Öröklés


monalisa1 # 2011.02.23. 09:51

Figyelj már! Az eredeti kérdésedre ObudaFan és KBS választ adott, mindketten jogászok.

Én azzal egészítem ki, hogy a szóban tett végrendeletet a negyedik nap írásban meg kell ismételni különben hiába voltak tanúk, érvénytelen.

Ami az esetleges bírósági eljárást illeti, a kereset beadásával egyidejűleg lehet kérni a bíróságtól költségmentességet és/vagy illetékfeljegyzést.

Javaslom előszőr a fenti- a végrendelet érvényességére vonatkozó lényeges kérdés tisztázódjon, azt követően el lehet menni a bírósági "panasznapra" -általában csütörtök- és ott segítenek a keresetetlevelet megírni, valamint a perköltség dolgában is tájékoztatnak a fentiekre vonatkozóan.

monaLuis
laikus hozzászóló

lajos47 # 2011.02.23. 09:47

Lehet-e olyan ingatlant ajándékozni saját gyermeknek részben, vagy egészben, amely nem teljesen tehermentes, vagy előbb tehermentesíteni kell? (100 ezer körüli rajta még az adósság)
Mennyi illeték fizetendő, ha pl. 50 %-os tulajdonrészt ajándékozok el, de haszonélvezetet és elidegenítési tilalmat kötök ki a teljes ingatlanra.
Egyébként az ingatlan általam lakott.

igazságtalansággg # 2011.02.22. 19:09

Tisztelt fórumozók!Köszönöm válaszukat kérdésemre,viszont sajnos még most sem tudom hogy édesanyám hagyatéki perével kapcsolatban,mivel én bízonyítom igazam(szóbeli végrendelet),gondolom a perköltséget is nekem kell állni.Nos,kiderült 6% a perköltség,de kérdésem előre kell-e kifizetni(kifizetnem)?Egy másik ismerősöm azt mondta,a bíróság lehet nem is foglalkozik az egésszel.Én nem így látom,a felek között vitás kérdés merül fel,és részemről a tanúkkal bizonyítani kell a történteket.Valóban van rá esély hogy nem foglalkoznak vele?Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2011.02.22. 12:44

Ki felé kellene elszámolni?

Egy helyrajzi számon két ingatlan van,egyik anyu nevén,másik az Ő édesanyja nevén.

Ez így, ebben a formában lehetetlen.

ObudaFan # 2011.02.22. 12:37

Ki felé kellene elszámolni?

Egy helyrajzi számon két ingatlan van,egyik anyu nevén,másik az Ő édesanyja nevén.

Ez így, ebben a formában lehetetlen.

Zsuzsika76 # 2011.02.22. 11:16

Segítséget szeretnék kérni!
Anyukánk a hónap elején elhúnyt,hárman vagyunk testvérek.Egy helyrajzi számon két ingatlan van,egyik anyu nevén,másik az Ő édesanyja nevén.A nagymamának eltartási szerződése van a középső testvéremmel,a saját tulajdonának a felére,a másik felét közösen örököljük az elhunyt nagypapa,majd édesanyánk által.Legidősebb nővérem anyukám házában lakik,szeretne engem kifizetni,mert júniusban az előző házasságából kifizeti a volt férje.Középső nővérem lemond az anyai örökségről,mi meg lemondunk a nagyanyai házrészünkről.A problémánk az,hogy valószinű a hagyatéki eljárás előbb lesz,mint ahogy a nővérem kifizetne,én előbb nem szeretnék lemondani.A testvérem 5 milliót kap az előző házasságából,én 3 milliót kértem tőle.El kell számolnia neki a volt férj által közös ház felének az árával(5millió)9 évi per után)?Ha ebből 3milliót nekem ad,nekem is elkell számolni?Mindketten a házunk felújítására szertnénk költeni.Hogyan lehetne megoldani a problémát úgy,hogy a közjegyző előtt,már tiszta legyen minden?Köszönöm

monalisa1 # 2011.02.21. 14:32

A várható örökségről még az örökhagyó életében okiratilag le lehet mondani, az más kérdés, hogy a "szerető" gyermeket erre hogyan tudnák rábírni?!

Frimi # 2011.02.21. 12:37

ObudaFan

Köszönjük a kissé cinikusra sikeredett válaszát.
Egy nagyon beteg ember, ráadásul 80 év fölött már sajnos tudhatja, hogy "közeleg a vég" (pláne, ha az orvosai sem jósolnak fél évnél többet). Az "egy nappal előtte" valóban költői túlzás volt és nem is ez volt a lényeg, hanem az, hogy "előtte".
Úgy tűnik, bármi is lenne a végakaratunk a törvény a szabad emberi döntés ellen van és kötelez rá, hogy annak is adjunk, akinek nem akarunk!
Nincs igazság!

Legyen további szép napja, üdvözli:
Pista bácsi és felesége

ObudaFan # 2011.02.20. 12:05

Azt leszámítva, hogy az ember nem mindig tudja, hogy a következő nap meg fog halni, érdemes tudni, hogy az ajándék is a kötelesrész alapja, így semmivel nem vagytok vele előrébb, mint a végrendelettel.

Frimi # 2011.02.20. 10:41

Köszönjük, ez a kitagadás tényleg nem egyszerű....
Még egy kérdés:
Megtehető-e az, hogy az egyik szülő a halála előtt (akár 1 nappal) a másiknak ajándékozza a részét?
Tudjuk, hogy van illeték, de úgy gondoljuk, hogy akkor az életben maradt szabadon rendelkezhetne az ingatlannal.
Vagy mégis örököl ebben az esetben is a gyerek?

Kérjük a hozzáértőt még erre a kérdésünkre válaszoljon!

Köszöni:
Pista bácsi és felesége

Ui.:
A Frimi az a szomszédunk, mert nála van internet és megengedi, hogy néha használjuk, nekünk nem telik rá...meg öregek is vagyunk.

monalisa1 # 2011.02.19. 21:47

Addig is míg ObudaFan érdemben válaszol., Kitagadás: Polgári Törvénykönyv 662. és 663. §-ok mely megtalálható itt balra a "Szolgálatások" menűsor "törvénytár" rovatban, jobbra fent a Ptk. rövidítésre klinkelve.

Megállapítható, hogy valakit kitagadni az örökségből csak nagyon kivételes jogszabályi esetben lehet.

Frimi # 2011.02.19. 21:19

ObudaFan!

Köszönjük a 2011.02.18. 15:18 választ.
Szóval nincs más mód, csak a kitagadás...
Kérdeznénk, hogy meg lehet-e úgy oldani, hogy a gyerek ne tudjon róla és csak az egyik szülő tagadja ki?
Ha nem, akkor hogy kell elindulni, mit kell, vagy kell-e bármit bizonyítani? (25 éves a gyerekünk..)

Előre is köszöni a segítséget:
Pista bácsi és felesége

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.19. 16:20

Közjegyzőt akkor is lehetett volna hívatni.

ObudaFan # 2011.02.19. 15:01

6% illeték és pervesztesség esetén a másik fél költsége. Könnyen adnak egy illetékfeljegyzési jogot.
De itt nem ez a kérdés, hanem hogy nyerhető lesz-e a per. Lásd: "írásbeli végrendeletet egyáltalán nem vagy csak jelentékeny nehézséggel tehetne." Volt három eszméletben töltött napja a szóbeli végrendelet után, így csak akkor fogják megállapítani a szóbeli végrendelet érvényességét, ha a saját nevét sem tudta leírni.

igazságtalansággg # 2011.02.19. 14:55

A gépre tették:értem ez alatt,lélegeztetőgép,mélyaltatásban,állapota romlása miatt.Írásbeli végrendeletet nem hagyott,a két tanú,nem rokonunk,nekik semmi javuk az egészből.Tudomásom szerint,a szóbeli végrendelet,a végrendelkezés egy hivatalos fajtája.Kérdés viszont,mennyibe kerül ennek peresítése,és előre kell-e fizetni?

ObudaFan # 2011.02.19. 14:26

Valószínű. Persze, nem tudjuk, mi az, hogy "gépre tették", így nem tudjuk, van-e esetleg érvényes írásbeli végrendelet.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.19. 12:45

Röviden: ez a szóbeli végrendelet borítékolhatóan érvénytelen. (Ha esetleg érvényes, a kitagadás akkor se.)

ObudaFan # 2011.02.19. 12:23

Szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető rendkívüli helyzetben van, és írásbeli végrendeletet egyáltalán nem vagy csak jelentékeny nehézséggel tehetne.
A szóbeli végrendelet akkor érvényes, ha a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében a tanúk által értett nyelven végakaratát egész terjedelemben szóval előadja, és ez alkalommal kijelenti, hogy szóbeli nyilatkozata az ő végrendelete.
A szóbeli végrendelet érvénytelen, ha a tanú

  • a végrendelkező személyazonosságának tanúsítására nem képes, vagy
  • kiskorú, vagy cselekvőképességet érintő gondnokság alatt áll.

A szóbeli végrendelet tanúja vagy más közreműködő személy, illetőleg ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen.A tanú, illetőleg a hozzátartozója részére szóló juttatás akkor nem érvénytelen, ha a végrendelkezésnél - rajta kívül - két tanú működött közre.

igazságtalansággg # 2011.02.19. 12:15

Üdvözlöm.Nos,a tényállás amibe keveredtem nem egyszerű.Tavaly meghalt édesanyám,van egy testvérem,egy bátyám.Én gondoztam anyámat,bátyám kb 19 évig rá se bagózott.Többször megfenyegette életveszélyesen,sajnos,folyton szidta ,átkozta.Mielőtt kórházban meghalt,egy ismerős házaspárra hagyta szóbeli végrendeletét(a végrendeletet követően 3nap múlva gépre tették,utána 6napra meghalt)Bátyám a halála előtt "visszapuncsolta " magát(mivel eladásra került egy ingatlan,és pénzszag odavonzotta).Nemrég volt a közjegyzői tárgyalás,és a közjegyző nem volt hajlandó figyelembe venni a szóbeli végrendeletet,amiben bátyám kitagadta,reám hagyta mindenét.Ideiglenesen felesbe adta át a vagyont.Bátyám kerített egy igen híres-hirhedt ügyvédet.Ha jól informálódtam,nekem kell bizonyítani igazam,peres úton,csak kérdés mennyibe kerül a per?És mikor kell kifizetni?Sok ismerős mondta,előre kell kifizetni.Mikor a végintézkedését tette,igen rossz állapotban volt,enni is csak úgy tudott,ha etettem.Bátyám 2x volt bent nála,egyszer ki is zavarta a kórteremből anyum.Most,hogy ideiglenesen felesbe adták át a vagyont,bátyám már követelőzik,keménykedik,neki ez meg az kell,jár mindennek a fele.Előre is köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 19:05

Na ja, de a testvéreknek nem is kell. Ők a törvényes örökösök.

Erik01 # 2011.02.18. 18:49

Tisztelt KBS!

Nem, nem kaptam, de a testvéreim sem.

Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 18:43
  • Végrendelettel.
  • Kaptál végrendeleti juttatást?
  • Aki örököl az igen.
Erik01 # 2011.02.18. 18:39

Tisztelt Fórumozók!

Nemrég meghalt az apám, aki valójában nem a vér szerinti apám, és még csak a nevére sem vett. 2 éves koromtól 18 éves koromig édesanyámmal együtt neveltek engem. Van két testvérem is, akik az édesanyám és az apám közös gyermekei.
Az apámnak volt egy édesanyámmal közös ingatlanja és némi tartozása a korunk legnagyobb vívmányának nevezhető 45 után fizetendő bevásárló kártyán.

A kérdéseim a következők lennének:

Ha nem vagyok vér szerinti rokon, örökölhetek én is?
Mennyi örökösödési illetéket kell fizetnem?
A bank felé a tartozást is örököljük?

Bocsánat a tudatlanságomét.....

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 16:14

De, lényegében mellé lehet. Ahogyan ezt már elég világosan mondták is.

bugyu1 # 2011.02.18. 15:22

Köszönöm a hozzáoszlást,de nem ajándékoznám a gyerekekre,hanem egyszerűen visszautasítom az öröklést.
Az öröklési törvény szerint a gyerekem megörökli helyettem.
De az én tartozásom rendezem közben csak nem szeretném megörökölni a házrészt,jó nekem úgy is ha 10 év alatt elfogy az adósságom.
Viszont akkor nem kell ajándékoznom sem.
Ismételt kérdés.
Ha én nem öröklök mert visszautasítom,anyám hagyatéka mellé nem lehet mellé rakni az én adósságom ugye???
Köszönöm