Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

Válás utáni közös ingatlan és annak eladása

Egyedül87 # e-mail 2019.08.08. 13:30

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Férjemmel 8 év házasság után sajnos elválunk. Van egy 5 eves és egy 1 hónapos kisfiúnk. 2 tárgyaláson vagyunk túl. A perfelvétel tárgyaláson határozatba lett foglalva 35.000ft gyerektartás 1 gyermekre (akkor meg nem született meg a második) kizárólagos felügyeletet kaptam és osztott lakáshasználat van. Ebbe a férjem is belement most viszont azt szertne ha kifizetne a reszem es a gyerekekkel elmennék a házból. Sajnos anyukámhoz nem tudok menni mert a testveremek ott élnek es nem férnenk el. 11 évig meg hiteles a ház ahol en vagyok az adós társ férjem adós. Papíron 50-50% a ház. Férjem apukájával epítettek bár a tetőt a sógoromek. Ebbe kapaszkodik h neki van joga a házban maradni. Én mondtam neki h inkább adjuk el mert így mindkettőnknek több pénze marad de ő nem akarja. Kötelezhet rá a bíroság hogy elfogadjam a kifizetéset es ki kell költöznünk?kb. 3 milliót kapnék amiböl másik házat nem tudok venni es a 2 gyermekkel nem tudok hova menni. Mit tehetnék? Hitelt nem tudok felvenni mert már van egy amit meg 3 evig kell fizetnem meg nem is mernék felveni gyerekek mellett. Várom mihamarabb válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.07.25. 23:55

akkor nem kellene neki a használatért engem kárpótolnia?
Ha ügyes, te fogsz neki fizetni a lakáshasználati jog ráeső részéért.

www.kbs-ugyved.hu

Batar # e-mail 2019.07.25. 20:21

Tisztelt Jogi Fórum!
Válás előtt állok, s egy problémába ütköztem, amiről több ügyvédtől is más-más információt hallottam.
2019.02 hóban megszűnt a feleségemmel az életközösség. Én elköltöztem közös otthonunkból. Ez az otthon 50%-ban az én tulajdonom, 50%-ban édesanyámé, melyet még az életközösségünk fennállása előtt vásároltunk. Pár hónapig, amíg megegyeztünk a feleségemmel a vagyoni dolgokról, addig nem foglalkoztam vele, hogy ott lakik, gondoltam hadd rendeződjön minden.
Nem volt közös ingatlan, közös autó, semmilyen nagyobb értékű vagyontárgy, így csak a kiadásaink finanszírozása alapján számolva megegyeztünk egy összegben, amit fizetnem kell neki. Ügyvéd előtt írtunk erről egy megállapodást, s a megállapodásban szereplő összeget teljesítettem is azonnal. Ezt követően beadtuk a bíróságra a váláshoz szükséges papírokat, hozzá csatolva a vagyonmegállapodásunkat. Közös gyermek nincs, emiatt az első tárgyaláson ki ismondják vélhetően a válást.
Viszont ezt követően kértem, hogy költözzön el a lakásból, amihez neki semmi köze, hisz az életközösség előtt vásárolt tulajdonom ill. édesanyámé. Erre ő közölte, hogy amíg nem mondják ki a válást hivatalosan, addig ő nem költözik ki és nem is rakhatom ki, hiszen neki azt mondták, hogy joga van ott lakni.
Ez mennyire igaz, hiszen nem is az ő tulajdona, semmi köze nincs hozzá? Mivel ítélkezési szünet van már és még egy darabig ez lesz, addig nem fog történni semmi és nem fog elköltözni, ha minden így marad.
Tényleg joga van ott tartózkodni? Nem "tehetem ki" a lakásból? Ha tényleg nem küldhetem el, akkor nem kellene neki a használatért engem kárpótolnia?
Semmilyen bérleti díjat nem fizet, semmilyen rezsit nem fizet, mindent én állok.
Mit lehet ilyenkor tenni, hogy ne tegyek olyat, hogy a rövidebbet húzzam?
Köszönettel
Batar

drbjozsef #   2019.05.08. 07:44

Mami60,

Húsz éve külön éltek, nyolc éve elváltatok.
Ez alatt az idő alatt azért el lehetett volna rendezni ezt-azt.

A legjobb megoldás a megegyezés.

Ha az nincs, akkor a per.

Ha jól értem, folyamatban van a vagyonmegosztás. Megegyezés híján, bíróság előtt ez nem lesz gyors. Ez ilyen sajnos.

Ettől jobb megoldás nincsen. Amíg nincs vagyonmegosztás vagy megegyezés, senki nem fogja megvenni az ingatlant.

Ha máshogy nem megy, átmenetileg költözz egy kicsi albérletbe, és add ki a nagy házat kétszer annyiért. Persze, ebbe az exed is beleszólna, és kockázata is van, ha nem fizetnek, szóval nem egyszerű.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Mami60 # e-mail 2019.05.08. 02:43

drbjozsef Tisztelt Ügyvéd úr!
"Milyen adósság gyűlik? Mi köze annak a vagyonmegosztáshoz?" Már 19 éve megy a huza-vona: már a gyerekekkel is elköltöztem volna egy olcsóbb lakásba és kisebbbe, gyerektartást sem akarta fizetni ( Vh-val "megegyezett"), itt magas kötelező rezsi van, ott meg annyit fizet, amennyit használni akar, ráadásul ez 6 ember lakhelye volt, már csak egyedül használom egy részét. Ha eladni nem tudom, akkor fizessem a ktg-eket fölöslegesen, de már nincs miből, ha nem fizetem, gyűlik a ktg, a kamat, vh.., amit még inkább nem tudok elővenni. Beleragadtam..
Hálás lennék a válaszért. köszönöm

drbjozsef #   2019.05.05. 16:44

A hangsúly a "szerinted"-en van. Az exed szerint meg majd nem úgy volt. Innentől...

ius latratus # e-mail 2019.05.05. 08:05

Szerintem meg ebből mindez nem következik, legalábbis nem úgy, ahogyan azt te gondolod. A hangsúly - csatlakoznék drbjozsef álláspontjához - a bizonyításon lesz.

Kevin-1 # e-mail 2019.05.05. 07:03

drbjozsef

Igen, ugyanis a ház vételi szerződésben benne van, hogy a akkor vesszük birtokba a ha lakást eladjuk. Ebből szerintem következik hogy a lakás árát beletoltam a ház árába, plusz hitelt is vettem fel rá, amit kizárólag én fizettem, hiszen akkori páromnak évekig munkahelye sem volt.....

drbjozsef #   2019.05.04. 22:23

Kevin-1,

A különvagyon értéken vett vagyontárgy is különvagyon. A kérdés itt a bizonyításon lesz. Tudod bizonyítani 14 év után, hogy az eladott lakásod árát kizárólag erre az ingatlanra költötted?

Kevin-1 # e-mail 2019.05.04. 22:10

Tisztelt ügyvéd úr!
Átolvastam a korábban leírtakat és megütötte valami a tekintetemet.
14 évvel ezelőtt eladtam a házasság előtt vásárolt lakásomat amelynek én voltam a tulajdonosa, majd vettünk egy házat amely 1/2 - 1/2 tulajdonba van.
Ha jól értem a korábbiaknál leírtakat, akkor az én korábban eladott magánvagyonom értéke még hozzájön a a 1/2 tulajdonomhoz? Tehát az ingatlan eladáskor nem fele-fele arányban osztozkodunk?
Várom megtisztelő válaszát!

ObudaFan # e-mail 2019.05.01. 10:01

Ttmm

A házasság ideje alatt szerzett vagyon főszabály szerint közös, és a házasság ideje alatt vállalt kölcsön is közös. Az előbbi alól kivétel pl. az ajándékba kapott vagyontárgy, az öröklött vagyontárgy, az életközösséget megelőzően megvolt vagyontárgy és az ezek értékén vásárolt vagyontárgy.

Tehát a leírtakból azt nem lehet megmondani, hogy 50-50%-e a ház, mert nem tudjuk, hogy mikor és miből lett megvéve.
A hitel is közösnek tűnik, de a törlesztésére fordított összegek is annak tűnnek.

A lakáshasználat közös, amíg a bíróság máshogyan nem dönt. HA közös vagyonról van szó, de ennek hiányában is ha van közös gyerek és a lakás használata észszerűen megosztható és egyik fél magatartása sem zárja ezt ki, akkor osztott lakáshasználatra lehet számítani. Egyéb esetben az egyik fél kizárólagos használatára, és esetlegesen többlethasználati díj fizetésére.

A közös tulajdon többféleképpen megszüntethető, erről bővebben itt: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Ttmm # e-mail 2019.05.01. 08:28

Tisztelt Ügyvéd Úr,

Férjemmel közös tulajdonban vettünk egy házat, amire a férjem személyi kölcsönt vett fel. Mivel most nekem nincs munkám, de neki segítek be, amire ő azt állítja, hogy ő fizeti a hitelt így semmi közöm a házhoz, nem akar adni belőle a válás során! A maradék pénzem a házba költöttem, én végzem a házi munkát , egy poharat nem mos el maga után.

Ugye jogilag jár nekem a ház felének értéke?
Köteles eladásban megállapodni, ha másból nem tud kifizetni?
Azt mondja a személyi kölcsönben feltüntette a ház vásárlási szándékát hirtelen, előtte pedig mondta hogy ilyenről nem volt szó.
Lehetséges, hogy így eladható a ház hogy megjelölte a hitelben?
Ha közös a tulajdon kezdhetem amit akarok a részemmel, lakhatok a házban?

Legfőbb kérdés hogy engem mi illet meg?

Köszönöm

drbjozsef #   2019.04.30. 14:48

dodo,

És akkor mi a megosztás aránya? Mennyiben téríthető el az 50-50 %?

Semennyivel. A megtérítési igény azt jelenti, hogy ki kell fizesse neked azt, amit megítélnek. Az ingatlan az övé.
Ha nem teszi, legfeljebb végrehajtást indíthatsz, és elárverezik, de abból részt te nem fogsz kapni (hacsak nem veszed meg azon az árverésen).

Természetesen megegyezni bármiben lehet.

dodo4404 # e-mail 2019.04.30. 13:56

Ettől tartottam, kedves ügyvéd úr. Mert a "bizonyítás" játszi könnyedséggel lehetséges.

És akkor mi a megosztás aránya? Mennyiben téríthető el az 50-50 %? Ez már bírói kompetencia lesz?

lajcsó # e-mail 2019.04.30. 08:08

Az ellenfél ugyan vitathatja, de akkor a bizonyítás erre is kiterjed.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

dodo4404 # e-mail 2019.04.29. 20:16

Köszönöm válaszát ügyvéd Úr!

A "közreműködés" mértékét vizsgálja (vizsgálhatja-e) a jog? Akár az alperes (férj) ügyvédje?

Dobó Ottó
okl.vill.mérnök

lajcsó # e-mail 2019.04.29. 19:57

A háztartásban végzett munka is szerzésben való közreműködésnek számít.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

dodo4404 # e-mail 2019.04.29. 19:52

Segítséget kérek a következő kérdésre. Lányomék 15 év házasság után két szép gyerekkel válás előtt állnak.
A nagy értékű új lakásukat a házasságuk 3. évében vették, 1/2 - 1/2 bejegyzett tulajdoni hányaddal.

Ezt a férj jelentős jövedelme tette lehetővé. A lányom a gyerekeket nevelte.

Kérdés: Bírósági gyakorlat szerint a házassági közös tulajdon megszerzésében részt vevők egyéni hozzájárulása (jövedelme) számít -e a tulajdon megosztásának kérdésében.

drbjozsef #   2019.04.21. 12:45

Mami60,

Milyen adósság gyűlik? Mi köze annak a vagyonmegosztáshoz?

Mami60 # e-mail 2019.04.21. 11:45

Kedves Fórumozók!
Kényszerű helyzetben vagyok: 1999.óta külön élünk, 8 éve elváltam a férjemtől a verekedések és kapzsisága miatt.
Akkor még 3 pici-kicsi gyerekkel a közös lakásban maradtunk, exem a nyaralóban lakik azóta is. Vagyonmegosztás még mindig nem volt, mert régen nem akarta beengedni az ingatlan becslőt,mondván adjam el ezt én, az meg az övé. Azóta nagyot változtak az ingatlan árak, most -hogy már sokkal többet ér a lakás, mint a nyaraló- vagyonmegosztást akar.
Addig viszont nem tudok elköltözni innen, csak gyűlik az adósság.Szándéknyilatkozatot sem ír alá, ideköltözni nem akar.
Hogyan tudnék megszabadulni leggyorsabban, mert kilátásba van egy hatalmas vh!!
Nekem az is megoldás lenne, ha létezik ilyen, hogy csak a felét kapnám meg a lakás értékének, a másik felét letétbe/ számlára befizetve a vagyonmegosztás végéig.

Hálás lennék, ha valaki tudna ilyen lehetőségről, írja meg, kérem! előre is köszönöm M

Mami60 # e-mail 2019.04.21. 11:25

Kedves Fórumozók!
Kényszerű helyzetben vagyok: 1999.óta külön élünk, 8 éve elváltam a férjemtől a verekedések és kapzsisága miatt.
Akkor még 3 pici-kicsi gyerekkel a közös lakásban maradtunk, exem a nyaralóban lakik azóta is. Vagyonmegosztás még mindig nem volt, mert régen nem akarta beengedni az ingatlan becslőt,mondván adjam el ezt én, az meg az övé. Azóta nagyot változtak az ingatlan árak, most -hogy már sokkal többet ér a lakás, mint a nyaraló- vagyonmegosztást akar.
Addig viszont nem tudok elköltözni innen, csak gyűlik az adósság.Szándéknyilatkozatot sem ír alá, ideköltözni nem akar.
Hogyan tudnék megszabadulni leggyorsabban, mert kilátásba van egy hatalmas vh!!
Nekem az is megoldás lenne, ha létezik ilyen, hogy csak a felét kapnám meg a lakás értékének, a másik felét letétbe/ számlára befizetve a vagyonmegosztás végéig.

Hálás lennék, ha valaki tudna ilyen lehetőségről, írja meg, kérem! előre is köszönöm M

ObudaFan # e-mail 2019.04.16. 18:36

Feleseg20

Ha a tettlegesség igazolható, akkor szinte biztos, de ha a gyereket nálad helyezik el, egyebkent is jó az esély arra, hogy kizárólagos lakashasznalatod legyen

tarczayaron@freemail.hu

Feleség20 # e-mail 2019.04.16. 12:08

Jó napot. Férjemmel nagyon megromlott a viszony köztünk annak ellenére hogy nem vagyunk régóta házasok. CSOK segítségével vettünk egy házat 1/2-1/2 arányban. 3,5 millió volt a ház. 2,2 volt az állami támogatás a fennmaradó 1,3 milliót az én édesanyám adta. Igazából nem is nekünk, hanem az unokájának hogy legyen hol laknia. Ez egy személyi kölcsön volt az ő nevére, amit én gizetek. Mert nekem nem volt elegendő a fizetésem a hitelhez, a férjem meg KHR listás. A lányom az előző házasságomból van, most a férjemtől született 1 kisfiú. Erre a 2 gyerekre igényeltük a CSOK ot meg beígértünk egy harmadikat. Ugye a házban kell lakniuk a gyerekeknek is amíg lejár. Mégis felszólított hogy költözzek ki a gyerekekkel, és megütött úgy hogy egy 2,5 hónapos baba volt a kezemben. Szeretném beadni a válást csak attól félek hogy elveszítenénk az otthonunkat,és a gyerekeket, mert szerinte nincs az a bíróság amelyik őt kitenné? Ez valóban így van? Mert gyakorlatilag én vettem a házat már ami az anyagi részét illeti és semmit nem tett érte mégis az ő 1/2 részével van elfoglalva, és nem akar elmenni. Mennyire nézi ezeket a bíróság? Mit tudnék tenni? Köszönöm

Feleség76 # e-mail 2019.04.15. 11:20

Megromlott házasságunk és férjem új kapcsolata miatt közös ingatlanunkból tavaly ősszel elköltözött albérletbe. Nem kértem tőle, önként költözött, engem nem zavart volna a házba, de gondolom az új kapcsolatát már igen.1/2- 1/2 arányban vagyunk tulajdonosok. A bíróságon közös használatban egyeztünk meg, de ő nem jön a házba, időnként még hordja el a dolgait (közben persze ezt azt mikor nem vagyok otthon, de nem tudok mit tenni) Korábban sem foglalkozott már a házzal, előtte és és jelenleg is én tartom rendben (festés, javítások), a házat a kertet stb. Februárban jogerősen elváltunk, de megbeszéltük hogy el kívánjuk adni a házat, mert túl nagy. Január óta hirdetem és jönnek folyamatosan azóta is nézni, megkezdték az ajánlat tételeket.
Volt férjem nagyon türelmetlen, hetente hívogat és fel van háborodva, hogy én milyen kényelmesen élek, nagyon sürgeti az eladást. A jelenlegi ingatlan árak alapján szerintem nem szabad áron alul eladni, mert így nehezebben is tudunk vásárolni.
Most pedig ajánlatot tett, hogy megvenné a tulajdoni részem.

Mit tehet annak érdekében, hogy ő vegye meg hamarabb? Kötelezhet rá? Félek, hogy áron aluli ajánlatot tesz, vagy bírósághoz fordul, hogy elfogadtassa illetve hamar ki kell költöznom és nincs hova mennem.

ObudaFan # e-mail 2018.10.26. 14:27

Kötelezhet e bíróság, egy per esetén(vagyonmegosztás),hogy a családi házat eladjam.

HA nem tudod kifizetni a részét, igen. Bővebben: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

Továbbá, a hitel lejárta után közös tulajdon marad a ház, vagy a gyermekem nevére kerület?

Miért kerülne? Van köztetek ilyen megállapodás?

Van e jelentősége, hogy ki az adós, és ki az adóstárs?

Nincs.

tarczayaron@freemail.hu