Öröklés, végrendelet,köteles rész


osztap # 2023.09.28. 17:53

Bimbus,

Szerintem tévedsz. Leegyszerűsítve: a válóperben - ha nincs megegyezés a házastársak között - pont az életközösség végleges megszűnését kell bizonyítani ahhoz, hogy a bíróság a házasságot felbontsa. Tehát a per megindítása nem bizonyítja az életközösség megszűntét. (Hasonlóan: ha pl. ellened valaki pert indít, hogy fizess meg x forintot, a per megindítása nem bizonyítja, hogy x forinttal tényleg tartozol. Jól is néznénk ki.)

Ptk. 4:21. § [A házasság felbontása]
(1) A bíróság a házasságot bármelyik házastárs kérelmére felbontja, ha az teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott. A házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlása állapítható meg különösen abban az esetben, ha a házastársak között az életközösség megszűnt, és annak helyreállítására – az életközösség megszűnéséhez vezető folyamat, illetve a különélés időtartama alapján – nincs kilátás.

Majordomus # 2023.09.28. 19:13

Szerintem a közjegyző előtti nyilatkozat hasznos tanács. Érdemes megfogadni.

Bimbus # 2023.09.28. 19:35

osztap

Köszönöm szépen, megértettem.
Gondolom, a köteles részre is az vonatkozik, mint a haszonélvezetre. A válás megszünteti a férj jogát a köteles részre. Ha a válás előtt bekövetkezne a halál, akkor a közjegyzői nyilatkozatban a férj méltatlanná válásáról való indoklással zárható ki a köteles részből.

osztap # 2023.09.28. 20:03

Bimbus,

A válás megszünteti a férj jogát a köteles részre.
Igen.

Ha a válás előtt bekövetkezne a halál, akkor a közjegyzői nyilatkozatban a férj méltatlanná válásáról való indoklással zárható ki a köteles részből.
Nem. A kötelesrész csak akkor nem jár a férjnek, ha a felesége végrendeletet tesz, és abban kitagadja. Ez elég súlyos dolog miatt lehet csak, a tankönyvi példa az, hogy az életére tör. A teljes lista a Ptk. 7:78. §-ban van, azzal, hogy az érdemtelenség definíciója a 7:6. §-ban.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Érdemes hozzáolvasni a házastársi kötelezettséghez:
https://jogaszvilag.hu/…gbol-6-resz/?…

Ha úgy dönt, hogy végrendelkezik, érdemes közjegyző, de legalább ügyvéd előtt tenni, nem házilag barkácsolni. Sok gondot megelőz.

osztap # 2023.09.28. 20:17

Bimbus,

Egyébként ez az egész kötelesrész csak akkor érdekes, ha (i) a házasság még fennáll a feleség halálakor, ÉS (ii) az örökös sikertelenül hivatkozott az életközösség megszűntére, ÉS (iii) van végrendelet, amiben a feleség a férjet kizárja az öröklésből (nem kitagadja - a kizáráshoz nem kell indok, de akkor a férj csak a kötelesrészre jogosult)
Miért:
(i)-et előbb írtam.
(ii) ha sikeresen hivatkozott, akkor a férj az öröklésből kiesik, azaz úgy kell tekinteni, mintha nem is lenne. Ekkor a férj a Ptk. 7:75. § szerint nem jogosult kötelesrészre, mert nem törvényes örökös
(iii) ha nincs végrendelet, és a házasság fennáll, és az örökös sikertelenül hivatkozott az életközösség megszűntére, akkor a férj törvényes örökös, azaz várhatóan többet kap, mint a kötelesrész (hacsak pl. nem ajándékozott el a feleség komolyabb összegeket az elmúlt 10 évben)

Bimbus # 2023.09.29. 06:38

osztap!

Hálásan köszönöm a segítséget. Az utat kijelölted, amin haladnunk kell. Köszönöm.

Majordomus # 2023.09.29. 19:22

A férj álláspontját ismered?

Gondolod hogy szívózni fog?

Bimbus # 2023.09.30. 12:27

Majordomus

Igen, ismerem a férj álláspontját. Azt kéri, hogy a feleség mondjon le a lakás tulajdonrészéről a javára.

Bimbus # 2023.09.30. 12:31

Majordomus

Szívózni fog. Már most is azt teszi. Pl. Nem mehetnek be a gyerekek a ingatlanba. Az unokája kerékpárját sem lehet elhozni, stb.

Majordomus # 2023.09.30. 21:44

Akkor gyorsan le kell nyomni a válást.

jucus1974 # 2023.10.06. 21:16

Rég jartam erre. Majordomus ! Nekem írta anno ,hogy kellene ügyvéd. Van csak nem a hagyaték a szakterülete. Egyébként a földügy ,még mindig. Most a törvényszék is helyben hagyta ,h az unokahúg örökölje. Pff. Felesleges a végrendelet.. .. Mar a masodikkal talalkozom ,ahol nem az van amir az örökhagyó akart...

Majordomus # 2023.10.07. 19:07

A biróság itélete a mérvadó....
Ha nem is mindig érezzük igazságosnak...

Napsugar05 # 2023.10.14. 18:25

Üdvözlök mindenkit! A kérdésem az volna hogy anyukánk testvére elhunytakor ki örököl törvény szerint, ha már csak én és a nővérem élünk? Ez oldalági öröklésnek számít?

drbjozsef # 2023.10.14. 19:10

Napsugar05,

Anyukád testvérének halálakor a leszármzói örökölnek, vagy a házastársa.
Ha egyik sincs, akkor az elhunyt szülei örökölnének.
Ha ők sem élnek, akkor az ő helyükön az ő leszármazóik örökölnek.
Ha másik testvére nem volt, akkor anyukád örökölne, ha ő sem él, akkor ti.
Ezt csak azért írom így, mert nem részletezted jobban, de ha nincs se élő nagynénétek/nagybátyátok, sem unokatestvéreitek, akkor te örökölsz és a nővéred fele-fele arányban.

Tekintve, hogy ez nem egyenesági öröklés, ezért illetéket kell majd fizetnetek. Főszabály szerint lakóingatlanra 9%, egyéb ingatlanra és ingóságok után 18% (gépjármű, termőföld lehet eltérő).

Napsugar05 # 2023.10.14. 20:10

Drbjózsef! Senki nem él már sajnos csak mi ketten a nővéremmel. Köszönöm szépen a gyors választ!

Majordomus # 2023.10.14. 22:13

Azért kicsit sok a 9 %! Mondjuk egy családi háznál.

Napsugar05 # 2023.10.15. 13:16

Szeretném kérni hogy valaki magyarázza el hogy ez mit jelent , köszönöm szépen előre is! „ Nem tárgya az öröklési illetéknek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett olyan vagyoni értékű
jogra, amely a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra (öröklésre) tekintet
nélkül marad fenn.

drbjozsef # 2023.10.15. 14:13

Azért kicsit sok a 9 %! Mondjuk egy családi háznál.

Nézőpont kérdése.
Szerintem meg a 91% amit kap az elég sok.

drbjozsef # 2023.10.15. 14:17

Napsugar05,

Például ha egy használati jog vagy haszonélvezeti jog van bejegyezve az ingatlanra, akkor az a tulajdonos elhunyta után is fennmarad (egészen a használó/haszonélvező haláláig, már ha olyan jog, de ez jellemzően az szokott lenni), ezért ez nem is esik az öröklés, így az illeték alá sem.

Ez egyébként az örökösnek rossz abból a szempontból, hogy nem használhatja az ingatlant, de jó abból a szempontból, hogy a haszonélvezet törvény szerint számolandó értéke csökkenti az öröklési illeték alapját, és kevesebb illetéket kell fizetnie (hiszen nem egy tehermentes ingatlant örökölt, hanem egy olyat, amelyiken teher van)

Napsugar05 # 2023.10.15. 15:32

"drbjozsef" Köszönöm szépen akkor ez minket nem érint. Viszont utána számoltam az illetéknek, lehet kérni részletfizetést ha az egy összegben nem menne? Jól tudom hogy ezt a navtól kell majd kérni?

Majordomus # 2023.10.15. 20:12

Aki kiszabja az illetéket! Nav.

A 91 % tényleg elég sok,de ha 9 millót be kell fizetned a 100 milliós örökség után az elég kemény tétel.
Lásd a kérdező is részletet kér.

drbjozsef # 2023.10.15. 21:35

Napsugar05,

Ha nem kis összeg, akkor a kiszabás után kérhetsz 12 havi részletfizetést, amit általában indok nélkül megadnak.
Más kedvezményre ilyenkor nincs esélyed.

Majordomus # 2023.10.16. 19:29

Ezek szerint nem értékesíted az örökséget...

Napsugar05 # 2023.10.17. 15:43

"drbjozsef" Köszönöm ez megnyugtató. Tudnék magán levélben kérdezni Öntöl?

Napsugar05 # 2023.10.17. 15:46

Ezek szerint nem értékesíted az örökséget..Majordomus . az befolyásolja az illeték fizetést hogy eladjuk vagy nem?