Válás - lakáshitel - közös lakáshasználat?


Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.02. 12:17

Bátor ember, aki ekkora hozzáértéssel jogi képviselő nélkül száll perbe. Sok szerencsét!

lölö # 2020.02.01. 18:55

Sziasztok!

Egy 1 éve lakatlan, üres, korábban nem is lakásként használt társasházi lakásba költöztek be a házastársak. A már kezdődő viták miatt mindkét házastárs külön költözött. Majd 4-5 napos együttalvás és további 3-4 nap dokumentált karbantartás (fűtés-, boylerszerelés, bútorvásárlás, stb.) után élesedett a vita a házastársak között, és az egyik házastárs konfliktust kreált: rendőrségi intézkedés következett, (ami megállapította, hogy semmi nem történt), majd ezek után csak a konfliktust provokáló házastárs maradt a lakásban, majd nemsokára üressé vált a lakás.

Bontóperben utolsó közös lakás-e ez az elején közösen lakni szándékolt, de közösen végül nem teljesen lakott lakás? A lakáshasználati jog ellenértéket követelő, konfliktuskreáló felperes a perben - érdekes módon - csak arra hivatkozik, hogy ő lakott a lakásban egyedül. A bíróság lefolytatja a bizonyítást arra nézve, hogy ténylegesen ez-e az utolsó közös lakás vagy sem? Az alperes viszontkeresetben kérte a lakás kizárólagos használatára való feljogosítást, és ennek lett az a következménye, hogy a felperes ezt nem ellenezte, csak kéri a lakáshasználati jog ellenértékét - úgy, hogy mindeközben a felperes tényállításai tagadják az együttlakást a lakásban.

ObudaFan # 2019.09.21. 15:45

Vica123

Lakáshasználati jog ellenértékét, ami a rá eső használati jog értéke, valamint esetlegesen többlethasználati díjat később. De a végső megoldás a közös tulajdon megszüntetése, aminek legjobb módja lehet, ha megváltod az ő részét, ami a közös kiskorú gyerek bentlakása miatt lakott / részben lakott forgalmi értéken történhet.
Persze, akkor, ha a szülői felügyelet tényleg nála marad - és a lakáshasználati jogra is ekkor van igazán esélyed.

(A közös tulajdon megszüntetéséről bővebben: https://biroigyakorlat.blog.hu/…dit/14298885 )

Vica123 # 2019.09.20. 11:46

Férjemmel 10 éve vettünk lakást 12 MFt-ért hitelre, amit még jó pár évig fizetnünk kell. DE megcsalt és néhány hónappal ezelőtt elköltözött albérletbe, majd megegyeztünk, hogy újra együtt megpróbáljuk, már csak gyermekünk miatt is.
Sajnos úgy tűnik nem működik a dolog, a lakásból viszont elköltözni nem akar egyelőre.
Érdeklődnék, ha válásra kerül a sor, kisfiammal - a megszokott környezet miatt is - szeretnék maradni a lakásban.
Mit kell fizetni a férjemnek, ha ő hagyja el a lakást és én szeretnék gyermekkel kizárólagos lakáshasználatot?
Válaszát köszönöm.

jani2017b # 2019.09.09. 07:21

Milyen adatokat kell megadnom, hogy érthető legyen?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.09. 07:16

A bontókeresettel a vagyonjogi keresetet összevonni nem lehet, a vagyonjogi vitát csak külön perben lehet rendezni. Tehát a "válóperben" felkért ügyvédnek sem kell ezt megértenie. (Hidd el nekem, a kolléganő sem értette. A válaszából láttam, hogy nem. S mivel egy meg nem értett kérdésen alapult, jobb ha nem támaszkodsz nagyon arra a válaszra.)

jani2017b # 2019.09.09. 07:12

A válóperben majd felkért ügyvéd kénytelen lesz megérteni. Immaculata példájában annyi a különbség, hogy nem szerkezetkész, hanem kész ház.Az egész ház felét számolta 52 millió, a másik fele is 50-60, az ugyanúgy épült, csak elmúlt időben a feleség testvére lakott és az anya

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.09. 06:13

Örülök, mert úgy látom, hogy te tényleg érted. (Immaculata nem értette, csak azt hitte. Én még csak nem is hiszem, hogy értem.)

jani2017b # 2019.09.08. 20:05

Látom valóban félreérthető volt. A ház már készen van a fele lett eladva 52 millióért a másik felét vagy megtartják vagy eladják ugyanennyiért vagy 60 millióért. Házasság állt fönt nem élettársi 12 év.

jani2017b # 2019.09.08. 19:41

Nem tudom melyik rész fontos, de jó lenne valamilyen iránymutatás. Ikerház egyik felében laktak, 3 gyerek van, a feleség oldalán még hárman akarnak örökölni, az eredeti ház amit lebontottak a feleségé volt, az újat a férj építette az anyagot a feleség szerezte be

Immaculata # 2019.09.08. 17:41

Nincs hitel, nincs tulajdonrész, gondolom.
52 m - 4 m - 15 m = 33 m
Ebből az ingatlan értéke kb. - 10 mFt
23 mFt-os ház szerkezetkész állapota 40%, azaz 9,2 mFt
ennek fele anyagköltség, így megillet: 4,6 mFt.

jani2017b # 2019.09.08. 16:22

A most eladott házrészben laktak az elmúlt 9 évben.

jani2017b # 2019.09.08. 16:03

Érdekelne, hogy mi várható a következő esetben (körülbelül) 12 éves házasság, Anyuka és 3 lány a másik oldalon a férfi, a tulajdonlapra a férfi nem lett bevezetve. 3 gyermek született 5-7-9 évesek. Adott volt egy vályogház, amit lebontottak, és egy új házat építettek a szerkezetkész állapotig a férfi szóleinél laktak. Felvettek 15 millió bankkölcsönt ! Két szimmetrikus házrészből most , amikor elhatározták , hogy vállnak eladták az egyik oldalt 52 millióért (vállalták a gázbevezetést és más munkálatokat 2-4 millió értékben) a megmaradt rész alsó szintjáre beköltözött az anyuka és az egyik lány , felső szintre a feleség és a 3 gyermek. A férfi visszaköltözött a szüleihez és ott lakik még a 3. lány is mivel a család egyik tagjának felesége. Az építkezés úgy folyt hogy az anyagköltséget a feleség oldaláról a 3 lány és anyuka teremtette elő főleg, a teljes házilagos kivitelezést viszont főleg a férj és családja végezte. Milyen arányú anyagi elosztások lehetnek, mi tekinthető jogosnak???

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.30. 09:39

teljesen meg kellett volna szüntetnie a bíróságnak?
Tulajdonképpen igen, mert ez olyan kereseti kérelem, amely a bontókeresettel nem kapcsolható össze, azzal egy eljárásban nem bírálható el. Se pro, se kontra. (Mondjuk, ha elutasítja, az neked jó, akkor is, ha egyébként téves. Ha pedig helyt adni neki, akkor legfeljebb megfellebbezed.)

("Távirányítást" nemigen vállalok, pervezetéshez konkrét tanácsokat nem szívesen adok. Jobb szeretem magam csinálni.)

sissy074 # 2019.08.30. 08:17

Az ingatlanról a rajzot arra az ingatlanra kérte beadni a bíróság,amit én most használok,ami nem az utolsó közös lakásunk.Ezért is nem értem,hogy hogy lehet,hogy nekem nem lehet arra kérnem,alperesnek meg igen...

sissy074 # 2019.08.30. 07:03

Kedves Kovács_Béla_Sándor!
Köszönöm szépen a segítségét.Akkor ha jól értem a tárgyaláson a lakáshasználati jog rendezése iránti kérelmet ezen ingatlanra teljesen meg kellett volna szüntetnie a bíróságnak?Mert azt csak részben szüntette meg a pp 242§ (1) alapján,mert alperes jogi képviselője ehhez járult hozzá.Alperes osztott lakáshasználati felvetésére pedig felhívta alperest,hogy 8 napon belül az ingatlanról készült rajzot csatolja be.Én milyen jogszabályra tudnék hivatkozni akkor ebben az esetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 18:33

A bontóperben nem döntenek arról az ingatlanról, amely nem az utolsó közös lakóhelyül szolgáló volt. A férjed is csak az utóbbira nézve kérhet osztott használatot - neked azzal szemben az ő kizárólagos használatát kellene kérned.

Nem kellene egy ügyvédet megbíznod?

sissy074 # 2019.08.29. 17:27

Köszönöm a választ!Még azt megkérdezhetném,hogy ha nem ez a lakás volt az utolsó lakhelyünk,ezért nem lehet kizárólagos lakáshasználatot kérnem a perben.Akkor osztott lakáshasználatot,hogy kérhet a férjem ebben a perben?Arra nem vonatkozik semmi jogszabály?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.29. 16:51

Ha nem kéred, nem kapod meg.

sissy074 # 2019.08.29. 16:33

Kedves Fórumozók!
Tavaly áprilisban elköltöztem a közös lakásunkból gyermekeimmel a férjemtől,a másik szintén közös ingatlanunkba.Váláskor kértem a kizárólagos lakáshasználatot,az első tárgyaláson megtudtam nem kaphatom meg,csak külön perben,lévén nem ez volt az utolsó közös lakásunk.Azon a tárgyaláson férjem közölte amiben most lakom arra szeretne osztott lakáshasználatot,mivel az ingatlan 3 szintes ez lehetséges is lenne,de mivel férjem kötözködik,és agresszív ezért is hagytam el,én nem szeretném a megosztást.Mennyi esélye van,annak,hogy megosszák az ingatlant?Vagy mit tudok tenni,hogy ez ne történjen meg,és a gyerekek ne újra állandó vita és veszekedés közepette éljenek?Érdemes külön perben kérnem a kizárólagos lakáshasználatot?Köszönöm előre is a segítséget.

ObudaFan # 2016.07.11. 15:45

Arra az esetre, ha az egyik fél a visszatérés szándéka nélkül elköltözött, szerintem a bent maradót nem lehet ettől eltiltani.

Sadorika # 2016.07.10. 14:15

Tisztelt Jogi fórum!
Nem.tudom rendesen meghatározni, hogy ez a kérdés ide tartozik e de remélem tudnak segíteni.
A szüleim váló félben vannak. Édesanyám tavaly decemberben elkoltozott a családi házból. Megegyeztek, hogy nem adják el, hanem édesapám majd kifizeti a ráeso részt, amiről egyébként au első tárgyaláson volt is szó.
Édesapám közben megismerkedett egy hölggyel,ami édesanyámnak nem tetszik és állandó vita van azon, hogy ide édesapám barátnője nem.teheti be a lábát.
Szóval a kérdésem az lenne:van -e ilyen jogszabály ami arról renelkezik, hogy ilyen esetben az egyik fél aki a házban már nem él megtilthatja e , hogy a másik fél kit vihet a házba?
Köszönöm a választ!

Férfi # 2016.07.07. 08:37

Igen az esélyes, ha eljövök és a feleségem bent marad az ingatlanban akkor nehezen lehet majd rávenni az eladásra, de én így élni már nem tudok...inkább megyek a híd alá

ObudaFan # 2016.07.06. 12:44

Nyilván nem változnak a tulajdoni viszonyok, viszont az eladás iránti érdekeltség az jelentősen változhat.

wers # 2016.07.06. 06:53

A költözéssel csökkenhet a tulajdoni része? Így érted Dr.Attika? Remélem nem így van.