Örökségről való lemondás


Viki1975 # 2020.05.24. 08:32

Miért lenne pontosan negyed a lemondàsok miatt?Az anyànk negyed rèszèt örököltük volna ketten,aminek a felêt a rá esö részét ràm ruhàzta.

drbjozsef # 2020.05.24. 07:47

Pontosan. Az örökrészét.

Nem a hagyaték 1/12-ét, vagy a 435/98574-ét, hanem az örökrészét. Ami a lemondások miatt pontosan 1/4. Ami a Te 1/4-eddel ki is adja az 1/2-t.

Viki1975 # 2020.05.23. 07:01

Testvérem ràm ruhàzta az örökrészêt.

drbjozsef # 2020.05.23. 06:35

Viki1975,

Szerintem nem. Édesanyád azon két testvére, akik visszautasították a hagyatékot (és nincs leszármazójuk, vagy azok is visszautasítottak), teljes egészében kiesnek az öröklésből. Mintha nem is lennének.

Ezért édesanyád, és "megmaradó" testvére (a szóba forgó dédunoka nagyszülője) lenne az örökös, 50-50%-ban. A további lemondások ezt már nem befolyásolják, ha marad az adott leszármazói vonalon örökös, és mindkettőn maradt : te és az unokatestvéred gyereke. Saját felmenője helyén örököltök mindketten.

A testvéred ha jól sejtem nem lemondott az örökségről (mert azt az örökhagyóval tehette volna meg szerződésben), hanem ti ketten szerződést kötöttetek várt örökség tárgyában (a lényegen most itt nem változtat, de azért nem ugyanaz). A kieső örökösök miatt ti az 50%-ot örököltétek volna, abból adta neked a részét.

De ha jól gondolom, napokon belül kézhez kapod a hagyatéki végzést, és abból ki fog derülni, az is, mi miért történt úgy, ahogy.

Viki1975 # 2020.05.23. 04:13

Kedves József!
Igen jól èrtelmezi.Viszont mèg annyi,hogy èdesanyàm 3/12 rèsze testvèremmel kettönk között osztódna el,viszont a testvèrem az èn javamra lemondott az ö rèszèröl,amit nekem íràsban el is kellett fogadnom.Ezàltal lett az enyèm a 3/12 alapon.Innen feltètelezem,hogy ebben az esetben nem az egèsz hagyatèk,hanem a többiek àltal visszautasított megmaradó 8/12-ed hagyatèk felezödik.

drbjozsef # 2020.05.22. 17:20

Viki1975,

Ha jól értelek, hogy visszautasítás után az örökhagyó egyik unokája (Te, édesanyád helyén), és egyik dédunokája (unokatestvéred gyereke) maradt örökösnek, akkor igen, 50-50% arányban örököltök.

Viki1975 # 2020.05.22. 14:14

Nagypapànak 4 gyermeke volt,így mindenkinek negyed rèsz,de a 4 gyermekböl egy nem èl az ö rèszèt örökölte a hàrom gyermeke,akik lemondtak,tehàt 3x1/12 melyekröl szintèn lemondtak az unokatestvèrek ,de az egyikük rèsze szàll a mèg kiskorú,dèdunokàra.Az összes többi örökös is lemondott a maga 1/4 rèszèröl,így èdesanyàm rèsze negyed,3/12 ràm szàllt.Tehàt ez mindenkèpp az èn rèszem.

Viki1975 # 2020.05.22. 14:06

Nagypapànak 4 gyermeke volt,így mindenkinek negyed rèsz,de a 4 gyermekböl egy nem èl az ö rèszèt örökölte a hàrom gyermeke,akik lemondtak,tehàt 3x1/12 melyekröl szintèn lemondtak az unokatestvèrek ,de az egyikük rèsze szàll a mèg kiskorú,dèdunokàra.Az összes többi örökös is lemondott a maga 1/4 rèszèröl,így èdesanyàm rèsze negyed,3/12 ràm szàllt.Tehàt ez mindenkèpp az èn rèszem.

drbjozsef # 2020.05.22. 13:55

Viki1975,

Nem feltétlenül.

Miért lett volna a tied 3/12 és az övé 1/12?

Viki1975 # 2020.05.22. 13:49

Tehàt akkor 50-50%?

drbjozsef # 2020.05.22. 13:47

Viki1975,

Akik visszautasították az öröklést, azok kiesnek az öröklésből, mintha nem is lennének. A megmaradó örökösök között kell a törvényes öröklés rendje szerint felosztani a hagyatékot.

Viki1975 # 2020.05.22. 13:19

Köszönöm a vàlaszt!Mèg egy kèrdès.Az unokatestvèr örökrésze 1/12 volt amit visszautasított így jogosult a dèdunoka rà,az èn örökrészem 3/12,a maradèk 8/12-edet szintén visszautasította a többi örökös.Ilyenkor hogy oszlik el az aràny kettönk közt?A maradèk 8/12-ed felezödik vagy az egèsz hagyatèk felezödik.
Elnèzèst a sok kèrdèsèrt,de nem igazàn vagyok jàrtas ebben.

drbjozsef # 2020.05.21. 10:19

Viki1975,

Azért, mert érvényesen csak a nagykorú unokatestvér utasíthatja vissza a hagyatékot. Ez megtörtént, a közjegyző elfogadta. Kiesett az öröklésből, ezért a kiskorú gyermeke következik utána, az ő nevében viszont nem mondhat le az öröklésről, csak a gyámhivatal hozzájárulásával - ez viszont nem volt meg, ezért a közjegyző ezt nem vette figyelembe, tehát örökölt.

Van vevő? Amint jogerős a hagyatéki végzés, rendezzétek a tartozásokat (ha az unokatestvérnek nincs pénze, akkor vagy te hitelezed meg neki, vagy kértek előleget/foglalót a vevőtől), és már lehet is kötni az adásvételi szerződést.

wers # 2020.05.21. 07:53

Akkor adjátok el mihamarabb.

Viki1975 # 2020.05.21. 07:45

Igen valamivel több a vagyon,mint a tartozàs,de sajnos az gyarapszik,mivel a közösköltsèg halmozódik amíg nem kerül eladàsra.De azt nem èrtem,ha hivatalosan ök visszautasítottàk akkor ,mièrt örökös mégis?

drbjozsef # 2020.05.21. 07:40

wers,

Visszautasításnál kell, de szerintem adásvétel esetén már nem feltétlenül fog kelleni. Sokat lazítottak a szabályokon, főszabály szerint a szülő/gyám rendelkezik a kiskorú vagyonával, a Ptk. szerinti felelősségvállalás mellett. De a gyámhivatal konkrét engedélye már nagyon kevés esetben kell.

wers # 2020.05.21. 07:25

Mert a gyámhivatal nem fogadta el.

Csak laikusként, ha nem érik el a másik szülőt a hivatalnak nem kellett volna valami ügygondnok vagy hogyishívjákot kirendelnie, hogy érdemben döntsön? Nem csak adminisztratív söpörje el?
Bár, ha vélelmezhetően a vagyon nagyobb nem látok esélyt, hogy engedjék lemondani.

Jó az, ahogy drbjozsef javasolta, örököljétek meg így, utána adjátok el közösen.

Viki1975 # 2020.05.21. 07:16

Igen több a vagyon,mint a tartozàs,de sajnos az gyarapszik,mivel a közösköltsèg halmozódik amíg nem kerül eladàsra.De azt nem èrtem,ha hivatalosan ök visszautasítottàk akkor ,mièrt örökös mégis?

wers # 2020.05.21. 07:15

Szerintem akárki is veszi meg a gyámhivatal engedélye kell hozzá.

drbjozsef # 2020.05.21. 07:02

Viki1975,

Értem.
Szerintem nincs sok értelme hogy "megvedd" a gyerektől az ingatlant. Ha egyetértés van, egyszerűbb keresni vevőt, és ketten lesztek az eladók. Minek bevenni még egy lépcsőfokot?

A hagyaték vagyona egyébként több, mint a tartozásoké, az ingatlan eladása után ki tudjátok fizetni mindet?

Viki1975 # 2020.05.21. 06:34

Kedves József!
Még nem kaptam kèzhez.A közjegyzö telefonon azt mondta,hogy fele-fele a hagyatèk a 16 èves gyermekkel,holott a törvènyes kèpviselöje visszautasította,de a gyámhivatal nem engedèlyezte az apuka alàíràsa nélkül.Jogerössé úgy tudom 15 napon belül vàlik majd,ha nem fellebbezünk.

drbjozsef # 2020.05.21. 06:13

Viki1975,

Most akkor mi van pontosan a hagyatéki végzésben?
Jogerős már?

drbjozsef # 2020.05.21. 06:05

Erika50,

A jogi eljárások alapja mindig a bizonyítás. Ha nem tud semmit bizonyítani, akkor nincs mit tenni.

Érdemes lenne tudni, mit írattak alá veled. Az öröklésről lemondani az örökhagyó életében egy vele kötött szerződésben lehet. A leendő örökhagyó is benne volt ebben? Élnek még a szüleid? Ha nem, volt már hagyatéki tárgyalás?

Ha érdemben lépni akarsz, első körben én feljelentést tennék rendőrségen, leírva mindent. Legalább legyen nyoma, hogy nem ismered el a szerződést érvényesnek, mert kényszer hatása alatt kötötted.

Viki1975 # 2020.05.21. 02:47

Tisztelt Uram!
Vègre vèget èrt a hagyatèki eljàràs,közel 2 èv utàn,egy hèttel ezelött kaptam levelet a közjegyzötöl,hogy amennyiben elfogadom a testvèrem àltal javamra lemondott örökrèszét abban az estben az.egèsz vagyont,tartozàst,közjegyzöi díjat én öröklöm.Mikor sor került a hagyatèki vègzès elkèszítèsère vette èszre T.Közjegyzö,hogy az unokatestvèrem àltal visszautasított és ezàltal a 16 èves gyermekère szàlló,de szintèn visszautasított örökrész visszautasítàsàt nem engedélyezte a gyàmhivatal,mivel a gyermeknek az èdesapja akivel 16 ève nen tartjàk a kapcsolatot nem írta alà,mert nem èrik el.A gyàmhivatal sem talàlta.Ezàltal,ha kèri,ha nem a gyermek a fèl ingatlannal együtt,banki tartozàst,tàrsashàzi közösköltsèg tartozàst is örököl.A màsik örökös èn vagyok,aki szeretnèk màr ennek pontot tenni a vègère ès túladni az ingatlanon.A közjegyzö azt javasolta,hogy az unokatestvèrem mivel ö a törvènyes kèpviselöje a gyermeknek ruhàzza àt a gyermek tulajdonrèszèt ràm pl.x összeg fejèben.Mit tudunk tenni?Èn az ingatlan zàros hatàridön belül el szeretnèm adni,hisz a tartozàsok is csak nönek rajta.
Köszönöm elöre is a vàlaszt!

Erika50 # 2020.05.20. 18:54

Tisztelt Uram!
A problémám a következő. Még 2016-ban a tudtomon kívül bedrogoztak, és lemondattak arról az örökségről ami jogilag engem illetne édesapám és édesanyám halála után. Én ebbe beleegyeztem, mert megfenyegettek, hogy megölnek, ha nem teszem. Arról, hogy beleegyeztem ebbe, még hangfelvételt is készítettek, és aláírattak velem vmit., aminek a tartalmát nem ismerem. Azt szeretném megtudni, hogy milyen jogi lépéseket tehetek annak érdekében, hogy visszakapjam azt, ami jog szerint nekem jár. Rendőrségen még nem voltam ezzel kapcsolatban, mivel sajnos nem tudom bizonyítani semmivel, hogy lemondattak az örökségemről, de megtörtént, az már egyszer biztos!!!! Jogilag vhogy. semmissé lehet tenni a lemondást???? Milyen lépéseket tehetek??? Hova menjek?? Sajnos nincs a kezemben a lemondó nyilatkozat, de attól még lemondattak az örökségemről. Ráadásul a drogok, hatására amiket nekem beadtak, csak napok múlva kezdtek eszembe jutni az átélt események. A tanácsát szeretném kérni, mert nem tudom, hogy kihez fordulhatok ez ügyben segítségért. Válaszát előre is köszönöm. Era