Örökségről való lemondás


Zsuzsi9107 # 2016.10.19. 20:35

Én úgy gondolnám meg lehetne oldani törvényes öröklés jogcímén, mert ugye annak a bejegyzése ingyenes a földhivatalban.
De a közjegyző 1/3 törvényes öröklés 2/3 rész ajándékozás jogcímen írta meg a hagyatékátadó végzést. Szerintem ezt el lehetett volna kerülni, mert nem ajándékozásról hanem lemondásra volt szó.
De lehet hogy nem jól gondolom.

Immaculata # 2016.10.18. 17:49

:) Attól függ, hogyan szól a hagyatékátadó végzés.

Lehet örökség címén, lehet ajándékozás címén.

Zsuzsi9107 # 2016.10.18. 17:08

Tisztelt válaszoló!

A kérdésem a következő :az elhunytnak 3 gyermeke van. Kéttő lemond a harmadik javára. Milyen jogcímen történhet a tulajdonjog bejegyzés.

Dorottyaka # 2016.10.18. 13:51

Köszönöm a gyors választ!

ObudaFan # 2016.10.18. 13:04

Igen, visszautasíthatja. Ha neki vannak testvérei, akkor ők kapják.

Dorottyaka # 2016.10.18. 11:00

Tisztelt Jogi Fórum!

A kérdésem a következő.
Az elhunytnak nincs felesége élettársa gyereke, egyedül élt, szülei meghaltak, testvére nincs.
A szülei testvéreinek (akik már szintén nem élnek) vannak leszármazói, az elhunytnak unokatestvérei. Az egyikük szeretne az egészből kimaradni, a tárgyalásra sem szeretne elmenni Egy örökséget visszautasító nyilatkozattal (két tanúval) lemondhat-e az egészről? Ha neki nincsenek leszármazói ki kapja az Ő részét?
Köszönettel: Dorottyaka

tidEma # 2016.10.15. 12:22

Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2016.10.15. 10:31

Önmagában ez nem jelenti az édesanyátok utáni öröklésről való lemondást, arról a részről sem mondtok le ezzel, amit édesanyátok édesapátok után örököl, de természetesen édesanyátok másra is hagyhatja azt, vagy életében is elidegenítheti.

wers # 2016.10.15. 06:27

Lehet azt előre tudni, ki mikor hal meg, akkor majdan mi lesz az örökség, és ki is lesz az örökös?

Érdekes kérdés.

tidEma # 2016.10.15. 04:59

Tisztelt Jogi Fórum!
Abban kérem szíves tájékoztatásukat, hogy amennyiben a szintén nagykorú testvéremmel még édesapám életében lemondunk a minket együttesen megillető 50 % örökségrészről a túlélő feleség, édesanyánk javára, az édesanyánk halála esetén akadálya lehet-e a törvényes öröklési rendnek, azaz testvéremmel az örökség 100 %-ára igényt tarthatunk-e fele-fele arányban. Mindkettőnknek nagykorú gyerekei vannak.
Köszönöm

ObudaFan # 2016.10.13. 15:58
  1. Ez többféleképpen is rendezhető, visszautasitassal is, vagy adásvétellel is. Elsősorban attól függ, hogy neki vannak-e leszarmazoi.
  2. Kozos tulajdon megszüntetése iránt pert indithatsz.
  3. A közjegyző az ado- és érték bizonyítvány alapján allapitja meg, ami azért nem feltétlenül reális.
  4. Eladás eseten, ha a hagyateki eljarasban megallapitott értéknél magasabb áron adod el 5 éven belül, szja fizetési kötelezettség merul fel, illetve adott esetben a testveredtol megszerzett rész után vagyonszerzési illeték is felmerülhet, függően attól, hogyan szerzed meg.
Vizorz # 2016.10.13. 12:53

Tisztelt Jogi Fórum!
Szakértelmüket kérem. Testvéremmel ketten édesanyám után egy lakást örököltünk, a hagyatéki eljárás előtt vagyunk.
KÉrdéseim:

  1. Én szeretném megtartani a lakást, testvérem nem. Én kifizetném a részét. Mit kellene tennünk? Ő lemond a javamra? Vagy visszautasítja az öröklést?
  2. Ha testvérem nem egyezik bele, hogy lemond a javamra. Én viszont nem szeretnék közös tulajdont. Mi történik ilyenkor, ha nincs közös nevező?
  3. Hogy állapítja meg a közjegyző a lakás értékét? Van-e erre hivatalos forrás az interneten, hogy mik az aktuális árak? Szeretném tudni, hogy mennyi lehet a lakás vélt ára.
  4. Jól tudom, hogy azért illetéket nem kell fizetni, hogy édesanyánktól megörököltük. De ha pl az én nevemre kerül és utána eladom, vagy kettőnk nevére kerül és eladjuk utána már adózunk?

Köszönöm: V.

ObudaFan # 2016.10.03. 16:16

Ugyanaz a válasz.

kati48 # 2016.10.03. 16:12

tisztelt obudafan.

köszönöm, a gyors választ. szeretnék pontosítani a helyzetemen. Az én nevem alatti hitel már a párom előtt meg volt, neki ehhez semmi köze, az együtt töltött közös évek alatt elért, "tiszta" ingóságokra, s ingatlanokra gondoltam. Ezek mind a párom nevére ment. Azért szeretnék lemondani a gyerekem javára, hogy az én nevemre ne kerüljön semmi, ne tudják a hitelmentes örökségeket végrehajtás alá vonni.
e tényeket nézve kérném újból válaszát, köszönettel.

ObudaFan # 2016.10.03. 16:01

Visszautasithatod az oroklest akár előre, akár a hagyateki tárgyaláson, de azért az kérdés, hogy ez nem minősíthető-e fedezetelvono ügyletnek.

kati48 # 2016.10.03. 14:50

tisztelt fórumozók

a párom után én vagyok az egyedüli örökös.
nekem óriási hitelem van.
hagyatéki tárgyaláson lemondhatok a gyerekem javára az örökségről ? ha igen ezt elég ott megtennem, vagy már előre tegyem meg írásban ?

köszönöm

drbjozsef # 2016.10.02. 19:52

Előbbi esetben értelemszerűen nem köthetsz ki pénzbeli megváltást, szóval az olcsóbb ügyintézésért cserébe csak akkor tedd, ha megfelelően megbízol a testvéreidben, és mindent jó előre tisztáztatok, hogy ne utólag érjen meglepetés.

ObudaFan # 2016.10.01. 09:31

Attól függ. Ha nincs másik testvéretek és nincs leszármazód, akkor az öröklés visszautasítása is szóba jöhet. Ha nem ez a helyzet, akkor vélhetően az, ha elfogadod, majd eladod neki, bár az illeték szempontjából úgy kevésbé fogtok jól járni.

Gyuszu # 2016.10.01. 07:17

Sziasztok!

A testvéreim javára le szeretnék mondani az általunk közösen örökölt családi ház rám eső tulajdoni részéről, pénzbeli megváltás ellenében.
Milyen jogi keretek között lehet ezt megtenni?

Köszönöm a segítséget.

Dr.Attika # 2016.09.25. 06:54

Tisztelt sbácsi!
Ön után a két gyerek örököl.

sbacsi # 2016.09.25. 06:29

Tisztelt szakértők!

Édesapám hagyatékát ketten fogjuk örökölni a testvéremmel. Nekem két gyermekem van.
Ki fog örökölni, ha visszautasítom a hagyatékot?

Köszönöm

drbjozsef # 2016.09.16. 11:04

Katalin72,

Több a tartozás értéke, mint a tulajdonrészetek értéke?

Ha igen:
Akkor annyit tehettek, hogy a hitelezőnek felajánljátok a tulajdonrészeteket, hogy a hiteligényét elégítse ki az örökségetekből. Mivel öröklés esetén az adósságokért csak az örökrészetek értékével feleltek, nem kell többet fizetnetek neki, mindegy mennyivel több az adósság.
Ezesetben termeszetesen a tulajdonrészetek nem kerül a testvéretek tulajdonába (hacsaknek ő fizeti ki a hitelezőnek az értékét)

Ha nem :
eladjátok, és a kapott pénzből kifizetitek a tartozást.

Ne felejtsd el, hogy az örökölt tartozásokért feleltek az örökrészetek értékéig, akkor is, ha eladjátok, vagy elajándékozzátok az ingatlant. Többel nem, de annyit behajthatnak rajtatok.

Katalin72 # 2016.09.16. 09:46

Köszönöm szépen a gyors választ.
Ha lehetne még egy kérdésem, Ön szerint melyik az a megoldás, amelyik a legkevesebb kifizetni valóval jár, illetve hogy biztos, hogy a testvérünk tulajdonába kerüljön.
Nagyon köszönöm
Üdvözlettel
TK

pazs # 2016.09.16. 09:25

Nincs. Eladni, elajándékozni, más módon elidegeníteni azért lehet.

Katalin72 # 2016.09.16. 09:06

Üdvözlöm.
Kérdésem a következő. Testvéremmel örököltünk édesapám után egy családi ház 1/3 részét.A házon kölcsön van, így csak adósságot örököltünk. Amikor örököltük, mind a ketten kiskorúak voltunk, tehát nem volt lehetőségünk ezt visszautasítani, illetve erről lemondani. Szeretném megkérdezni, hogy most van e erre lehetőség, hogy a testvérünk javára lemondjunk, vagy visszautasítsuk az örökséget.
Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel