Válás utáni közös ingatlan és annak eladása


nemanchi # 2018.02.23. 09:20

Sejtettem.....Köszönöm ObudaFan. További minden jót. Üdvözlettel. nemanchi

ObudaFan # 2018.02.22. 06:21

Ügyvéddel készítsétek.

nemanchi # 2018.02.21. 13:27

Kedves Nonolet és Obudafan! Köszönöm a hozzászólásokat. Számomra teljesen megnyugtató egyelőre, hogy nincs olyan rendelkezés (és várhatóan nem is lesz), amely engem kizár a háztulajdonból. (tehát 50% az ingatlan - telek árából). Az, hogy ajándékozást a szülők hogyan gondolják, azt még nem tudom (ÉN/MI). Kicsit úgy érzem rájuk is bíznám. Ha az megnyugtatja őket, javasolhatom, hogy papírozzuk le egy ajándékozási nyilatkozatban, vagy valami ilyesmi...Fontos,hogy ügyvéd előtt készüljön egy ilyen dokumentum? Még egyszer köszönöm, hogy ilyen részletekbe menően foglalkoztak a kérdésemmel. nemanchi.

nonolet # 2018.02.20. 20:07

nemanchi

A telek a férj külön vagyona.
A ház a közös vagyonotok, fele-fele alapon.

Két árat kell megbecsülnötök.

  • mennyit érne a TELEK MOST
  • mennyit éren a TELJES ingatlan MOST

Aztán kivonod az ingatlan árából a telek árát.
A maradék lesz a HÁZ ára.

  • a férjet illeti a telek ára és ház árának a fele
  • téged illet a ház árának a fele

HA építtek hozzá, akkor nem mindegy, hogy

  • TE kapod a pénzt

vagy

  • TI kapjátok a pénzt

HA csak te kapod, akkor az csak a te külön vagyonod lesz.
Ekkor...

  • a férjet illeti a telek ára és ház árának a fele
  • téged illet a ház árának a fele ÉS a kapott pénz

HA viszont ti kapjátok, akkor az is közös lesz.
Ekkor...

  • a férjet illeti a telek ára és ház árának a fele ÉS a kapott pénz fele
  • téged illet a ház árának a fele ÉS a kapott pénz fele

- -

A fentiek szerint lehet tulajdoni arányt számolni, ha kell.
Aztán vagyonjogi szerződésben ezt lehet rögzíteni és bejegyeztetni a tulajdoni lapra.

Azonban az én köreimben a házasságot fele-fele alapra szokás helyezni.

Amihez annyit kell tenni, hogy RENDELKEZTEK erről.
Egy vagyonjogi szerződésben.

Amiben kimondjátok, hogy a szerzés mondjátok vagy forrástól függetlenül MOSTANTÓL fele-fele az ingatlan tulajdonotok.

Aztán ezt bejegyeztetitek a tulajdonlapra is.

- -

Nyilván ez a dolog csak a kettőtök dolga és döntése!
A családnak ebbe beleszólása nincs, max javasolgathatnak ezt-azt... aztán TI eldöntitek, hogy hogyan legyen.

Megj: az elején mutatott matek akkor is érvényes, ha nincs papíron, nincs bejegyezve.

Azaz már most is tulajdonosa vagy az épület felének.

Azonban utólag sokszor nehézkes a külön vagyoni statust igazolni.

Ennyiből jobb papírra tenni a dolgokat.

Az már a ti döntésetek kérdése, hogy

  • mikor
  • milyen arányban

- -

A papírra tevés költsége egy ügyvédi díj (30-50 eFt kb.) és egy illeték 6600 Ft.

Azonban okozhat vitát, megbántódást... ha valamelyik házasfél sértve érzi magát.

ObudaFan # 2018.02.20. 16:33

Ingatlanra ez a 15 éves szabály soha nem vonatkozott. Ebben az ingatlanbsn a közös építkezés miatt most is van tulajdoni hanyadod (meg ha nem is 1/2) és még nagyobb lesz, ha szülői ajandekbol építkeztek tovább. De adott esetben ezt majd sok év múlva bizonyitani esetleg nehéz lehet, így mindenképpen érdemes ezt most rendezni papíron.

nemanchi # 2018.02.20. 15:58

Tisztelt Fórumozók, Jogi Szakértők!

A segítségüket kérném. A történetünk azzal kezdődik, hogy 2000 tavaszán telket vettünk a férjem korábbi ingatlanának árából. A telek 1/1 arányban a férjem nevére került, amelyen építkezni kezdtünk. Az ingatlan tulajdoni hányadára nem tettünk külön bejegyzést, nem is tudom így utólag, hogy számított volna-e, ha a telek így is férjem nevén van. Meg persze úgy gondolkodtunk, hogy házassági vagyonközösség jön létre egyébként is, ezért nem izgatott a téma különösképpen. A jelzáloghitelt időközben kifizettük, amelynek terheit jórészt a férjem vitte, mert a gyerekekkel otthon voltam gyeden. A tulajdonhányad téma akkor jött elő, amikor eldöntöttük, hogy beépítjük a tetőteret. Ehhez a szüleimtől kértünk anyagi támogatást, hogy ne kelljen sok hitelt felvenni. Meg is adják, ha rendezzük a tulajdonosi részarányt, mert mi lesz, ha elválunk? Akkor ki leszek semmizve és mehetek az ingatlanból a gyerekekkel és oda lesz a szüleim befektetett pénze is. Értem a szüleim aggályát és nem is izgatna a dolog, mert úgy gondolnám, hogy a vagyonunk 17 év után közös. Erre jött a következő kontra, hogy 2018-től megváltozik az ingatlanjog közös tulajdonra vonatkozó része. A régi szabály, ami szerint 15 év után közössé válik a vagyon, már nincs/ nem lesz érvényben. (Ha ez egyáltalán tényleg így volt...) Bennem akkor is felmerül a kérdés, - mert egyelőre nem találtam semmit az új szabályozásról - mégpedig ránk ebben az esetben nem a régi szabály vonatkozik? Érintheti a mi helyzetünket az új szabály, ha van ilyen egyáltalán..Nyilvánvalóan az én érdekem is, hogy tisztán lássak és tudjam mire számítsak, mert ahogy mondani szokták, amíg rendben vannak a dolgok a párkapcsolatban nincs is baj...De ha nincs, vagy úgy alakul, hogy....jobb rendezni, ha tényleg erre kényszerít egy esetleges jogi változás. Kérnék ebben egy tanácsot és elnézést, ha nem szakmailag kifogásolható a megfogalmazás itt-ott, nem vagyok jogi szakértő. :-) Köszönöm.

nonolet # 2018.02.18. 17:13

"a bank kevesli majd a jövedelmem."

Erre már utaltam, valami módon növelni kell a jövedelmed.
Nem csak e miatt kéne...

Regina63 # 2018.02.18. 12:27

Köszönöm szépen a válaszotok, ez már jobban hangzik, bár félő, hogy a bank kevesli majd a jövedelmem. Az a baj, hogy nemcsak a férjem kell kifizetni, hanem még tíz évig a banki hitelt is egyedül. De mindenképp érdeklődni fogok a lehetőségek iránt.

nonolet # 2018.02.17. 12:07

facsiga77

Ésszerűbb egy másik hitelt felvenni.
Amiből kifizet mindet és mindenkit!

MERT,
ehhez NEM KELL a férj együttműködése-belegyezése.

Végig tudja vinni az ügyet, erőből, egyedül is :-)

(feltéve, hogy elégé hitelképes)

nonolet # 2018.02.17. 12:05

Regina63

"Mondtam neki, hogy akkor innentől fizetem én egyedül"

Vagyis TUDNÁL egy nagyobb összeget is fizetni mint most!

Akkor a neked ésszerű megoldás,
hogy
VEDD meg az ő részét !!!! hitelből.

Ehhez alkudj meg bankkal vagy egy MÁSIK egy ÚJ hitelben.

  • amiből kifizeted a férjed részét
  • kiváltod a mostani közös hitelt

és

  • az új hitelt egyedül te törleszted tovább

A mostani kisebb kamatok miatt az új hitel eleve olcsóbb lesz, szinte biztosan.

Nomeg tudsz akár hosszú futamidőt is vállalni.
Így a havi részlet is kisebb lehet még a nagyobb új hitel esetén is, mint a mostani egésze.

Aztán majd csak lejár egyszer az új hitel, ha sokára is.
De a lakás így már CSAK a tiéd lesz.
Lkhatási biztonságban leszel a lakás magadhoz váltásával.

- -

Új hitel azért kell szinte biztosan, mert a bank a régiből, ahol KÉT adósa van vélhetően nem akar majd kiengedni.

Ezért kell majd alighanem egy másik bank hitele.
Amiből kifizeted

  • a mostani bankot

és

  • férjed is

Aztán törlesztgeted az új hitelt...
Egyedül, de már egyedüli tulajdonosként is.

facsiga77 # 2018.02.17. 10:51

Akkor beszéld meg vele, hogy a 2 mFt-ot hogy fogod neki kifizetni, és hogy hogyan kerül a nevedre a teljes lakás a teljes hitellel együtt.

Kérj egy részletet akár 4-5 évre elnyújtva, hátha belemegy.

Regina63 # 2018.02.17. 10:08

Kedves nonolet!
Köszönöm a felvilágosítást. Nem örülök a hírnek, mivel nekem nincs hova mennem, de legalább tisztán látok, hogy el lehet adni a lakást a fejem fölül. A hitel kifizetése után jó esetben 2-2 millió forintot kapunk, abból nem tudom mihez kezdhetek.

nonolet # 2018.02.15. 15:10

Regina63

Igen, kényszeríthet! ha szükséges.

A közös tulajdon megszüntetését
ugyanis
bárki és bármikor kezdeményezheti.

A közös tulajdon pedig megszűnhet

  • békésen megegyezve

vagy

  • bírói ítélet által

Ha bírói ítéletig jut a vita,
akkor
annak vége lehet árverés is...

- -

HA

  • maradni akarsz

és

  • MEGÉRI ház

és

  • bírod fizetni az új (vélhetően nagyobb) részletet

akkor
vegyél fel annyi hitelt, hogy kifizethesd őt.

Azaz a bankkal egyezkedj, hogy MÁSIK hitel szerződést.
A régi lezárásával és megnövekedett adóssággal és hosszabb futamidővel is...
(persze ehhez kellően hitelképesnek kel lenned)

HA nem vagy eléggé hitelképes, akkor marad az eladás és pénz elosztása.

- -

Amúgy igaza van
tényleg csak azért fizet egyelőre,
hogy
te tudj ingyen lakni az ő részében is.

Mégha közben nő is a tulajdoni hányadának a nettó-tiszta értéke.

Regina63 # 2018.02.15. 13:43

Az lemaradt, hogy idáig közösen fizettük a hitelt, és 50-50%-ban vagyunk tulajdonosok.

Regina63 # 2018.02.15. 13:20

Kérem szépen, aki tud, segítsen!

Férjemmel 10 éve vettünk egy lakást hitelre 20 éves futamidővel. Ő az adós én az adóstárs.
8 éve elváltunk, ő a barátnőjéhez költözött, én lakom a lakásban.
Most arra kér, hogy adjuk el a lakást, és fizessem ki őt, mert szerinte ő csak azért fizet, hogy én lakhassak.
Mondtam neki, hogy akkor innentől fizetem én egyedül, de ragaszkodik az eladáshoz.
Sajnos nincs pénzem, hogy kifizessem őt. Kényszeríthetnek engem az eladásra?

Köszönöm a választ!

lajcsó # 2018.02.14. 08:20

"Az illetékmentességet csak a házasság fennállása alatt biztosítja a jogszabály, tehát volt házastársakat (vagyis akiknek a házasságát bíróság jogerős ítélettel felbontotta) nem illeti meg a mentesség."
Abszolút téves jogértelmezés!

  1. Jogszabály nem határoz meg időbeli korlátot.
  2. Esetenként a bíróság részítélettel felbontja a házasságot, majd ennek jogerőre emelkedése után kezdi tárgyalni a vagyonmegosztást. Ebben az esetben a felek - a helytelen jogértelmezés következtében - elesnének a kedvezménytől!
ObudaFan # 2018.02.14. 05:43

Itv. 26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:

  1. a vagyonszerzés, ha

...
zb) házastársak egymás közötti vagyonátruházásából,
zc) a házastársi vagyonközösség megszüntetéséből
származik.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.13. 15:10

Téves jogértelmezés.

bukfic # 2018.02.13. 14:50

Tisztelt Fórumozók!
A következőben kérném szíves válaszukat. Volt férjemmel 2015-ben váltunk el, közös megegyezéssel. A vagyonmegosztást nem a bíróságon rendeztük, azt külön kívántuk intézni. Mostanáig sajnos nem sikerült megállapodnunk (egy nagyobb értékű ingatlanról van szó), de végül megegyeztünk, hogy a jelenleg is 50%-ban az én tulajdonomban lévő ház megváltásaként mennyit fizet nekem a volt férjem. Azt tudom, hogy ügyvéd előtt kell megállapodni, azt beadni a Földhivatalba stb. Eddig úgy tudtam, hogy a házassági vagyonközösség felbontása illetékmentes, azonban most a NAV honlapján a következőt találtam:
"A házastársak a házasság fennállása alatt kötött vagyonátruházás esetén, valamint a házastársi vagyonközösség megszüntetése esetén nem fizetik meg a 4 % vagyonátruházási illetéket. Gyakorlati példa: a házastársak a közös tulajdonban lévő családi házukon a vagyonközösséget megszüntetik úgy, hogy az egyik házastárs a másik házastárs tulajdoni hányadát kivásárolja. Az illetékmentességet csak a házasság fennállása alatt biztosítja a jogszabály, tehát volt házastársakat (vagyis akiknek a házasságát bíróság jogerős ítélettel felbontotta) nem illeti meg a mentesség." Akkor most valóban illetéket kell fizetnie majd a volt férjemnek, hiszen jóval a jogerős válás után sikerült megállapodnunk. Válaszokat köszönöm.

lajcsó # 2017.12.20. 08:57

"csak abban nem volt köztük egyetértés, hogy ki hány %-ban tulajdonos."
Akkor végrehajtás során hogyan osztanák meg közöttük a vételárat?
Egyébként a szerzési arányuk főszabályként egyenlő, de ez kizárólag az ő problémájuk.

nonolet # 2017.12.19. 12:14

"csak abban nem volt köztük egyetértés, hogy ki hány %-ban tulajdonos."

Csak e miatt nem lett volna "árverés" az ítélet...

myown # 2017.12.19. 10:28

Köszönöm a gyors választ!
Az ingatlan eladásában meg tudtak egyezni, csak abban nem volt köztük egyetértés, hogy ki hány %-ban tulajdonos.

Arra még tudnátok válaszolni, hogy amennyiben árverés előtt megállapodásra jutunk, tehát megegyezünk abban, hogy eladják és mennyiért, akkor mi a menete az adásvételnek? Ki kell előbb fizetni a végrehajtót? Utána töröltetni a végrehajtási jogot és aztán adásvétel? Vagy mi a folyamat ilyenkor?

Érdemesebb volna megvárni az árverést? Nyilván sokkal alacsonyabb az ára, mint amiben megállapodtunk...

nonolet # 2017.12.18. 21:54

myown

Azért lett végrehajtás mert nem tudtak meggyezni...

  • sem a közös eladásban
  • sem abban, hogy az egyik kifizeti a másikat

Így jobb híján árverés lesz és a végén a maradék pénzen osztozkodnak majd.
(tehát két bolondról van szó, ez már is látszik)

Az árverés helyett persze lehet vételről is szó.
Ha a két bolond MÉGIS egyetértésre!!! jut és eladják neked.
Nyilván többért, mint az árverési ára lesz.

Ekkor azonban igencsak KÖRÜLTEKINTŐ ügyvédre lesz szükséged, hogy az árverés ténye ne kavarjon be neked...
Vagy ne ess valamelyik fél csapdájába.

Vagy megveszed az árverésen, olcsón :-)
Akkor lesz egy tiszta "eredeti szerzésed".

- -

HA lakik is benne valaki, akkor
KÜLÖNÖS figyelmet érdemel, hogy
KIÜRÍTVE vedd meg.

Mert ha bárki lakik benne, abból könnyen lehet egy 1-2 éves kiürítési per, bármi íródik is a szerződésbe.

- -

Az osztatlan közös tulajdon mással,
pedig egy naaaagy rakás SZAR!!!
amit épp ezért,
hacsak lehet elkerül ez emberfia.

Legalábbis ép ésszel ...

lajcsó # 2017.12.18. 20:29

"Az ingatlan osztatlan közös volta miatt döntött a bíróság az árverésen történő értékesítés mellett?"
Valószínűleg igen, de ezt tőlük kellene megkérdezni!

"Ki lehet kerülni a végrehajtás kitűzését és megvásárolni a lakást?"
Elvileg igen, de ehhez ismerni kellene a felek szándékát!

"Ha igen, mi ennek a menete/módja?"
Nem kérik a végrahajtást, hanem eladják az ingatlant. Ez akár előnyös is lehet a számukra, mivel hamarabb jutnak pénzhez, meg nem terheli őket a végrehatási költség.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.18. 18:16

Keress egy ügyvédet!