Örökségről való lemondás


macika101 # 2013.09.11. 08:18

Köszönöm szépen a választ.

És az is kivitelezhető, hogy csak a földrészt utasítsa vissza és a házrészt ne????

A közjegyző előtt kell ezt mondania, hogy vissza szeretné utasítani? És meg kell nevezni engem (mint javamra) vagy automatikusan én öröklöm, mint másik végrendeleti örökös és nem a többi távoli rokon, akik nem szerepelnek a végrendeletben???

ObudaFan # 2013.09.11. 10:17

macika101

A termőföldet külön is vissza lehet utasítani.
A közjegyző felé kell a nyilatkozatot megtenni.
Te fogsz örökölni ebben az esetben.

macika101 # 2013.09.11. 11:48

Köszönöm szépen a segítséget!

Lasthawk # 2013.09.13. 13:32

Tisztelt Ügyvéd ÚR!

Segítségét szeretném kérni abban az ügyben, hogy nagymamám halála után a törvényes örökös a fia, valamint a lánya, azaz édesanyám volt. Azonban édesanyám lemondott az örökösödési jogáról, így az rám és testvéremre szállt.
Tudni kell, hogy semmi örökséget nem hagyott maga után, ugyanis semmilye sem volt, csak tartozása, méghozzá az egyik nagy magyarországi banknál melynek logója zöld színű. Ez egy folyószámlahitel volt, mely mostanság a kamatokkal együtt negyed millió forintra rúg. Anno én le szerettem volna mondani az örkösödési jogomról, de a közjegyző megnyugtatott, hogy ezt a tartozást nem hajthatják be tőlem, mert nem volt örökölt vagyon, illetve tárgy, így nem kell a "felesleges lemondási procedúra". És hiszek is neki, mivel a törvények alapján is úgy van, hogy az örökös, a tartozásokért csak az örökölt vagyon erejéig felel.
Azonban a bank először kiküldött egy levelet arról, hogy van ez a tartozás és ki kell fizetni, de ha beviszek bizonyos iratokat, akkor nekik van erre biztosításuk, és nem kell fizetni.
Gondoltam jófej leszek, és elviszem a papírokat, azonban az ügyintéző hölgy közölte velem, hogy a biztosítás csupán a hitel felét fedezi, és a többit nekem kell megtérítenem. Így megszakítottam az ügyintézést, mert ezt nem tartottam jogosnak. Utána konzultáltam még a közjegyzővel, aki azt mondta, hagyjam az egészet, csak próbálkoznak, de nem hajthatják be. Tudni kell még azt is, hogy az én folyószámlám is ennél a bizonyos banknál van, és azóta többször is küldtek már levelet, nem foglalkoztam vele a mai napig. Az utolsó levélben az áll, ha nem térítem meg a tartozást, akkor beszüntetik a bankszámlámat...
A kérdesem ezekkel kapcsolatban a következő lenne:
Ezt a bank valóban megteheti, és hogyan érhetem el azt, hogy elismerjék, hogy nem fizettethetik meg velem ezt az összeget, mert ha jól tudom erről nekik is kellett papírokat kapniuk a közjegyzőtől, hogy örökölt vagyon nem volt...
Válaszát, és segítségét előre is nagyon köszönöm.
Tisztelettel:
Lasthawk

pityu3 # 2014.05.18. 18:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Édesanyám december 31-én halt meg.A hagyatéki tárgyalás a napokban volt.Egy 10 millió forintos családi ház arányos részét örököltem a testvéremmel együtt.Ez mellett még egy 2 millió forintos tartozást is örököltünk.A hagyatéki tárgyaláson elfogadtam az örökséget.

Kérdésem lenne,hogy most utólagosan lemondhatok-e az örökségről?Természetesen a házról és a tartozásról is.

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Vámos István

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.19. 10:43

Nem.

monalisa1 # 2014.05.19. 11:09

Most már csak elajándékozhatod vagy eladhatod., akár az egyik akár a másik az ügylethez ügyvédre szükség lesz.

muvesz50 # 2014.05.28. 19:16

Egyszer már kaptam egy nagyon jó tanácsot, amit nagyon szépen köszönök.
5 éve halt meg édesanyám és a földrészéből csak egy hrsz-t írtak át a nevemre valamelyik hatóság hibájából, 4 hrsz-t elhunyt édesanyám nevén hagytak. Ez ez év januárjában jutott tudomásomra és kértem póthagyatéki eljárást.
Amint véget ért, nem sokkal utána kaptam egy bírósági idézést föld elbirtoklására, amit a helyi TSZ adott be(Júniusban lesz a tárgyalás) és benne van egy hrsz. kivételével az összes örökségem. A megmaradt egyet pedig egyik rokonom vette el önkényesen, ez is most derült ki,hogy bevetette.
Kérdésem, hogy mivel a póthagyatéki után derültek ki ezek a dolgok és eleve a póthagyatékit is az illetékes hivatal hibájából kellett indíttatnom),lemondhatok-e az örökségről,hogy ne kelljen kifizetnem a most kiküldött 24.600 Ft illetéket?(Én azt hittem,hogy 6.000 Ft lesz.)Az összes földrészem 70.200 Ft-ot ér és a kettő hagyatéki után összesen közel 44.000,- Ft-ot fizetek ki illetékekre,ami abnormális,hisz több mint 60 %.

  • Második kérdésem,hogy a Júniusi első elbirtoklási tárgyaláson mondhatom.e,hogy lemondok a teljes tulajdonjogomról a TSZ javára,de fizesse ki a kiadásaimat,hisz csak most kerül a nevemre.
  • Harmadik kérdésem,hogy egyáltalán elbirtokolhatja-e a TSZ az én részemet,hisz anyukámét kezelték 15-évig,én csak most kapom meg és kifizetek rá egy csomó illetéket,ők meg azonnal elveszik.(A rokonom pedig a megmaradó egy részt,amit meg anyukám kezelt 18 évig és én birtokolhatnám el tőle,de belefáradtam,nem érdekel.

Hol kérvényezhetném, hogy lemondhassak a fenti ügyek miatt a földrész-örökségemről és ne kelljen kifizetnem az illetéket?Még akkor sem fogom tudni eladni,ha netán a TSZ nem birtokolhatná el,mert a teljes földre 16 tulajdonos van,az enyém csak 16-od rész,ezt is most tudtam meg a bírósági iratokból.Csak fizetek rá,de semmit nem tudok kezdeni vele soha az életben,ezért nem érdekel,lemondanék róla a történtek után.
Sürgős lenne a válasz és nagyon megköszönném,mert 15 napon belül fizetnem kellene és nem akarok.
Köszönettel,Sz.Edit

ObudaFan # 2014.05.28. 20:44

Illetéket biztosan nem kell fizetned, mert egyenesági rokontól szereztél. Esetleg közjegyzői díjat. De az meg nem lehet ennyi.

Második kérdésem,hogy a Júniusi első elbirtoklási tárgyaláson mondhatom.e,hogy lemondok a teljes tulajdonjogomról a TSZ javára,de fizesse ki a kiadásaimat,hisz csak most kerül a nevemre.

Ha belemegy a tsz. Ha nem, akkor legfeljebb a perköltséget tudod megúszni azzal, ha már az első tárgyaláson elismered a keresetet.

Harmadik kérdésem,hogy egyáltalán elbirtokolhatja-e a TSZ az én részemet,hisz anyukámét kezelték 15-évig,én csak most kapom meg és kifizetek rá egy csomó illetéket,ők meg azonnal elveszik.(A rokonom pedig a megmaradó egy részt,amit meg anyukám kezelt 18 évig és én birtokolhatnám el tőle,de belefáradtam,nem érdekel.

Ettől még épp elbirtokolhatták, ha sajátként kezelték 15 évig.

LR1974 # 2014.05.30. 10:24

Sziasztok! Öröklés visszautasításával kapcsolatosan szeretnék tanácsot kérni. Elmúlt évben egy ismerős halálát követően, törvény öröklés útján a szülők örököltek (volna), akik korábban már elváltak, és más lakcímen is éltek. Az örökhagyó az édesanyával élt egyébként. Az örökhagyónak 90%-ban csak tartozásai voltak, így a közjegyző is azt javasolta természetesen az örökös anyukának, hogy utasítsa vissza az örökséget. Ő ezt meg is tette a hagyatéki tárgyaláson. Az apuka nem jelent meg, csak egy levelet küldött, hogy nem tud részt venni, de visszautasítja az örökrészt. A nyilatkozat formailag nem felelt meg, így a közjegyző küldött neki egy levelet, hogy módosítsa a nyilatkozatot, egy másik levél kíséretében, amelyben az állt, hogy a volt házastársa javára elajándékozhatja az örökrészét (??? ez nagyon gáz szerintem). Az apa így is tett, állítólag. Mivel az anya azt hitte, hogy ő teljesen visszautasította az örökséget, nem is foglalkozott a továbbiakban, és a hagyatéki végzést sem olvasta el. Majd egy évvel később jött egy felszólítás a rengeteg tartozásról, csődbe ment cégekről, ami a gyermek nevén volt életében, hogy az anya fizessen több millió forintot, mint örökös. Megnéztük a hagyatéki végzést, és abban valóban az áll, hogy az anya az örökös részben ajándékozás címén. Én azt nem értem, hogy ilyenkor az egyezséget nem mindkét félnek alá kell írnia, hogy az anya elfogadja? És ha egyszer az apa visszautasítja először az örökrészt, utána már nem rendelkezhet vele, nem? A fentiek alapján van valami tanács esetleg, hol csúszott hiba a dologba? Köszönöm előre is a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 12:19

Az az információd, hogy az anya visszautasította az örökséget, és nem fogadta el az ajándékot, honnan van?

LR1974 # 2014.05.30. 12:30

Tisztelt Kovács Béla, közeli ismerős a család, testvérem anyósa. De időközben újabb fejlemények történtek az ügyben, így az előző információkérésem kissé pontatlannak bizonyul, amiért elnézést kérek. A lényeg az, hogy személyesen még nem érték el a közjegyzőt, viszont az iroda azt a tájékoztatást adta, hogy a jegyzőkönyvben, melyet az anyuka aláírt, az szerepel, hogy elfogadta az örökséget. Innentől kezdve jogilag tiszta ügy, csak számomra, és számára is érthetetlen. Tisztában vagyok azzal, hogy a törvény nem ismerete nem mentesít senkit, viszont az elmondottak alapján az a sanda gyanúm, hogy az anyuka teljesen bekavarodott a hagyatéki tárgyaláson (ami egy fiatal gyermek elvesztése után nem csoda, úgy gondolom), merthogy az egészből annyira emlékszik, hogy a közjegyző tájékoztatta, hogyha visszautasítja az örökséget, akkor az a gyermekekre, vagyis az örökhagyó testvéreire száll, viszont azt már nem hallotta, vagy nem is értem, hogy ők is visszautasíthatják. Testvérem azt mondja, aki szintén ott volt ezen a bizonyos tárgyaláson, hogy az anyuka visszautasította az örökrészt, és valóban bekavarta a dolgokat ez a testvéri öröklés stb., és sajnos nem olvasták el az elkészített jegyzőkönyvet, csak aláírta. Innentől kezdve gondolom már semmit nem lehet tenni :-(. Tudom, hogy kissé támadónak, és a közjegyzőt hibáztató hangvételűnek tűnik az irományom, de nem erről van szó, csak hát sajnálom az egyébként is tartozásokkal küszködő anyukát, hogy most még ez is a nyakába szakadt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 14:58

Az örökös az örökhagyó tartozásaiért csak az örökség erejéig felel.

LR1974 # 2014.05.30. 15:15

Igen, ezt tudom, csak mivel Kft volt az örökhagyó nevén, így most a Cégbíróság kötelezte az "új tulajdonos" bejegyzésére, merthogy tulajdonos nélkül nem maradhat a cég. Mivel ennek nem tett eleget, mert azt sem tudta, mi van, így jött neki egy 50ezres bünti. Ezt gondolom nem lehet elkerülni. Ilyenkor fizesse ki, és utána szüntesse meg a céget?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 16:01

Ez már nem az örökhagyó tartozása, hanem a sajátja.

LR1974 # 2014.06.01. 07:37

Értem, nagyon köszönöm az információt!

Equilibro # 2014.11.15. 08:27

Tisztelt Kovács Béla!

Azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan lehet lemondani az öröklésről. Édesapámmal nem tartottuk a kapcsolatot, édesanyámtól elvált. van egy háza, de olyan tartozás van rajta, hogy lehet, hogy a ház értéke se adja ki. És még egyéb tartozásai is lehetnek, amikről nem tudok. Jelenleg nagyon beteg, nem akarja hogy megörököljem a tartozásait, ezért szeretnék lemondani róla és minden örökségről, legyen az pozitív vagy negatív.
Mi ennek a formája? Kinek kell aláírni és benyújtani?
Illetve édesapámnak van egy testvére, ha én lemondok, akkor ez rászállhat ez az örökség vagy az én gyermekemre?

Illetve olyat lehet-e hogy a temetést vállalom, de az örökséget nem?
Válaszát nagyon köszönöm

52mama (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 10:04

Tisztelt Ügyvédek!
Öröklésről lemondással kapcsolatban van kérdésem. Egyik ismerősöm édesapja elhalálozott, évtizedekig élettársi kapcsolatban élt. Ismerősöm, aki a törvényes örökös, ellenérték nélkül minden örökséget az élettársnak adna. Hol teheti ezt meg úgy, hogy az élettársnak is illetékmentes legyen,a közjegyző előtt a hagytéki tárgyaláson?
Várom a választ.

Köszönettel: 52mama

ObudaFan # 2014.11.25. 10:17

Equilibro

Az édesapáddal kötött írásos szerződésben lemondhatsz az öröklésről, ebben ki lehet kötni, hogy a leszármazód sem örököl. HA nem sikerül megállapodni, a hagyatéki eljárásban visszautasíthatod az örökklést, de hogy a kiskorú gyermeked nevében is visszautasíthasd, ahhoz gyámhatósági hozzájárulás kell.

52mama (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 18:16

Tisztelt Ügyvédek!

Változatlanul fenn áll a 11:04 perces kérdésem.

Köszönöm

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 18:24

52mama

Nem kaphatja meg illetékmentesen.

Gunt3r # 2014.12.04. 19:03

Tisztelt Ügyvédek!
Érdeklődnèk hogy le tudok-e mondani az apám után járó öröksègről. Mèg èletben van, de fèlek hogy hitelt öröklök az alkoholizmusa miatt.
Válaszokat előre is köszönöm

ObudaFan # 2014.12.05. 15:35

Gunt3r

Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért, de egyébként az életében a vele kötött szerződésben lemondhatsz az öröklésről, a halála után pedig a hagyatéki eljárásban az öröklést visszautasíthatod.

Luca Sára # 2015.02.02. 15:33

Tisztelt Ügyvéd úr!
A kérdésem az lenne,hogy szeretnék lemondani az örökségemről, más örökösnek átadni,Milyen nyomtatványt kell kitölteni hozzá, vagy elég csak egy lemondó nyilatkozat a személyes adatokkal?Válaszát elöre is köszönöm-

ObudaFan # 2015.02.03. 13:33

Vissza lehet utasítani a hagyatéki eljárásban, de ebben az esetben nem az fog örökölni, akit te erre kijelölsz, hanem aki a sorban utánad következik. Vagy el lehet fogadni, és el lehet ajándékozni, akinek szeretnéd, de annak egész más az illetékjogi vonzata, vagy például a felelősséged a hagyatéki tartozásokért.