Válás utáni közös ingatlan és annak eladása


janos0455 # 2015.04.28. 14:08

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Családi házat szeretnénk vásárolni a feleségemmel. A feleségem korábban ajándékba kapott szüleitől egy házat, amit eladott és ennek a vételárából illetve némi hitelből szeretnénk az új házunkat megvásárolni. Kérdésem az, hogy az új házban hogyan alakulnak a tulajdonviszonyok? Mi történik egy esetleges válás esetén?

Köszönettel:
János

lajcsó # 2015.04.21. 20:00

"Hogyan kezdjem a válást,mit milyen sorrendben kell kérni a bíróságtól és mennyibe kerül ez"
Nyilván kérned kell a bíróságtól a házasság felbontását. Ezzel együtt lehet kérni a közös vagyon megosztását is.
Ha nincs pénzed ügyvédre akkor vagy ügyvéd nélkül vágsz bele, vagy az illetékes Jogi Segítségnyújtó Szolgálattól kérsz pártfogó ügyvédet.
Ügyvéd nélkül nem javaslom a pereskedést. Lehet, hogy minden simán fog menni, de fölmerülhet a per során olyan kérdés/helyzet is amelyben jogi szakember közreműködése nélkülözhetetlen.

ObudaFan # 2015.04.21. 18:06

Az illeték annak a 6%-a lesz, amit kérsz, de próbálj meg költségmentességet, illetékfeljegyzést kérni.
A vagyonjogi keresethez azért nem feltétlenül elegendő csak az ingatlanról írni, kell készíteni egy vagyonmérleget, az összes vagyontárggyal, benne a negatív vagyonnal is.

jelszo # 2015.04.20. 19:38

Segítségeteket kérném!
Már sokat olvastam ezt a fórumot, vannak bonyolult esetek..az enyém csak nekem az.
Fél éve elköltöztem a férjemtől, új városban lakom új munkahelyem van mindent hátrahagytam csak szabaduljak egy alkoholistától. A kisebbik fiam velem jött ő nyáron 18 éves lesz. Most szolgálati lakásban lakom de azért nem mondanék le a családi házrészem feléről - fele-fele tulajdonban van- mert nekem is lépnem kell tovább. Apuka él év virul azóta, már nem nagyon depis ...új kapcsolatot keres, ami engem nem is izgat, csak az, hogy a közös házba viheti.
Elég nehéz helyzetben vagyok anyagilag, ezért ugy szeretnék válni ahogy a legolcsóbb.. tudom, közös megegyezés lenne a jó de apukával lehetetlen beszélni..ez tény. Semmi ilyesmibe nem menne bele. A házunk kb. 15 milliót ér. Minden ingóságot itt hagytam, nem voltunk gazdagok, de meg volt mindenünk. A személyes holminkkal költöztem csak el, egyetlen bútordarab nélkül.
Hogyan kezdjem a válást,mit milyen sorrendben kell kérni a bíróságtól és mennyibe kerül ez.. segítsetek...mert ügyvédre nagyon nincs pénzem. Csak megszabadulni szeretnék végre tőle, és legalább annyi pénzt kapni a házból hogy el tudjak indulni ismét. Tudom hogy unalmas a történetem..de itt talán van segítő, vagy hasonló helyzetben lévő fórumozó. Szívesen veszek minden tanácsot, talán sikerülhet nekem is nyugalmat szerezni. Köszönöm ha írtok. Judit

ObudaFan # 2015.04.17. 15:03

Ha másban nem állapodtok meg, akkor ki kell fizetnie, illetve el kell számolni a vagyonmegosztásnál.

Lina75 # 2015.04.16. 21:39

Tisztelt ObudaFan!
Egy olyan kérdésem lenne hogy, Férjemmel már egy éve nemélünk együtt. Az ingatlan jelzálogát egyedül fizetem.
Am 50-50% a tulajdonosi hányad. Ha a válás után a vagyon megosztásra kerül a sor van e esélyem arra hogy ne kelljen neki kifizetni a felét? Banki utalások bizonyítják hogy csak én fizetem. Olvastam hogy az is lehetséges lemond a feléről úgy hogy kivesszük a hitelből és a hitel fele fedezi az ő részét. Sajnos az ő koncepcióját nem ismerem mert nem beszélünk fél éve. Előre is köszönöm a válaszát Lina.

ObudaFan # 2015.04.01. 14:27

Forintra kiszámolva ez így gondolom, 75-25 %-ra jönne ki, de én akkor a vásárlásnál mindjárt azt mondtam, 50-50. Most, válásnál, érvényesíthető még ez? Tudom igazolni.

Igen, érvényesíthető.

Tehát ha jól értem, csak ezt fogja figyelembe venni a bíróság? Azt, hogy a három közös gyermek nálam marad, ennek nincs hatása a vagyaoni megosztásra, tehát hogy nyilván a gyerekeknek is van a lakhatásnál egy bizonyos négyzetméter-igényük, s ők velem fognak lakni, nem vele?

Ha házasok lennétek, akkor biztosan lenne hatása. Én a helyedben azért így is megpróbáltatnám elfogadtatni a bíróval, hogy lakott forgalmi érték alapján számoljon.

Kismama09 # 2015.03.31. 21:06

Kedves Obudafan!
Köszönöm a felvilágosítást, eddig mindenki így nevezett minket. Mármint ha hivatallal volt dolgunk, rákérdeztek, bejegyzett élettársak vagyunk-e? Nő és férfi. A magánéletben pedig nem szoktuk ezt a kifejezést használni. Hát ha könnyebb, akkor legyen ezentúl az exem....Tehát férfi és nő, amiből én vagyok a nő, a gyermekek egy anyától és egy apától vannak, azaz közösek. Remélem, így már érthető.

A jelenlegi házunkat együtt vásároltuk, közösen vettük fel a hitelt is, nagyjából fele-fele arányban fizetjük vissza. Önerőként egy kisebb lakás szolgált, melyet eladtunk, ezt pár évvel korábban szintén közösen vettünk, de az én, együttélésünk előtti megtakarításomból. Az akkor lakás önereje az én megtakarításom volt, ez nagyjából a lakás árának a fele, a másik felét hitelből fedeztünk, melyet már közösen fizettünk vissza. Forintra kiszámolva ez így gondolom, 75-25 %-ra jönne ki, de én akkor a vásárlásnál mindjárt azt mondtam, 50-50. Most, válásnál, érvényesíthető még ez? Tudom igazolni.

Tehát ha jól értem, csak ezt fogja figyelembe venni a bíróság? Azt, hogy a három közös gyermek nálam marad, ennek nincs hatása a vagyaoni megosztásra, tehát hogy nyilván a gyerekeknek is van a lakhatásnál egy bizonyos négyzetméter-igényük, s ők velem fognak lakni, nem vele? Köszönöm!

ObudaFan # 2015.03.31. 12:16

Kismama09

A bejegyzett élettársak azonos nemű élettársak, akik kifejezetten bejegyzett élettársként lettek anyakönyvezve. Valóban ilyenek vagytok, vagy csak a közjegyzői nyilvántartásba fel lett véve, hogy élettársak vagytok? NEm ugyanaz. Ha az említett gyermekek közös gyermekek, akkor ez fogalmilag kizárt.
Ha valóban bejegyzett élettársak vagytok, akkor irányadó az 50-50% arányú szerzés. Ha nem bejegyzett élettársak vagytok, csak a közjegyzői nyilvántartásban szerepeltek, akkor nem 50-50% az arány, hanem azt veszi figyelembe a bíróság, hogy ki milyen arányban járult hozzá a közös szerzéshez.

Kismama09 # 2015.03.30. 21:11

Tisztelt Fórumozók!

7 év bejegyzett élettársi viszony után nagyjából milyen vagyonmegosztásra számíthatok, ha az élettársam elköltözik a közös (hitellel terhelt) házból? A házat eladni ő nem akarja. Én maradnék benne három közös gyermekünkkel. Ha a bíróság is úgy ítéli, hogy a gyermekelhelyezés nálam történik, akkor is fennmarad az 50-50%-os tulajdoni hányad? Vagy mivel a gyermekek az én háztartásomban nevelkednek, számíthatok arra, hogy ezt figyelembe fogják venni? Élettársam szeretné, ha nem nyúlnánk a közösen megszerzett vagyonhoz, egyelőre maradna minden a régiben, de én szeretném az anyagiakat is tisztázni, mert most könnyebb, mint pár év múlva... Netán ha ki tudnm őt fizetni, akkor tudnom kell, hány %-ot kell kifizetnem neki a ház értékéből. Köszönöm a véleményeket, tanácsot! Edina

ObudaFan # 2015.03.24. 15:20

El is adhatod (a tulajdonostársadnak elővásárlás joga van), meg is próbálhatod hasznosítani.
Miért nem rendelte el a bíróság, hoyg váltsa magához? Nem volt teljesítőképes?

gépész1 # 2015.03.23. 17:20

Árverés.

A közös ingatlan megszüntetésének az árverését írta elő
az első fok és ez másod fokon is így maradt.Én alpereskét
szerepeltem az eljárásban. Most kérdezem hogyan tovább ?
A per egy csomó pénzemben került. A felperesnek aki lakja
az ingatlant esze ágába sincs az árverést megindítani. Elvileg én megindíthatnám, ami megint kiadás, de ami piaci áron nem kel el, az miért kelne el árverezve ?
Kérdésem tehetek e valami okos lépést amivel a felperest
kicsit megszorongatom gondolok itt eladom a részemet, vagy kiadom albérletbe ?(minden megoldás érdekel, mert szerintem többet ér ma 1 M mint 20 év múlva négy)

ObudaFan # 2010.09.29. 19:20

Közös tulajdon megszüntetése iránt pert indíthatsz , és ha így is marad károd, akkor azt is perben (akár ugyanebben) követelheted tőle.

Évici # 2010.09.29. 17:58

Segítséget szeretnék kérni!
A volt férjemmel bíróság előtt a válóper kimondásakor megállapodtunk,hogy a közös ingatlant értékesítjük,egy minimális vételár megszabása (15 millió) mellett.Most lenne vevő,aki ennyiért hajlandó lenne megvenni,viszont a volt férjem nem hajlandó aláírni az adásvételit.Mi a teendő?
Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2010.07.21. 19:52

Itt a bíróság végzése éppen pótolja az ügyvédi ellenjegyzéssel készült szerződést. Más kérdés, hogy a vételár kifizetésének igazolásához a földhivatal kérhet ellenjegyzett iratot.

Lehet tőle követelni az esetleg helyette kifizetett közüzemi díjakat. Egyebekben azért célszerű lenne látni az egyezséget a válaszhoz.

monalisa1 # 2010.07.21. 18:21

Ha a vagyonmegosztáskor ügyvéd nem működött közre, vagyis csak "házilagosan" készült egy írásbeli megállapodás, akkor nagy valószínűséggel mindmáig tulajdonosa vagy a fél háznak.

Egy ingatlan tulajdonában bekövetkező bármely változás esetén ügyvéd közreműködése kötelező., a megállapodás tartalma a felekre tartozik, azonban az okiratot ő jegyzi ellen és hivatalból beküldi a földhivatalnak a tullapon történő tartalmi átvezetésre. (Ezen utóbbi általában rövid idő alatt megtörténik.)

Ha az első bekezdés feltételezésem szerint helytálló akkor a fél házrészedet még most is a gyermekeknek ajándékozhatod - az esetleges t.díj alóli mentesülés végett. A gyámhatóság előzetes jóváhagyása szükséges.

Vizsgálni fogják hogy a t.díjat kiváltó vagyoni érték elég-e még évekig?!

Ha igazolni tudod hogy x időponttól már nem laksz a házban, vagyis neked ott közműfogyasztásod már nem nincs, az utóbb felgyülemlett számlatartozásért nem felelsz.

Keress fel egy ügyvédet., a vagyonmegosztás megfelelő lepapírozásában segíthet, az ajándékozási okíratot elkészíti és a gyámhivatalnak megküldi, ahogy majd a földhivatalnak is.

"Mona"
laikus hozzászóló

nildiko # 2010.07.21. 17:54

Tisztelt Fórum!
Válás után a fél házrészem tulajdonjogáról lemondtam a férjem javára.Lassan másfél év telt a válás jogerőre emelkedése óta,de a volt férjem a mai napig nem íratta át a saját nevére a házat.
Kérdéseim a következők:
Mivel tudomásom van több közüzemi számla tartozásáról,kell -e nekem fizetnem,ha végrehajtásra kerül esetleg a dolog?
Módomban áll-e megtámadni a végzést,és a tulajdonrészemet a két kiskorú gyermekemire íratni?
Válaszát előre is köszönöm!

pityuka3d # 2010.07.19. 12:34

Most olvastam a szerződést. Az áll benne, hogy a részére bocsájtom az ingatlan árát, azzal a kitétellel, hogy az ingatlanra tulajdon jogot szerez.

pityuka3d # 2010.07.17. 16:03

A házat már megvettem neki. A részletfizetést már mondtam, hogy kérje meg, de nem kérte. Így most az új ház is az övé meg a régi fele. Ha igaz, hogy nekem kell még az illetéket is kifizetni. Akkor kifizetem, ha a régi háznak már nem tulajdonosa.

ObudaFan # 2010.07.17. 12:47

Vállaltál valamit. Azt kell teljesítened.

monalisa1 # 2010.07.17. 12:40

Az ingatlanból a saját tulajdonrészedet természetesen nélküle is eladhatod, bár ezzel nem vagy kintebb a prblémából. Valamint ki vesz olyan ingatlant aminek egy idegen a tulajdonostársa...

Ha nem akarsz ill. nem tudsz "pluszt" fizetni neki, peres eljárással kérheted a bíróságot, hogy a közös tulajdonlást szüntesse meg., elhuzódó és költséges, a vége legtöbbször árverezés.

Külön: az én olvasatom szerint az hogy vállaltad: megveszed neki a kinézett ingatlant, a kötelezettségben az adásvétellel járó költségek is benne foglaltatnak.

A kiszabott illetékre sűrgősen kérjen részletfizetést, a csekkeket helyette/nevében te fizetgeted...

A felújítás során nem kellett volna a 10 M Ft-ot fillérig elkölteni...

Remélve hosszú az életút, okulj, tanulj.

ml.

pityuka3d # 2010.07.17. 09:34

Ezek szerint kénytelen vagyok aláírni egy papírt neki, hogy a bíróság által kimondott összeg felett fizetek neki?
Nem kérhetek mondjuk bíróságtól egy végzést, hogy eladhatom az ingatlant?

ObudaFan # 2010.07.17. 08:47

Nélküle nem tudod eladni az ingatlant.

pityuka3d # 2010.07.17. 08:25

Az egyességben az van benne, hogy megveszem neki a kinézett ingatlant 12 mill. és az általa megtervezett felújításra ráköltök még 10-et. Amint ráfordítottam az összeget automatikusan törlődik a közös ingatlanra szóló tulajdonjoga. Szó sincs a pluszban kért költségekről. Hamisítani nem akarok. Mindenképp jogi megoldást keresek. Ha nem adom el a közös ingatlant akkor nem tudom kifizetni a vállalt összeget sem. Valamint engem is nagyon pofon csapott ez a helyzet, így meglehetős veszteségek érnek.
Jogilag mit tudok csinálni? Mert ha semmit, akkor kénytelen vagyok belemenni ebbe a zsarolásba?

monalisa1 # 2010.07.16. 16:15

Az aláírását sehogy sem helyettesítheted - okirathamisítást követnél el.