyád. Itt örökös vagy te és a testvéred, valamint az elhunyt testvéred helyén két gyereke.

Édesanyád hagyatéki eljárásában nem volt már semmilyen vagyontárgy? Volt hagyatéki leltár? Örököltél bármit?

Az ajándékozás miatt köteles részre jogosult vagy. Ez egy kötelmi igény, kérheted ezt a testvéredtől, de ő elhunyt. Viszont vannak jogutódjai, akiktől követelheted. Mindegy, hogy az ingatlan kinek a nevén van, és milyen jogcímen. Az elhunyt testvéred jogutódai az özvegy és a két gyermeke. Tőlük kell követelni olyan arányban, ahogyan ők az elhunyt testvéred hagyatékából részesültek. Tehát az özvegytől is.

osztap # 2023.10.28. 19:01

merti74,

Annyit tennék drbjozsef válaszához hozzá, hogy a két gyerek és az özvegy felelőssége a testvéred utáni hagyatéki tartozásokért (a Te kötelesrészedért) egyetemleges (Ptk. 7:97. §), bármelyiktől követelheted akár a teljes összeget. De mindhárom csak a testvéred után kapott örökség erejéig felel, 7:96. §. Ez utóbbi itt valószínűleg nem tényleges korlát, mert elég kicsi a kötelesrész.

Ha az anyának nincs hagyatéka, akkor a kötelesrész alapja csak az ingatlan értéke. A kötelesrész mértéke annak 1/3-ának (a Te örökrészed) az 1/3-a (a Ptk. 7:82. § (1) miatt), azaz a 8 mFt 1/9-e, kb. 0,9 mFt, főszabály szerint pénzben. Csak ha rád nézve a pénzbeni kifizetés sérelmes lenne, akkor követelheted a természetben való kiadást. Ptk. 7:86. §

Az illetéktörvény 14. § szerint a kapott kötelesrész után öröklési illetéket kell fizetni. Ha pénzt kapsz, 18%, ha ingatlan tulajdoni hányadát, 9%. Szerintem az egyenes ági örökösök adómentessége itt nem játszik, mert az Itv. 16. § (1) j) szerint az örökrész az illetékmentes. Ez pedig nem örökrész, hanem kötelesrész.

Majordomus # 2023.10.28. 19:51

Na,én is köszönöm a 2 hozzászólást. Sokat tanultam belőle. A családtag hasonló cipőben jár most...

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.29. 07:19

2. Elhunyt a testvéred. Ekkor az ingatlant megörökölte a házastársa és a két gyermeke.
Erről mondta azt, hogy nem tartottak hagyatéki tárgyalást mert nem volt hagyaték. És hogy azért nem volt, mert a közjegyző az özvegy kérésére (!) "kivette" a leltárból az ingatlant.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.29. 07:20

Tőlük kell követelni olyan arányban, ahogyan ők az elhunyt testvéred hagyatékából részesültek.
Azt mondja, nem részesültek. Mert hogy nem volt hagyaték. Stb.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.29. 07:22

a testvéred utáni hagyatéki tartozásokért (a Te kötelesrészedért)
Csak a jegyzőkönyv kedvéért: ez nem lehet az örökhagyó tartozása, hiszen az az örökhagyó már nem is élt akkor, amikor a tartozás keletkezett.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.29. 07:25

mert elég kicsi a kötelesrész.
Ép ezért az az 1/3, amit örökölt, akár ki is elégíthette.

Ez a sok kérdés és válasz mind azt mutatja, hogy ez pont az egyszerű, könnyen átlátható per, amit a laikus merti74 egyedül, jogi képviselő - sőt egyáltalán ügyvédi tanács és segítség - nélkül is lazán sikerre fog vinni.

osztap # 2023.10.29. 07:51

(Lehet, hogy félreértem a tényállást. Nekem az jött át, hogy az anyának nem volt hagyatéka, de a testvérnek igen. Az anya hagyatéki leltárába bekerülhetett az ingatlan, ha az ajándékozás még nem látszott a tulajdoni lapon. Például, mert nem adták be a földhivatalba. Aztán a közjegyző kivette az ingatlant az anya hagyatéki leltárából, mert az özvegy bemutatta az ajándékozási szerződést. De én csak spekulálok, majd a kérdező megmondja.)

Majordomus # 2023.10.29. 21:27

Azért vette ki mert már nem képezte a hagyaték tárgyát az ajándékozás miatt.

Szerintem logikus amit feltételezel.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.30. 07:03

Úgy bele se került volna.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.30. 07:04

Aztán a közjegyző kivette az ingatlant az anya hagyatéki leltárából, mert az özvegy bemutatta az ajándékozási szerződést.
Akkor jogszabályt sértett.

zozo7703 # 2023.10.30. 10:15

Tisztelt Szakértők!

Következő kérdésem lenne, megpróbálom röviden leírni. Adott 2 féltestvér (anya közös). Anya elhunyt 2023-ban, Egyik gyermek anyával közös házat vásárolt 2009-ben. Ház ára 13,5 mill. volt. Gyermek, szerződés szerint is, és igazoltan is (bankszámla) 5 mill fizetett a ház vásárlásakor. Cserébe nem kért tulajdonjogot csak a ház 1/2 haszonélvezetét. Anya 2022-ben neki ajándékozta a ház 1/1 tulajdonjogát, mert csak Ő ápolta, fizette minden kiadását. Másik gyermek temetésre sem jött el, és soha nem látogatta, anyagilag sem szált bele az ápolásba,se temetésbe stb (ház felújítás). Anya 24 h felügyeletet igényelt, otthonba került (5 évet tartózkodott ott), ahol ajándékozott gyermeke hetente 2 látogatta, magas ellátást biztosított (5 év alatt 10 mill felett, persze nyugdíj fedezett valamennyit). Az a gyermek aki soha nem látogatta beperli a másikat, hogy anya az ajándékozási szerződés megkötésénél (ügyvéd előtt történt) nem volt beszámítható. (főnővér igazolta a beszámíthatóságot, nem szedett fájdalomcsillapítókat, nyugtatót stb.). Tudom az eddig leírtak nem relevánsak perben. Hogyan kell számolni akár köteles résznél, akár pervesztesség esetén, akár nyertesség esetén? 34 mill ingatlan esetén 1/2 haszonélvezeti jog 6,8 mill Ft (illetéktörvény szerint,46 éves a haszonélvező). Mondhatja azt az ajándékozott hogy a haszonélvezeti jog nem 6,8 mill ért, mert a ház vásárlásakor (ami 13,5 ill volt, annak a cc.40%-át fizette, így a 34 millióra vetítve 13,6 mill ér a haszonélvezeti jog? Jogban jártassak rögtön látják, hogy pernyertesség folyamén is jelentősége van a számításnak. 34,5/2/3(/3 a köteles rész)-haszonélvezeti jog. Köszönöm előre is

zozo7703 # 2023.10.30. 10:23

Bocsánat egy lényeges infó: 2023.05. hóban , anya halála előtt ház értékesítésre került, innen a 34 érték. Pervesztesség esetén sincs eredeti helyreállítás, jó hiszemű (idegen) vevők voltak.Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.30. 11:14

Tudom az eddig leírtak nem relevánsak perben.
Rosszul tudod.

Mondhatja azt az ajándékozott hogy
Mondhatja - de nem fog helyt.