Öröklés


lewho # 2012.02.24. 08:39

Szia kode!

Az anyukád fog örökölni a nagymama féltestvére után.

A másik ág azért nem lesz örökös, mert leszármazók és házastárs hiányában a (déd)szülők örökölnek, ha ők is kiesnek, akkor a (déd)szülők egyenesági leszármazottai (édesanyád a nagymamád helyén).

A másik ág nem a dédik egyenesági leszármazottai, hanem a dédi testvérének leszármazottai.

Ha jól értettem a családfát:)

kode # 2012.02.24. 08:10

Sziasztok!
A következő helyzet tisztázásában szeretnék segítséget kérni tőletek!
Az nagymamámnak (édesanyám édesanyja-ő már nem él) van egy féltestvére (apáról),akinek nem született gyermeke,a férje már nem él. Már nagyon idős,de nem készített végrendeletet, annak ellenére,hogy édesanyám törődik vele,bár napi ellátásra nem szorul. Most,hogy jelentkeznek az idős kori betegségek,elkezdtek megjelenni olyan "rokonok" is,akik eddig ajtót sem nyitottak rá. Ők úgy rokonai,hogy az édesanyja testvérének a gyerekei.
Azt szeretném megkérdezni,hogy ilyen esetben,hogy történik az öröklés,ha nincs végrendelet?
Édesanyám milyen fokú örökös lehet? Ha több fokon vannak örökösök,akkor osztódi az örökség?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Detti

takacskriszta # 2012.02.23. 18:32

Köszönöm, így értem.

ObudaFan # 2012.02.23. 12:54

szyl

Lehet jogalapja. Ha ez nem volt különvagyona a nagymamának, akkor az igény jogos, mert a tulajdoni igények nem évülnek el. De ha különvagyona volt (pl. az ingatlant a második házassága előtt szerezte, ami azért gyanús, ha a nagypapa lakott ott) akkor persze alaptalan az igény. És részben alapos, ha részben korábban szerzett ingatlanról van szó, amit azonban a második házasság alatt bővítettek, átépítettek, stb.

S8ABT # 2012.02.23. 10:50

Keresek Svájci örökléssel kapcsolatban jogi tanácsadót!
Köszönöm

szyl # 2012.02.22. 21:28

Tisztelt Jogi Fórum! Egy hagyatéki ügyben kérném segítségüket! Nagymamám sajnos pár napja elhunyt. Maradt utána egy családi ház. Van egy fia, az édesapám és egy lánya, a keresztanyám, ők a legközelebbi hozzátartozói. A keresztanyám a nagymamám második házasságából származik, a apukám az elsőből. A nagymamám és a második férje még 1957-ben elváltak, de a válásnál úgy egyeztek meg, hogy nem adják el a házat (amelynek tulajdoni lap szerint a nagymamám a tulajdonosa 1/1 arányban), hanem a nagypapám lakhat ott. Most, a nagymamám halála után keresztanyám állásfoglalása az, hogy mivel annak idején az ő édesapja nem kapta meg a részét a házból, ő ennek címén most többet szeretne örökölni belőle, mint az édesapám. Kérem, segítsenek ennek megértésében, van-e jogalapja ennek a követelésnek? Nyerhet-e pert ezzel a keresztanyám? Köszönettel: Szyl

ObudaFan # 2012.02.22. 20:42

Ha jól értettem, nem dobhatja ki a húgom a másik húgom élettársát.?

Ebben majd anyukád dönt.

És igen, én nyilatkozhatok hogy a fiam legyen az örökös helyettem?

Igen. Visszautasíthatod az öröklést, és akkor ez történik (ha több gyereked nincs).

Ennem az esetben is csak a közjegyzői illeték van?

Igen.

Három testvér van, csak mi hárman öröklünk vagy anyukám is?

Örökölni csak ti. Legalábbis állagot. Anyukátoknak esetleg házastársi közös vagyon címén lehet még igénye, illetve haszonélvezetet örököl.

Dika68 # 2012.02.22. 19:34

Sziasztok!
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy a napokban kaptam egy levelet a közjegyzőtől, miszerint örökös jelentkezett a már lezárt hagyatékra.
Apám 2004-ben meghalt, és még abban az évben megtörtént a hagyatéki eljárás, mely szerint egyedüli rökösként örököltem.
Erre tegnap érkezett egy levél melyben az állt, hogy valaki apám gyerekeként jelentkezett.
Nos, igaz, hogy a szüleim elváltak, és bár mindketten újraházasodtak, nekem nem volt tudomásom arról, hogy apámnak lett volna másik gyereke. Haláláig tartottuk a kapcsolatot, és ő sem illetve apai rokonaim sem mondtak soha ilyesmit.
Most értetlenül állok, mi van ilyenkor? Igényt tarthat arra az örökségre, ami már meg sincs. Persze azért elárul sok mindent a dologról, ha a halála után 8 évvel jelentkezett, akkor csak most jutott tudomására? Így nem csoda ha senki sem tud róla.
Hozzáteszem nem jelentős örökségről volt szó, ha jól emlékszem kb. 200 ezer Ft-nyi volt, ennek ellenére nem szívesen fizetnék valakinek, aki a derült égből pottyant ide. Egyáltalán kell-e fizetnem valamit?
Előre is köszönöm ha valaki tud valami információval szolgálni.

takacskriszta # 2012.02.22. 15:46

Tisztelt Fórum!
Köszönöm a gyors választ, pontosítani szeretnék, mire igen és mire volt nem a válasz.....
Ha jól értettem, nem dobhatja ki a húgom a másik húgom élettársát.?
És igen, én nyilatkozhatok hogy a fiam legyen az örökös helyettem?
Mire vonatkozott a "lényegében igen" ? A közjegyzőnél kell nyilatkoznom hogy a fiam kapja a ház rá eső részét? Ennem az esetben is csak a közjegyzői illeték van?
Három testvér van, csak mi hárman öröklünk vagy anyukám is?
Köszönöm.

S8ABT # 2012.02.22. 15:35

Üdvözlet!
Külföldi örökléssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.(Svájc)
Van-e a témához értő szakember önök közt??

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.22. 12:54

Nem; lényegében igen; igen; plusz költsége nincs.

takacskriszta # 2012.02.22. 11:28

Tisztelt Fórum!
Édesapám sajnos meghalt a közelmúltban. Családi házuk (anyukámmal közösen volt a nevükön) marad utána. Az egyik húgom élettársával és kisfiával ott lakik a házban. Most a nagyobb húgom ki akarja dobni a kishúgom élettársát, mivel az nagyon csúnyán bánt apukámmal. Megteheti e ha meg lesz a hagyatéki tárgyalás? (anyukám nem akarja hogy elmenjenek).
Másik én nyilatkozhatok e úgy hogy fiam legyen helyettem az örökös a fél házból rám eső részben? Ennek így van öröklési költsége?
Várom segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.21. 13:06

Egyenesági örökös öröklése mentes az illeték alól.

adri60 # 2012.02.21. 12:45

Tisztel Ügyvéd urak!
Anyám a közelmúltban elhalálozott. Számláján bankbetétben/folyószámlán és értékpapírban is volt megtakarítása. Mekkora ezekre az örökösödési illeték és mikori dátummal (az elhalálozás időpontja, halotti anyakönyvi kivonat kiállítása, hónap vége?) állapítják meg az összeg nagyságát, a számla ugyanis továbbra is mozgásban van, mind kifizetések, utalások történnek róla, mind beérkező összegek is szerepelnek?
Közben lakása felújítása elkezdődött, amit én és testvérem fizetünk, de lehet, hogy mire az értékbecslő felméri azt, addigra már teljesen kész lesz, habár mi a feújítatlant örököltük. Fényképekkel tudjuk bizonyítani a korábbi állapotot.Mi alapján dönt az értékbecslő?
Köszönöm válaszukat előre is.
Üdv,
Adrienn

ObudaFan # 2012.02.20. 20:52

A kiskorú ingatlanhányadát sem lehetetlen értékesíteni, csak a gyámhatóságot meg kell győzni arról, hogy ez a kiskorú érdekét szolgálja. Egyébként meg a közös tulajdont perben is meg lehet szüntetni.

bajos # 2012.02.20. 12:45

Tisztelt Fórum!

Ennek értelmében tehát mindenképpen behajtásra kerül a lakás elárverezése után/mellett is a teljes összeg?

Csak a kifizetés marad - figyelembe véve, hogy az adós egyéb tulajdonára is érvényes ebben az aesetben a végrehajtói jog gyakorlása?

Ha a lakás tehermentesítését választjuk, milyen lehetőség adósik a lakástól való megszabadulásra?
Eladás a kiskorú társtulajdonosok miatt nem lehetséges, ha jól tudom...

ObudaFan # 2012.02.20. 11:51

Az örökhagyó halála után felmerült kamattartozás már nem hagyatéki teher, mert azzal nem az örökhagyó tartozott. Ebből adódóan azért az örökös a teljes vagyonával felel.

bajos # 2012.02.20. 11:46

Tisztelt Fórum!

Kérném írják meg nekem, hogy milyen jogi háttérrel lehet az örökösökön egy örökölt (2006 decemberében) ingatlanon lévő nem fizetett jelzáloghitel kamatait behajtani?

2008. áprilisában hozott bírói végzés szerint az örökösök csak a hagyaték tárgyainak értékéig felelősek, ehhez képest a kamatok behajtása saját vagyonon hogy értelmezehtő törvény szerint?

Kérem konkrét választ írjanak, mert ahány ügyvédet kérdeztünk meg, annyi féle választ kaptunk.
Kezdve azzal, hogy nem hajthatják be, addig menően, hogy teljes felelősséggel tartoznak az örökösök egyetemlegesen, tehát azon hajtják végre a tartozást, akin tudják.

A választ előre is köszönöm.

Még mindig "bajos"

Sherlock # 2012.02.19. 17:24

Ha ügyvédi letétben van, akkor célszerű.

Kiscsillag90 # 2012.02.19. 17:16

Jó estét,

Halál esetén, ha végrendelet van, a családtagoknak jelezni kell az ügyvéd felé a halál megtörténtét?

Köszönettel:

ObudaFan # 2012.02.15. 06:51

Az örökös legfeljebb az örökrésze értékéig felel a hagyatéki tartozásokért és vissza is lehet utasítani az öröklést. Hogy a ház az övé-e, az alighanem a hagyatéki tárgyaláson ki fog derülni. De ha tudsz helyrajzi számot, vagy legalább utcát, házszámot, akkor a földhivatalban előbb is utána tudsz nézni.

csipita # 2012.02.15. 06:43

Én is segítséget szeretnék kérni!
Kaptam egy levelet a közjegyzőtől, hogy meg kell jelennem a nagybátyám (néhány hónapja halt meg) hagyatéki tárgyalásán. Az érdekelne, hogy adósságot tudom, hogy lehet örökölni, de ugye arról le lehet mondani? A másik dolog az, hogy ő hát, hogy is fogalmazzak, ingyenmunkás volt bizonyos családnál. Gondolom értik, mire célzok. Szóval pár éve azt hangoztatta, hogy neki van egy háza, mert hitelre vette a "munkáltatója". Szóval szerintem az a helyzet, hogy a nevére vettek fel hitelt. De ilyenkor a ház lehet a "munkáltató" nevén, vagy csak azén, aki a hitelt fizeti, tehát az adós. Mert az a fura, hogy neki még jövedelme sem volt, sosem dolgozott világ életében munkahelyen, mégis kapott hitelt. Akkor melyik verzió lehetséges? Az, hogy a ház az ő nevükön van, és az örökségem egy hatalmas hiteltartozás, mert gondolom nem nagyon fizették, vagy esetleg úgy van, hogy ha meghal az adós, a bank elengedi a hiteltartozást, hiszen volt a hitelekhez életbiztosítás, és akkor miénk a ház?
Köszönöm előre is segítségüket.

ObudaFan # 2012.02.14. 06:53

Tévedés, megtévesztés alapján, ha igazolható.

szojka # 2012.02.13. 21:34

Tisztelt Joghoz értők! Tanácsot szeretnék kérni a következő ügyben.Feleségem "Köteles Részt"örökölt örökségéből,mivel végrendelet alapján, más örökölt.A végrendeleti örökös közölte feleségemmel,hogy 700.000Ft-ot ad neki,egy fillérrel sem többet.Az örökös magával hozta az.. előre..Tanuk által aláírt papírt,amiben az szerepelt,hogy feleségem átveszi a pénzt és továbbiakban lemond, minden további követelésről.A feleségem aláírta ezt a papírt,tanuk jelenléte nélkül.Kb.2 év múlva jutott tudomásunkra,hogy a köteles-rész kb.3.5 millió Ft.lett volna.Feleségem 100%-os rokkant és szerintem nem tudta felfogni,hogy mit ír alá...én több km-re dolgoztam ekkor.
Kérdésünk az lenne:-meglehetne-e támadni bíróságon ezt a dokumentumot, ÉRTÉKARÁNYTALANSÁG,TANUK előre aláírták a papírt,vagy feleségem rossz egészségi állapotának kihasználása alapján? Tanácsaikat előre is köszönjük!

ObudaFan # 2012.02.13. 20:33

Erre pedig választ kaptál.